Форум »Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Whirlpool FL-5085
1. Гост - 13 Юни, 2009 - 12:41:32
Колеги имам проблем с тази пералня ,всичко иработи само не загрява водата ,не показва и никаква грешка .Премерил съм всичко възможно нагревател, терморегулатор ,термодатчик всичко е здраво ,само някой беще пипал пресостата за водата а той е малко усобен с две букси малка и голяма с по два извода ,малката беше рязана и пак съединена но нямам схема да проверя дали е правилно свързана.Иначе си налива вода исприра както трябва .Ако някой нещо знае да помага .Мерси.На пералнятя има два номера 857050810774 и 340444040421.

2. kolyo - 13 Юни, 2009 - 14:17:17
http://www.service-ruse.eu/forum/tools.php?action=attach&f=5&t=605&id=1

3. Гост - 13 Юни, 2009 - 17:04:49
кольо благодаря за схемата открих каква е причината ,
оказа се че контакта който е вътре в програматора не дава връзка отворих го , почистих и малко го нагласих ,после всичко заработи идеално.

4. bogdank - 07 Октомври, 2009 - 17:54:18
Пералня WHIRPOOL FL 5085 - препълва
Включва се в. помпа и източва водата.
Съмнявам се в пресостата но как мога да га проверя дали е изправен, без да включвам пералнята, А може би проблема е другаде.
моля помогнете. при тази ситуация програматора не променя позиция.
възможно ли е да е програматора. може ли да се пробвам да го ремонтирам

5. kolyo - 07 Октомври, 2009 - 18:49:22
За начало продухай маркучето на ниворегулатора
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=978

6. добри добрев - 27 Януари, 2010 - 17:48:14
пералня whirlpool FL5085 - НЕ ИЗПОМПВА ВОДА
отказа да изпомпва водата.проверих помпата,но се оказа че е изправна.не се подава ток към нея.някои мойе ли да даде съжет какво следва от тук нататък

идва един "майстор" и каза програматор за смяна.дали е прав и ако е така от къде да търся

7. kolyo - 27 Януари, 2010 - 18:10:40
Провери симистора на платката

Ако всичко друго работи, занеси програматора в някой телевизионен сервиз и ще ти го оправят(може би)

8. добри добрев - 27 Януари, 2010 - 18:39:00
какво всъщност имаш предвид-ако всичко друго работи?
ако става въпрос за помпат,свалих я и и пуснах 220в върти равно, без шум. друго не съм проверявял

9. Valio - 27 Януари, 2010 - 20:49:56
Тези перални доста често поради влага в буксата на помпата/погледни дали има тъмни или черни петна/думват платката.Нещата са 50/50 послушай Kolyo .
И това важи само в случай ,че си изпълнява другите функции/пълни вода ,върти мотора../.

10. kolyo - 09 Септември, 2010 - 02:01:25
пералня whirpool FL ­ 5085
При започване на центрофугата водната помпа издава странен силен шум нешто като ручене, докато пълни няма проблем изхвърля водата но ручи и то доста силно. Свалих помпата разглобих я до където мога но нищо конкретно не открих. Въпроса ми е дали да купя нова помпа и да я сменя или да ми дадете някаква насока Благодаря предварително
niki_sun
Помпи не се ремонтират - сменят се

11. kolyo - 28 Май, 2012 - 19:29:59
пералня Whirlpool FL ­ 5085/A - тече
При работа на Програма №6 и натиснат бутон "Интензивно изплакване" на пода отляво пред уреда изтича около 100 - 150 мл. чиста вода. По време на изплакването се виждат големи капки вода по хоризонталната разделителна фуга между предната стена и пластмасовата лайсна, на която са разположени бутоните за управление и чекмеджето за препаратите. Този ефект се прояви особено силно след почистване на филтъра на входа на маркуча за чиста вода.
Ако пералнята се пусне да работи с извадено чекмедже за препаратите, водата при пълнене пръска във всички посоки от дюзите и част от нея се стича по предната стена отвън без да влезе в улея, който води към казана. Според мен чекмеджето не успява да улови всичката вода от дюзите /и най-вече в предната част/ и част от нея се стича на пода. Намаляването на дебита на водата от спирателния кран на входа на уреда не даде резултат, тъй като се прекъсва изпълняваната програма точно преди изплакването.
Ако някой от потребителите във форума се е сблъсквал с такъв проблем, моля да сподели.
Освен това ме интересува как работи системата за насочване на чистата вода, която се управлява с едно дълго жило от програмния ключ, и може ли чрез някаква настройка да се реши проблема с изтичането на вода при изплакване.
Благодаря предварително.
ivan_abadzhiev

12. stean - 02 Октомври, 2012 - 18:22:29
пералня Whirpool fl 5085-800 не ­ зарежда вода
Пералнята при положение 1 на програматора не започва да пълни вода, понякога се включва изпомпванвто понякога не .
На прог.Д (изпомпване) помпата работи.
Двигателя не завърта на никоя програма.Мерих напрежението подавано на клапана 0 , тръбичката за нивото е чиста.
Въпроса е: мотор , програматор или нова пераня?
Благодаря!
mitashki35
Четки

13. mitashki35 - 02 Октомври, 2012 - 23:12:15
След като се поуспоких, премерих напреженията които отиват към мотора и аз стигнах до този извод.Резултатът ще е ясен утре че вече не работят магазините.
Благодаря за съвета .

14. slavcho - 20 Март, 2013 - 15:40:34
Пералня Whirlpool FL 5085 - не ­ достига зададената температура
Пералнята грее най много до 30 градуса и програматора превключва към следващите операции, пране плакнене без догряване.
Смених датчика в нагревателя и платката е проверена.
нивото на маркуча за мръсната вода е над люка

15. rey41 - 19 Юли, 2013 - 19:17:27
Whirlpool FL 5085
не иска да взима прахта и омекотитела
водата не минава през душчетата а отстрани на ваничката
центрофугира нормално
какво да направа

16. hishnika - 20 Юли, 2013 - 12:59:09
отвори горния капак на касетката за праха има разпределител с пружинка виж да не се е откачил или блокирал той определя откаде да мине водата
ето как изглежда

17. rey41 - 20 Юли, 2013 - 19:52:28
много благодаря колега точно този разпределител се е счупил а пружината я няма.
случайно някой да знае дали се продава и колко струва
става въпрос за разпределителя и пружината

18. hishnika - 22 Юли, 2013 - 18:21:12
попитай в някой сервиз не съм срещал нови

19. kolyo - 27 Юли, 2013 - 20:32:52
Пералня whirlpool fl 5085 ­- зацикля
Здравейте! Пералнята пълни вода, барабана върти, центрофугира и изтласква водата.
Проблемът е, че програматорът не мърда на дадени места.
Примерно, ако пералнята бъде пусната на програма 4, тя пуска вода, върти прането, но като стигне малко след програма "10", почва да върти прането до безкрай.
Последно някой я беше оставил да работи без надзор и беше въртяла на това място 5-6 часа.
Ако се намеси човек и ръчно премести програматора с една позиция, пералнята продължава да работи, центрофугира прането, и като стигне на програма А, налива вода, върти прането, тръгва да изплаква водата, и пак засяда.
Изплаква водата до безкрай.
Ако се намесим пак ръчно и преместим програматора на "В", пак тегли вода, без да центрофугира, а на тази позиция би трябвало да центрофугира.
Същото и за С.
Но ако преместим ръчно програматора на последната позиция D, пералнята отново почва да изтласква вода, но след минута (предполагам нормалното за тази програма) спира да изтласква вода сама и програматора си отива на "Стоп" позиция.
Аз отворих пералнята, всичко вътре изглежда чисто ново.
Няма никаква следа от изгаряне по програматора или по другите части.
Смених маркуча и изчистих филтъра, без промяна.
С други думи пералнята си работи, но на определени позиции застива и си седи там вечно. Или върти прането до безкрай, или изтласква вода до безкрай.
Интересното е, че когато пералнята е пусната на програма 4, тя центрофугира успешно преди да стигне до програмите А, В, С и Д. Но когато с начало бъде пусната на една от тези програми, които са програми само с центрофуга, единственото което прави е да изтласква вода, вечно.
В същото време на последната програма D си изтласква водата и си спира.
Питах местен техник, който се съгласи с всяко Мое предложение къде може да бъде проблема.
Аз нямам понятие от перални. Съмнявам се, че искат да ми вземат пари, като в същото време самите те не знаят какъв е проблема.
Понеже те не ми дадоха нито едно предложение от какво може да е.
Само се съгласяваха с това което аз предлагах, а аз предложих 10 неща...
Пиша ви за съвет и насока. Благодаря!
lubo2
Закарай пералнята в сервиз - ще ти я оправят

20. rey41 - 20 Август, 2013 - 18:03:44
същия проблем имам и аз. моля дайте съвет
ако може без да се налага да използвам услугите на "майстори"

колеги имам проблем с центрофугата не се пуска изобщо на никакви обороти.
моля някой ако знае нещо да помогне. предварително благодаря

21. edin ot vas - 20 Август, 2013 - 19:09:24
извади тънкото маркуче от ниворегулатора,и пак пробвай центрофугата.

22. kolyo - 11 Март, 2015 - 15:20:26
WHIRLPOOL ­ FL5085
Пералнята е WHIRLPOOL FL 5085. Спираше на В и зацикляше. От форума разбрах, че проблемът е в кондензатора 1mF. Смених го (сарият беше останал с капацитет 402nF).
Но след сглобяването, пералнята тотално спря да работи. Само при включване пуска вентила за водата за части от секундата и тотално млъква.
Проверил съм:
- пресостат
- ключалката на вратичката
- връзките към помпата и мотора с датчика за обороти.
Искам да проверя напреженията , осигурени от ценер-диодите. Някой знае ли какви са точно? Единият бил за 24V (ЩЕ СЛОЖА 2 PL12Z последователно свързани). Имам
диод PL5V6 (за 5.6V). Какъв е точно оригиналният, дали не стабилизира на 5.1V. Допускам, че няма напрежение към релетата (24) или напрежение къ контролера (+5V).
Надявам се някой да даде идеи и да помогне.
Предварителна благодаря.
eney

23. kolyo - 27 Октомври, 2018 - 20:18:55
Пералня Whirpool FL 5085 - не ­ загрява
Здравейте, Днес със заблудата за дефектирал нагревател реших да си оправя пералнята, но ударих на камък. След като стигнах до нагревателя измерих го и е здрав, 24 ома му е съпротивлението както и визуално е перфектен. Премерих и NTC сондата, при 40 градуса температура измерих 6.7 килоома съпротивление което отговаря на това което немерих в една сервизна книжка в интернет(+/-100ома). Кабелите и буските също проверих и не открих проблеми.
Някой има ли идея на къде да продължа тъй като не съм ремонтирал пералня до сега?
Поздрави
yolimtx