Форум »Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » хладилник Samsung RSA1DTPE - не охлажда
1. papalin4o - 09 Януари, 2018 - 15:03:40
Здравейте, Имам хладилник Samsung RSA1DTPE Side by side
Хладилника е зареден с изобутан /R600a/ 0.08кг на везна до грам както го дават по лепенката.
На вратата дисплеят за температурата показва, че на фризера е -20 а на хладилника е 5 /каквито аз съм му ги задал/.
Обаче когато сложа термометъра във фризера е -7, -8, а във хладилната част е 9-10 градуса.
Компресора работи постоянно и не изключва, но не може да си направи зададените градуси.
Благодаря на всички за отговорите!

двата вентилатора въртят.
Презареждан е, защото спря да охлажда и вътре миришеше на спарено.
Сменихме филтърчето и след това прокарахме външен капиляр с дължина 200см.

Сега се прибрах. Компресора е изключил и само вентилаторите въртят. Температурата във фризера и в хладилната част се е повишила, но на дисплеят си показва същите зададени градуси.
Пипнах компресора, горещ. След секунди се включи, но работеше неспокойно и с много големи вибрации. Все едно един двигател на автомобил да работи на два цилиндъра.
Ето и клипче което успях да направя.
След това компресора отново се изключи.
Според мен проблема ще се окаже в компресора:
https://youtu.be/aKijzkQfws4
Не прави сигурно налягане. Знам ли?!

2. frick - 10 Януари, 2018 - 13:50:49
На какво налягане работи компресора? Дължината и диаметъра на капилярата изчислявани ли са или са сложени на изус.

3. фригосервиз - 10 Януари, 2018 - 17:45:20
За модели RSA1J RSA1D RSA1N с компресор MK4A5Q-R1U каплярката е 0.82 X 3200мм R600a,80g. Ако се слага компресор са 134 трябва да е 9-10кубика около 250W при -23.3C и фреонн 134А около 200г. Капилярката може да е 0.7 X 2200мм

4. papalin4o - 11 Януари, 2018 - 13:55:25
Прочистихме всички тръби, защото имаше много масло, и явно бяха позапушени.
Сложихме мощен френски компресор AE2410Z-FZ. Заредихме с фреон r134а.
Цяла нощ работи хладилника /беше празен, дори и шкафовете и стъклата не бяха поставени/ на сутринта термометъра показваше -17,1, а дисплеят на вратата -18. Преди час изключи, температурата на термометъра стигна до +6 /техника каза, че явно се е включил нагревателят/. Странното е, защо дисплеят продължаваше да си показва -18, а не падна да кажем до -8, при положение, че реалната температура вътре беше +6.
След около 20 минути включи отново хладилника и започна да охлажда, но се наложи да изляза и немога да го следя.
http://www.tecumseh.com/en/united-states/Products/Reciprocating-Compressors/AE2410Z-FZ1A?fromsearch=1
Компресора е за R404a, но майстора каза, че няма проблем да работи на R134a и го зареди с такъв фреон.

5. фригосервиз - 11 Януари, 2018 - 19:37:37
С този компресор няма да стане обема му е 5куб.
http://www.actrol.com.au/Global/Assets/Howto/258-Tecumseh-Hermetic-Reciprocating-AE2410Z-FZ1A.pdf

6. papalin4o - 11 Януари, 2018 - 23:01:50
Фризера вече е вдигнал градусите на +2. А на дисплеят все още показва -18 . Не иска да ги смъкне.
Дали е възможно да има някъде спукване и да губи фреон?
Май на моят компресор нищо му нямаше и само където сложихме този.
Мисля за спукване, защото като заредихме отначало с фреон се чуваше движението на фреона, а вече не се чува нищо, само работата на компресора.

Когато отворих пластмасата на фризера, където е питата, само горните три реда бяха замръзнали, а останалите си бяха просто леко студени.
https://youtu.be/TznFdCepE38
Това беше преди година и половина. Сега, преди да го сменим направи веднъж и това:
https://youtu.be/aKijzkQfws4
Майстора сметна, че компресора е заминал, обаче след като го сменихме, хладилника все още не работи както трябва.
Та се чудя, дали е било нужно да сменяме компресора?
Хладилникът работеше и преди три дена отново спря. По-точно, компресора не запалва, а само вентилаторите въртят.
Чува се цъкане на реле, през минута. Цъка, жужи леко, и след това отново цъква.
Ето и запис на звука:

https://www.dropbox.com/s/tggfxkjar9deywk/%D0%A5%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D0%BC.m4a?dl=0

Според мен е стартовото реле. Звънях на техника, първият път ми вдигна и каза да не се базикам, когато му съобщих, че хладилника отново не работи. След това вече спря да си вдига телефона и аз започвам да търся нова алтернатива.
Благодаря на всички!

7. Ikarus88 - 23 Февруари, 2018 - 15:15:09
Блокирал компресор.
- компресора се мъчи да тръгне(затова жужи), вдига много висок ток, а от това се нагрява и го изключва термичната му защита. Цъкането е от термичната му защита, когато изстине малко след няколко минути, цъка отново и процеса започва отначало.

8. papalin4o - 23 Февруари, 2018 - 15:20:02
Е добре де. Как блокирал компресор?!?
Нали преди седмица го сложихме, и беше чисто нов.
Те затова явно спряха да си вдигат телефона, защото им е ясен проблема.

P.S. Звука от записа се повратя през минута-две някъде.

9. Ikarus88 - 23 Февруари, 2018 - 15:40:07
Цъкането е от термичната му защита, когато изстине малко след няколко минути, цъка отново и процеса започва отначало.
Изключи го за няколко часа да изстине хубаво и го включи отново. Ако след това отново се държи по този начин значи няма надежда. Много много рядко деблокират след като изстинат.

10. papalin4o - 23 Февруари, 2018 - 15:41:48
Той вече от три дена е изключен и го тествам вечер като се прибера от работа, но така и не тръгва
Цъка само и така.
На какво може да се дължи това блокиране?

11. frick - 23 Февруари, 2018 - 17:41:14
Пусковото реле добре ли е? Да няма проблем в релето? Тока на компресора замерван ли е? На табелката на компресора дават какъв е тока при блокиран компресор. При включване на компресора го удари силно. Има вероятност при по-слабо заклинване да развърти.

12. papalin4o - 23 Февруари, 2018 - 19:28:28
Не съм в час с електричеството и няма кой да го замери. Техника не си вдига телефона.

Тъкмо го включих и удрях силно. Релето пак цъква и изключва. Компресора обаче е леден, няма загряване.
Дали проблема не е в пусковото реле?

13. фригосервиз - 23 Февруари, 2018 - 19:44:02
Може да удариш себе си с чук по главата да разбереш къде е проблема.
Този компресор който са сложили не е за този хладилник.
Тази седмица смених компресор MK4A5Q-R1U на хладилник Samsung с компресор на фреон 134a и работи прекрасно, съжалявам че не снимах.
За разблокиране на този може да се пробва с 2 диода
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=6&topic=242

14. papalin4o - 25 Февруари, 2018 - 12:19:15
Ами то и този компресор уж работеше добре, но само една седмица
Какъв компресор сте поставили Вие или какъв да предложа да ми сложи техника?
Благодаря Ви!

15. фригосервиз - 25 Февруари, 2018 - 17:15:07
Да се възстанови оригиналната капилярка. За компресор на R134a вече писах 8-9куб. с мощност около 250W при температура на изпарение -23.3°C ASHRAE и температура на кондензация 54.4°C. Фреона R134a точно 190грама. Да се следи температура на изпарение и консумация на ток на компресора. Ако по тези данни не може да се ориентира техника, значи СМЕНИ ТЕХНИКА. На R134a хладилника ще е една идея по шумен, но в момента в BG не се намира читав 15куб. компресор на R600a. Хладилници Самсунг Side by side много често имат пропуск на фреон в хладилната част.

16. papalin4o - 26 Февруари, 2018 - 16:21:16
Благодаря Ви!

17. kableman - 26 Февруари, 2018 - 20:31:07
След толкова преживяни мъки, и страдания аз лично бих го наказал с посичане с брадва няколко пъти, и бих го окачил на ченгел срещу слънцето с отворени врати.

18. papalin4o - 08 Март, 2018 - 13:31:05
Идва друг техник вкъщи. /стана като хотел при мен/ Замери компресора. Дава накъсо. Блокирал е!
Чак се чуди и той, как може, компресор да работи една седмица и да блокира.
Направо съм в безизходица. Защото ми каза, че може да сложа нов компресор и отново да блокира, защото може да има друг проблем. Ебаси филма в които се вкарах.

19. Pawel - 08 Март, 2018 - 18:23:14
Както каза колегата по-горе тези хладилници често правят пропуски в изпарителите на хладилната част! Просто така не заминава компресор. Отдавна според мен е трябвало да смениш техника! Вероятно имаш пропуск, фреона заминава и компресора започва да грее, губи си и част от маслото и ето ти предпоставка за проблем с компресора! Точно такъв модел хладилник съм ремонтирал с 2 пропуска в изпарителя на хладилната част! И изобщо този компресор на 404а, аз не бих го сложил на хладилник, камо ли да го зареждам с 134а за хладилник на R600a.

20. papalin4o - 09 Март, 2018 - 09:09:35
Когато се откачи капиляра от дехидратора и излезе газ от там, това означава ли, че няма пропуск в изпарителя в хладилната част? И, че проблема е друг за блокиране на компресора?
Питам, за да си спестим разглобяването и търсенето на дупката.
Благодаря Ви.

21. frick - 09 Март, 2018 - 09:41:13
Ако компресора е заливан с течен фреон това може да доведе до прецакването му. Това че е излезнал газ не означава , че няма теч. Отделя се изпаритела от останалата система и се надува с азот до 4 bara. И се оставя така ,за да се види да ли пада налягането.

22. papalin4o - 09 Март, 2018 - 09:50:18
Все още не сме откачили капилярката за да видим дали има газ.
Нямам представа дали е заливан компресора или не.
Поставиха ми го от сервиза, като казаха, че няма да имам проблеми с него.
И след като им съобщих, че е блокирал спряха да си вдигат телефоните

Това ли е изпарителят в хладилната част:
https://www.dropbox.com/s/moo5nek3r6s9dva/Photo%203-9-18%2C%201%2019%2001%20PM.jpg?dl=0

23. frick - 09 Март, 2018 - 14:39:13
Не това е контейнера за вода. Изпаритела трябва да е във фризера част.

24. фригосервиз - 09 Март, 2018 - 15:16:52
Този хладилник е с клапа и няма изпарител в хладилника.

25. papalin4o - 09 Март, 2018 - 16:12:50
Да, точно. Само един изпарител има във фризерната част и от там вентилатора го прехвърля във хладилната част.

26. papalin4o - 27 Март, 2018 - 14:51:58
Голяма драма с този хладилник. Все още не съм го подкарал. Майстора идва от дъжд на вятър.
Последно го надухме с азот и установихме, че няма пропуск никъде.
Поръчал съм компресора, но няма кой да го постави.
Моля някой в околностите на Разград, ако има желание /разбира се, срещу заплащане/ да дойде да смени компресора.
Благодаря Ви!

27. papalin4o - 18 Април, 2018 - 10:59:15
Здравейте отново.
Моите мъки с хладилника все още продължават
Преди няколко дни дойде техника да си вземе бутилката с азот /защото беше в болница/. През цялото време, близо месец, хладилника беше надут с азот на 20 бара. Обаче когато дойдоха да вземат бутилката беше изпуснал до 0.
Дали има някъде спукано, за да е изпуснал за близо месец, или е нормално за толкова време азота да спадне до 0 ?
Благодаря Ви много!

28. Pawel - 18 Април, 2018 - 13:21:35
Не е нормално да спада налягането. Според мен е недопустимо да се надува хладилник на 20 бара. Имаш ЛС.