Форум »Ремонт » Ремонт на битова автоматика и дребна битова техника » Помпа за басейн Victoria Plus 38775
1. liusien - 06 Юни, 2019 - 12:58:35
Здравейте, разбиращи и можещи! Имам може би прост въпрос, но е добре да попитам, отколкото да върша глупости! Обяснявам проблемът:
Моят племенник е свързал помпата, но казва, че първоначално тя не иска да тръгне сама, а някак той е завъртял на ръка ротора на мотора и той е тръгнал да работи... Имам молба към вас - може ли да ме ориентирате как да свържа захранването?! Ще приложа снимка на това, което е свързано в момента, но което не е нормално - двигателят не тръгва сам! Става въпрос за помпа "Виктория Плюс 1,5 НР 1,12 kW 230 V" . Има три проводника - черен, бял и син, но не знам на кои цветове се връзва фаза и нула. Помпата е купена втора употреба и няма описание как се свързва захранването и с ток.
Предварително благодаря за съветите ви!

2. kolyo - 06 Юни, 2019 - 14:04:52
На капачето няма ли схема ?

Проверихте ли капацитета на белия кондензатор ?

3. liusien - 06 Юни, 2019 - 17:09:50
На капачето има лепенка, но със данните на двигателя - ще я покажа. Кондензатора не съм гледал - видимо няма проблем при него, а и не знам как да проверя капацитетът му... Нямам специален уред, ако има такъв за проверката му...

4. kolyo - 06 Юни, 2019 - 19:48:59
https://www.astralpool.com/en/products/swimming-pool/pumps/self-priming-pumps/plastic-self-priming-pumps/victoria-plus-pump-1/38775-victoria-plus-pump-1-5-cv-230-v-ii/
https://gestor-doc-s3.s3.eu-west-1.amazonaws.com/documents/category/MAN10_38769_victoria_plus_AP_0009_v02-.pdf

5. liusien - 06 Юни, 2019 - 22:41:35
kolyo
Благодаря за инфото! До сега гледах и се опитвах да си преведа какво пише, но....... Извинявам се, моето може да се приеме и като мрънкане, но нека обясня какво имам пред вид. Схемата на връзване на тока е различна от това, което се вижда на двигателя. На схемата Ви има букса със четири извода, а при мен има три кабела - черен, бял и син... На схемата е нарисуван кондензатор който се връзва, докато на снимката при мен се вижда, че има кондензатор и той е вързан фабрично а кабелчетата му влизат вътре в двигателя, някъде в статорните намотки... Ако опитам да привържа още един кондензатор - примерно на белият и синият проводници, каква стойност трябва да е той? И...... ако опитам да сложа втори кондензатор, няма ли да има някакъв конфликт със тока? Имам пред вид, да не вземе да изгори мотора!.... Може би разсъждавам глупаво и задавам елементарни въпроси, но по-добре да попитам, отколкото да се правя на "герой"!.......

6. Heat - 10 Юли, 2019 - 12:54:07
Между схемите в упътването на помпата и реалната ситуация при теб виждам поне две несъответствия. Странно е и наличието на трети извод от намотките, който не участва по никакъв начин във веригата (синият извод от снимката). Ако следваме предложената схемата на свързване от упътването (схемата по-долу) излиза, че помпата в твоя случай е свързана правилно, но за да не завърта сама има друг технически проблем: или кондензаторът е повреден или има прекъсване на проводник към намотките, а защо не и повредена пускова намотка.
Ако искаш да изясним ситуацията ти предлагам следното:
1.Вземи един мултицет и го постави на най-ниската скала за измерване на съпротивление (напр. 200 Ом);
2.Задължително разкачи кондензатора от буксите;
3.Задължително разкачи изводите на гумирания кабел (захранването);
4.Гледайки схемата по-долу нека означим съпротивлението между извод 1 и извод 2 от преработената твоя снимка със символа R1,2 и да замерим съпротивлението между тези изводи;
5. Сега аналогично на т.4 замери, запиши и качи тук следните съпротивления:
R1,2 =?
R1,3 =?
R2,3 =?
R4,1 =?
R4,2 =?
R4,3 =?
R5,1 =?
R5,2 =?
R5,3 =?
R4,5 =?