Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня INDESIT WIL 105 X - ­ грешка F12

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Търся електрическа схема
zz_stefanov

Участник
От: Варна

Здравейте! Търся схема на пералнята и инфо за изводите на ниворегулатора.
Благодаря.
Понеже попрочетох колко са стабилни, бях се амбицирал да събирам инфо за нея и да и снема по възможност дъмпа вднага след гаранцията, но пералнята ме изпревари и се повреди на 29 при краен гаранционен срок 2 август (месец след края на гаранцията) . Сега и мига интензивно LED-а на захранването и по бавно двата LED-а от ляво на хоризонталната редица. Това за мен (ако не бъркам начина за кодиране на повредите според http://www.service-ruse.eu/kod/wm/Ariston.html
е доста тъжното:
F12 - Отсъстствие на връзка между дисплея и платката.
1. Проверява се куплунга CNC на платката.
2. Проверява се 8-контактния куплунг на дисплея.
3. Проверява се целостта на 8-проводния кабел между куплунзите CNC-CN.
4. Заменя се основната платка или платката на дисплея.

Усъмних се в ниворегулатора понеже при надуване извод 4 не реагира по никъкъв начин. Той по постнатата схема е за препълване, но не личи как функционира.

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2006 : Отправено: 29 Август, 2006 - 18:50:53
kolyo

Админ
От: Русе

Съжалявам, но на сайта няма схема на WIL 105XEX
Платката не е ли като на WIL 85 ?
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=98

Може да измиете платките със спирт и да ги подсушите. Ако не се оправи, платките се сменят една по една

Ниворегулатора няма нищо общо.

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 29 Август, 2006 - 19:06:34
zz_stefanov

Участник

Благодаря. Пералнята се оправи. И друг път при токов удар са мигали светодиодите, но винаги когато изкарам и вкарам щепсела се е оправяла. Сега се задържа на това положение над час половина и взех нещата на сериозно. Предната нощ имаше буря и предполагам следващия ден енергото е оправяло повреди. Не бях убеден в правилноста на разчетениа от мен код за грешка и проверих частите които позволяваха проверка с оммер. Ниворегулатора беше една от тях.
Остава у мен притеснението, че подобни случаи ще зачестяват.
Как се запуска програмата за самоконтрол на тази пералня?
Успех

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2006 : Отправено: 30 Август, 2006 - 18:27:26
kolyo

Админ

Как се запуска програмата за самоконтрол на тази пералня?
Със сервизния ключ, но не съм чувал някой да го ползва
Ако има грешка, тя се показва от комбинация на светодиодите.

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Август, 2006 - 18:50:34
zz_stefanov

Участник

За съжаление дискотеката продължава. Почти всяка седмица ресетирам пералнята от захранването. Чистих платките, проверяеах куплунзие. Притеснявам се че накрая ще ме вкара в разход.
Имам усещането че проблема може да се дължи на недобра филтрация на захранването или на смущения по кабела между двете платки.
Предполагам, че избора на мястото на процесорната платка е за да е максимално близко до тахото и термодатчика, въпреки че ремъка хвърля боклък отгоре и (може и вода ако текне). Не знам какъв е интерфейса между платките, но се питам дали екранирането на кабела между тях няма да помогне. Дали няма да има положителен ефект от поставянето на кондензатори с по голям капацитет след импулснотот захранване.
Моля дайте съвет как да намаля грешките.

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2006 : Отправено: 11 Април, 2008 - 16:36:15
bamze

Супер участник
Тези модули ги има и с линеен изправител, и се влияят доста от колебанията в захранването . Лепни едно пластмасово фолио да пази платката от мазгийте къде хвърля ремъка и измий пак с кореселин , пък и не е лошо да смениш самия чип на паметта .

Всичко записи: 707 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Април, 2008 - 09:15:29
kolyo

Админ

пералня индезит wil 105 - грешка 10
здравейте.имам пералня индезит wil 105. та към проблема:до скоро си пълнеще водата както си трябва на 2 пъти и си работеше. а сега пълни 1 но малко по дълго и започва да върти само тази вода. не й идва на акъла да я изхвърли и да напълни нова.така си варти с часове.помпата е здрава защото като подам по голямо налягане на нивомера/демек да мине в авариен режим все едно че се е напълнила до козирката/ помпата си включва и си изхвърля водата.но трябва да й държа постоянно налягане за да я изхвърли докрай.нищо не мига отпред вартиси че друга нема/ама само 1 вода/като обърна на програмата за изпомпване стои и ме гледа умно/ то и аз така я гледам де/ и никаква реакция да започне да изпомпва.

Нагревателя май е здрав, защото майстора като я гледа каза че е здрав.по принцип като изпомапа водата тръгва и центрофугата. сега пък даде грешка 10. направо незнам.пък и нечувам петела толкова много на тази пуста електроника.

като се пусне да си работи и мини малко време нагевателя отзад кадето са му краищата би трябвало да се затопли нали.ниворегулатора е нов и работи.
додо

Нагревателя се включва след около 20 минути работа на пералнята .Сложи една лампа на изводите на нагревателя ако лампата свети а водата не се затопля значи нагревателя е прекъснал.Ако лампата не свети проблема е във платката или във датчика за температура ,бих те посъветвал да потърсиш някой майстор.
edi

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 28 Май, 2010 - 18:49:51
kolyo

Админ

Пералня INDESIT WIL 105 - грешка F08
Пералнята тръгва върти грее и спира след изпомпване
Здравейте колеги, на въпросната пералня и беше изгорял реотана. След смяната му пералната тръгва, грее и върти.
След като изпомпава водата на псновното пране спира и започват да мигат бързо индикаторите за ключалка + часовник - грешка F08.
Ниворегулатора е сменен, маркучето и махчето му са проверени, буксите, винтилите и мотора също са проверени. Платката е измита със спирт.
След рестартиране на пералната няма промяна, при изпомпване на водата след основното пране започват да мигат същите индикатори.
Моля помагайте.
ValentinDelchev
Пробвай с лампа на мястото на нагревателя

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Февруари, 2011 - 21:34:53
kolyo

Админ

Пералня INDESIT WIL 105 - Грешка F 01
Здравейте. Днес на пералнята ми не искаше да се затвори люка. Реших да проверя къде е проблема.Свалих горния капак и отвъртях двата болта на механизма на блокировката.Но при свалянето му-той се разглоби в ръцете ми. Вътре имаше биметална пластина и още 2 пластини.Не знам дали съм го сглобил правилно,но пак си го поставих и включих пералнята.Започна да пълни вода, но след 5 секунди спря. Чу се пукане като късо съединение.Веднага изключих уреда от контакта. Свалих отново механизма на блокировката.Двете пластини се бяха запоили. Отделих ги и си върнах механизма на пералнята.
Включих я пак и пуснах програма.Започна да пълни, след 5 секунди включи помпата и започна да ми мига индикаторът за люка, заедно с индикаторът за изплакване(най-вдясно от хоризонтално разположените). Ако не се лъжа дава ми грешка F 01.
Въпросите ми са къде може да е повредата и дали не съм объркал пластините на блокировката и от там каква беля може да е станала? Благодаря на всички, които ми дадат съвети какво да правя.
Свалих платката и видях,че са изгорели симистора и варистора.
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=11&t=34044
petio2007
Вече са ти отговорили

att-4dd9002aed9eb105.jpg

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Май, 2011 - 15:16:47
Zdravkicha

Супер участник

Купи си нова блокировка. Смени симистора и варистора. А пиротехническите ефекти които са станали вероятно са заради залепналите пластини на блокировката.

Всичко записи: 606 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 22 Май, 2011 - 17:04:25
petio2007

Нов участник

Благодаря Zdravkicha
Ако не бъркам симисторът и варисторът са вид защита. Ако е така, дано повредата да не е по-голяма.
В Сряда ще продължа с ремонта и ще пиша какво съм установил.

Всичко записи: 9 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 22 Май, 2011 - 18:56:50
s_gangalov

Супер участник
От: гр.Русе
Симисторът е за блокировката на вратата.

Всичко записи: 529 : Дата на рег-ция: Апр. 2006 : Отправено: 22 Май, 2011 - 19:15:15
valentino9799

Участник

перална Inesit WIL 105X - грешка F8
Имам проблем с перална INDESIT W105X.Платката за управление е Jabil 215008125.01.
Като включа на някоя програма и бутона старт премигва, при затваряне на вратата светва индикатор пране, и започва да пълни избрана програма, работи нормално, нагрява, но когато стигне до центрофуга изпомпва водата, завърта веднъж и блокира
Свети индикатора за време и ключалката
Симистора на двигателя е здрав. Има четки ...
Ако някой е срещал подобна авария споделете ако обичате.

Пробвах с обърнат щепсел - ефекта е същия

Всичко записи: 52 : Дата на рег-ция: Септ. 2009 : Отправено: 29 Юли, 2011 - 22:01:47
Виолета

Нов участник

Здравейте!
Имам пералня Indesit WIL 105. Взе от няколко дни да мирише силно на изгоряло, като мислехме с мъжа ми, че е от контакта в стената - сменихме го. Оказа се обаче, че пералнята спря да затопля водата и не свършва с програмата - може да си пере цял ден. Това дали означава, че нагревателя е изгорял или някой кабел е дал накъсо? И, ако е така - откъде да си купя някакъв такъв нагревател - може и втора ръка?? Дайте някакъв съвет - плиийййс

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Юни 2012 : Отправено: 09 Юни, 2012 - 14:21:11
pacofazomera

Постоянен участник

нагревател не мирише по скоро релето на платката

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Яну. 2010 : Отправено: 09 Юни, 2012 - 15:08:24
kolyo

Админ

INDESIT WIL 105 - грешка F18
Моля за помощ.Както си работеше пералнята, започна да тропа и да мигат два индикатора:включване/люк блокиран и лесно гладене. Тропането се получаваше когато барабана се завърташе бързо /вместо бавно/ като за центрофугиране /при изключено такова/ и спираше веднага.Това се повтори няколко пъти и барабана спря да се върти.Помпата продължи да работи още 1-2 минути и пералнята изключи, като въпросните индикатори продължиха да мигат. От това което прочетох по форума стигнах до извода, че става въпрос за грешка F18. Какви са възможните причини?
kalin55
Аз пък стигнах до извода F02 - мотор
http://www.service-ruse.eu/kod/wm/Ariston.html

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 11 Август, 2013 - 19:38:17
rrosen

Нов участник

а знаете ли модела на симисторчето за блокировката на вратата?

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Март 2015 : Отправено: 30 Март, 2015 - 12:55:01
kolyo

Админ

Z 0103 (зет нула едно, нула три ) или Z 0107 :
http://www.service-ruse.eu/dounload/datasheet/Z0107.pdf
можеш да сложиш и MAC97 :
http://www.service-ruse.eu/dounload/datasheet/MAC97.pdf

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Март, 2015 - 15:46:17
Ники_Р

Нов участник

Здравейте Пералня Indesit WIL 105X- преди няколко месеца даде F08, благодарение на форума и в частност на админа смених магнет винтила и единия триак, който не бях забелязал, че е цъфнал и всичко ОК.
Обаче сега упорито дава F12, още при включване в контакта започва да пълни вода и не спира докато не извадиш щепсела. Смених и двата триака- нищо. На платката имаше леко нагоряло покрай куплунзите, но нищо фрапиращо, почистих, възстанових една пътечка, която според мен дори не ми трябва- нищо.
Явно вървя към нова платка, но ме е яд, щото на тая не и виждам нищо сбъркано- как да го проверя този процесор и има ли шанс такъв проблем да се оправи само с преинсталиране на дъмп? (извънгаранционна е и от официалния сервиз услужливо ми казаха, че няма да ме лъжат- нова платка е решението, а така ли е)

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Май 2015 : Отправено: 06 Май, 2015 - 22:33:22
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

Явно вървя към нова платка, но ме е яд, щото на тая не и виждам нищо сбъркано- как да го проверя този процесор и има ли шанс такъв проблем да се оправи само с преинсталиране на дъмп? (извънгаранционна е и от официалния сервиз услужливо ми казаха, че няма да ме лъжат- нова платка е решението, а така ли е)
Може и така да е, но нямам гадателски способности. Занеси платката при някой телевизионен техник, да и прегледа захранването.
п.п. И не мога да проумея защо не пишете населеното място, откъдето сте(където се намира уреда)? Може да се окаже, че сте съседи с някой колега...

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 07 Май, 2015 - 20:15:04

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня INDESIT WIL 105 X - ­ грешка F12 [Страници (1)]