Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Whirlpool AWO/D 41105

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 свети "гаечен ключ" на таблото
turbosol

Нов участник

Къде може да е проблема?
Първо в режим на пране, когато барабана върти малко наляво после на дясно вместо да върти бавно се опитваше да развърти с обороти като за центрофугиране. А сега просто по време на изпълнение на програмата пералнята спира и светва знака (гаечно ключе) - демек за сервиз.
Моля да ме насочите от къде да почна да търся.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 17 Юни, 2009 - 13:23:07
Гост

ОТСТРАНЕН

Провери мотора или четките.

Отправено: 17 Юни, 2009 - 15:24:22
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

Освен знака "гаечно ключе", трябва да свети(или мига) и някой друг диод. Кажи кой.

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 18 Юни, 2009 - 08:39:11
valeri25

Нов участник

WHIRLPOOL AWO/D 41105 - зацикля преди и по време на плакнене
понякога между циклите на пране и плакнене и в цикъл плакнене ( примерно програма памук 60 градуса) пералнята не превключва на/или в самия цикъл плакнене и не започва пълнене на вода за ново плакнене, а си върти барабана и поддържа зададената температура , като това може да продължи до безкрай. Друг път програмата се изпълнява без абсолютно никакви проблеми. Този проблем ми се е случвал на всички програми които съм ползвал (само на програма вълна и финно пране не е имало проблем).
Забелязвам че когато прави кратка центрофуга и оборотите започнат да се покачват всички лампички които светят премигват за кратко и центрофугата спира.
Проверил съм филтъра за задръствания.

лампичката гаечно ключе не ми свети и никога не е светила, светят си само тези които винаги си светят по време на пране
маркуча съм го удължил с 2 метра, защото пералнята ми е отдалечена от мивката но като височина маркуча е на нивото на мивката.Пералнята я имам от 3 години, а този проблем започна да го прави малко след като изтече 2-годишната гаранция.
Когато изхвърля водата в мивката си я изхвърля със налягане както трябва да е, но понякога после започва да си върти барабана и не преминава на следващата лампичка от цикъла която е плакнене, или пък ако премине си напълва веднъж вода за плакнене, изплаква веднъж - изхвърля водата и продължава да плакне (върти барабана) на сухо

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Апр. 2010 : Отправено: 11 Април, 2010 - 14:32:44
kolyo

Админ
От: Русе

Провери ли височината на края на маркуча за мрусната вода - трябва да е на 60-90 сантиметра от пода

Всичко записи: 11500 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 11 Април, 2010 - 15:17:20
Vialex

Super Member

valeri25, сам ли искаш да я ремонтираш? Ако да - прегледай тези теми:
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=969
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=1024
Или търси сервиз.
Малко вероятно е, но за всеки случай свали и почисти резеровара за въздух на нивомера.

att-4bc2b85e93528____.jpg

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 12 Април, 2010 - 09:06:22
valeri25

Нов участник

Мисля сам да я ремонтирам поне отначало. От форума виждам че Уърпъл проявяват този проблем и при други модели перални, но никой досега не е намерил точната причина или поне не я е написал впоследствие. Само се стига до извода че най-вероятно е колектора или програматора.
Обаче ми се вижда странно след 2 или 3 години работа да се скапи мотор или програматор, ама...
Благодаря на тези които ми отговориха, и нека някой който е решил такъв проблем да ми драсне.
Май само vgerginov писа че след като е почистил със шкурка колектора е имало резултат.

Някой може ли да ми прати ръководство (от завода производител или някакво друго) ако има - как се разглобява/ремонтира пералнята (както има такива за автомобилите)

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Апр. 2010 : Отправено: 12 Април, 2010 - 23:27:23
joroklima

Постоянен участник

Пералня whirlpool awo /d41105 - Не завършва програмата
Когато стигне центрофуга започва да върти ,вдига (според мен по-високи от здадените 800об.), примигват двата зелени светодиода и така до безкрай. Поставям я на 400 об. но пак вдига много високи и пак същото. На пране върти с нормални обороти.
Дали е тахо, двигател или платка. Не индицира грешка.
angeldqvol

angeldqvol , имах няколко такива случая и при всички беше двигателя.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 11 Август, 2010 - 20:56:01
nina3056

Нов участник

Къде може да е проблема?
Първо в режим на пране, когато барабана върти малко наляво после на дясно вместо да върти бавно се опитваше да развърти с обороти като за центрофугиране. А сега просто по време на изпълнение на програмата пералнята спира и светва знака (гаечно ключе) - демек за сервиз.
Моля да ме насочите от къде да почна да търся.
turbosol
- Тахото на мотора.

Когато стигне центрофуга започва да върти ,вдига (според мен по-високи от здадените 800об.), примигват двата зелени светодиода и така до безкрай. Поставям я на 400 об. но пак вдига много високи и пак същото. На пране върти с нормални обороти.
angeldqvol
- Окъсил двигател. На високи обороти "дърпа" всичкия ток и рестартира цикъла на центрофуга

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Февр. 2010 : Отправено: 13 Август, 2010 - 20:57:22
valeri25

Нов участник

Свалих електромотора и има зацапване по колектора му от четките. Може ли да ми кажете с какво/как да почистя колектора?

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Апр. 2010 : Отправено: 15 Август, 2010 - 17:51:02
kire-peralnata

Нов участник

трябва да си сигурен че ротора е здрав,а колектора се чисти лесно с финна шкурка!!!

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 21 Август, 2010 - 13:35:14
nikolai79j

Нов участник
От: В.Търново

Колекторят се престъргва на струг с точност до 2 микрона и се прорязва между пластинките в случай на попаднали мустаци.

Всичко записи: 21 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 23 Август, 2010 - 14:26:59
Vialex

Super Member

Колекторят се престъргва на струг с точност до 2 микрона
Може, ама не е за всеки, който има достъп до струг. Само да не стане като този
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=969&start=1#1226228623

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 24 Август, 2010 - 06:46:18
munci

Участник
От: п.тръмбеш

Колеги много се изписа за моторите на Whirlpool , та реших и аз да споделя скромния си опит с тях! Заредиха се няколко перални с един и същ проблем а именно /пластините на колектора са повдигнати през една по необясними за мен причини/ на центрофуга пералнята премигва и започва процеса отначало и така до безкрай! След дълго лутане и консулт с колеги стигнахме до извода че ротора трябва да се престърже, но той няма извадени центри . Тогава измислих следното : Захванахме двигатела за седлото на струга с малък универсал там където се монтира тахото а шайбата стиснахме с гл.универсал и мотора "тръгна" доста добре центриран
През отвора на предварително свалените четкодържатели подадохме тънко ножче и престъргахме много внимателно ротора!Предварително бях направил и завил на мястото на четкодържателите две картонени капачета за да не влизат стружки към мотора!Ротора не пристъргахме до края защото няма нужда а само там до където трият четките.След това прорязване и почистване на колектора и машината запя!Ако някой се интересува сл. път ще снимам целия процес но ефекта е поразителен!

(Добавено)
А на въпроса на turbosol провери дали не превърта магнитчето на тахото и ако превърта го залепи защото понякога става точно това а ефекта е точно такъв ! Дано съм бил полезен!

Всичко записи: 53 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Ноември, 2011 - 09:27:29
боби 66

Редовен участник
От: гр. Сопот

Захванахме двигатела за седлото на струга с малък универсал там където се монтира тахото а шайбата стиснахме с гл.универсал и мотора "тръгна" доста добре центриран
Изключително сложна процедура със съмнителен ефект.Къде намери стругар да ти играе по гайдата.
Ротора се хваща за пакета, който предварително е увит седин оборот медна ламарина. Много добър ефект се постига на универсален кръгъл шлайф.

Всичко записи: 222 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 05 Ноември, 2011 - 18:40:54
munci

Участник
От: п.тръмбеш

боби 66 ефекта изобщо не е съмнителен ! По този начин съм направил вече 4 машини и нямам никакви проблеми!
Става много бързо и не рискуваш ротора щото това с увиването си е.......!
Между другото това го правих и на gorenje със същия дефект а там двигатела е занитен . Аз само споделям а ти ако желаеш пробвай!
Може пък и да почерпиш
Ще пратя снимки на целия процес!

Всичко записи: 53 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Ноември, 2011 - 19:26:26
м51

Нов участник

Whirlpool AWO/D 41105 - мотора няма мощност
Здравейте, С перална е ли малко странен проблем. На двигателя при ниски обороти се държи като да няма мощност. Тя може да бъде спрян с ръка, стана и спря да се движи. Това се отнася за двете посоки. Кога центрифугира всичко е нормално - ускорява и достигне желаната скорост. Двигателя няма искра. Перална нормално започва, заключва вратите, приема всички програми, загрява вода,изхвърля вода Търсих във форума, но не можах да намеря нещо подобно.
Мисля, че:
Тахо е добре,
Двигателят е добре,
Симистор за двигател е наред,
Но какво не е наред?
На етикета на модула е написано
Whirlpool L1782
CW1 CLB 125 837 512 320
Благодаря предварително

Всичко записи: 9 : Дата на рег-ция: Дек. 2011 : Отправено: 25 Януари, 2013 - 11:37:59
kolyo

Админ
От: Русе

Горе има търсачка
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=969
мотора няма мощност

Всичко записи: 11500 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 25 Януари, 2013 - 12:36:40
jamyjamy

Нов участник

Пералня WHIRLPOOL AWO/D41105 ­- грешка F06
Здравейте , След около 30-тина минути работа на програма "Основно пране 60 градуса" индицира грешката . Пускаме я да продължи на 30 градуса и понякога довършва цикъла . На сервизният тест не излиза грешка !
Проверени четки на мотора - здрави с добра дължина , магнитчето на тахото - цяло и здраво залепено за оста .Бобина на тахото 12,5 ом-а . Пластините на ротора видимо перфектни , при работа не искри ,нито при пране ,нито при центрофуга . Окабеляване и букси прозвънени .Контакта занулен. Нагревателя -здрав ( и мокър и на сухо ).
Термосензор около 12 К ома , помпа и вентили здрави.Филтъра чист , маркучето до пресостата чисто .Механично нищо не се проявява ( лагери , ключалка )
Смених релетата и триака на платката .
Моля помагайте с идеи и предложения !

Абсолютно всичко е проверено , няма такава ситуация във форума ( прочетох всичко за перални Whirlpool ) , надявах се на помощ от по-високо ниво ! Имам даже и свален бин , на нещо такова се надявах !
Ще помоля , ако някой разполага с читав дъмп да ги сравни и да сподели . Благодаря !
Изтегли файл: Whirlpool_AWO_D41105.zip
Изтеглен пъти: 188

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 02 Юли, 2015 - 22:11:06
hinari

Нов участник

Пералня Whirlpool AWO/D 41105 - ­смяна на програми
Здравейте, От седмица сме в нова квартира със съпруга ми и съответно пералнята е част от интериора. Хазяинът каза, че с неговото семейство са я ползвали 10 г., отделно преди тук са живели и други наематели, които са я ползвали, последните от които са вдлъбнали навътре копчето "Старт", но то все пак функционира. Отделно има проблем със затварянето и отварянето на вратата на моменти и единствено реагира ако се удари силно.
Но най-големият проблем се появи днес - пуснах я в 16:10 и досега стоеше на етап "Основно пране", а принципно вече трябваше да е преминала етап "Изплакване и центрофуга". За да може все пак да си изпера дрехите се наложи да превъртя селектора на програмите и точно го насочих срещу "Изплакване и центрофугиране" и всичко е наред засега, скоро ще приключи прането. Проблемът и въпросът е - защо се налага, вече за втори път се случва, саморъчно да въртя селектора, за да може пералнята да стигне до етапа на изплакването и центрофугата, защо не го прави тя сама? Допреди два дни нямаше този проблем.
Моля за съвет и мнение от вас преди да пристъпя към съвет с хазяина и евентуално ремонт. Благодаря ви предварително!

Нагрява водата до нормална степен, перем на 40 гр. и няма проблеми.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Юли 2015 : Отправено: 05 Юли, 2015 - 18:58:54
kamen.kolev5555

Нов участник

Пералня Whirpool Antibacterial ­ AWO/D 41105 - мотор
Пралнята е на 8 години и до сега по нея не са правени никакви ремонти.Първия проблем беше светването на лампичката за почистване на помпата.След почистването нещата не се промениха и аз продухах маркучето на пресостата,което отстрани този проблем.След кратака радост се оказа ,че има и друг-последната центофуга от програмата недоразвива максимални обороти. Малко преди окончателното развъртане на барабана последната лампичка от тези които проследяват цикъла на пране и лампичката до бутона за старатиране премигват и центрофугата започва от начало.По този начин може да продължава до безкрай.
От всички коментари във форума разбрах ,че проблема трябва да търся в мотора.Поради тази причина и го свалих.Четките се оказаха учудващо дълги за 8 годишна перлня.Колектора на ротора е равен (без образуване на канал).Това ,което привлече вниманието ми ,беше това,че по някой от пластините имаше следи от електрическата ерозия,а другите(повечето) нямаха такова натрапяване.Сякаш небяха работили. Въпросът ми е, това достатъчен довод ли е да смятам ,че проблема е в мотора или да търся причините и на друго място.
Предварително благодарая на всички,които ще дадат съвет за отстраняването на проблема .
Тази ерозия се получава когато има пробив в ротора. Мисля че ще трябва да сменяш мотор.
Milcho
Милчо, благодаря за насоката.Въпреки ,че опасенията ми бяха за пробив в мотора нещата ,които ме насочваха към него ми се струваха едва доловими ,което силно ме разколебаваше.Явно ще трябва да сменям мотора,( а може би пералнята)
-ще трябва да го обмисля.

Всичко записи: 33 : Дата на рег-ция: Ноем. 2012 : Отправено: 05 Януари, 2016 - 01:00:14
dedo pop

Нов участник

Пералня Whirpool AWO/D 41105
Здравейте. Споменах пред приятел, че старата ни пералня Ariston протече и той реши да ми подари неговата Whirpool AWO/D 41105 (с обещанието, че жена му ще почерпи задето ги отървавам от пералнята). Проблемът описан от него бе, че понякога не пуска центрофуга и се налага да се пусне ръчно от програматора.
Пералнята е вече вкъщи и при пускане показа следните симптоми: първо пуска помпата за източване на вода, която работи няколко секунди. След което програмата стартира нормално, пълни се с вода и почва да работи. Още в началото забелязах, че понякога барабанът се завърта с доста високи обороти, които май не са характерни за процеса на пране. Завърта изведнъж и веднага спира. Друг симптом - завърта бързо и се чува особен "рррррррр" звук от мотора, като че ли докато върти в една посока, веднага се опитва да тръгне в другата, при което ремъкът издава този характерен шум и видимо се разтърсва.
Така поработва на всяка програма 4-5 минути и изписва грешка F 06.
С четене по форума разбрах, че трябва да се провери тахогенератора, следват четките на мотора и състоянието на ротора.

Роторът изглежда във видимо добро състояние, четките са с дължина 25 мм, моторът работи без проблем, ако се пусне директно в режим центрофуга пералнята изпомпва водата и центрофугира, след приключване си изписва "end".

Намотката на тахогенератора обаче показа съпротивление от 13,5 ома. Доколкото разбрах от написаното във форума, тази стойност е извън нормалните показатели.
Въпрос - намира ли се лесно конкретният тахогенератор, къде да го търся и поръчам?
Какво е съпротивлението му. Освен съпротивление друго мери ли се - примерно индуктивност?
Замислям се бавно и спокойно да развия бобинката, да броя колко намотки има, да намеря проводник със същата дебелина и да го навия отново. Някой пробвал ли се е да пренавие тахогенератор и какъв е резултата?
Благодаря на всички отзовали се! Поздрави.
Магнитчето на тахогенератора е в идеално състояние, но сега се сещам, че при разглобяване на тахогенератора магнитчето направо изпадна от оста, без да го пипам. Сега го поставих обратно и затиснах с пластмасовия пръстен, който го държи и най-вероятно е бил почти изваден, за да изпадне лесно.

Пералня Whirpool AWO/D 41135 - помпа
Здравейте отново.Появи се нов проблем с пералнята.
Тръгва да работи до някъде и спира. Не източва водата. Веднъж светна индикатор за задръстен филтър, но след почистване (беше чист) нищо не се промени. Сега нищо не индикира, но проблемът остава. Не изпомпва водата.
Вързах мултицета за двата извода на помпата, при пускане на пералнята и по време на работа (пране) показва 75 волта. Ако пусна на режим източване (или по програма стигне до източване), напрежението стига 230-235 волта, но помпата не работи. Свали помпата, пуснах й направо 230 волта, помпата не работи.
Помпата е модел aspump wp3125
Моля за съвети. Поздрави.
Смени помпата.
kableman
Така направих и пералнята тръгна.
Благодаря за съвета.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Септ. 2016 : Отправено: 16 Септември, 2016 - 12:13:00
g134

Нов участник

Whirlpool AWO/D 41105 - грешка F07
Здравейте на всички. Искам да Ви споделя за проблема с които се сблъсках с моят Whirlpool AWO/D 41105. След 12 години безпроблемна експлоатация се появиха дразнещи шумове в пералнята. След профилактика на пералнята - заслужена ( смяна лагерите и семеринга на барабана, смяна лагерите и четките на мотора, промивка на всички маркучи ) започнаха проблемите. При изпълнение на програми от зона "памук и синтетика" се получава грешка "F7" - (симистора на мотора дава накъсо) и се получава когато преминава от пране към плакнене след нехарактерно завъртане на барабана в двете посоки на високи обороти за кратко време със силно тресене. След доста четене във форума се насчвам към проблем с триака (Симистара) и имам следните Въпроси, ако някой ми даде насока благодаря предварително.
1. Възможно ли е да е от някоя слаба връзка след като я разглобих на съставните и части и почистих (без да барам панела за управление), кабел, букса, нивомер ...?
2. Ако е от триака (според кода който дава след като блокира) как е заминал? Според мен не може да стане ей така.
3. Къде да търся триака?
4. Има ли някакъв друг начин за проверка на грешката?
5. Как се регулира температурата на пране?
Днес ми се получи нещо което още повече ме обърква. Жената пуска пералня синтетика на 40 градуса и забива между прането и плакненето както описах по горе. Следва Прехвърляне на програматора на плакнене и довършваме цикъла. Веднага след това пуска нова пералня на същата програма и я изпълнява БЕЗ ПРОБЛЕМИ. Вече съм тотално объркан

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Авг. 2018 : Отправено: 25 Август, 2018 - 20:05:53

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Whirlpool AWO/D 41105 [Страници (1)]