Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня SIEMENS SIWAMAT PLUS ­ 7200 - мотор

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 На центрофуга работи няколко секунди и спира
mitkootbg

Нов участник
От: Козлодуй

SIEMENS WP 7200/01 , платка АКО 544 143 ___ BSHG 306 0147 AA7
при достигане на максимални обороти(при центрофуга) работи няколко секунди и спира

Проблема започна с това, че прането остана мокро и в пералнята имаше много вода. От там решех, че помпата не работи-Оказа се че тя си е наред но при последвалата проба при отворен капак забелязах силно искрене от колектора на ел. двигателя, което ме наведе на мисълта, че проблема може да идва от там. И действително при отваряне на двигателя се оказа, че колектора е силно замърсен а лагерите са за смяна. След почистване на колектора(на струг) и подмяна на лагерите двигателя заработи отлично(без искрене). Но остана проблема с Центрофугата т.е. двигателя работи добре по време на пране но при центрофугиране когато достигне максимални обороти и така вместо да продължи зададеното му време се задейства ел.спирачка и го спира след което не прави опити да се развърти отново. Като това се повтаря при всяко едно центрофугиране от цикъла. Моля дайте съвет. Предварително благодаря

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 01:26:15
kolyo

Админ
От: Русе

На тези платки обикновенно има реле, което изключва мотора при неконтролируемо увеличение на оборотите на мотора(пробив в симистора или отсъствие на сигнал от тахогенератора)-виж дали сработва.

Ако мотора е с отделни намотки за пране и центрофуга, може да има нагорели контакти в програматора, лош контакт в куплунга или прекъснат кабел.

На мястото на релето може да има мост, тогава проблема остава в намотката за центрофуга

att-45190254eb4dcako.jpg

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 13:32:35
mitkootbg

Нов участник

За сега проверих Кабелите от двигателя до платката и отплатката до програматора - наред са. Когато бях отворил двигателя измерих и намотките - според мен са наред А на тахогенератора не виждам какво може да му се повреди, въпреки това ми направи впечетление че на входа му ми показва съпротивление(някъде към 1.26 ома)предположих, че че от материала от който е направена котвата(индуктора си е един магнит)
Вече остава да е програматора(макар че до колкото успях да видя, без да го разглобявам, е наред) или управлението на симистора, за който спомена ти.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 14:42:27
kolyo

Админ

Тахогенератора не може да бъде със съпротивление "някъде към 1.26 ома"
Съпротивлението на тахогенераторите е от 50 до 200 ома.
Закачи волтметър на променливо напрежение и завърти оста на мотора - трябва да се генерира някакво напрежение.

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 16:45:42
ICO

Редовен участник
От: Асеновград
Щом работи на пране според мен тахото е добре.Симистора също трябва да е здрав щом има ниски обороти .

Всичко записи: 104 : Дата на рег-ция: Февр. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:05:20
mitkootbg

Нов участник

Днес по някое време решех,че с наличните ми знания и опит, в ремонта на преални едва ли ще се справя сам и затова отидох при един от тукашните майстори. Според него проблема е единствено в двигателя и по точно ротора,и че е било грешка минаването на колектора на струг но макар и да не е предизвикан дефекта от стругаря то ротора си е "отишъл" тъй като дефекта беше на лице и преди тази обработка. Предполага, че утре ще има такъв двигател ще го помоля първо да пробвам и ако действително проблема е само в двигателя тогава да купувам.
Според него ако проблема е в симистора то двигателя или изобщо няма да се развърти или директно ще развие мах. обороти.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:20:30
kolyo

Админ

при достигане на максимални обороти(при центрофуга) работи няколко секунди и спира

ако проблема беше в ротора нямаше да развие високи обороти , или щеше да искри.
Може да не сте го сглобили както трябва
Мотора грее ли ?

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:27:58
mitkootbg

Нов участник

Да грее и то доста Дори днес като решех да го пробвам за последно на центрофуга въртя малко по дълго на мах. обороти но след това усетих мирис на изолация а като пипнах оста - грееше доста. А за зглобяването знам, че при колекторните двигатели е много важно четкте да да се поставят в същото положение както са били преди разглобяването но при този двигател няма как да ги завъртиш на където и да е дори с малко. Какво друго имаш предвид под неправилно сглобяване?

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:40:45
kolyo

Админ

Щом грее- сменяй го

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:46:15
mitkootbg

Нов участник

Даа колкото и да не ми се иска това май остава единственото решение.
Въпреки това благодаря много за съдействието!
Поздравления за форума! Супер е!

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Септември, 2006 - 19:59:55

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня SIEMENS SIWAMAT PLUS ­ 7200 - мотор [Страници (1)]