Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Перла 05 - центрофуга

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

GTech

Нов участник
От: Варна

Прибрах старата пералня на майка ми, тъй като беше решила да я изхвърля. Проблемa и беше че двигателят и беше изгорял - буквално!! Имало е дим и пушек
Като го отворих - половината намотки бяха обгоряли, и едната охладителна перка се беше стопила. При по-обстойния оглед видях, че на едно место е пропускала вода и реших че това е разказало играта на двигателя
Намерих си друг двигател на старо. Залепих със силикон всички съмнителни места за да няма пак течове.
Пералнята проработи, в момента върти втората партида за тази вечер. нарочно събрах де що има нещо за пране за да видя дали работи надежно.

Проблема е че по време на центруфугирането оборотите са почти като при прането, сменя посоката (казаха ми че центрофугата трябва върти само в една посока) и накрая прането си е доста мокро и трябва да го изцеждам на ръка.
Това си е бял проблем ако двигателя не грееше прекалено много по време на центруфугирането!
Хем върти бавно, хем грее.
Притеснявам се че има някакъв друг проблем който е довел до прегряване, а от там и изгаряне на първия двигател.
Точния модел на Перлата не го знам точно кой е, единствената насока е, че програматора е GORENJE PM1 602 E02 ????!!!
Някакви идеи?

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Ноември, 2006 - 23:51:02
ilko iliev

Постоянен участник
От: Добрич
Провери си съпротивленията на намотките на центруфугата

Едната е около 10ома другата около 30ома
Кондензатора добре ли е?

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Ноември, 2006 - 12:06:45
GTech

Нов участник

това ми е първата задача за довечера като се прибера Мерси за инфото!
Купих си 2 кондензатора по 8uF защото не намерих 16 , за теста ще стигнат
М/у другото този кондензатор не се ли ползва и при намотките за пране?

Днес един колега прояви съмнения че бързата част на двигателя е пътник...
Евентуално да съм проверял кондензатора... И съвета беше да пера без центрофуга...
Според мен трябва да проверя и до колко е изправен бутона за спиране на центрофугата...в момента пералнята явно работи без нея...

Сега пък ми измислиха друго забавление....да не би да ми е зациклил барабана...и мотора да не можел да му смогне..
Как мога да проверя дали без товар ще върти по бързо? Свалям ремъка и пускам центрофуга??
Без товар е нормално да се завърти повечко, мисля??

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 13 Ноември, 2006 - 16:20:06
aik

Нов участник
От: Хасково

Хем върти бавно, хем грее.
виж стария двигател с колко крака ти е куплунга (защото ако са 5-6 а ти закачаш един повече или по малко и оттам ти грее и върти бавно

Всичко записи: 47 : Дата на рег-ция: Март 2006 : Отправено: 13 Ноември, 2006 - 19:46:08
angeldqvol

Постоянен участник
От: Гр. Суворово, Варнен ...

При недобра връзка в куплунга на двигаделя се получават такива аномалии.

Всичко записи: 298 : Дата на рег-ция: Апр. 2006 : Отправено: 14 Ноември, 2006 - 07:54:50
GTech

Нов участник

Пичове, благодаря за реакцията
Снощи и аз стигнах до извода че някои пера на куплунга не контактуват...извадих ги едно по едно почистих монтирах стегнах всичко с един биндер...същия резултат..
Благодарение на поста на Илко в крайна сметка реших проблема
при замерването на намотките те излязоха с почти двойни стойности на съпротивлението....
и тогава !! ами погледнах табелката на двигателя...и там пише...20uF
а аз ползвах оригиналния от 16, малко игра с поялника и сега пералнята вече вие както си му е реда и ахааа да тръгне да простира

Сега изскочи един друг проблем понеже двигателят не е оригинялният, и малко съм модифицирал окачването, се получава някакво биене....та имам отново въпрос:
КАК СЕ НАСТРОЙВА НОРМАЛНО ОПЪВАНЕ НА РЕМЪКА?
(като подпра леко мотора от задния край, биенето престава, за това мисля че е пренатегнат ремъка)

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 14 Ноември, 2006 - 12:14:10
ilko iliev

Постоянен участник
От: Добрич
Такива модификации като твоята не водят до нищо добро.
На мой клиент след такава модификация му се проби казана
Всичко идва от това че планката на казана се опъва вече по несвойствен начин.Ще трябва да си решаваш проблема с малко въображение според ситуацията.

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Ноември, 2006 - 12:55:14
nebelservice

Постоянен участник
От: София
По това което се казва за модела на програматора става ясно че пералнята не е Перла 05, става дума за Перла 04.
Относно опъването на ремъка: Тежестта на мотора е достатъчна за нормалното му натягане, ако се пренатегне се прецакват лагерите на мотора.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Ноември, 2006 - 09:22:02
GTech

Нов участник

Хмм...как 04 ве Отзад на табелката пише ПЕРЛА 05 модел 79024

в момента си работи много добре, само дето морота май е по тежък от оригиналния и го подпирам отдолу с едно парче ...абе не знам как се казва тоя материал, прилича на стиропор, но не се троши нито се къса или чупи, режа го с макетно ножче. Ако не се подпре се чува онова биене за което говорих по - нагоре. имам съмнения 4е мотора който ми дадоха е от Перла 04...

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 16 Ноември, 2006 - 19:22:52
kolyo

Админ
От: Русе

Перла 05 не ценрофугира
Перла 05 е с програматор PM1 602 E01. Проверявах връзките на куплунга на мотора, много зле бяха оправих ги ама същата работа.
Върти като за пране в двете посоки докато изпомпва и това е.
Dijon

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=6

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Септември, 2009 - 09:30:41
Гост

ОТСТРАНЕН

Перла 05 - посока центрофугиране
проблем с изпомпването на водата при центрофугиране
Здравейте, проблема е че при центрофугиране остава голямо количество вода, което пречи на електродвигателя да се развърти до необх. скорост.

Въпросния електродвигател (Елпром Троянн)не е от тази пералня - заменен е с оборотен от един цех за пренавиване - предполагам че са поразменени кабелите в 6гнездовата букса , понеже при замяна на гофрирания маркуч на дъното на водосъдържателя ми направи впечатление положението на "водозаборната лъжица" че е обърната с грьб към посоката на центрофугиране - ефекта бе същия и затова я изрязах, но проблема остана .
Сега промених посоките на въртене . Остава да монтирам гофрирания маркуч на дъното на водосъдържателя.
Та въпроссите са ми е следните:
1. Каква е посоката на въртене при центрофугиране на Перла 05, погледнато през люка за пълнене?
2.Трябва ли водозаборната лъжичка на гофрирания маркуч да е обърната срещу посоката на въртене така че да "загребва водата"
Благодаря Ви предварително

Отправено: 13 Декември, 2009 - 20:24:50
боби 66

Редовен участник
От: гр. Сопот

Първо-провери кондензаторите 20микрофарада. Второ-посоките са само две, по часовниковата стрелка или обратно на часовниковата стрелка. Пералните се произвеждат и в двата варианта. Водозаборната лъжичка на гофрирания маркуч задължително трябва да е обърната срещу посоката на въртене така, че да "загребва водата"

Всичко записи: 220 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 13 Декември, 2009 - 20:31:40

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Перла 05 - центрофуга [Страници (1)]