Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня AEG oko lavamat 9756 - ­ не нагрява

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

saschko

Нов участник

Пералня AEG oko lavamat 9756 sensorlogic
Здравейте,въпросната пералня е дефектирала ,като е сварила прането.Карат я при някого,чак след това при моя човек,той ме вика за помощ.
В момента проблема и е ,че не включва загряването,като в края на прането изписва грешка F8.
За термодатчика реших по надписите ,че е 4.8 к при 20 градуса- долу-горе толкова показа,като при загряване му пада стойността.Релето на нагревателя е здраво,веригата на включването му от процесора е проследена и е ок.
Не ми хареса обаче че във веригата на датчика имаше липсващ елемент-(според мен съпротивление) между +5в и термосъпротивлението
Добавих един тример,в резултат на което вратата спря да се отваря, но след по внимателна настройка това го вкарах в пътя(което според мен означава че процесора си чете аналоговия вход правилно)
Обаче -уви- проблема си остава същия ,и нещо страдам от липса на идеи
Проверихме и ниворегулатора -смятам че е редовен.Правилно разпознава позициите на избирача , малко ме тревожи само това че примерно разликата в времената на една и съща програма на 30 градуса VS студено пране е само 5 мин.
Any suggestions?

att-4573decb1105fE139.jpg

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 03 Декември, 2006 - 19:58:57
kolyo

Админ
От: Русе

За AEG TYP EE 139 съм си записал- резистор на датчика за температура 1,5к
Да не би някой от чип кондензаторите да дава накъсо ?
Замери напрежението на изводите на датчика - трябва да бъде от 3 до 4 волта при стайна температура.

att-4573de4ad690enzor.gif

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Декември, 2006 - 09:49:48
saschko

Нов участник

Нямам късо,сигнала си отива до процесора.Точно резистора отгоре ми липсваше,но аз с тримера си го гласях така че да почне да ми работи бутона на вратата.Въпреки това -дръвце,но ще опитам с тези стойности..
Добавям нови резултати..
Със 1,5к -нямам успех,вратата е блокирана,в сервизния режим- F8 при положение KALT,като мига лампата 1400рпм

Едва при напрежение в/у датчика от 2,5в ми се отблокира вратата, но F8 остава,и мига лампата 1400рпм
Пробвах в сервизния режим другите функции- пълни,отчита нивата,върти реверси,включва помпа,ако е без вода-центрофужи,но не включва нагряване.
Май ще питам вече за платка(предполагам,ако питам за процесор ще се разсмеете)-има ли откъде?

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 04 Декември, 2006 - 19:05:14
vladimirstanoev

Нов участник
От: София

Процесора може да е дефектен, но от това което си писал, не става ясно дали е така:
1. Процесора е дефектен, защото изхода му блокира люка. От написаното по-горе става ясно, че това не е така.
2. Процесора е дефектен, защото изхода му не блокира люка. И това не е вярно и също става ясно от написаното по-горе.
Т.е. изхода на процесора е редовен.
3. Входа за темп. датчик на процесора е дефектен, защото "вари" прането. И това не е вярно, защото:
В момента проблема и е ,че не загрява прането.
4. Входа за темп. датчик на процесора е дефектен, защото не загрява прането. И това не е вярно, защото тримера който слагаш, подава грешна информация, че температурата е достигната и затова процесора не включва нагреватея.
Т.е. и входа на процесора също е редовен.
Махни тримера, сложи 1,5К, както ти е писал kolyo и потърси друга причина за блокиране/отваряне на люка. За други по-конкретни идеи трябва да намериш схемата. Успех!

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 09 Декември, 2006 - 02:26:55
saschko

Нов участник

- С резистор 1,5 к се получи това,че вратата се блокира ,не иска да загрява,и на края на прането -> F8
- За да отворя вратата сложих пак тримера и установих че едва на по-горе споменатите 2,5В вратата благоволи да отвори, но пак имам F8 и пак не загря.
Изводите ти са правилни по същество,но не изключвайте възможността да е дефектен изхода към релето??- защото аз нямам проблем с отварянето на вратата ,а с нагряването.
- какви според вас могат да бъдат другите причини за блокирането на вратата-както вече споменах съм изчерпан откъм идеи..

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 12 Декември, 2006 - 20:40:25
kolyo

Админ

Според мен имаш проблем с ниворегулатора - нагревателя не включва при ниско ниво на водата.

Блокировката може да се включва при определена температура - да кажем над 40 градуса, за да не се изгори някой.

Ето характеристиката температура в градуси - съпротивление на датчика :
10°C - 9,5к
20°C - 6к
30°C - 3,9к
40°C - 2,6к
50°C - 1,7к
60°C - 1,2к
70°C - 1к
90°C - 0,5к

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Декември, 2006 - 20:48:33
vladimirstanoev

Нов участник

Ето ти 3 аргумента в полза на изхода на процесора за включване на нагревателя:
1. За да докараш 2,5 V при 20 градуса, тримера който слагаш, трябва да е над 6К, т.е. 4 пъти повече от оригиналното съпротивление. По този начин тотално объркваш данните за температурата на входа на процесора. От справката на kolyo за датчика се вижда, че това съответства на температура към 60 градуса. Ако си правил пробите на 30, както пишеше горе, е напълно нормално изхода на процесора да не включи нагревателя.
2. До повредата изхода на процесора е държал включен нагревателя:
въпросната пералня е дефектирала ,като е сварила прането
3. Няма логика, след като с тоя тример подаваш данни за по-висока температура - процесора да отваря люка.
Може да провериш от кои други места взима данни за блокиране/отваряне на люка. Искам да ти помогна, но без схема не мога да ти дам други по-конкретни идеи. Напиши кой е процесора, ако случайно намеря някакви данни за него. Успех!

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 22:29:48
saschko

Нов участник

Хм.
Термодатчика е с приблизително такива характеристики.Ниворегулатора е проверен.Ще направя опит да сваля схема,но ще се проточи работата май..
Бтв,ниворегулатора влиза на платката само с един контакт,останалите са вързани към "шина" по кочто платката комуникира с -
пулта за индикация и бутони за управление+избирача на програми+ниворегулатор.Всичко е проверено,с осцилоскоп не с анализатор,но те си се виждат нещата..
Какви биха могли да бъдат другите причини да не загрява(освен ниво+базова температура) ?

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 17:46:57
kolyo

Админ

Не е ли по добре да сложиш един светодиод на изхода на процесора и да гледаш дали свети ?
Или да дадеш кондензатора C26 накъсо ?

att-4582dc0a91a5fe139.gif

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 18:19:33
saschko

Нов участник

Светодиод не съм слагал, но съм мерил.Няма сигнал от процесора.Ако подам аз такъв,релето включва.
Ако това е схема на проблемната платка -при мен не е такава.Процесора управлява транзистор,който пък- симисторче, което пък -релето на загряването.Релето е външно,не е на платката.И пробата ми беше -колектор-емитер накъсо,т.е отпушен транзистор.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 16 Декември, 2006 - 19:49:08
kolyo

Админ

Схемата би трябвало да е за тази платка, но е за управление на релето K4 - мислех че то включва нагревателя.
Сега гледам че май е за блокировката
Кой от симисторите включва релето ?

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Декември, 2006 - 20:24:37
vladimirstanoev

Нов участник

И пробата ми беше -колектор-емитер накъсо,т.е отпушен транзистор.
С тази проба не си проверил самия транзистор.
Схемата за блокировка също е интересна. Тахото и нивото блокират люка независимо от процесора.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 16 Декември, 2006 - 23:30:19
saschko

Нов участник

Кой от симисторите включва релето

T15 или Т16 - на снимката ,не си спомням точно.Транзисторите са смд и са от обратната страна на платката-@vladimirstanoev -проверени са .
Явно не е тази схемата.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 20 Декември, 2006 - 22:03:42
kolyo

Админ

Т15 и Т16
На платката има 7 симистора - би трябвало обозначенията да бъдат TY1 до TY7
Схемата е точно от AKO 546185

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 20 Декември, 2006 - 22:18:14
vladimirstanoev

Нов участник

Сетих се още нещо. Процесора трябва да има и друг вход от температурния регулатор. Проверил ли си го и как се движи напрежението на него? Това напрежение се сравнява с напрежението от датчика, и едва тогава процесора взима решение дали да включи или да не включи нагревателя.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 20 Декември, 2006 - 23:35:09
kolyo

Админ

Доколкото си спомням задаването на температурата е от бутоните на дисплея - AEG TYP EE 142
така че няма втори аналогов вход на процесора.

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Декември, 2006 - 00:21:07

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня AEG oko lavamat 9756 - ­ не нагрява [Страници (1)]