Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня BOSCH WFT 5310 - ­ програматор

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (2): [1] 2 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Как да сглобя програматора ?
Pipo

Нов участник

Имам BOSH WFT 5310. Взех я втора употреба и в началото май всичко беше наред. След това започна да не изпълнява програмите до край. Започва с втората лампа, стига третата, работи и пак връща на втората. Не плакне, не цинтруфугира. Сменях няколко пъти четки и ми се струва, че после заработваше (5- 6 пранета). Извиках майстор- и той смени четки, но нищо. Свалих всички платки и програматора. Всичко се почисти и почти всичко се презапой. Сега като заработи спира и изписва код за грешка "Показанията на термодатчика за вода са извън диапазона".
Спира и свети един от жълтите и мига един от червените диоди(петия диод от горния ред свети, 7- мия мига).
Възможно ли е аз да съм объркал при сглобяването (уж всичко писах)
Къде се намира тоя датчик и кво да му меря.
Къде отива на платката- да не би там да съм объркал при включването на кабелите.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 06 Декември, 2006 - 19:22:19
kolyo

Админ
От: Русе

Датчика за температура мери температурата на водата в казана, монтиран е близо до или на самия нагревател.
От него излизат два тънки проводника, които отиват на червения куплунг на долната платка.
Съпротивлението на датчика при стайна температура е написано на самия датчик,например 4,8к .

att-457705f1ccaf0t4ik.gif

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Декември, 2006 - 19:32:23
Pipo

Нов участник

Проверих датчика- съпротивлението е нормално.
Куплунга му към платката беше доста окислен - почистих го и сега не показва тази грешка.

мръднах малко( един зъб) първия син диск на програматора- това проблем ли е.
завъртях програматора като го поставих на "0" срещу белега. Сега ми се струва че пере за два пъти по- кратко време (на съкратена програма за около 35 минути - преди беше около час).
може ли някой да ми каже как трябва да го монтирам (белези и т.н.)

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 09:19:35
vladimirstanoev

Нов участник
От: София

мръднах малко( един зъб) първия син диск на програматора- това проблем ли е.
Ако не си го завъртял обратно - не е проблем.
може ли някой да ми каже как трябва да го монтирам (белези и т.н.)
Няма никакво значение. Може да го монтираш, ако стигнат жиците, и в задната част на пералнята.
Иначе пералнята е доста сложна. Преди да започнеш ремонт е хубаво да се ориентираш от къде идва проблема. Най-честата причина за бъркане на програмите е лош контакт в програмния ключ или в контактите на програматора, които дават информация на процесора за неговото положение. Проверяваш ги с уреда и тези, които са повече от 1-2 ома - трябва да се почистят. Успех!

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 23:06:42
kolyo

Админ

Контактите могат да се замерят и на изводите на малкия куплунг, който отива към дисплея -
единия краен извод е свързан с управляващия електрод на симистора на моторчето,
другия краен извод е общия,
а останалите са контактите на програматора.

Големия куплунг не те интересува - той е за захранване на моторчето, управление на блокировка, клапани и т.н.

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Декември, 2006 - 18:59:53
Pipo

Нов участник

Kъм дисплея отива един лентов кабел- не мога да се ориентирам. Ако е възможно, посочете ми м/у кои крачета да меря ( например първо и трето, второ и четвърто и т. н.) Ако можете посочете ги на снимката.

--------------------------------------------------------------------------------
Иначе вчера пра и всичко- центуфугира, плакна, взе си ароматизатори и т.н., но завърши светвайко една лампа преди старта (втората от дясно на ляво) и си остана там.Дори не знам за какво е тая лампа. Някой знае ли.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 17 Декември, 2006 - 19:36:17
vladimirstanoev

Нов участник

но завърши светвайко една лампа преди старта (втората от дясно на ляво) и си остана там.
Тука стои много дълго и отпуска. Това не е проблем и може да извадиш прането, преди да светне зеленото.
Дори не знам за какво е тая лампа. Някой знае ли.
ende на немски, the end на английски.
Вратата не е отключена.
Трябва да изключиш пералнята и да изчакаш 2-3 мин.
Долните тройки BDFHJ(4,5,6) са тези, които те интересуват.
Общата писта 4-BDFHJ e средния извод. Контатите, които трябва да измериш са:
B4-B5 и B4-B6
D4-D5 и D4-D6
F4-F5 и F4-F6
H4-H5 и H4-H6
J4-J5
Напиши по колко ома са тези 9 контакта.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 18 Декември, 2006 - 15:09:30
Pipo

Нов участник

Сори ама май нищо не хващам. Гледах го, разпечатвах го, броих и не можах да ги наместя тези тройки( букви и цифри).
Ако можеш да разчетеш цифрите- ще стане по- лесно.

Ще разглобя програматора да чистя контактите, пък квото стане.
Стигнах до тук. Как да разкова това керемиденото с пластините?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 26 Декември, 2006 - 10:47:14
kolyo

Админ

35-общ
31-40 - контакти

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Декември, 2006 - 11:31:03
nebelservice

Постоянен участник
Обръщаш изделието откъм зелената страна и разпояваш всичко.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Декември, 2006 - 12:59:52
vladimirstanoev

Нов участник

pipo, разглобяването и почистването е доста сложно и може да направиш други повреди. Затова преди да пристъпиш към тази операция, трябва да си сигурен, че проблема е от програматора.
Имаш да измериш 9 контакта за 5 минути. Това е съответствието на твойте надписи:
B4-B5 и B4-B6 = 16-21 и 16-26
D4-D5 и D4-D6 = 17-22 и 17-27
F4-F5 и F4-F6 = 18-23 и 18-28
H4-H5 и H4-H6 = 19-24 и 19-29
J4-J5 = 20-25
A kolyo ти е написал как да мериш на куплунга.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 26 Декември, 2006 - 14:03:21
Pipo

Нов участник

Късно е аверчета, май стана белята, штото сега само цъка и не работи.
Дадох го на брат ми утре да го разпоят и почистят, та като го донесе ще пиша кво е станало, но се съмнявам.
Аз не го разпоих- само пръсках с спрейове на Кемсърч, после суших и т.н.
Е сега не бачка, но все пак Голямо благодаря.
Кво праим?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 26 Декември, 2006 - 21:29:15
vladimirstanoev

Нов участник

pipo, за да ти кажем "кво а праиш" от тебе се иска да напишеш 9 числа.
Нагорелите контакти са за силовите вериги и нямат връзка с твоя проблем.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 09:55:46
Pipo

Нов участник

Тези 9 стойности не могат да се измерят, штото вътре пластините на тези контакти (16-21) са изолирани със шлауфки.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 10:28:19
kolyo

Админ

пластините на тези контакти (16-21) са изолирани със шлауфки
Тези "шлауфки", са от токопроводяща гума и контактите трябва да имат съпротивление към 30 ома

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 10:28:51
vladimirstanoev

Нов участник

При пръскането със спрея гумичките са станали от токопроводящи-изолатори. Сега ги мия.
Гумата е остаряла и трябва да се смени с нова. Но ако искаш да нямаш проблеми от тези контаки в близките 10 години - най-добре е да ги почистиш, а шлаухчетата да изхвърлиш на боклука.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 12:43:15
Pipo

Нов участник

Стойностите след първото почистване бяха над 250 ома.
След последното (на гумичките)- 70- 90 ома- не падат повече.
Ще я събирам да я пробвам.
М/у другото сменят ли се тези гумички и различни ли са за различните типове програматори?
Верно ли ще работи без тях.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 16:29:26
vladimirstanoev

Нов участник

Верно ли ще работи без тях
Без тях контактите стават 0,1-0,2 ома и съответно напреженията, които се подават към процесора са по-точни.
Със старите гуми след няколко седмици се приготви отново да правиш същите операции.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 16:57:28
Pipo

Нов участник

vladimirstanoev, мисля, че отново си прав защото сега изпра без да изплакне.
Иначе завърши нормално.
Тези дни смятам да карам така и да се опитам да открия от сервизите такава проводима шлауфка.
Благодаря на теб и останалите за съветите и търпението.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 19:52:34
kolyo

Админ

Pipo , няма смисъл да търсиш "шлауфка"- няма да намериш.
Пък и откъде си сигурен, че проблема е в "гумичките" ?
Има още един вариант - взема се една жичка от тънък многожилен посребрен проводник, опъва се по дължина върху гумичката, а двата и края се подпъхват отдолу.
Жичката се опъва така че да се впие в гумата, има формата на буквата П ,така че прави контакт и от двете страни.
Така правя когато гумата е като калпаче.
Ако гумата е с форма на тръбичка, се опъват две жички - от всяка страна по една.

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 28 Декември, 2006 - 21:00:03
ICO

Редовен участник
От: Асеновград
Мисля че преди време имаше подобна тема аз реших проблема като махнах гумичките и свързах общият край през резистор 4,7 к.Още работи перфектно успех.

Всичко записи: 104 : Дата на рег-ция: Февр. 2006 : Отправено: 30 Декември, 2006 - 16:59:46
Pipo

Нов участник

Вчера сглобих програматора без гумичките.
Първото пране - успешно.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 04 Януари, 2007 - 08:59:03
Гост

ОТСТРАНЕН

От дълги години ги махам тези гумички и изобщо нямам досега никакав проблем, нито с процесора нито с пералнята.Още от самото начало е трябвало да ги махнеш без да правиш апсолютно нищо
Махат се с една игла.

Отправено: 16 Март, 2007 - 09:55:49
Боян Ангелов

Участник

Несе притесняваи сваляи шлаухките (това е токо проводяща гума като на дистанционо ) целта на тази гума е при затваряне на контакта да няма колебание на самият контакт и отам да дава грешка на електроната платка.
Аз лично ги махам винаги защото това е и болното им място на всички грограматори с гумички. Ако ги оставиш ще го разглабяш отново.

Всичко записи: 70 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 17 Март, 2007 - 15:31:53
joroklima

Постоянен участник

Аз също имах проблем с тези шлаухки и то на моята пералня Жена ми 1 седмица като переше седеше постоянно до нея тя е BOSH WFT 7310. Сега след като ги махнах тези шлаухки , пералнята пере безупречно. Махай ги и не се притеснявай.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 19 Март, 2007 - 00:16:15

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня BOSCH WFT 5310 - ­ програматор [Страници (2): [1] 2 » ]