Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня ELEKTRA WA 850 - не ­ нагрява

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Не се загрява водата и мотора не се върти на пране
BUBARAK

Нов участник
От: Кърджали

Пералнята е ELEKTRA WA 850W с 2 врътки, програматор и терморегулатор,който я включва и изключва и с 2 бутона.
На единият от тях има 900/650, а на дугия иконка с леген, наполовина пълен с вода.
Има механичен програматор който е запоен на платка Blomberg 12086 TYP 514823
Не изпълнява никакви програми, освен центрофугиране. Сама пълни вода и се източва, но не загрява.
За нагревателя мога да кажа, че работеше. С фазомер установих, че и на двете му клеми има напрежение.

Наскоро един "техник" я видя, след това "уж" поправи програматора и до там. Не работи.
Моля, ако някой може с нещо, да помогне.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 12 Декември, 2006 - 11:14:57
kolyo

Админ
От: Русе

Първо проверете ниворегулатора - без вода трябва да дава верига на :
11-12
21-22
31-32
като го надуеш :
11-14
21-24
31-34

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 10:41:12
Vasilev68

Нов участник

Няма смисъл да проверява ,когато се проверява с фазомер винаги показва че всичко е наред

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 11:33:54
BUBARAK

Нов участник

Проверих ниворегулатора - наистина дава вериги на същите клеми и на двете положения, т.е. би трябвало да е в ред. Обаче не мога да кажа дали е настроен правилно.

Прави ми впечатление, че когато поставя програматора в поз. 1 или 2 напр., той просто като че ли не се движи. Или трябва да мине повече време, за да се забележи движение?

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 16:16:53
kolyo

Админ

На някой перални мотора не тръгва, ако водата не е загряла до определена температура - например 40 градуса.
Когато пералнята напълни вода, изключи я от контакта, откачи изводите на нагревателя и му подай направо 220 волта от контакта.
Когато водата в казана загрее, върни всичко както си е било, включи отново пералнята и виж дали мотора ще завърти. Така ще провериш и нагревателя и термостата(ако има такъв).

Ако поставиш програматора направо на плакнене или на деликатно пране , мотора пак ли не се върти ?

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Декември, 2006 - 17:02:30
BUBARAK

Нов участник

На деликатно пране не върти, а на плакнене прави на два пъти по 1 -- 2 оборота и спира. Проверих изводите на захранващия щекер на мотора -- от общо 6 клеми, дава 3 вериги. Вероятно е изправен.

Пробвах и с гореща вода, но нищо. Не виждам да има връзка м/у нагревателя и платката с програматора.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 14 Декември, 2006 - 08:12:44
kolyo

Админ

И според теб откъде се включва нагревателя ?
Провери ли терморегулатора ? Ако замостиш изводите му, пак ли не грее ?

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Декември, 2006 - 08:42:23
BUBARAK

Нов участник

Не знам кое включвя нагреваеля -- програматора или терморелето? Не съм преобвал да замостя изводите на терморелето. Какво ще покаже това?

Каква може да е причината за рязко тръгване на мотора в режим пране. Това се случваше, преди един "техник" да отвори програматора. Почистил, както каза той, контактите за мотора и след това рязкото стартиране престана.
Но аз обаче искам да разбера на какво точно се дължи това.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 14 Декември, 2006 - 12:46:32
kolyo

Админ

на плакнене прави на два пъти по 1 -- 2 оборота и спира
Пак ли тръгва рязко, или нормално ?

Почистил, както каза той, контактите за мотора
щом са нагорели контактите, значи мотора не е добре

Не знам кое включвя нагревателя - програматора или терморелето?
И двете - програматора го включва, а когато водата загрее, теморегулаторът го изключва.
И кога спря да нагрява ?

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Декември, 2006 - 16:58:34
BUBARAK

Нов участник

Резкият старт престана, контактите били окислени от влага, а не нагорели.
Да нагрява престана след първото сваляне на програматора.
Снощи той ми даде друг, който уж бил изправен, но след като го монтирах(сам), нищо ново - само центрофуга и не нагрява.
Днес ще му върна неговия програматор и ще опитам да си оправя моя, ако ми го върне с всички чаркове.
Работата на нагреватела зависи ли от ниворегулатора и как?

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 10:57:07
kolyo

Админ

Нали вече провери ниворегулатора и той е добра.
Остана терморегулатора - може при демонтажа да се е повредил, или някои от кабелите да са разменени.

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 12:40:14
BUBARAK

Нов участник

Можеш ли да ми кажеш кои вериги затварят тези 3 контакта в ниворегулатора?
Имам някакви съмнения за изправността му, тъй като онзи въртя реглажните винтчета. Веротно има значение в каква паследователност затварят трите контакта? След изпразването на пералнята трябва ли да остава вода в тубичката от прозрачна пластмаса, с която е свързан ниворегулатора?

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 14:23:23
kolyo

Админ

Имам някакви съмнения за изправността му, тъй като онзи въртя реглажните винтчета.
Винтчетата не трябва да се въртят - сменяй го.

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Декември, 2006 - 15:07:10
BUBARAK

Нов участник

Вчера открих, че съм свързал ниворегулатора неправилно.
Сега работи на пране и топли, но едва след като напълня вода през вратата. Сама не се пълни.
Да търся ли нов ниворегулатор или може да се настрои?

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 21 Декември, 2006 - 11:05:59
nebelservice

Постоянен участник
От: София
Отново не е свързан правилно ниворегулатора !!!

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Декември, 2006 - 20:13:38
aik

Нов участник
От: Хасково

изключи захранването и сложи 6-8 лт вода и нагласи ниворегулатора така че да изключи .
след това нагласи ниво 2 -плакнене .
данните са приблизителни върти един по един и запомняи положенията. да не си играеш много брои оборотите на завъртане

Всичко записи: 47 : Дата на рег-ция: Март 2006 : Отправено: 21 Декември, 2006 - 21:17:59

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня ELEKTRA WA 850 - не ­ нагрява [Страници (1)]