Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Платка BITRON CVA 109 - няма ­ центрофуга

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 На центруфуга не развива пълни обороти
ilko iliev

Постоянен участник
От: Добрич
Пералнята е ARISTON но не мога да кажа пълният модел понеже от едно село ми донесоха само платката CVA 109 ( WZ800 914G10i )
Оплакванията са че пералнята пере но не изсушава добре дрехите.
Действително като я имитирах при мен центруфугата върти но това в никакъв случай не е скорост достатъчна да завърти барабана до 800 оборота.

На TDA 1085C краче 8 и 9 има 15.5V
R27 e 1.2kOm
R26 e 3.3kOm
R4 и R94 както са в паралел около 400kOm
Семисторът на мерене с МУЛТИЦЕТ изглежда добре а и пералнята пере.
Транзисторите без вадене от платката на мерене изглеждат наред.
Какво още да измеря?Моля помагайте със съвети.

att-4596ae97cc9d2TRON.jpg

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Декември, 2006 - 12:28:16
kolyo

Админ
От: Русе

Обикновенно и от електролитните кондензатори на 7 краче или на захранването(9 краче) но понякога и TDA-то дава вътрешна утечка

Ще трябва да се замерят напреженията на 4, 5 , 7 и 16 краче и чак тогава да се търсим защо не вдига обороти
извод 5 - зададени обороти(колкото е по високо напрежението, толкова са по високи и оборотите)
извод 4 - обратна връзка от тахото
извод 7 - плавен пуск
извод16 - контрол ускорение

Напреженията се мерят спрямо извод 8 (масата)

Мисля че се сетих каква е платката - CVA 107 или CVA 108
Откачи единия извод на диода D2 и пак пробвай

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Декември, 2006 - 12:42:27
ilko iliev

Постоянен участник
Днес нямаше откъде да намеря такива кондензатори но това което успях да направя е да ги сваля всичките и измерени с моя капацитетомер показват перфектно състояние.Цял късмет е че имах C11(понеже е извън обхвата на уреда ми) 470mF на 35V което мисля не пречи и е по добре.Обаче положението остава същото.
Смених и TDA1085C с използвана но изправна схема пак същата работа.
Какво друго мога да проверя само с мултицет MY 64?
С откачен D2 центруфугата тръгна.Самият диод на мерене изглежда здрав.Проверих на всички скорости платката си работи.
Все пак в диода ли е проблема?(нямам на разположение в момента)
Направих таблица със направените от мен измервания.Отгоре с римски цифри четерите скорости на двигателя.
В колоната вляво крачетата към които се отнасят измерванията.Ето я и нея:

att-46ae2a753349e_izm.jpg

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Декември, 2006 - 18:34:29
kolyo

Админ

Освен диода там има и други части, например транзисторите T6 и T8 :
Свържи диода, откачи единия край на R38 и пак пробвай, макар че според мен проблема е в големите пулсации в захранването.

att-4597d304851c1A108.gif

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Декември, 2006 - 16:42:42
ilko iliev

Постоянен участник
Едва днес успях да пробвам с откачен R38.При това положение скороста на въртене на двигателя стана още по ниска и от преди.Като огледах радиатора на платката внимателно видях че моята платка е CVA 109.
Разликите не са големи все пак.
Ако не закача D2 какво ще стане развъртането на центруфугата ще бъде по рязко ли?

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 02 Януари, 2007 - 16:34:11
kolyo

Админ

Тази част от схемата е за защита от рязко увелчаване на оборотите, другите платки нямат такава защита и пак си работят нормално.
Смени електролитите на захранването (C1 и C2) и ако повредата не е в тях остави диода откачен - клиентите надали ще забележат разлика

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 02 Януари, 2007 - 17:08:47
ilko iliev

Постоянен участник
Още на трети докато вдигна кепенците след празника и ме погнаха с тази платка.Така че прекъснах пътечката кам диода и ето вече 5 дена нямам никакви оплаквания от работата на пералнята.Темата може да се смята за закрита.

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 07 Януари, 2007 - 20:23:45

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Платка BITRON CVA 109 - няма ­ центрофуга [Страници (1)]