Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня SAMSUNG SWF 8005 - ­ платка

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Не се върти моторчето на програматора
s.georgiev

Нов участник

Пералня SAMSUNG SWF 8005 - ­ не се върти моторчето на програматора.
Когато му се подаде напрежение вместо да се развърти се държи като АД без кондензатор. Има блокировка за обатната посока. Дори когато го насоча ръчно продължава да се колебае.
По възможност изпратете схема, никъде не мога да намеря. В сервиза ми казват да я закарам там, не можели да ми дадат схема. Струва ми се че не е нещо сериозно и ще се опитам да се справя сам. Предварително благодаря !

Забравих да спомена, включих моторчето направо на 220 волта и интересното е че се развърта без да го пипам.
Платката е ELMARC - H8.1 , 800RPM DМPUJ1S .
Проследих едната клема на моторчето, към която е бял. Към другата отиват два черни.
Белия ( който предполагам е "фаза" отива на " С3 " в платката ) .

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2007 - 08:22:30
kolyo

Админ
От: Русе

Струва ми се че не е нещо сериозно
Така е, само трябва да се смени платката(електронния блок към двигателя)

Платката не е баш такава - какво пише на алуминиевия радиатор DMPU R5 ?
Ако е DMPU R5 смени симистора TR4 , би трябвало да е Z 0607 , но може да се замени и с MAC97A8
Ако не се оправи, може на мястото на моторчето да се сложи реле на 220 волта, което да го включва.
Ето и схема :

att-45a28c41dd4faDMPU.gif

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2007 - 09:36:25
s.georgiev

Нов участник

Към радиатора е прикрепен само "TR 1" . Трите секции на платката имат по 12 входо- изхода, от тях празни са : А6,А12,В1 и В5. Има отредено място за "TR 4" но е празно. Фигурират : "TR 1", "TR 2", "TR 3" и "TR 5". Единия край на моторчето влиза в "TR 3".
"Ако не се оправи, може на мястото на моторчето да се сложи реле на 220 волта, което да го включва."
Това го разбирам на мястото на симистора да се сложи реле което да управлява моторчето. Така ли е ? Да пробвам и с релето. Какво е най добре да бъде ?

Ето снимка на платката :
На тази платка "TR3" e "Z0607", ще го сменя.

Ето я и отпред :

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 10 Януари, 2007 - 17:36:52
kolyo

Админ

Релето на 220 волта се слага на мястото на МОТОРЧЕТО и се управлява от симистора.
По платката нищо не се пипа, откача се единичния кабел от моторчето и се свързва към релето.

Всякакво реле става, може и на 24 или на 48 волта през диод и резистор 10к/5W .
Паралелно на релето се слага електролитен кондензатор 100 uF, за да не бръмчи.

Нямаш ли познат КИПаджия да ти го направи ? Че така ще ти го обясняваме с месеци

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Януари, 2007 - 19:03:13
vladimirstanoev

Нов участник
От: София

Мисля, че ако процесора е издал багажа и релето няма да помогне. Поне диагностиката в твоя случай е лесна.
Обърни щепсела така, че нулата да дойде на масата на платката. В момент, когато трябва да върти моторчето, измери и напиши колко е напрежението /DC/ от двете страни на R9 спрямо масата на платката. Също спрямо масата на платката, измери и напиши колко е напрежението /АС/ от двете страни на моторчето.
Извади TR3 и сложи мост между двата крайни извода. Средния към R9 трябва да е свободен. Виж дали се върти моторчето и пак измери напрежението /DC/ на R9. Напиши какво си измерил, а ако имаш въпроси - питай.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 16 Януари, 2007 - 21:49:10
kolyo

Админ

Извади TR3 и сложи мост между двата крайни извода
няма смисъл да се вади, достатъчно е да се замости.

Мисля, че ако процесора е издал багажа и релето няма да помогне
проблемът е, че симистора се отпушва само през единия полупериод, а за релето няма значение дали се захранва през един полупериод, или през два.

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Януари, 2007 - 22:08:07
s.georgiev

Нов участник

Eee благодаря, но предпочитам сам да опитам. Друг да ми го прави не е интересно

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 17 Януари, 2007 - 18:12:18
nebelservice

Постоянен участник
проблемът е, че симистора се отпушва само през единия полупериод
???????
kak през единия ? - ми на мене "Баба Лампа" ( преподавателката ми по ССПП ) ми е казвала.че симистора за разлика от тиристора отпушва и през двата полупериода.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Януари, 2007 - 20:23:33
kolyo

Админ

Симистора се отпушва от къси импулси подавани от процесора в началото на всеки полупериод.
Ако единия от импулсите липсва, симисторът работи като тиристор(диод).
Ако единият или двата импулса се подават по късно - като фазов регулатор(реостат).

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Януари, 2007 - 20:49:12
vladimirstanoev

Нов участник

Аз си мисля, че в случая процесора управлява триака с постоянно напрежение и "Баба лампа" може да се окаже права.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 18 Януари, 2007 - 01:17:23
kolyo

Админ

vladimirstanoev, мерил ли си го ?

Според мен s.georgiev просто ни подвежда, като се занимава с това моторче и твърди че всичко друго в пералнята е в ред, а от друга стана пише
Първо тръгва да пълни и веднага спира (около 0.5s)
обикновенно пералнята прави така когато големите бели резистори са изгорели(прекъсват).

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 18 Януари, 2007 - 01:25:14
vladimirstanoev

Нов участник

Конкретно на тази платка не съм го гледал с осцилоскоп. Но на други съм гледал и е било с постоянно напрежение. Иначе това дето си писал е точно така и съм го виждал на триака за оборотите.

Eee благодаря, но предпочитам сам да опитам. Друг да ми го прави не е интересно
Преди да опиташ е добре да си наясно от къде точно е проблема: от програматора, от моторчето, от лош контакт, от процесора, от захранването, от R9 или от менте триак.
Досега си проверил само моторчето. За другото ти трябват 10 мин.
А иначе после, след релето, може да сложиш и трифазен контактор и с него да управляваш моторчето на програматора
Успех!

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 18 Януари, 2007 - 10:24:16
kolyo

Админ

Пералня SAMSUNG SWF 8005 - Няма напрежение на мотор-програматора
При ръчно задаване на програмата си изпълнява заданието, но не се превърта сам програматора, което е логично от това, че там няма напрежение.
Моля насочете ме къде да търся.
Румен Вълов

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Ноември, 2008 - 16:43:07
Гост

ОТСТРАНЕН

samsund swf 8005 - не иска да върти в нито една посока
по време на работа програматора спря, както и самата машин.Остана пълна с вода. А з съм лаик на тема електроника, затова може и да задавам глупави въпроси! При ръчно завъртане на програматора се чува еднп леко пукане сякаш ще започне да работи, но само до там.Няма никакво въртене. Имам чуство че и нагревателя работи защото се чува както загряване на вода!
какъв може да е проблема
Предварително ви благодаря!

сега ги замерих, не дават никакво съпротивление.
а каква може да е причината за та издумкат и двата едновременно?

утре когато ги купувам, мога ли да взема с толеранс и какъв да бъде той?

Отправено: 04 Февруари, 2009 - 21:37:41
kolyo

Админ

Провери дали греят големите бели резистори на платката

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Февруари, 2009 - 21:40:09
Гост

ОТСТРАНЕН

здравей kolyo , замених резистирте които ми каза, сложих резистори 6,8 ком 5вата , но сега върти само в едната посока
започва, прави около четвърт оборот и спира, двигателя се мъчи

сега пак я дадох ръчно на центрофуга, завъртя и в двете посоки за "наместване", но пак не центрофугира!
направих го, оригиналния който свалих е на 25 микрофарада. Купих и поставих сащия, но положението се влоши, сега въобще не иска да тръгне, не може да зацепи, иска, но сякаш мотора идва слаб и не може да превърти!
изгуби се и центофугата!

като върнах стария кондензатор поне започна да върти в едната посока!
намества прането и когато трябва да заврти вече центрофугата рязко спира и започва съвсем леко да се колебае. помпата работи и да ви кажа честно съвсем леко ми трепти тока в целия апартамент.Чуства се, че се мъчи да се включи!
от къде може да е!

Отправено: 05 Февруари, 2009 - 20:38:23
kolyo

Админ

Смени кондензатора на мотора
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=86

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Февруари, 2009 - 22:27:56
kolyo

Админ

пералня samsung swf 8005 - не центрофугира
Здравеите !Имам проблем с пералня samsung swf 8005.
Когато стане време да центрофугира, не вклучва на високи обороти, а само ги намества и програматора не се движи. Като я изклуча за известно време, и я пусна отново да центрофугира няма проблем всичко си е наред.
Имате ли идея от какво може да е.
Платката e REMCO * semitimer 2-16 *COD.6611*800RPM*H7*.
Предварително благодаря !!!
jorkata
Продуха ли маркучето на ниворегулатора ?
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=1407

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Март, 2012 - 18:25:14
kolyo

Админ

Пералня Samsung SWF 8005 - Не тръгва след смяна на лагери
Здравейте. Купихме пералня Самсунг от посочения модел. Беше за смяна на лагери. Преди да ги сменим , я ползвахме няколко дни без проблем. Закупихме ги , заедно с нов семеринг и ги сменихме. Преди това не сме сменяли и я разглобихме доста. Уж свързахме всичко както беше надписано. Пуснахме я и направи един празен цикъл. Когато я напълнихме с дрехи и пуснахме, тръгна отново нормално. След малко обаче започна да пуши, замириса на бакелит и ние я спряхме. Разглобихме и контакта, имаше хлабава фаза, а на корпуса биеше ток. Контактът го заземихме, но пералната не тръгна повече. Отзад до барабана кабелите бяха стопени и се бяха залепили.Изолирахме ги. Извикахме и техник. Включи я в контакта и тя тръгна, започна да пълни вода. След малко обаче спря. Когато източихме водата принудително, беше доста гореща.
Техникът порови и обясни че са разменени кабелите при смяната на лагерите-подадена е фаза на земното, а земното на нагревателя. Смени им местата, но пералнята не тръгва. Носихме и платката на проверка-била наред.....Техникът каза че не знае какво може да е.
Търсим схема за този модел или някакъв съвет....
V.Ivanova

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Април, 2017 - 18:16:29

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня SAMSUNG SWF 8005 - ­ платка [Страници (1)]