Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Съдомиялна SIEMENS SK 25200

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Голям разход на омекотителна сол
arivik

Нов участник

Съдомиялна машина SIEMENS SK 25200/02 , имам инструкция за експлоатация но ми нужна принципна схема на действие.Къде мога да намеря?
Голям разход на омекотителна сол.Не се влияе от регулатора.
Съдовете излизат побелели след края на миенето.Има и преливане на казанчето за омекотителна сол.
Предварително БЛАГОДАРЯ за всеки съвет

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 15 Януари, 2007 - 13:23:34
kolyo

Админ
От: Русе

Това няма ли да ти свърши работа :
Изтегли файл:SK25200.pdf

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Януари, 2007 - 13:43:19
arivik

Нов участник

Схемата е много хубава но е основно монтажна.
Каква е ролята на магнетвентил 06 5539.
Има ли на разположение електрическа схема.
На казанчето 28 6906 трудно е да се определи как минава водата.Всичко е отливка

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 15 Януари, 2007 - 13:49:21
Mitko

Участник
От: Пазарджик

точно този вентил пуска разтвор с соли към машината . сигурно е блокирал отворен

Всичко записи: 93 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Януари, 2007 - 14:27:52
arivik

Нов участник

Днес проверих вентила.Работи.При вкл на нагревателя вентила се задейства/отваря/,при изключване вентила затваря.
Проверих около клапанчето и седлото-чисто е,няма мръсотии или някакви повреди или деформации.Пружинката леко е разтеглих да стане малко по твърда и клапана евентуално по добре да уплътнява.
При тестването след края на цикъла,има пак следи от сол и разхода е отново голям.За две нормални миения има около 0.5 кг разход на сол.В един момент отново леко преля през преливната тръба.Не знам това доколко е допустимо.
Регулатора за сол е на позиция 1.

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 16 Януари, 2007 - 23:18:17
Mitko

Участник
От: Пазарджик

При включване на нагревателя вентила се задейства/отваря/, при изключване вентила затваря
този вентил трябва да включва закратко (около 1мин) , но не със нагревателя .
може да има залепнал контакт на програматора

Всичко записи: 93 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Януари, 2007 - 09:30:19
arivik

Нов участник

Отваря за около 1-2 мин.Чува се при вкл и изкл от към програматора.

Проверих работата и на регулатора за ниво на водата ОК.Стигнах до извода че влиза повече вода в казанчето за сол отколкото е необходимо.
При работата на машината на 4 програма най вече се стига до момент когато водата прелива от казанчето
Полавъкът за ниво в машината сработва но отново вкл. когато нивото на водата в машината падне когато помпата заработи При допълнителното пълнене се стига до прелив.Вода при пълнене на машината отива и в казанчето.Има ли някакъв ограничител ,който да ограничава влизането на вода в казанчето за да може водата да не се качва така бързо?

В най-долната част на казанчето за сол има една цилиндрична част, това е най долу вдясно (в ляво е маркучето към поплавъка и вх за машината),вътре има някаква част но не мога точно да е определя. Тази част е в долната страна на това цилиндрично пространство.Може ли тази част да играе роля на поплавък който да ограничава влизането на вода в казанчето.Може и да е клапанче.
Цялото казанче е капсуловано и ми е трудно да определя.По време на работа тази част стои само в долно положение,неподвижна е.
Според мен големия разход на сол и преливането на казанчето се дължи на повишеното пълнене с вода на казанчето.Би трябвало да е по малко

Ето я и снимката на модула.Ако може така да се нарече системата за омекотяване на водата.
Това оранжевото долу предполагам е филтър.След него една част от водата отива по долния шланг към машината а друга нагоре отива и прелива в казанчето

att-45b220c79a9aemens.jpg

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 20 Януари, 2007 - 15:57:01
kolyo

Админ

Омекотяването на водата се основава на отделяне на твърдостта посредством йонообмен.
Твърдостта се отделя посредством силнокиселинен катионит по време на протичане на водата през йонообменна смола.
Създаващите твърдост йони на калция (Ca2+) и магнезия (Mg2+) се заменят с натриеви (Na+) йони .
Когато йонообменната способност бъде изчерпана, настъпва нейната регенерация с раствор на сол (NaCl).
Преди омекотителя трябва да бъде монтиран механичен филтър, който предпазва главата за управление на умекотителя
и йонообменната смола от механични замърсявания,подобрявайки работата и продължителността на експлоатация на системата.
Повишеното съдържание на железо и манган водят до намаляване срока на експлоатация на йоннообменната смола.
Солта е само за регенерация на йонообменната смола (това оранжевото долу).
http://www.evrovoda.by/catalog.php?path=-0-1129&xid=1153

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 20 Януари, 2007 - 17:00:28
arivik

Нов участник

Това е ценно инфо за мен малко да се ограмотя в тази област.Но дозировката на сол нали е постоянна.в зависимост как е настроен регулатора от вътрешната страна на модула.В сучая независимо как е настроен солта се разходва много над нормалното и постоянно при пълнене с вода се стига до преливане от мястото което показвам на снимката

att-45b266d4c6e59ens2.jpg

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 20 Януари, 2007 - 20:46:50
kolyo

Админ

Ако има преливане, значи че :
магнетвентила за входящата вода изпуска
микропревключвателите заяждат
някъде има запушване :

att-45b32a9b5206cMENS.gif

Всичко записи: 11494 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Януари, 2007 - 10:55:55
arivik

Нов участник

Оня ден проверих целия процес.Наистина миналата година имах проблем с магнетвентила на вх вода,но проблемът бе друг недостатъчно отваряне.Раздвижих го и работата стана нормална.Сега проверих работата на микропревключвателя за ниво работи нормално.Магнет вентила за добавяне на солов разтвор задейства за около 1-1.5 мин.Сноши свалих целия модул и проследих пътя на водата.Извод си направих че причина за всичко това може да е недобро уплътняване на клапана на магнетвентила на модула.Изпращам снимка на състоянието му.Не занам зтака ли изглежда като нов.Между другото проверих и състоянието на мембраната на поплавъка за ниво ОК.Леглото на магнетвентилния клапан на модула е също ОК без наранявания или замърсено

att-45c22163d1f1aydo2.jpg

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 21 Януари, 2007 - 11:19:48
arivik

Нов участник

За сега ползваме миялната,без водата да минава през модула за омекотяване.Байпасирах го /временно/докато проуча къде и как точно минава водата в модула.Вероятно клапанът на магнетвентила не уплътнява добре.
Някой имал ли е подобен проблем?
Сега ползваме машината без модула за омекотяване.Има препарат на Калгон за периодична поддръжка за почистване вътрешността и срещу котлен камък.Клапанът на магнетвентила на модула работи добре.Ако има някъде дефект вътре в модула всичко е запечатано и на практика трябва да го отварям с частично отваряне /разрязване/.Иначе колко може да струва един такъв модул.Знам че цената е различна за различните модели.Проверих в някои адреси но конкретно за този модел не видях.Не знам дали и може да се намери в БГ

att-45c4c6ea115160002.JPG

Всичко записи: 17 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 03 Февруари, 2007 - 19:30:36
Zdravkicha

Супер участник
От: Варна

Съдомиялна SIEMENS 25200
Здравейте колеги,проблема с следния:чинийте си остават мръсни,смених турбината и пак същата работа.На турбината беше счупена едната перка,но я замених с нова,но проблема е същия.Направи ми впечатление, че пълни вода изпразва после пак пълни и чак тогава почва да работи,всичко друго е нормално.Загрява водата разтваря и препарата.Незнам към къде да се ориентирам.
Благодаря ви.
kolyor_em
За да се счупи перката на турбината доста зор ще трябва да е видяла май..... може да провериш системата преди помпата и след нея да няма запушване с някакъв предмет който най вероятно ти е помлял турбината. Внимавай с тръбата след помпата - лесно се чупят.

Всичко записи: 606 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 02 Май, 2010 - 07:05:55
sweet_veska

Нов участник

извинявам се че така се включвам в разговора ви, но се оказва че и аз имам същата съдомиална. Разбрах че програматора ми не работи и ми трябва нов! от къде да си го купq? и за какви пари говорим всъщност?
благодарq предварително
P.S. трябва ми и електрическата схема и инструкции за експлоатация
мерси отново

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Март 2012 : Отправено: 18 Март, 2012 - 14:42:14
боби 66

Редовен участник
От: гр. Сопот

Този тип програматори се ремонтират почти на 100%.

Всичко записи: 222 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 18 Март, 2012 - 18:54:38
dodo_pv

Нов участник

Здравейте, Търся помощ за ремонт на съдомиялна машина SEMENS SK25200. Много често, по средата на процеса на миене, след източването на отработената вода, не се зарежда с прясна. Помпата, обаче, тръгва на сухо, а ПРОГРАМАТОРЪТ продължава процеса на миене.
Сменил съм НИВОРЕГУЛАТОРА с нов, имам и резервен микрек, но проблема сякаш е в програматора 173753 на линка по-горе.
Интересувам се, дали той подлежи на ремонт или е взаимозаменяем с някаква по-евтина китайска пръчка, тъй като цената на новия не ми хареса. Ще съм благодарен за всякаква информация

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Окт. 2013 : Отправено: 13 Ноември, 2016 - 14:11:13

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Съдомиялна SIEMENS SK 25200 [Страници (1)]