Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Samsung SWF 8005 -платка ­ DMPU R5

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Пералнята върти в една посока и не центрофугира
Dimitar_bg

Нов участник
От: Пловдив

Пералня Samsung SWF8005 - платка DMPU / 42 R5 800 RPM . От долната страна на платката пише DMPU1SC b.
Номера е 546021201 0148 Процесор MC68HC705P6ACP .
Пералнята върти в една посока и не центрофугира.
Захранването на контролера е ниско 6V
Двата резистора на захранването 6.2к 5W са здрави.И двата греят.
Повдигнах напрежението като сложих паралелно и друг резистор.Сега върти и в двете посоки но не центрофугира.
Ако, някой има схема на тази пералня или на управлението и е имал подобен проблем ще му бъда благодарен да пише.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 21 Януари, 2007 - 20:17:22
kolyo

Админ
От: Русе

Много често единият от големите резистори прекъсва, затова не трябва да се мерят , а да се пипат - и двата трябва да греят силно.
Ако резисторите са здрави смени стабилитрона DZ4 (24V) и провери кондензаторите C20 и C21 и стабилизатора U3(78L05)

Схема на пералнята :
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=233

Понякога изправителния диод D16 дава утечка - смени и него :

att-45b3c6930662bDMPU.gif

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Януари, 2007 - 21:05:39
Dimitar_bg

Нов участник

Смених всички елементи от захраването,диод D16,ZD4,C20, C21,78L05 същата работа, никакъв ефект.Проверих всички ел.кондензатори,диоди и транзистори, здрави са.Направих набор от резистори 3к с голяма мощност,тъй като нямам такива 5w.Напрежението се вдигна веднага от 6V на15V.Не съм пробвал платката на пералнята защото ще търся оригинални резистори,явно е от тях, въпреки че са здрави.
А между другото преди да спре да работи изобщо центрофугата центрофугираше на празен казан а с дрехи не.

Напрежението трябвали да е 24V преди стабилизатора или може да работи и на по малко?
При изваждане на резистор R62 напрежението се вдигна на 16V.От точката между този резистор и триака има един резистор от 330к който отива към процесора.Явно по схемата има някъде утечка, която не е в захранването.Трудно ми е да проследя всичко което би имало връзка с този проблем по платката.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 23 Януари, 2007 - 18:51:39
kolyo

Админ

Dimitar_bg, сменяй платката - процесора е издумкал.

След като ценера е за 24 волта, то и напрежението трябва да е толкова.
Когато включи реле може да падне до 15 волта.
Под това напрежение релето разпада.

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Януари, 2007 - 19:32:26
vladimirstanoev

Нов участник
От: София

При изваждане на резистор R62 напрежението се вдигна на 16V.
Процесора може да е заминал, но aко схемата ти е като тази на kolyo, през R62 не може да ce товари захранването. ТR2, Q2 и C50 смени ли ги? A какво пише на релетата, за колко волта са? И 5-те волта точни ли са?

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 02:00:56
kolyo

Админ

През R62 минава веригата за контрол на симистора, която забранява работата на процесора, а оттам и кнсумацията му намалява.

Пак повтарям, че напрежението трябва да бъде 24 волта
Щом е по ниско, значи консумацията на процесора е завишена(избил е) .

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 09:29:11
Dimitar_bg

Нов участник

Здравейте на всички, благодаря ви, че се отзовавате на проблема ми.
Да това което казва Колю за напреженията е точно така.Тази верига от R62 през един делител от резистор от 330к и 150к през един диод отива на 19 краче на процесора.Като се прекъсне тази верига напрежението се вдига.Явно това което казва Колю за контрол на триака и прекъсване работата на процесора е така.
Установих, че на 9 краче на процесора съпротивлението е много ниско 4 ома, което мисля че не трябва да е такова.Това е някакъв изход защото през резистор от 120 ома излиза на куплунга.Сега искам да си го обясня, ще проследявам къде отива и какво прави този изход.

И защо се е получило това и може ли за в бъдеще да се избегне.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 12:10:22
kolyo

Админ

На девето и десето крачета излизат отрицателни импулси, които отиват към програматора, а оттам към диодите на матрицата.
Щом изхода е избил, значи някъде в програматора или свързващите проводници има утечка или е текла вода.

Схемата е същата като на DMPA, разликата е само в изводите на платката.
http://www.data-chip.ru/viewtopic.php?t=2047

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 12:29:54
Dimitar_bg

Нов участник

Явно, че трябва да търся нова платка.Но преди да я сменя с нова може ли да ми кажете нещо за мотора/какъв е колекторен или асинхронен/, защото си спомням, че имаше някакъв гърмеш майче от посока мотора.Трябва ли да проверявам четките ако е колекторен.Пералнята няма още три години и не е работила много.

Някъде предлагат ли само процесори или цялата платка трябва да сменям.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 15:24:14
vladimirstanoev

Нов участник
От: София

Щом 9кр. е 4 ома и е имало гърмеж - работата е ясна.
Пак повтарям, че напрежението трябва да бъде 24 волта
Щом е по ниско, значи консумацията на процесора е завишена(избил е)
За консумацията на процесора трябва да измери напрежението на 28кр. Не е писал колко е. След това трябва да го разпои и ако напреженията се вдигнат - значи повишения товар е от него. Може и да се измери колко mA е.
Иначе на 24-те и на 5-те волта има още доста консуматори и всеки един от тях може да товари захранването.

Всичко записи: 43 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 15:41:41
kolyo

Админ

Да кажем че в 99.9 % повредата е в процесора.
Проверката е лесна - от токоизправител подавам захранване 12 волта на изводите на стабилитрона DZ4 - ако стабилизaтора 78L05 и процесора греят- изхвърлям платката

Платките DMPU работят с колекторен мотор.
Щом е имало гърмеж, още тогава е трябвало да погледнеш мотора и нагревателя.

Ако предлагаха само процесори, при мен нямаше да е търкалят 20-тина такива платки

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 15:51:56
bamze

Супер участник
От: Варна
Някои платки живват след взривен триак на мотора , но твоята определено не е от тях.
Предполагам всичките диоди си ги прекарал през омметъра.Греца на 8 А обикновенно и той е заминал.Последната такава на 120 лв. дойде

Всичко записи: 707 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 27 Януари, 2007 - 21:04:17
Dimitar_bg

Нов участник

Че то ако е 120 лв. платката то по хубаво да си купя нова пералня.

Разбрах защо изход 9 на процесора е пробил.Проводника който отива на този изход на платката се е претъркал до жилото в кожуха и вероятно е давал на маса. Сега ще търся платка.
Благодаря на всички за отзоваването и най много на Kolyo.Форума е страхотен!
H8.1 със номер 546021401 0427. Не бяха 100 процента сигурни че става. Това 1000rpm предполагам, че са оборотите. На моята пише 800rpm. А Н8.1 на моята пише Н8. Номера също е различен.Знаеш ли дали може да замени моята платка.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 30 Януари, 2007 - 18:43:15
kolyo

Админ

Може да се замени, разликата е само в максималните обороти на центрофугиране
8 и 8.1 са версиите на софтуера на процесорите, в случая това няма значение.

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Януари, 2007 - 19:38:24
Dimitar_bg

Нов участник

Здравейте, Днес ми донесоха платка с надпис 800RPM DMPA H7.9
със номер 546023301 0144. Отдолу на самата платка пише DMP B2/A
Казаха ми, че била за колекторен мотор и замествала моята.Сега я сравних с моята и видях че се различава доста,например на моята на куплунг С4 и А11отива захранване 220 волта, а на тази С4 отива на процесора.А захранването е на С1 и А12 не съм я пробвал дали става поради тази разлика най вече а има още и други но тази е най важната.А доколкото се сещам DMPA буква А не означава ли че е за асинхронен мотор? Kolyo ако можеш да ми кажеш нещо по въпроса.Предварително ти благодаря.

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 06 Февруари, 2007 - 18:55:31
kolyo

Админ

DMPA-тата са за асинхронни мотори.

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Февруари, 2007 - 19:38:35
kolyo

Админ

samsung swf8005 - проблем в захранването
Колеги тази пералня ме хвърли на джанката.Проблема е че спря да пълни вода.Добре разглобих я прегледах я.Презапойх платката проверих я ,добре.Проверих вентила за водата всичко добре, при пускането обаче работи само при точно положение на щепсела на захранването.Обърнали го просто се обърква всичко ,не пълни вода върти на никъкав ред,празни водата без да има, абе шашава работа.Поставя ли обаче щепсела в правилната посока,всичко работи.Аз засега съм набедил програматора,защото дори като го изключа пералнята работи.Та в този дух ми трябва схема,ама подробна.Решил съм да реша проблема.
lukas
Закачи една лампа на мястото на нагревателя и пак пробвай.
Ако се оправи - смени нагревателя, дава утечка на корпус

Всичко записи: 11474 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Август, 2009 - 19:05:44
hishnika

Постоянен участник
От: Казанлък

Пералня SAMSUNG SWF8005 A - няма центрофуга
Проблема е че когато сложа програматора на центрофуга тя върти само наляво и надясно и работи понпа но волтажа и е променлив и насича.
Също и програматора стои на една и съща позиция и така може да върти цял ден.
платката е DMPU 5460212010100

Всичко записи: 295 : Дата на рег-ция: Май 2008 : Отправено: 06 Март, 2010 - 12:21:08

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Samsung SWF 8005 -платка ­ DMPU R5 [Страници (1)]