Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Съдомиялна Whirlpool ADP4300 - ­ платка

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Гасне при включване на клапани и помпа за източване
MI2

Нов участник
От: Бургас

Здравейте,
Аз съм от Бургас, а тук сервизът на Уърлпул е един човек-сервиз, когото от години не мога да намеря на телефона му, за да го извикам. Отчаял съм се и се опитвам да си отремонтирам сам домакинската техника, уверен в собствените си сили, понеже работя като сервизен техник на компютри и принтери.
Малко преди да излезе от гаранция съдомиялната започна да гасне по време на работа, все едно не й достига напрежение. След две секунди покой се самовключва но само за секунда колкото да вдигне обороти на помпата и отново гасне. Така изпомпването става на тласъци и отнема доста време.
Проблема не се появява когато затопля водата или върти циркулационната помпа - и двете вериги се включват от релета на платката. Но когато се включат консуматори, управлявани от триаците, проблема се появява.
Има участъци от времедиаграмата, когато се включват едновременно вливане на вода и източване на вода, както и източване на вода и подаване на регенерационен разтвор. Мисля, че точно тогава се появява проблема.
Първо смених помпата (сервиза на уърлпул в София ми изпратиха с наложен платеж срещу 35 кинта). Но проблема остана.
Опитах да проверя всички места, в които захранването на съдомиалната контактува по някакъв начин, но и при шунтирани главен прекъсвач и филтър за шумове проблема си остана.
Въртя платката в ръцете си, има малко потъмняло около 4 диода и нищо не ми идва на ум. Каквото измерих - си е здраво. Интегралните схеми се захранват направо от 220 волта през няколко диода и съпротивления. Има три-четири кондензатора, но изглеждат здрави.
Страх ме е да питам сервиза колко ще струва платката и дали ще ми я пратят програмирана. Ами ако не е от нея?
Смятам да побългаря схемата като сложа реле, което да включва шибаната помпа, а може и на клапаните.
Някакви други идеи?
Ето и корпуса, на който са означенията кой извод за къде отива.
http://www.service-ruse.eu/dounload/foto/ADP4300_3.JPG
Надявам се да се вижда всичко

Това е сървис менюъла, който съдържа само съкратена схема, който намерих някъде в южноафрикански сайт:
Изтегли файл : ADP4300WH.pdf

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 30 Януари, 2007 - 23:31:12
kolyo

Админ
От: Русе

Ами да започнем от проверка на захранващите напрежения, замери напреженията върху ценерите DZ 01 - DZ 04 :

att-45c08006c550cics_.gif

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 13:39:50
MI2

Нов участник

Добре. Свързах всичко както е отворена и пуснах тестовата програма. Държеше се нормално, но напрежението -5V падаше до -4,35V при изпомпване и до -4,5 при вливане на водата.
Другите напрежения бяха:-13,7V, -17--19V, -25V.
Пуснах кратката програма и при изпомпването заедно с вливане веднага свали до около -4,3V волта, което почти не можеше да се измери точно, защото спираше. При спирането веднага напрежението се качваше на -5,1V и обратно на -5,0V при което миялната тръгваше.
Дали факта, че я пуснах отворена позволи на ценерите да се охлаждат по-добре и затова тестовата програма мина, а реалната натовари схемата повече?
Вече си мисля, че трябва да сменя DZ01 и евентуално DZ02. Мисля още, че я експлоатирам неправилно - никога не я изключвам от копчето и това подава всичките напрежения до схемата вече трета година.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 21:59:04
kolyo

Админ

Може единия от високоволтовите кондензатори да си е занижил параметрите.

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 22:10:28
MI2

Нов участник

Ама напреженията по другите ценери не мърдаха
Както и да е. Утре отивам да накупя малко части. Ще сменя кондензаторите и ценерите.
Стискайте палци да стане

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 22:27:18
kolyo

Админ

Напреженията на другите ценери не мърдат, защото няма консумация.
Първо смени кондензаторите.

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 23:08:51
MI2

Нов участник

Не успяхме да я оправим. Развали се повече. Купих си друга.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 03 Юни, 2007 - 15:38:36
valentino9799

Участник

TR04 ми е гръмнал на същата платка
може ли малко помощ какъв да поставя,и с какви параметри...

Всичко записи: 52 : Дата на рег-ция: Септ. 2009 : Отправено: 23 Април, 2010 - 11:16:51
kolyo

Админ

MAC97
Z 0107

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Април, 2010 - 11:22:06
valentino9799

Участник

Z 0 107 не мога да намеря
мисля да пробвам с mac 97 а8 PHv32
но не със зет дали няма да грешка...

Всичко записи: 52 : Дата на рег-ция: Септ. 2009 : Отправено: 23 Април, 2010 - 13:11:05
rrobert

Нов участник

I had the very same problem (water pump starting & stopping)
I replaced the big gray 1,5uF 275V capacitor, and the dishwasher is working fine again

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Юли 2011 : Отправено: 01 Юли, 2011 - 20:49:23
MI2

Нов участник

Съдомиялна Whirlpool ADP4300WH ­ 851176410810 - не работи циркулационната помпа
Здравейте, колеги Съдомиялната е 8-годишна
Според мен има голяма хлабина в лагера зад перката и от там влиза вода при ротора, което не знам колко е нормално. Роторът е магнит и е затворен в пластмаса, а статорът е отвън и е изолиран от водата. Като пусна на сухо мотора върти, но като го монтирам, изкарва един цикъл и на следващия не работи.
В интернет намирам ето този мотор:
http://www.ransomspares.co.uk/parts/dishwashers/whirlpool/wash-pump-motor/186740.htm?m=81720 и не само в този сайт,
но той има разлика. Моят има опашка отзад, която влиза в тампон на задната стена на миялната, а този няма, освен това на други места в нета виждам, че задния край на оста на ротора се вижда отвън, значи е с друга конструкция. Според друг сайт точно този мотор ставал на повече от 1000 *модела* (!!!) съдомиялни Whirlpool, значи може да стане и на моята.
Ще се опитам тези дни да я отворя пак и да направя снимки на мотора.
Другото е, има ли начин да се смени втулката/семеринга, вместо да купувам цял мотор за 70 паунда без доставката от обединеното кралство? Не успях да извадя перката от оста, въпреки че има някаква ъглова хлабина. Подобна конструкция имаше и помпата за източване, която сменях преди време.
Въобще - давайте идеи, за да не я хвърля на боклука пак, както се бях заканил преди 5 години

http://parts-central.co.uk/product_info.php?p_id=11591&b_name=
Ето повече снимки на предложената помпа, която ми се вижда различна

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 03 Май, 2012 - 23:14:53
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

това не става ли?
Виж и това http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=773

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 04 Май, 2012 - 00:18:22
MI2

Нов участник

Онова, първото не става.
Второто от форума е точната помпа, но ти самия си написал, че се монтира само в завода такава, а като резервна не се продава.
Това означава ли, че тази, която трябва да сложа е онази, която съм намерил по-горе?
И от къде да я поръчам?

(Добавено)
Другият въпрос е ако наистина онази по-голямата замества оригиналната, има ли особености в монтажа и ще ми трябват ли някакви крепежи, за да я захвана, след като няма да се държи отзад? Като гледам, има някаква планка, която се пада от долната страна, значи ще ляга на нея върху ламарината на дъното.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 04 Май, 2012 - 15:57:14
Vialex

Super Member

от къде да я поръчам?
тук си пише: http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=773
Производителя е помислил за монтажа - има място за закрепване. Не се използва "оня шиш", дето стърчи от магнитната помпа, а отзад се закрепваше или с планка, или има отвори за фиксиране(не си спомням точно - доста време мина оттогава)

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 05 Май, 2012 - 07:57:21
simona1

Нов участник

Здравейте, Нашата съдомиялна е AEG Favorit 65011 VІ.
Откакто сме я купили се получава 3 пъти вече един и същ ефект - миялната работи първоначално нормално, например първият път работи около половин година без никакви проблеми, но след това спира да нагрява водата, иначе програмата си върви до края. Докато течеше гаранционният срок я водихме съответно няколко пъти на ремонт, но служителите в сервиза казват, че всичко й е наред и при тях работи. Смятат, че проблемът е в това, че живеем в село и напрежението е непостоянно. Когато я вземем от сервиза, миялната работи отново един-два месеца и пак се случва същото. Съпругът ми измери няколко пъти напрежението и то беше нормално, но в интерес на истината имаме проблеми с тока, в смисъл, че той спира доста често. Въпросите ми са:
1. Прави ли са служителите от сервиза според Вас?
2. Ако са прави, може ли да се направи нещо, за да работи миялната нормално?
Ще се радвам много на Вашите отговори, защото отнема много време да миеш чинии на голямо семейство ръчно.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 05 Май, 2012 - 08:30:49
Vialex

Super Member

след това спира да нагрява водата
измери няколко пъти напрежението и то беше нормално
По-правилно е напрежението да се измерва при включени големи консуматори(например бойлер, климатик, радиатор и т.н.) и то в тази част от денонощието(напр. вечер), в която и съседите са си в къщи и са си включили и те големите консуматори.
С китайски мултицет, напрежението беше от 216 V до 218 V.
Имал съм случаи с такова напрежение и като включи съдомиялната(или пералнята) нагревателя напрежението пада под 200 волта

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 05 Май, 2012 - 23:23:18
simona1

Нов участник

Мерси, ще го накарам да измери по този начин и ще Ви съобщя резултатите. Но миялната сега пак е във фаза да не включва нагревателя, така че ще видим резултатите само от другите уреди, бойлер имаме.

Но си мисля - ако има проблеми с напрежението, то тях ги би трябвало да ги има често, по няколко пъти на ден. Защо все пак миялната работи известно време нормално, не би ли трябвало веднага да спре?

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 06 Май, 2012 - 08:14:33
kolyo

Админ

whirlpool adp 4300 - не тргваа
садомиалната вклучва помпатаза исфрлајне на вода за 1 сек и спира пак вклоучва спира и след 1 мин светва индикатора и мига.
Вентила за вода е добр помпата е добра но пак не искам мола за помошт
goran_jan

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Декември, 2015 - 16:27:43

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Съдомиялна Whirlpool ADP4300 - ­ платка [Страници (1)]