Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня ELIN WM26AAA - платка ­ MINISEL

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

malin

Редовен участник
От: Враца

Здравейте.Проблема който ме кара да пиша е един ELIN който не иска да центрофугира нито пълен нито празен.само върти на ляво и дясно до изтичане на времето за тази операция, спира работа и не показва с нищо ,че не е извършил всички операции.
На дисплея не се показва грешка и диодите не светят в някаква комбинация,все едно ,че всичко е било ОК.
Тази пералня идва от Германия както и още няколко такива.
Става дума за,ELIN WM26AAA S/N20050620706-010576018
EAN 9120020840378
Платката е MINISEL cfe55
Попаднах във форума на коментар за подобна на тази ,но нищо не разбрах.
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=51
Мога ли да я накарам някак да не се опитва да подрежда прането,до колкото разбрах от прочетеното тя решава как да го реди и кога да го центрофугира.

Ремака е опънат добре, предишния приплъзваше при мотора.

att-45c10b774c480ISEL.jpg

Всичко записи: 142 : Дата на рег-ция: Юли 2006 : Отправено: 31 Януари, 2007 - 23:13:18
Гост

ОТСТРАНЕН

Провери резисторите R16, R17.
Проследи ниворегулатора къде влиза на платката .Премери тази група елементи .
На входа на процесора трябва да има 5 волта за да пусне центрофуга.

Отправено: 05 Февруари, 2007 - 20:28:22
kolyo

Админ
От: Русе

Нова тема Пералня ELIN WM26AAA - Нито звук
Става въпрос за това, че пералнята не дава никакви признаци на живот. Наскоро я докараха от Австрия и там продавача е дал уверение, че пералнята работи. Но при превоза и разтоварването пералнята е падала и сега не може да се каже кога точно е възникнал проблема. А той се състои в това, че при вкл. на пералнята към мрежата и ВиК нищо не се случва, дисплея(триразряден) остава тъмен. При отварянето установих,че до платката отива напрежение(а тя е MINISEL cfe55) но от там нататък нищо. За съжаление не разполагам с необходимата техника за да приложа снимки но видях във форума тема за такава пералня и там имаше снимка на платката същата като на тази. Моля ако някой има идеи какъв може да е проблема да сподели. Благодаря предварително.
mitkootbg
Може изводите на трафчето да са изтръгнати при падането.
Замери напрежението на входа и изхода на стабилизатора 7805

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 25 Март, 2007 - 15:25:54
mitkootbg

Нов участник
От: Козлодуй

Явно проблема ще се окаже доста по сериозен отколкото смятах в началото. Оказа се че трафчето и изводите му са си наред но като обърнах платката от другата страна видях, че пералнята не е работила и преди падането.Там открих липсващи пътечки и доста опушено на места и по точно е прогоряла пътечка от входа на платката до R1.също така тотално се е стопила и пътечката от единия крак на тороида(мисля че така се казва но не съм сигурен за какво служи) до първото краче на CNM1(предполагам, че това е извода за ел. двигателя на барабана) има и други места където се е вдигнало лаковото покритие но пътечките са здрави. както пролича и от казаното до тук проблема е като че ли над моите зъзможности за отстраняваме и вече си мисля колко ли може да струва такава платка а също и от къде е възникнал проблема за да не се случи същото и с евентуално нова платка. Все пак още не съм се предал и се надявам с вашата подкрепа да успея да се преборя и да отремонтирам старата.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 26 Март, 2007 - 00:32:09
kolyo

Админ

Щом са изгорели пътечките за захранване на мотора, първо провери него.
Така можеш да опукаш и новата платка (ако намериш)

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 26 Март, 2007 - 08:19:14
mitkootbg

Нов участник

За сега не съм търсил нова платка. Идеята ми е да се опитам да възсановя пораженията по старата и ако процесора е оцелял се надявам да проработи. За сега съм открил следните елементи, за които смятам че са изгорели:Z0607-4броя(Q3-Q6);BTB04 600T;BT134 600D. Проблема във връзка с който пиша сега е че не мога да определя какъв е защитния диод D1 свързан паралелно на бобината на релето RL1. също та ка не знам как да определя здрави ли са кондензаторите IEC 60384-14 M. Също искам да споделя, че съм начинаещ в тази работа и ви моля да ме насочите към възможни други пострадали елементи по платката. Благодаря предварително.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 29 Март, 2007 - 12:41:17
kolyo

Админ

mitkootbg , симисторите Q3-Q6 се управляват от процесора без буфер.
Ако наистина са избили, значи и процесора е заминал
И по какво съдиш че са изгорели ?

Паралено на бобините на всички релета се слага диод, за да защити управляващия транзистор от пренапрежение в момента на изключване на релето.

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 29 Март, 2007 - 12:57:07
mitkootbg

Нов участник

За проверката на Q3-Q6 прочетох тук http://www.uoguelph.ca/~antoon/gadgets/triactst.htm
вярно е че се опитах да ги тествам както са на платката но сега като смених обхвата на уреда на 20 и 200к отчетох между 10 и 100к но за да стане точно май ще трябва да ги сваля така не става.Проблема е че не намерих описание на корпуса на точна тези елементи и не знам кое еT1, T2 и G.
А относно диода горе-долу ми е ясна функцията му но въпроса е че не знам какъв точно е(например: 1N..... )та като го сваля и измеря да знм какъв да искам в магазина.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 29 Март, 2007 - 14:16:45
kolyo

Админ

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25730/STMICROELECTRONICS/Z0607MA.html
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/22019/STMICROELECTRONICS/BTB04.html
Диодът е 1N4148

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 29 Март, 2007 - 15:48:59
mitkootbg

Нов участник

Благодаря за линковете-супер!
Замених BTB04 600T и BT134 600D със BT136 800 според човека в магазина а и като гледам данните са заменяеми чудя се само дали да заменя и Z 0607 с : MAC 97AB. Пак според същия човек е възможно да оцелее макар и не в пълно здраве процесора т.е. отваря всички вериги и пералнята започва всичко едновременно.
Но аз съм решил първо да пробвам да свържа платката без куплунга откъдето е дошло късото и се надява ако всичко е наред пералнята да работи без съответния елемент. Аколи не ще заменя и Z0607 и ако тогава не става не ми остава друго освен да търся нова платка.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 29 Март, 2007 - 18:11:42
kolyo

Админ

BTB04 600T НЕ Е заменяем с BT136 800 - работи с по малък управляващ ток
Z 0607 = MAC 97A8

Нова платка няма да намериш.

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 29 Март, 2007 - 18:18:50
mitkootbg

Нов участник

Имах предвид втора употреба но за толкова нова пералня незнам. Утре ще проверят във Враца-дано.
Иначе пробвах платката За момент светват всички светодиоди на панела отпред и остава да свети около Копчето за програмите и нищо друго дисплея остава тъмен. Дали това е само от неправилната замяна на BTB04 600T или има и друг проблем.
А да добавя, че при включване от магнет-вентилите се чува бръмчене.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 30 Март, 2007 - 01:02:22
malin

Редовен участник
От: Враца

Имах подобен случай като този на Митко,с тъмен дисплей ,работещ клапан и едно реле,имах и възможноста да си поиграя с други платки ,дори размяна на процесори.Мисля ,че те са виновни за това поведение.
Аз съм от Враца и ако нямаш друга работа не си губи времето да идваш.
Проверил съм на всякъде,няма.
Ако те интересува нещо мога да ти спестя някоя разходка.

Всичко записи: 142 : Дата на рег-ция: Юли 2006 : Отправено: 30 Март, 2007 - 09:07:02
mitkootbg

Нов участник

Благодаря на Малин за отзива. Моля те сподели как решеи проблема, защото при мен се получи нещо от рода "видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак"-просто проблема е над моите възможности.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 30 Март, 2007 - 20:57:57
kolyo

Админ

пералня ELIN WM26AAA - платка
Пералнята пълни вода започва да нагрява и при опит да завърти мотора платката гърми.Мотора е здрав.
valentin nikov
Смени мостовия изправител

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Януари, 2011 - 17:11:37
valentin nikov

Редовен участник

Наистина се оказа от него.Благодаря за помоща.

Всичко записи: 198 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 15 Януари, 2011 - 19:53:45
Spas

Нов участник

Къде да сложа 2-те букси и единичния кабел на мъжките крачета от F1 до F10 защото не са фиксирани на самата платка за перланя ELIN модел на платката: WM26AAA

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 03 Април, 2011 - 15:07:42
kolyo

Админ

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=864

Всичко записи: 11501 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 03 Април, 2011 - 16:18:30

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня ELIN WM26AAA - платка ­ MINISEL [Страници (1)]