Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Перла 04 вариант

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Как се смена лагер на барабана
stan52

Нов участник

Лагера на барабана ми протече. Как да го сменя .

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 20 Март, 2007 - 20:59:44
nebelservice

Постоянен участник
От: София
1.Сваляш горния капак
2.Сваляш тежестта
3.Демонтираш мотора
4.Развиваш амортесьорите от към казана
5.Освобождаваш електроинсталацията от термостатите и нагревателя
6.Развиваш голямата ремъчна шайба
7.Махаш скобата на сифона (долният гофрирам маркуч) от към филтърната касета
8.Демонтираш шангата на програматора
9.Развиваш планката на програматора
10.Демонтираш вентилите

Вече трябва да може да се вдигне казана ( Норматива е 19 минути )

11.Вдигаш казана и го слагаш на работната маса ( може и на масата в хола )
12 Освобождаваш рейката и отваряш капака на казана.
13.Вадиш барабана
14.Сменяш опорния пръстен
15.Сменяш коксовия лагер
16.Развиваш лагерното тяло
17. Сменяш лагерите

Сега по обратния ред

Накрая Вадиш от левия джоб 120 лева и ги местиш в десния и си готов. Гаранцията е от тебе. Поздравления

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 20 Март, 2007 - 21:41:44
wasHandMix

Участник
От: Благоевград

До преди 2-3 години май имаше следната практика:
- да се преработва лагерното тяло със семеринг;
- на оста се слага месингова втулка;
- отпада цялото разглобяване/сглобяване;

Това също е алтернатива...

Всичко записи: 57 : Дата на рег-ция: Февр. 2006 : Отправено: 25 Март, 2007 - 19:04:48
Валентин Алексиев

Нов участник
От: Ихтиман

Перла 04 ако е за временна употреба --можеж да разчиташ на късмет при закупуване на коксов лагер от пазара --използваш напътсвията от 17 точки,като имаш напредвид ,че липсват поне още 10 за да се оправиш .Там е написано малко като за хора които са работили нещо подобно.Предложението за преработката със семеринг е най удачна,но ще опреш до стругар най малко със струг С 11.Ако имаш възможност да смениш и комплект ремък и двете шайби /малка и голяма / от П 05----ще се получи идеален хибрид ,който ще работи много добре .Сам решаваш какво ще избереш.Съветите са за да не се изпълняват или да се оправдаваме с тях впоследствие.Успех.

Всичко записи: 48 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 27 Март, 2007 - 21:20:07
stan52

Нов участник

Благодаря на всички.
Разглобих цялата пералня, но до скърцащия лагер не можах да стигна.
Измъкнах и казан и чудеса. Отворих му капака/на казана/. Но барабана не зная как да извадя.
Може би трябва да измъкна лагера отзад със скоба, но такава не съм намерил още.
Поне сега мога лесно да я изхвърля на парчета.

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 30 Март, 2007 - 19:40:29
Валентин Алексиев

Нов участник
От: Ихтиман

В домашни условия - слагаш казана върху два стари стола ,така че барабана да не опира в тях.Остта на барабана да е нагоре/предполага се че си свалил голямата шайба/Завиваш болта в остта докрай .Въоръжаваш се с градски съветник/чук поне 500 гр./ и месинг ,бронз --каквото имаш.Слагаш това чудо върху главата на болта и с градския съветник върху него----като пазиш ръката.ще ти потрябва ---Удара трябва да е достатъчен за да отлепи барабана/остта потъва навътре в лагерното тяло /След което сваляш болтовете на същото и ако не излезе на ръка -----търсиш скоба с която вече ще можеш да извадиш л.тяло и да излезе барабана напред.Като извадиш барабана ще видиш ---- вътре ще има коксов лагер, опорен пръстен и уплътнение за опорен пръстен./каквото е останало разбира се .Купуваш трите неща плюс търпение и сменени лагере в лагерното тяло ----всичко по обратният път.А иначе разглобена ---вярно по лесно е за контейнера. Успех.Може и да стане .

Всичко записи: 48 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 30 Март, 2007 - 21:49:32
nebelservice

Постоянен участник
Напръскай с VD лагера дето се вижда, поне малко да му помогнеш да охлаби, при ударите с чука пази резбата на оста на барабана. Ако намериш още една гайка я навии и нея. Ако не гледаш да не изкривиш частта от оста дето е с резба.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Април, 2007 - 08:04:09
stan52

Нов участник

Много Благодаря на г-н Алексов, и на всички други, разбира се, но г-н Алексов, с Вашите обяснения успях да се справя с проклетите лагери.
Вече ги смених и сега остава да върна казана обратно в пералнята!... и ако нещо друго не откаже...
Било важно да имаш цел, както в глупавата реклама по улиците.
Бих желала да нямам такава цел / по добре половинка/.
ама...

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 16 Април, 2007 - 21:44:26
nebelservice

Постоянен участник
Най-доброто нещо преди да се монтира казана обратно е водната проба:
Затапва се долния гофриран маркуч ( сифона ).
Налива се вода до нивото на маншона и се оставя малко да преседи, после се захранва нагревателя и е хубаво да се стопли водата. Ако няма течове всичко е наред.
Ако случайно има си спестява човек нервите и излишния труд по повторно разглобяване. Успех.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Април, 2007 - 19:33:21
kolyo

Админ
От: Русе

Пералня Перла 04 - смяна на ­ долен гофриран маркуч (сифон)
Здравейте!
Преди време беше протекъл казана и се наложи свалянето и заваряването му. Тогава също така сменихме долния гофриран маркуч, т.к. бехме взели нов. Всичко това го направи техник. Оказа че новия е голям боклук и след по-малко от година почна да тече като вече е нетърпимо. Трябва пак да го сменим, но без да разглобяваме пералнята.

Проблемът всъщност е свалянето на горната скоба на сифона, която е затегната с болт и гайка. не съм специалист в тая област, но се надявам, някой който му се е налага смяната на тоя маркуч да сподели техника как да го сваля и след това как да го закача.
Благодаря предварително!
m_sharky

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Август, 2009 - 16:20:00
kolyo

Админ

ПЕРЛА-04 - центрофуга
Разглобих я заради гумени съединения, но много се чудя - в момента, в който превключва на центрофуга (от програмата за изплакване + центрофуга) - първо върти бавно в двете посоки, за да намести прането. После пуска центрофугата, като от програматора се чува едно яко ПЛЯС!-с присветкване на искри вътре по контактите. Това нормално ли е, или да гледам да ги почистя нещо и да добавя искрогасящи RC групи. Гледах по схемите - към намотките за пране има свързан RC-филтър, на центрофугата - не.

И другият въпрос във връзка с центрофугата на ПЕРЛА - има ли модификации в които последното завъртане преди старт на центрофугата да е обратно на посоката й - оттам и да не се намества правилно прането в барабана и всичките истории как пералнята се разхожда из помещението и прави каквото си иска. Един колега ми каза, че при неговата последното завъртане било обратно на посоката на центрофугиране, а при моята не е.
dreadx

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 18 Февруари, 2010 - 10:22:33
nebelservice

Постоянен участник
И другият въпрос във връзка с центрофугата на ПЕРЛА - има ли модификации в които последното завъртане преди старт на центрофугата да е обратно на посоката й - оттам и да не се намества правилно прането в барабана и всичките истории как пералнята се разхожда из помещението и прави каквото си иска. Един колега ми каза, че при неговата последното завъртане било обратно на посоката на центрофугиране, а при моята не е.
dreadx

За да оправиш този "реверс" размени червения и синия кабели, които влизат в куплунга на мотора отдолу. Просто режеш ги и ги кръстосваш. успех.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Февруари, 2010 - 12:57:32
kolyo

Админ

Перла 04 - не загрява водата
Здравейте. Имам следният проблем : Пералнята е Перла 04, не загрява водата.
Пускам я на първата програма - А, тръгва си нормално - пълни вода, чува се шум от нагревателя, завърта барабана, спира и т.н.
Когато барабана е в покой ясно се чува как нагревателят работи, когато се върти шумът от въртенето е по-силен и не е ясно дали нагревателят пак работи или не. Така продължава доста дълго време (около час и повече), като в края на програмата изхвърлената вода е хладка - около 20 градуса. Тоест затоплена е , но не е 60 градуса, колкото трябва да бъде по програма.
Съмнявам се в датчиците - те са за 90, 30 и 60 градуса, като последните два са поместени в общ корпус. Смятам да сменя датчиците с нови, но още не съм купил.
Какво ще ме посъветвате ?
tolini
Сигурен ли си че водата не изтича по време на пране ?
края на маркуча за мръсната вода трябва да е на 60-90 см. от пода

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Март, 2010 - 12:46:13
kolyo

Админ

перла 04 вариант - странно ­ центрофогира
проблема е следния - когато почне да центрофугира ,около 5-6 сек. всичко е нормално и изведнъж цетрофугирането спира и двигателя продължава да се движи бавно .
Какво проверих - кондензаторите = ок; двигателя - ок (проверен с отделна верига към 220в -има нормална центрофуга и ниски обороти ); нивомера -ок (превключва ) ; тръбичката на нивомера е чиста .
възможно ли е програматора да е проблемен ? и как да се уверя че е той ?
dove1

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2010 - 22:41:04
kolyo

Админ

Перла 04 - програматор
Имам перла 04, която не ще да превключва сама циклите на зададената програма. Ръчно става , но какъв е смисъла на автоматичмната пералня тогава?!?
Въпросите ми към знаещите са :
1/Програматора подлежи ли на ремонт ?
2/Имам наличен програматор EAT9287.01 A01/220-50hZ/68816 свален , мисля че от Перла 05. Възможна ли е замяна ?
3/Имам и програматор от Перла 03 , но не знам какъв е . Възможна ли е замяна ?

Благодаря предварително !
wellpease

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Юли, 2010 - 14:15:20
kolyo

Админ

перла 04 мв с програматор 0601.01
Възстановявам Перла 04 мв с програматор 0601.01; на корпуса на машината непосредствено зад програматора има цилиндричен елемент с три ел. клейми от които са откачени два черни и един двоен-бял-зелен кабели.
Каъв е този елемент и как да подредя кабелите? Никъде не намерих описание на този програматор, на кого е подобен?Цветна снимка?
Моля, помогнете; много е ретро, но...какво да се прави- спасяваме се...
borisnew

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=92

Всичко записи: 11423 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 02 Март, 2011 - 19:58:25
kire-peralnata

Нов участник

За радио смущения ,черните на 2 а белия на 1.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 02 Март, 2011 - 21:21:20

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Перла 04 вариант [Страници (1)]