Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня SAMSUNG WF70F5E3P4W/EE

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Периодично се блокира завъртането на барабана
krps

Нов участник

Здравейте, имам следния проблем с пералня SAMSUNG WF70F5E3P4W/EE. След стартиране на програмата след известно време двигателят видимо се опитва да завърти барабана, но не успява, защото той стои като застопорен със спирачка и след малко явно от защита двигателят изключва. Всички други функции са налични - пълнене и празнене на вода работят.
След рестартиране пералнята може да поработи, докато отново се стигне до това положение. Всеки път работи различно време, а може и още от първото завъртане да се случи. Забелязах, че когато се блокира завъртането и двигателят прави опит да завърти барабана, завъртането на ръка е много по-трудно, спрямо завъртането му при спряна програма, или дадена пауза.
Пералнята е с инверторно управление. Моделът на двигателя е DC93-00316B правотоков. Направих проба с идентичен двигател /DC93-00316А/ и резултатът е без промяна. Може ли някой да прецени дали мога да предприема нещо по-различно от подмяна на платката.
Модела на платката не мога да го видя къде е записан. Мога да я позная по снимка дали е същата. Мислех за датчик на Хол, но на този двигател не виждам къде може да е монтиран. Няма капачка отзад като тези модели с колектор и четки. Освен това на два различни двигателя проблемът си остава един и същ.
Подскажи ми как да намеря и проверя датчика. Имам възможност да отворя двигателя, ако се налага.

За тази кутийка отпред на казана не съм обърнал внимание. Но ще мога да погледна едва в края на седмицата, защото пералнята не е там, където живея.

Възможно ли е от платката да се подава некоректно сигнал за някакъв вид електрическа спирачка, който сигнал да действа при необходимост от спиране на барабана и след това вместо да отпадне преди новото завъртате той да блокира завъртането и това да не позволи двигателя да осъществи новото завъртане. Не излиза никакъв сигнал за грешка. Просто двигателят няколко пъти се опитва да завърти барабана и като не успее спира програмата и повече нищо не прави. Като дам пауза и отново старт отново прави опит да продължи. Понякога успява да завърти и програмата продължава, но после се повтаря същото.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Март 2020 : Отправено: 24 Март, 2020 - 14:44:51
kolyo

Админ
От: Русе

Платката такава ли е :
https://elektrotanya.com/samsung_wf10614yke-xeg_wf600b0bkwqeo_wf602b2bkwqeo_wf700-02b4bkx_wf600-02b2bkx_washing_machine.pdf/download.html#dl
Провери ли датчика на Хол ?

Какви кабели отиват към мотора ?

Всичко записи: 11837 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 24 Март, 2020 - 16:14:39
Todor Todorov

Постоянен участник
От: Шумен

Отгоре на казана,отпред има ли малка кутийка, в която влизат два кабела(черни мисля) от платката?

Всичко записи: 435 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 25 Март, 2020 - 11:15:42
krps

Нов участник

Платката не е точно същата. Но по форма буксите си приличат. От платката мога ли да измеря датчика на Хол и какви трябва да са стойностите?

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Март 2020 : Отправено: 25 Март, 2020 - 11:16:12
kolyo

Админ
От: Русе

https://www.berlin-repariert.de/samsung-qualitaet-finger-weg-von-samsung-wf72f5e5p4w-motor-dreht-nicht/

Всичко записи: 11837 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 25 Март, 2020 - 11:50:34
krps

Нов участник

kolyo https://www.berlin-repariert.de/samsung-qualitaet-finger-weg-von-samsung-wf72f5e5p4w-motor-dreht-nicht/
Точно такава е моята платка. Ще проверя по описания начин с въртенето на ръка. До колкото разбрах така мога да проверя дали е изправно измерването на оборотите. И ако не е изправен датчика не знам къде е монтиран, след като го няма на самия двигател. Аз пробвах вече с два различни двигателя и повредата остава. Въпросът е при здрав двигател дали може да се предприеме някакъв ремонт, или може само с подмяна на платката.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Март 2020 : Отправено: 25 Март, 2020 - 13:10:42
krps

Нов участник

Случайно установих следното. Като свържа накъсо двата извода на двигателя, произволно кои и завъртя вала на ръка се получава точно ефектът на спирачка, който претоварва захранването когато се опитва да завърти барабана.
Някой може ли да каже това нормално ли е за тези двигатели, или има некоректно управление от схемата.
На двигателя му измерих съпротивлението между трите извода - 4,5-5,0 ома. Толкова го видях и на една схема, която е за подобна пералня, но не същата.
Също така при завъртане на ръка вала на двигателя измервам на изводите определено променливо напрежение.
Виждам, че проблема отива към платка, но не мога да открия някой да я предлага. Някой може ли да даде съвет за някой, който би се ангажирал с ремонт на платката, или да предложи за подмяна. Имам също така още един брой от тази платка, която изобщо не светва нищо при включването и. Т.е. най-вероятно има проблем със захранването на самата платка. Та от двете една ако може някой да направи пак ще е вариант.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Март 2020 : Отправено: 27 Март, 2020 - 16:53:42

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня SAMSUNG WF70F5E3P4W/EE [Страници (1)]