Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Whirlpool AWT 5088

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Програматора се върти непрекъснато
ivaylo

Нов участник

Пералнята е с горно отваряне Whirlpool AWT 5088. При включване светва бутона , ключалката заключва и програматора започва да се върти непрекъснато. Опитах с изключване и нулиране, но не помага. Проверих мотора,помпата , нагревателя и ел.вентила , здрави са. КАКВО МОЖЕ ДА Е ? Дали е програматора ? Пералнята е само на 4 години. Ще съм благодарен за всяка информация.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 16 Август, 2007 - 16:15:16
kolyo

Админ
От: Русе

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=459

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Август, 2007 - 17:23:30
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

Пералня Whirlpool AWT 5088/4 - не изпомпва
Пералнята не изпомпва водата. Подадох на помпата директно 220в и тя тръгна. На изхода на програматора има напрежение само без товар, закачи ли се товара напрежението пада.
Свалих програматора и го разглобих видимо няма дефектирали елементи. Забелязах че помпата се включва от един триак Z0107 замерих го здрав е. Лошото е, че пералнята е на мой приятел и не е при мен, като това ме ограничава относно измервания в работен режим. Незнам точно кой от всичките надписи е модела на програматора, но в документацията пише Timer ALPHA AA2-888/38A. Бих бил благодарен за някои насоки, къде може да е проблема или за по подробна схема на програматора. Предварително благодаря за отделеното внимание.Поздрави!
shosho
shosho, замери сивия кондензатор(1 мФ) и най-добре го смени. Преди да сложиш програматора, прегледай внимателно куплунга на помпата - най-добре го махни и сложи две отделни обувки(куплунзите дават на късо)

att-4ae875889329b_004.jpg

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 28 Октомври, 2009 - 18:47:04
kolyo

Админ

Пералня whirpool awt 5088/4 - ­ търся програматор
От каде да намеря програматор за тази пералня ходих по сервизи и по майстори и нищо ако някой знае добър сервиз или аналогичен на него програматор да даде съвет.В Плевен ми казаха да го занеса да го отремонтират в сервиза на Whirpool.Нагрявало е на платката отзад и е пожълтяло на запойките.
Някой казват че нов е около 200 лева ако е така подобре нова пералня.
Той е капсулован как ще го ремонтират.Благодаря ви.
veskostoev
Как така капсулован ?

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Февруари, 2010 - 17:55:22
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

Някой казват че нов е около 200 лева
Кои са тези "някои", за цена питай тук: http://www.whirlpool.bg/app.cnt/whr/bg_BG/pageid/pgsrvseghome001
kolyo ти каза Как така капсулован ? Вадиш програматора на масата, оглеждаш го ВНИМАТЕЛНО и като освободиш "закопчалките" на пластмасовата "кутия" около мотор-програматора си готов!

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 23 Февруари, 2010 - 20:51:12
veskostoev

Нов участник

Ами на жена ми баща и каза че го е свалил от пералнята и го е разглобил със 'сила' защото е нямало друг начин не се разглобявал и били изпадали някакви зъбни колелца малки и големи и търсели нов.Като е работила последно е спирала почти преди изплакването някой път спирала всеки път друг път работила и по месец добре.Ще се обадя на телефоните които ми дадохте на сервиза в София.Благодаря ви за помощта.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Февр. 2010 : Отправено: 23 Февруари, 2010 - 21:20:48
Весела

Нов участник

Whirlpool AWT 5088/4
Някой може ли да каже подробности защото не се откриват причините за неработещата ми пералня.
Всяка част работи(проверявана е с уред) а тя не тръгва

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 25 Март, 2010 - 19:45:35
kolyo

Админ

Ако не заключва люка и не пуска помпата най вероятно проблема е в платката

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 25 Март, 2010 - 20:23:28
nikokl

Нов участник

Пограматора е същият като на снимката. Можете ли да ми кажете стойноста
на R1 и R36

Всичко записи: 19 : Дата на рег-ция: Май 2009 : Отправено: 08 Декември, 2012 - 14:52:31
stean

Редовен участник
От: В.Търново

R1 - 5k
R36- 1k

Всичко записи: 237 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 08 Декември, 2012 - 18:31:59
nikokl

Нов участник

Благодаря !

Всичко записи: 19 : Дата на рег-ция: Май 2009 : Отправено: 09 Декември, 2012 - 11:10:22
Odisseus

Нов участник

Здравейте, Имам пералня Whirlpool awt 5088/4 - 800, сервизен номер: 856150898480
Проблемът е следния: всичко й работи нормално докато не стигне до центрофугата и тогава сякаш зацикля и превърта началото на цикъла до безкрай. Искам да кажа, че си прави подготовката за центрофуга но не започва да центрофужи. Помпата и двигателя работят нормално.

Преди запецваше и след време тръгваше да центрофужи, но сега тотално отказа.

Извиках един техник и той ми каза. че компютъра й бил заминал и не може да се поправи.
Когато се свали капака, под врътката за програматора има едно лостче, което по думите на техника често се разваля при тези перални, но при нас е добре.

Преди година и половина вкъщи стана пожар и всичко беше в сажди. Постарах се да изчистя пералнята основно. Разглобих каквото мога, но не знам дали съм бръкнал навсякъде да изчистя. Та въпросът ми е - може ли саждите да са повлияли на работата на платката или на програматора?

мисля, че и празна ги прави тези проблеми. Майстора, който идва включи пералнята на програмата и докато работеше отвори филтъра да видел как върти мотора. Бръкна с ръка и пералнята се опита да му "постриже" ноктите... Думите му бяха, че помпата и мотора са добре и това е заради компютъра и не подлежала на ремонт, защото било скъпо да се сменя компютър и по-добре да си купя нова.
Към момента не мога да си позволя нова, та затова се опитвам да закрепя положението.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Апр. 2013 : Отправено: 24 Април, 2013 - 19:02:10
stean

Редовен участник
От: В.Търново

Кондензатора 1uF ги прави тези мизерии

Всичко записи: 237 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 24 Април, 2013 - 20:53:05
Odisseus

Нов участник

Оказа се точно този кондензатор, че прави проблема...
Не посмях сам да го сменя, а и не бях 100% сигурен, че проблема е в него и затова се обадих в ПАН сервиз Бургас. Смениха го и сега пералнята си работи много добре. Взеха ми 60 лв за услугата, но сега поне ще знам за следващия път (ако има такъв де)

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Апр. 2013 : Отправено: 16 Май, 2013 - 00:57:59
martosound

Нов участник

Здравейте, Имам пералня Whirlpool AWT 2260. Платката на програматора е ELBI. Същият е като на снимката по-горе. Изпира добре, но не развърта центрофугата. Завърта малко на ниски обороти, после включва помпата за десетина секуди и така зацикля до безкрайност. Проблема е същият като при Odisseus.
Смених сивия кондензатор 1uF и проблема се оправи.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Септ. 2013 : Отправено: 17 Септември, 2013 - 21:34:43
Anonimen

Нов участник

Имам пералня AWT 5088 горно зареждане. Проблем с центрофугата. В началните програми развърта, но по-късно, когато трябва реално източи водата не се развърта. Пералнята се мъчеше да изхвърли водата и зацикляше.
Смених кондензатора и се оправи. От 1uF беше станал на 300nF.
Благодаря много за темата. Цената на нов програматор е 375 лв. а на кондензатора 1.5 лв.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Март 2014 : Отправено: 27 Март, 2014 - 12:32:09
Odisseus

Нов участник

Пак проблеми с пеалнята...
Този път като я пуснем програматора започва да се върти сам и нищо не става. Иначе ключалката сработва, но нищо друго не се чува. Може ли пак да е този кондензатор или вече платката съвсем е изпушила?
Прегледах тази тема: http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=1&topic=459
Някой може ли да ми каже къде горе долу се намира този стабилитрон на платката или най добре ще е някаква снимка. Не мога да се ориентирам по схемата в горе споменатата тема.

Свалих програматора, платката е леко жълта под този ценерен диод и под още един елемент, който не знам какъв е. Предполагам и двата са за смяна. Проблемът ми е че не мога да отделя пластмасовата част от платката и нямам достъп до спойките... Майсторът който е сменял кондензатора преди време е изрязал пластмасата с поялника за да може да го смени (доста грубо).
Иначе намерих всички щипки и ги освободих но конструкцията запира в лостчето на което стои ”въртокът” на програматора.
Моля за съвет как да извадя платката.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Апр. 2013 : Отправено: 13 Май, 2014 - 10:39:53
gandalf32

Нов участник

Здравейте, моята пералня е AWT5080 с горно пълнене. Започна да не завършва програмите сама, а когато и помогна ръчно прането е мокро няма центруфуга. Четох за тоя кондензатор 1uF, но на моята платка не го намирам.
моята платка не е такава, а е invensys .

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Авг. 2014 : Отправено: 06 Август, 2014 - 10:08:51
Odisseus

Нов участник

Този шум от пералнята според вас на какво може да се дължи? Лагер или нещо друго?
https://www.youtube.com/watch?v=ir4CCxicdks#t=219
Маркирал съм времето малко преди да започне центрофуга. При центрофуга се чува нещо като свирене.
Намира ли ви се сервизна книжка за този модел (Whirlpool AWT 5088/4). Мисля да се пробвам да я ремонтирам пак сам. Само ще трябва да поръчам част, евентуално лагер.

EDIT: Оказа се точно лагер на мотора. Дадох го да го сменят. Благодаря на hishnika.

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Апр. 2013 : Отправено: 26 Януари, 2015 - 11:30:47
hishnika

Постоянен участник
От: Казанлък

това свирене ми се струва от мотора откачи ремъка и повери дали свири пак така

Всичко записи: 295 : Дата на рег-ция: Май 2008 : Отправено: 26 Януари, 2015 - 22:45:22
Kamazabg

Участник
От: Сливен

Пералня със същия програматор. не топлеше водата. Термодачика беше корозирал . Смених го, включих я, заключи и дотам... след около минута пусна помпата и отново спря... Дори не започна да пълни

Върнах оригиналния термодатчик, но ефект няма. След стартиране заключва, стои около минута, изпомпва и нищо повече. Стои си заключена. Това е на всяка програма.

Всичко записи: 64 : Дата на рег-ция: Ноем. 2012 : Отправено: 17 Септември, 2015 - 10:51:25
hishnika

Постоянен участник
От: Казанлък

Провери четките на мотора.

Всичко записи: 295 : Дата на рег-ция: Май 2008 : Отправено: 17 Септември, 2015 - 22:17:35
Kamazabg

Участник
От: Сливен

Четките са добре, както и всичко друго по периферията.

Всичко записи: 64 : Дата на рег-ция: Ноем. 2012 : Отправено: 21 Септември, 2015 - 09:14:03
kolyo

Админ

whirlpool awt 5088/4-800 - застава преди плавене и преди центрифуга
пералната е whirlpool awt 5088/4-800.всичко работи нагрева но преди плавене остава плна вода помествам програматора и продолжава след това спира преди центрифуга пак помествам програматорат и завршва.
мола за помошт.
goran_jan

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 24 Ноември, 2015 - 22:45:53
ilka

Нов участник
От: Варна

Здравейте,
ползвам същата пералня Whirlpool AWT 5088/4, но от няколко месеца започна да прави проблеми:
- първо спираше преди изплакване от време на време и след като ръчно премествах си приключваше зададената програма;
- в последно време не центрофугира както по-рано го е правила;
- последния път едва приключи избраната програма. Зацикляше доста често, двигателя определено се мъчеше, помпата почти не изпомпваше. Прането беше сравнително добре изцентрофужено.

Правена и' е профилактика, в смисъл почистване с препарат, преди около 3 месеца. При отворен филтър като налея вода в пералнята изтича без проблем.
Отворих горната част където е платката и не видях нищо опушено.
В Youtube намерих този клип: https://www.youtube.com/watch?v=x1A_sqdo-dg
на 2:10 - http://prikachi.com/images/555/8903555R.jpg се вижда нещо като страничен филтър, дали ако е запушен с остатъци от прах/омекотител може да ми прави мизерии.
И още нещо, от къде във Варна мога да закупя кондензатора, за който коментирате че може да е причина за поведението на пералнята?
Искам като дойде майстора да съм подготвена и да не протакаме много отремотирането, ако то е възможно.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Септ. 2016 : Отправено: 09 Септември, 2016 - 21:30:28

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Whirlpool AWT 5088 [Страници (1)]