Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня ПЕРЛА 05 - помпа

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (2): [1] 2 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

reno

Нов участник

перла 05 с програматор gorenie, проблемът е че не центрофугира и не изпомпва водата, иначе пуска вода, нагрява, върти на ляво, на дясно и когато доиде време да центрофугира не ще.А програматора се движи.
Носих мотора на МАИСТОР каза че е наред,смених 2та кондензатора които са по 8мф,и RC групата,не помага...
Моля ако някои има идеи да ги сподели.Предварително блегодаря.

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 19 Януари, 2008 - 22:37:50
joroklima

Постоянен участник

reno докато не се изпомпа водата , центрофугата няма да тръгне.
Виж първо дали не е задръстена филтърната касета , дали работи помпата.
Ако не работи виж дали идва захранване до нея.
Ако има захранване а тя не тръгва , опитай се с ръка да и помогнеш да завърти , може да е блокирала . Ако пак не ще сменяй помпата.
Ако няма захранване може да е прекъснал един от двата захранващи проводника на нея или проблем в програматора. Успех!

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 20 Януари, 2008 - 01:04:25
kolyo

Админ
От: Русе

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=6

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 20 Януари, 2008 - 10:48:51
munci

Участник
От: п.тръмбеш

По някога перлите "претриват" снопа с кабели от програматора към долната част на пералнята! Провери го!
Много рядко подобен ефект се дължи на повреда в програматора!!

Всичко записи: 53 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 20 Януари, 2008 - 18:02:41
reno

Нов участник

проблема е решен.имаше прекъснат кабел м/у програматора и помпата.
благодоря ВИ

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 21 Януари, 2008 - 13:19:11
color

Нов участник

Перла 05 - не изпомпва
Здравейте всички.Имам пералня Перла 05(вариант),която не е работила около 3 години.
Когато сега се опитах да я пусна в действие,всичко изглежда нормално(пълни,върти,центруфугира), но не изпомпва водата.
Благодарен съм на всякакви идеи
Todor Todorov , Ако имаш предвид да прави бжт - не .

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Септ. 2009 : Отправено: 26 Септември, 2009 - 22:12:20
Todor Todorov

Постоянен участник
От: Шумен

color, как центрофугира като не изпомпва вода?С водата ли?

Всичко записи: 416 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 29 Септември, 2009 - 20:59:19
vladi7oo

Нов участник
От: Кърджали

Виж първо дали не е задръстена филтърната касета , дали работи помпата.
Ако не работи виж дали идва захранване до нея.
Ако има захранване а тя не тръгва , опитай се с ръка да и помогнеш да завърти , може да е блокирала . Ако пак не ще сменяй помпата.
Ако няма захранване може да е прекъснал един от двата захранващи проводника на нея или проблем в програматора. Успех!

Всичко записи: 21 : Дата на рег-ция: Яну. 2010 : Отправено: 29 Януари, 2010 - 20:07:31
tikotam

Нов участник

Пералня Перла 05 - водна помпа
Здравейте! От 2-3 седмици се появи следния проблем: пере си,започва плакнене и преди краткото центруфигиране започва да изхвърля водата(напр. 20-25 сек. силна струя), водата видимо намалява, започва характерното "хъркане" на помпата на тласъци останалата вода, развърта центруфугата и ..... се вижда как има много вода, а помпата само "хърка" и почти нищо не изхвърля! А се извършва центруфугиране с вода! Това се случва винаги при всички центруфугирания! В края на програмата прането е МОКРО!
Опитах на само изпомпване - водата се изхвърля докрай, а когато е от "Г", "Д" и "Е" не се получава! В първия момент прихванах,че като ли спира по време на центруфугиране ,но НЕ, върти се- гледам през капачето за филтъра.
Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем моля пояснете ми какво става! Ако не съм дал достатъчно пояснения ,питайте каквото мога ще ви съдействам!
Само да кажа,че от 3-4месеца е монтиран ел.двигател от Перла 04, заедно с шайбата.
Благодаря на всички ,който откликнат!

имам питане: може ли да се коригира нещо с захранването на ел. мотора? Иска ми се да не пипам по съединенията,уникална Перла, всичко е на "6",почти 20 год. употреба, даже двигателя дето го смених, на външен вид е като за изложба на Пловдиския панаир!Пак повтарям: пералнята все едно сега е излязла от завода!

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Дек. 2010 : Отправено: 19 Декември, 2010 - 22:42:29
Борислав Бачовски

Участник
От: Червен бряг

Щом е сменян мотора, обърни внимание в коя посока върти центрофугата. При Перла 05, това е от значение, тъй като на гофрираният маркуч разположен на дъното на перилният казан, има една "козирка", която възпрепятсва източването на водата. При завъртане на барабана, водата се завихря в казана и се получава точно това, което описваш. Тези маркучи са: ляв и десен. Свали маркуча, отиваш в магазина и искаш огледален образ на съществуващият. Лепиш с хелметексово лепило и утре переш нормално. Огледай пак всичко подробно. Вижда се с фенерче през отворите на барабана.Вътрешната дъга на "козирката", трябва да е срещу посоката на въртене. Успех!

По принцип, може да се коригира посоката на въртене на двигатела, НО, това може да го направи човек който знае как. Какво имам предвид? Посоката на бавните обороти преди включване на бързите, ТРЯБВА, да съвпаднат. В противен случай се получава като "удар", което е недопустимо, ще повреди мотора. Но какъв е проблема да се смени гофрираният маркуч, при положение, че пералната е 20 годишна. Ами той каучука, вече със сигурност е остарял. Пипнете с ръка гофрираният маркуч и ще видите как ще остане черно по ръката Ви. Това са саждите от каучуковата смес използвани като добавка. Тъка, че няма нищо сложно при подмяната. Почиства се старото лепило от казана и новият гофриран маркуч в мястото на залепване с кореселин или ацетон, намазва се с хелметексово лепило, лепи се и на следващият ден, може да се пере.
Това е най-доброто решение.
Но в края на крайщата, Вие решавате.

Всичко записи: 94 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 20 Декември, 2010 - 09:24:27
tikotam

Нов участник

Още веднъж благодаря! И вече съм напълно съгласен че по-доброто решение на моя проблем е смяната на маркуча!Ще го сторя при първа възможност и ще пиша.

Видях по ваши указания "козирката" с фенерче през барабана,тя е там където не трябва!

А дали е проблем по-високите обороти при пране и центруфигиране идващи от смяната на ел двигателя(монтиран е от Перла 04 с шайбата,която е по-голяма)?

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Дек. 2010 : Отправено: 20 Декември, 2010 - 20:56:30
kire-peralnata

Нов участник

Има разлика в трапеца на ремъка и може да преплъзва.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 20 Декември, 2010 - 21:09:41
Борислав Бачовски

Участник

Не , не мога да си обясня тази Ваша мнителност. Какъв мотор, какви 5 лева? Няма такова нещо. по- подробно няма как да се обясни. има една стара приказка, която гласи: "няма по-глух, от този, който не иска да чуе и няма по-сляп, от този който, не иска да види". Маркуча, маркучаааааааааааа, сменете маркуча. Толкоз!
5 /пет/ лева е!

Всичко записи: 94 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 20 Декември, 2010 - 22:10:31
tikotam

Нов участник

Здравейте! Смених маркуча преди три седмици,всичко е наред.Но,извинете ме забравих да пиша! Поздрави и спорна година!

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Дек. 2010 : Отправено: 29 Януари, 2011 - 17:52:55
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

пералня Перла 05 - помпата свири
Пералнята пере нормално.При изпомпване на водата се чува много силно /нетърпимо/свирене от помпата.
Водата се изхвърля нормално но свиренето е непоносимо.
Преди месец смених гумените уплътнения на помпата. Моля за помощ!
gretna

Преди месец смених гумените уплътнения на помпата
Сложи ли грес между тях?

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 08 Февруари, 2011 - 08:21:21
Борислав Бачовски

Участник

Ако, помпата е производство на ГДР, се е получило следното: В следствие на износване, или разтопяване на пластмасовите втулки на на вала на ротора, или изгубване на регулиращите шайби, се е получило голямо аксиално изместване на ротора. Перата за охлаждане, трият в корпуса на помпата и от там идва непоносимият звук. Ремонта се състои в регулиране на аксиалната хлабина. Извършва се от този които знае как.

Всичко записи: 94 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 08 Февруари, 2011 - 10:46:18
bob67

Нов участник

Ако може някой да помогне. При смяна на програматора на перла-05 мотора работи при центрофуга, а при обикновена програма на пране не се върти.
Някой има ли схема на подредбата на кабелите. Благодаря предварително.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Март 2011 : Отправено: 05 Март, 2011 - 18:56:19
Zdravkicha

Супер участник
От: Варна

Не каза с кой програматор е но тази може да ти свърши работа

att-4d7285ad81a23size.jpg

Всичко записи: 607 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 05 Март, 2011 - 20:11:30
bob67

Нов участник

Zdravkicha. Много благодаря за схемата свърши ми добра работа. Бяха обърнати два кабела, сега всичко работи.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Март 2011 : Отправено: 06 Март, 2011 - 11:12:27
kolyo

Админ

Пералня ПЕРЛА 05-Дава на късо
Един приятел ми се обади,че пералнята му,когато включила центрофугата,замирисало на изгоряло и му изгорял бушонът.
Когато отидох,отворих я и видях,че 2 от обувките на КЛЮЧА и 2 от обувките на ПРЕСОСТАТА(ниворегулатора) са се стопили.Също част от КЛЮЧА беше се МЕТАЛИЗИРАЛА.Смених изгорелите обувки и сложих нов ключ.Шунтирах пресостата и прекъсвача на люка и изключих реотана(защото той си купи нова,а там,където беше преместена тази нямаше вода).Включих пералнята.За по-сигурно използвах АВТОМАТИЧЕН ПРЕДПАЗИТЕЛ 4 А.На ПРАНЕ си всичко работеше нормално и в двете посоки,но когато преместих програматора на ЦЕНТРОФУГА-ПРЕДПАЗИТЕЛЯТ ИЗКЛЮЧИ.Пробвах втори път-СЪЩОТО.Откачих двигателя,свалих го и го отворих.Едната от двете вентилаторни перки се беше СТОПИЛА,Едната намотка беше ПОЧЕРНЯЛА.При измерване с мултицет на някои от изводите не даваше нищо.Явно беше изгоряла.
За щастие имах резервен двигател.Включих го и ...СЪЩИЯТ ПРОБЛЕМ(При включване на центрогугата предпазителят изключи веднага).
Откачих куплунга на двигателя и пробвах отново. И...отново ПРЕДПАЗИТЕЛЯ ИЗКЛЮЧИ.Моля,някой да ми каже какъв може да е проблема.
Благодаря на всички които пишат някакъв съвет.
Гост

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 24 Април, 2011 - 20:36:47
Zdravkicha

Супер участник
От: Варна

Перла 05 - върти само в едната посока
Здравейте.Имам перличка от 85-та година.Много мизерии ми е правила но аз съм(смея да кажа тъп но упорит)-я поправял до сега.На кратко какво съм и правил.Повреди се помпата -смених я.Разби лагери(2-пъти)-смених ги.Изгоря ключа(четворката)-смених го.Стопиха се десетина-че и повече клеми-смених ги.Смених също-нагревател.казан.уплатнители.маркучи .програматор .отделно обработка на ръжда.боядисване и.т.н.т. За целта купих за части 2-бр-перални.Едната заради казана . другата заради програматора.
Да си дойдем на думата.Пускам пералнята-пълни-нагрява-но пере само в една посока.до като изключи нагревателя-след буква В.изщраква силничко и започва да пере в двете посоки.
след което центрофужи и на буква Д остава с постоянно включена помпа и нищо повече не прави.
МОЛЯ ЗА СЪВЕТ.

Започва да пере в двете посоки,след като включи нагревателя започва да пере само в една посока.След като достигне нужната температура и изключи нагревателя,започва да пере в двете посоки.Прекарах захранването на нагревателя през контактор от акумулираща печка,да не товари програматора и ключа - и това не помага.
Та помогнете моля,приемам всякакви съвети.Предварително благодаря.
antani_
Най вероятно е програматор.

Всичко записи: 607 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 12 Февруари, 2012 - 21:20:08
kolyo

Админ

пералня Перла 05 - пълни и изпразва едновременно
Здравейте ! Въпросната пералня пълни вода и изпразва едновременно, какъв може да е проблема ?
toto
На "центрофуга" пак ли пълни ?

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Февруари, 2012 - 20:32:27
боби 66

Редовен участник
От: гр. Сопот

перла 05
Здравейте става въпрос за пералня перла 05 както беше пусната да пере сря да работи.
Превъртях програматора малко напред но пак не иска и не иска да изпомпи водата като се е напълнила въобще не се чува звук на никоя програма.
дани костов
Най вероятно дросел за радио смущения или бутон на вратата

Всичко записи: 222 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 31 Януари, 2013 - 08:12:46
дани костов

Нов участник

бутона на вратата го проверих но не мога да намеря този дросел.
след доста превъртане на програматора тръгна но само на изпомпване а не иска да тръгне на програма и мотора не чува въобще да цъкне.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Ноем. 2012 : Отправено: 31 Януари, 2013 - 19:15:53
stean

Редовен участник
От: В.Търново

Измери си бобинката на моторчето на програматора. 10кома по спомен.
Перла не съм поглеждал от 7-8 години.

Всичко записи: 236 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 01 Февруари, 2013 - 20:20:53

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня ПЕРЛА 05 - помпа [Страници (2): [1] 2 » ]