Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

пералня SILTAL SLS 85X

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (3): [1] 2 3 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 добавяне на отделен вход за топла вода
Стойчо

Нов участник

Здравейте на всички от форума .
Въпроса ми е ,може ли да се добави отделен вход за топла вода на пералнята.
На парно съм, което почва да работи от октомври до май.За това ми дойде тази идея.
Пералнята работи почти всеки ден за това си мисля че си заслужава да се помисли по този въпрос .
Предполагам че това го прави програматора ,но идеята е без да се сменява той.
Някой ако е запознат да пише. Типа на програматора е 5000.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 05 Октомври, 2008 - 11:44:27
kolyo

Админ
От: Русе

Не е ли по просто направо да закачиш маркуча от тръбата на студената към тръбата на топлата вода ?

att-48e8cf3ce0eb2085X.gif

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Октомври, 2008 - 17:29:16
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

Какъв е смисъла на това начинание?
Ако пералнята загрява водата: 10 л вода, 2 кВ нагревател за 15мин. е 0,5 кВч, т.е 0,075лв.
А ако ползваш ТЕЦ-а: 10 л вода(1% от 1м3) са около 0,10 лв.
(Цената за 1м3 топла вода е в порядъка от 6 до 10 лв. Дори и циркулационната помпа в абонатната ви станция да РАБОТИ, тръбите са добре изолирани(няма допълнителни загуби) и тръбния път от водомера ти до пералнята е максимум 2-3 метра, пак ще е необходимо дозагряване на водата примерно до 60°С, защото според монополиста за доставка на “топло” в България водата, която постъпва в жилищата на абонатите на дружеството трябва да бъде 55°С. Обаче температурата ѝ почти никъде не достига повече от 45°С.)
Изводите всеки може да си ги направи...
А и къде ще поставиш маркуча от допълнителния магнитвентил?

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 05 Октомври, 2008 - 20:41:30
mayak

Нов участник

Какъв е смисъла на това начинание?
Ако пералнята загрява водата: 10 л вода, 2 кВ нагревател за 15мин. е 0,5 кВч, т.е 0,075лв.
А ако ползваш ТЕЦ-а: 10 л вода(1% от 1м3) са около 0,10 лв.
(Цената за 1м3 топла вода е в порядъка от 6 до 10 лв.
Математиката е проста наука за умни хора. Плюс това при пране директно с топла вода замърсяване от оргаичен вид не се изпират ,а се фиксират (кръв ,белтачини идр. се пресичат).По добре ползвай по- качествени прахове на по ниска температура.

Всичко записи: 35 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 07 Октомври, 2008 - 22:37:03
nebelservice

Постоянен участник
От: София
Освен всичко направиш ли да налива топла вода на основното пране, пералнята ще плакне също с топла вода.

Най добре е следващата пералня да ти е с фабрична възможност за включване към топла вода.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 09 Октомври, 2008 - 18:14:16
Dancho_73

Нов участник

Пералня Siltal sls 85x - мотора няма мощност
Здравейте проблема при моята пералня е следния:
На пране и центрофуга само се опитва да завърти прави някъде половин оборот и спира

Мотора няма кондензатор, само една платка

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Окт. 2009 : Отправено: 12 Септември, 2010 - 19:26:42
kolyo

Админ

Мотора грее ли ?

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Септември, 2010 - 20:04:30
Milcho

Редовен участник
От: Павликени

Siltal SLS 85x- ТРОПА И КЪСА ДРЕХИ
Пералнята ТРОПА ПО ВРЕМЕ НА ЦЕНТРОФУГА, И КЪСА ДРЕХИ
Пералнята когато разпредели равномерно прането по време на центрофуга - не тропа, но иначе тропа ужасно. Къса дрехи не се знае по кое време от самия процес на прането.

майсторА (мъж ми), смени лагерите, семеринга и амортисьорите - НИКАКЪВ ЕФЕКТ, ПРОДЪЛЖАВА ДА ТРОПА И КЪСА ДРЕШКИ (ОСТАНАХ ВЕЧЕ БЕЗ ДРЕХИ
ОТ КЪДЕ МОЖЕ ДА ИДВА ПРОБЛЕМА...
МОЛЯ ЗА ПОМОЩ

пп. изчетохме всички теми, сменихме някой неща(горе-описаните) но проблема си остана...
Благодаря предварително на всички включили се в темата
desi13
Здравей. Огледаи барабана отвътре дали няма някакви деформации или с ръка опипваш дали някаде ще усетиш за такива.Ако няма остава да влизат между маншона и барабана и оттам да ги къса.А за тропането проверете ушите на амортисьорете горе и долу и шаибата на барабана да не е спукана или с разбита. Успех.

Всичко записи: 129 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 11 Ноември, 2010 - 09:06:37
desi13

Нов участник

здравей, Milcho! сменихме семеринга, лагерите и амортисьорите - бяха здрави, но за всеки случай...
няма наранявания по вътр. част на барабана. ремъчната шайба не е спукана, няма луфт, добре влиза в шлиците. притеснява ме един луфт в барабана вътре, една хлабина която се усеща като го размърдам напред-назад от порядъка на 2/3 мм, но не се усеща при ремъчната шайба (тя не се криви заедно с барабана).
дали проблема е в кръстачката и тя да е за смяна или самата пералня се е амортизирала-вече 10г. си бачка (дали ако я сменя проблемите ще изчезнат, или поне тропането). има ли вероятност кръстачката да е спукана/счупена или би било нещо по-елементарно....

аз гледам почти цялата я разглобих (и смених...но проблема си остава) а жената продължава да ми пили на главата... мисля че проблема е от кръстачката, то друго не остана-свалих и почистих помпата, магнит вентила си е ок, програматора си бачка...то други части няма... към барабана и кръстачката се насочвам...друго незная и къде може да е проблема

пп. вчера се обадих на техник-мислех да го викна и му споделих какво е направено, каза че явно проблема е тежък- "съдра" ми кожата по телефона с цената която ми поиска ми се замая главата - сумата надхвърляше 300лв. и нагло искаше да запише час за да си платя. ужас...та надеждата ми е в този форум...и моите плещи

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 11 Ноември, 2010 - 20:31:23
Vialex

Super Member

300лв. за ремонт на Siltal ?!? БАШ МАЙСТОР
desi13 така и така сте я подкарали по способа "направи сам" продължете до края:
1. Проверете има ли луфт барабана спрямо ръба на маншона, като го повдигате нагоре барабана. Ако има ->
2. Вадите казана и го отворяте. Вадите барабана и ще видите дали я счупена кръстачката или само е скъсан(или разхлабен) някой нит;
3. Ако е скъсан(или разхлабен) някой нит - режете и го сменяте с болт М10х25 и гайка М10(желателно е да са хром-никел)
4. Ако е счупена кръстачката(което е по-малко вероятното) вариантите са два:
4а. Честита нова пералня.
4б. Търсите същата пералня "бракувана" поради друг проблем(двигател, платка и т.н.) от познати, вехтошари, сервизи, пунктове за вторични суровини.
Труда е доста, но вие си решавате...
Успех!

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 12 Ноември, 2010 - 18:44:53
desi13

Нов участник

ВЗЕМА НИ СЕ ЗДРАВЕТО, НО С 300 ЗОРА УСПЯХМЕ ДА ИЗВАДИМ КАЗАНА. КРЪСТАЧКАТА ИЗГЛЕЖДА ЗДРАВА- НЯМА СПУКВАНИЯ, СЧУПВАНИЯ. ПРИ НИТОВЕТЕ ХЛАБИНИ СЪЩО НЯМА, ВИДЯХМЕ КЪДЕ Е ЖУЛИЛ БАРАБАНА... ВЪТРЕШНИЯ ЛАГЕР (С ПО-ГОЛЕМИЯ ДИАМЕТЪР) МИ СЕ СТРУВА ЧЕ Е ПРЕВЪРТАЛ. КАТО ЦЯЛО ДВАТА ЛАГЕРА ВЛИЗАТ СВОБОДНО НА ОСТА С ПРЪСТИ(БЕЗ НАБИВАНЕ)- НЕ ЗНАЯ ДАЛИ ТОВА Е НОРМАЛНО...
НЕ ЗНАМ ДАЛИ Е ПРАВИЛНО: ДАЛИ ДА НЕ СЛОЖА ДВЕ ДИСТАНЦИОННИ ВТУЛКИ ПРЕДИ ЛАГЕРИТЕ С ЦЕЛ ДА ИЗКАРАМ КАЗАНА НАВЪН, ЗА ДА НЕ ТРИЕ БАРАБАНА

ПРИ ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ КАКВО БИХТЕ МЕ ПОСЪВЕТВАЛИ ...

ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ ЗА СЪВЕТИТЕ

att-4cde4c2e9317b85x.jpg

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 12 Ноември, 2010 - 21:37:31
ilko iliev

Постоянен участник
От: Добрич
При тези модели често оста дава луфт в леглото където е залята в носача( трилъчката ). Проверете за такъв луфт!

att-4cde30983c0d70063.JPG

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 08:28:04
Valio

Постоянен участник
От: Варна

За да намалиш разстоянието между барабана и маншона единствения начин е да разпробиеш нитовете на носача да подложиш шайби между носача и барабана ,след което вземаш неръждаеми болтове и гайки ф10мм стягаш здраво и готово..
При лагерите не пипай нищо те трябва да влизат свободно/не и да хлопат де/,ако първия е превъртал то като гледам е малко така че можеш да му удариш някой и друг център на оста/РАВНОМЕРНО ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ/ ,но не прекалявай ,че после лагера ще се раздрънка за отрицателно време.
Естествено може и със стругар ама мисля че при теб за момента е излишно..
А това дето е опирал барабана в казана трябва да е било от разбити лагери..
Шайбите които ще подлагаш/между носача и барабана/трябва да са с подходяща дебелина нито повече нито по малко....За да измериш, сглоби примерно всичко и замери допустимия размер между барабана и маншона.Хубаво е шайбите да са по една на лъч демек да НЕ слагаш по няколко за да нагодиш размера,което означава задача за стругаря....
Успех...

Всичко записи: 305 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 08:28:38
Vialex

Super Member

Valio, това с разпробиването и шайбите няма да отдели кръстачката от задната страна на казана, а точно там им е проблема на хората.
desi13 при смяната на лагерите нещо май е деформиран казана? каква семеринга сте сложили? Да не би да е с дебела периферия и да притиска повече задната страна на казана?
притеснява ме един луфт в барабана вътре, една хлабина която се усеща като го размърдам напред-назад от порядъка на 2/3 мм, но не се усеща при ремъчната шайба (тя не се криви заедно с барабана).

Ако тази хлабина не е от оста(както ви писа Илко - ако я има http://nikelectric.com/index.php?cPath=21_76&sort=2a&filter_id=29) измери я точно колко е и стругар да ти направи шайба с тази дебелина, вътрешен диаметър-диаметъра на оста, външен-диаметъра на бронзовата втулка за семеринга и сложи на оста до втулката. При сглобяването не набивай докрай семеринга за да не излезе извън втулката.
С тази шайба ще премахнеш луфта, който те притеснява и ще намалиш разстоянието между ръба на барабана и маншона и няма да ти къса дрехи.

att-4cea7a9fe767d85x_.jpg

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 08:49:31
desi13

Нов участник

ilko iliev, там е здраво и колкото и да го клатя оста - не мърда
Vialex, няма деформация по казана (това в кръгчето)-така е направен фабрично. семеринга е сменен със същия модел и размери (като оригинала).
сега ще меря луфта както Valio е препоръчал... пък после пак ще се посъветвам

при двете кръгчета (долу на снимката) от двете страни на реотана - не ги зная какви са предполагам са някакви датчици, но стърчат много навътре и барабана им е направил едно изяждане около 1мм дълбоко. МОГА ЛИ ДА ГИ СВАЛЯ И ДА ГИ ВЗЕМА НА ШМИРГЕЛ - ДА ГИ НАМАЛЯ ЗА ДА НЕ СТЪРЧАТ ТОЛКОВА НАВЪТРЕ?
луфта между двете метални части е 13мм., а между маншона и барабана ми е трудно да премеря точно. маншона има един напречен борд който уплътнява добре, но без него(борда)мисля че има 8мм. луфт между барабана и маншона

att-4cea7b8d96d435x__.jpg

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 09:16:06
Valio

Постоянен участник

Тази пералня била ли е с разбити лагери някога,аз мисля че е била ...
Преди да я разглобиш имаше ли шум от стъргане или се чуваше само тропане ?
Мисля че по веригата се изтърва нещо несъзнателно или премълчано.........
По повод датчиците НЕ ги пипай!
Този луфт който мериш с рулетката не е много важен,по важно е при монтиран маншон какво е разстоянието между него и барабана..
Всъщност жена ти ,ако препълва пералнята се получава така/както и при по старите Уърпули, вадил съм мъжки потници/.

Всичко записи: 305 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 13:44:49
kire-peralnata

Нов участник

Кръстачката поставена ли е правилно с белега нагоре .Растоянието м/у маншона и барабана равномерно ли е навсякъде .А термостатите не ги пипаи.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Юли 2010 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 13:49:58
desi13

Нов участник

Valio, това е първият "ремонт" на пералнята - лагерите не бяха разбити(бяха леко износени, но не тотално разбити), но все пак купих нови и ги смених. семеринга го смених понеже го скъсах по време на свалянето-изглежда запазен, почти като нов.
тропането започна преди около 4г. леко и от време на време. много рядко, постепенно се усилваше и сега стана непоносимо (чак съседката отдолу направи проблем ).
ЖЕНА МИ не препълва пералнята, на 1/2 пране също тропаше
общо взето тропаше, когато не разпредели дрехите правилно (независимо колко дрехи бяха). като гледам кожуха на барабана сигурно е имало триене, но не съм го усетил. тропането остана едно и също, въпреки че са смених лагерите и амортисьорите с НОВИ.
луфта е 8мм. между барабана и маншона

(Добавено)
kire-peralnata, "Растоянието м/у маншона и барабана равномерно ли е навсякъде" - НЕ Е РАВНОМЕРНО!!!
радиално и аксиално биене до 2мм. на око

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 14:33:11
Valio

Постоянен участник

Странна работа...Като последен съвет-Направи това което ти каза Vialex
------------------------------------------------------------------------------
Ако тази хлабина не е от оста(както ви писа Илко - ако я има http://nikelectric.com/index.php?cPath=21_76&sort=2a&filter_id=29) измери я точно колко е и стругар да ти направи шайба с тази дебелина, вътрешен диаметър-диаметъра на оста, външен-диаметъра на бронзовата втулка за семеринга и сложи на оста до втулката. При сглобяването не набивай докрай семеринга за да не излезе извън втулката.
С тази шайба ще премахнеш луфта, който те притеснява и ще намалиш разстоянието между ръба на барабана и маншона и няма да ти къса дрехи.-
-------------------------------------------------------------------------------------
Това май е единствения разумен вариант.....
И още нещо за тропането виж дали противотежестите/камъните/ са били захванати здраво и дали не са спукани някъде..?
Успех и не пускайте пералнята полу празна/ 1/2 /- не може да балансира прането..

Всичко записи: 305 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 13 Ноември, 2010 - 15:09:31
desi13

Нов участник

в крайна сметка, след поредното разглобяване видяхме пукване на два от трите гръбнака на кръстачката, след което я сменихме и вече 2 пъти перем без тропане и късане на дрехите.
благодаря на всички дали ми съвет

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 22 Ноември, 2010 - 15:35:14
Неделчо Неделчев

Нов участник

SILTAL SLS 85X - водата изтича в канала
Здравейте,Проблема е следния:
Пускам пералнята да пере. Казана започва да се пълни с вода, както си му е реда. Но пълненето не спира....нивото се покачва почти до половината на стъклото, а междувременно установих, че част от водата изтича през отходния маркуч.
Принудих се да натисна бутона за половин пране - тогава пълненето престава в разумни граници, обаче понякога отново се случва водата да изтича през маркуча още със започване на пълненето.
Има ли някой идея какъв и е проблема на моята пералня?
Благодаря за отделеното внимание.

Продухах маркучето на ниворегулатора, Не просто го продухах, а направо го свалих заедно с пласмасовата тръба, която влиза в маркуча към помпата
Пералнята сега си пере както трябва, обаче не иска да центруфугира...уффф...направо ми разказва играта тая машинка

...И още нещо
Кажете моля SILTAL SLS 85X има ли кондензатор на електродвигателя?
Мисля, че го огледах отвсякъде, но не видях кондензатор.
А проблема ми е, че пералнята не иска да центрофугира - източва водата и върти барабана, но много бавно - почти както когато пере.
Почистил съм маркучето на ниворегулатора. Дайте съвет моля.
Благодаря

Всичко записи: 5 : Дата на рег-ция: Окт. 2011 : Отправено: 16 Октомври, 2011 - 22:23:45
kolyo

Админ

горе един от участниците е писал че този модел няма кондензатор

Продухай още веднъж маркучето или го откачи и пусни пералнята направо на центрофуга

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Октомври, 2011 - 22:46:26
rado1

Участник
От: Провадия

провери потенциометъра за оборотите ако е добре виж във кои куплунг влиза кабела от потенциометъра и напръскаи контактите на програматора към него с контактен спреи

Всичко записи: 92 : Дата на рег-ция: Март 2009 : Отправено: 16 Октомври, 2011 - 22:55:21
Неделчо Неделчев

Нов участник

Благодаря на всички за отговорите.
В крайна сметка проблема си беше само и единствено в това нищо и никакво маркуче
Сега всичко е наред и пералнята си пее като нова. Пу, пу....да не я урочасам.
Поздрави на всички !!!

Всичко записи: 5 : Дата на рег-ция: Окт. 2011 : Отправено: 18 Октомври, 2011 - 22:29:21
kolyo

Админ

Пералня Силтал 85 Х
При програми с нагряване на водата нагревателя не изключва и температурата достига максимални стойности
Моля ви за съвет! Къде може да е проблемът?
zaplex
Като сложиш терморегулатора на 0 пак ли загрява ?

Всичко записи: 11424 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Май, 2012 - 10:31:46

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » пералня SILTAL SLS 85X [Страници (3): [1] 2 3 » ]