Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

пералня GORENJE WA-884 - ­ програматор

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

lubo_dj

Нов участник
От: Ямбол

Здравеите всички,
Имам пералня GORENJE WA-884 и от известно време жена ми започна да се оплаква че не изпира добре,много бързо превърта програматора и дава различен финал - не изплакнати, неизпомпана вода, без центрофуга, и като капак на всичко мотора на програматора не спира да прещраква докато не изключа POWER бутона и не го включа отново.Не съм специалист и затова моля за помощ, ако разбира се някои се е сблъскал този проблем.Като допълнение мога да споделя всичи мои наблюдения върху процеса за да помогна за изясняване причината за проблема.
-Програматора работи нормално до момента в които се включва нагревателя, след 2-3 мин. загряване, мотора на механичния превключвател заработва без да спира извърта на бързо всички останали позиции . . . и ако нещо успее да свърши до краи ....
-Пробвал съм и други "магии", например когато усетя че се прцаква положението, изключвам за 20-30 сек. POWER бутона и го включвам отново, това "оправя нещата" за около 15-20 мин.,след което повтарям процеса....
Има ли начин да се определи повредата и да се отстрани без подмяна на целия програмен блок (230-250лв.), дали в него е причината или да търся на друго място.
Програмната платка е AKO TYP 513 320 , използва микрочип mPD78F9116B, има два симистора - единият е за основния мотор, а втория(по-малкия) за мотора на програматора, управлява се от 14-то краче на ИС през резистор 640 ома.Когато блокира,на ИС се появява непркъснат импулс за отпушване на семистора.Проверих реотана за късо или прекъсване-42ома здрав е, терморезистора е 22-24 Кома - студен, и намалява при загряване, друго не се сещам, нямам схема и описание нито на машината нито на програматора.Мога да изпратя снимки на e-mail или в форума.
Благодаря предварително.

Не зная какво точно да си мисля, за да не объркам някой, но е възможно дефекта да се появява след около.....ВРЕМЕ работа ???? а не когато реотана загрява ?
Програма от Р - не съм пробвал още но тя е кратка за вълна и не я ползваме.

Краят на маркуча за мръсната вода е 75см и влиза в специална кутия за почистване на отпадаците.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 11 Октомври, 2008 - 17:17:53
kolyo

Админ
От: Русе

Ако нагревателя и датчика за температура са добре, остава повредата да е в четките на мотора или блокировката на вратата,
или в протрит кабел

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 11 Октомври, 2008 - 21:51:32
lubo_dj

Нов участник

Вчера проследих и ТЕСТВАХ всички възможни периферни елементи които могат да предизвикат "грешка" в програматора (ключа на вртата, мотор+тахогенератор, термо-резистор, ниворегулатор-2х нива,контролни бутони, всички възможни кабели за прекъсване или оголени-за късо, водна помпа, 2х-вентили за вода) ,разбира се с помощ от приятел елтехник.
Наистина ми остава да си мисля че проблема е в програматора ..... НО !!!
- при пускане от една и съща програма дефекта се появява в различно време и различни точки - понякога дори завършва нормално.
Сега съ сигурност твърдя че при блокирване на процесора спира да върти мотора - без значение пране или ценрофуга режим е.Ръчно преместване превключвателя за програмите не оправя нищо, процеса се възстановява до нормален само от POWER-а.
Моля освен за съвети ако някой може да ми изпрати точната принцина схема на програматора (GOR 667 050 или AKO TYP 513 320)...кой знае може да помогне

P.S. Замерихме тока по време на работа дори при загряване не превишава 300 ма.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 13 Октомври, 2008 - 16:13:52
kolyo

Админ

ТЕСТВАХ всички възможни периферни елементи(ключа на вртата...............
замости ли контакта на блокировката ?
Замерихме тока по време на работа дори при загряване не превишава 300 ма.
пак стигнахме до датчика за температура - запой едно съпротивление 20к направо на платката, постави потенциометъра за температура на 0 и пак пробвай.

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Октомври, 2008 - 19:09:28
lubo_dj

Нов участник

здравей kolyo, това май го пробвахме вчера, но аз изпълних препоръките ти на 100%.

нищо ново, след 10-на мин. пак си за-прещраква напред.Вчера дори блокирахме ключа за вратата (накъсо) директно подаваме напрежение към ниворегулатора за вода, включвахме и друг мотор за проба .
Днес обиколих доста други форуми и сайтове(http://www.elremont.ru/stirm/st_eng/steng_rem52.php , http://www.masine.sigma-com.net/), дръпнал съм доста схими на различни перални но не открих подобна повреда нито схема на моята.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 13 Октомври, 2008 - 21:11:14
kolyo

Админ

Замери напрежението на изводите на датчика за температура(3-4 волта) - на платката има кондензатори, и ако някой от тях дава накъсо напрежението плава

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Октомври, 2008 - 21:16:25
lubo_dj

Нов участник

да 4,45v е. жалко аз мога да проверя и подменя само един кондензатор-1000µF/10v(вече е нов 1000/35).Другите са микроскопични не е за мен работа, затова търся схема на платката.
Ето снимки на моя програматор, и оригинална за WA884(деф.), до скоро и моя работеше безупречно.

att-48f453f84d973ator.jpg

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 13 Октомври, 2008 - 21:46:00
lubo_dj

Нов участник

Здравейто отново,
след доста ровичкане из нета и консултации на "ухо", все още се нуждая от помощ.
Разбрах че AKO TYP 513 320 е хибриден програматор с uPD78F9116B - 8бита микроконтролер (NEC) и вероятно там е проблема. Източих "Data Sheet" от нета и я разгледахме с "подходящ човек" , но единственното което направихме е, да RESET-ваме процесора когато блокира.Да има ефект-заработва нормално понякога за време, понякога до край.
Някои има ли идея какво и къде да търсим, как да тестваме процесора или схема на свързване..?
Изтегли файл: U15929EJ1V0DS00.PDF
Изтеглен пъти: 3356

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 15 Октомври, 2008 - 13:38:34
angeldqvol

Постоянен участник
От: Гр. Суворово, Варнен ...

Платката с програматора струват 148 лв. (преди 4 дни). Продуктов номер : GOR 667 050. Провери в сервиз "България". Не знам от къде си, но във Варна е на такава цена.

Всичко записи: 298 : Дата на рег-ция: Апр. 2006 : Отправено: 15 Октомври, 2008 - 15:38:16
kolyo

Админ

http://www.servicebg.net/INDEXBG.htm
http://www.servicebg.org/GSF/
СЕРВИЗ ГР. ЯМБОЛ
046 / 55080

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Октомври, 2008 - 21:32:09
lubo_dj

Нов участник

Мерси за изчерпателната информация и ако това е всичко искам още веднаж да благодаря на всички отзовали се.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 16 Октомври, 2008 - 07:22:47
Румен Вълов

Нов участник

Пералня GORENJE ??? - Прекъснал резистор на платката
Пералня Горение с платка ako typ 513 320, прекъснал е резистор R39 (мощният),
моля помогнете да разбера неговите стойности, съпротивление и мощност.
Благодаря предварително.

Оглеждах го няколко пъти с хубава лупа с подсвет, но нищо няма.
на тази платка няма релета, като тази от снимките по-горе е, с програматор на нея Gor 667 050

Всичко записи: 5 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 03 Януари, 2012 - 12:37:26
kolyo

Админ

Мощните резистори обикновенно са от 3,6к/7W до 5,6к/5W

Щом няма релета, значи резистора е 5,6к/5W

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 03 Януари, 2012 - 12:40:36
Румен Вълов

Нов участник

Благодаря ти Кольо!

Всичко записи: 5 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 03 Януари, 2012 - 13:12:46
ares1234

Нов участник

Здравейте и аз имам проблем с Gor 667050 TYP 513 320.( WA 984 е пералнята)
От къде мога да закупя въпросната платка?
Старата подлежи ли на ремонт ?

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Авг. 2011 : Отправено: 12 Януари, 2012 - 16:38:27
kolyo

Админ

http://www.gbgs.net/2011/servizna%20mreja.html

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Януари, 2012 - 17:24:29

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » пералня GORENJE WA-884 - ­ програматор [Страници (1)]