Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Перла 73 - не върти

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Престана да върти и леко миришеше на изгоряло
LZ

Нов участник

Здравейте, Ползвам Перла 73.
Преди около седмица престана да върти и лека намирисваше на изгоряло.
Когато програматора подаде сигнал да завърти мотора, той се опитва да завърти (около 15-20 градиса) но не може. Кондензаторите в нея (2х10 uF) са здрави.
Свалих мотора, вързах го с кондензатор 20 uF и си работят и двете скорости. Върнах го пак. На бавните обороти пак не може да завърти. На центрофуга завъртя но шума от казана е неприятен. Свалих лагерното тяло и единия лагер е видимо с луфт но не чак толкова голям. Оста на вид нищо не я държи, т.е. не е центрирана към казана, а се движи свободно. Там не трябва ли да има нещо което да държи оста центрирана?
Въпросът ми е, може ли причината двигателя да не завърта да е механични проблеми около лагерите. И ако е така, как трябва да процедирам при тази пералня за смяна на каквото е необходимо? Четох една подобна тема, но там се дискутираше Перла 05
Благодаря!

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 02 Ноември, 2008 - 19:57:47
Vialex

Super Member
От: Стара Загора

LZ браво на теб! Че това си е за музей!
За смяна на лагерите си разбрал, че е много лесно, но има едно НО... Има и коксов лагер, който за да го смениш сваляш и отваряш казана!
Кондензаторите в нея (2х10 uF) са здрави.
Свалих мотора, вързах го с кондензатор 20 uF и си работят и двете скорости. Върнах го пак. На бавните обороти пак не може да завърти.
Пробвай с нов кондензатор без да сваляш двигателя и с дрехи, т.е. с товар.

Ако пак няма мощност, преди да почнеш ремонтите помисли струва ли си: пренавиване на двигател + пълен демонтаж за смяна на лагери, за да имаш пак Перла-73

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 02 Ноември, 2008 - 23:46:44
LZ

Нов участник

Мерси за отговора.
Кондензаторите ги мерих с RLC метър, но мога да пробвам с един дето купих 20 uF и с който тествах. Мотор намерих здрав но не съм го качвал защото реших че не е проблема в мотора.
Коксовия лагер дето е вътре в казана, трябва ли да държи оста на барабана центрирана спрямо отвора на казана. Ако да, то значи моя е счупен защото оста нищо нея държи след като махнах лагерното тяло.
Като завъртя центрофугата никак не ми хареса шума (празна) и за това започнах да си мисля че проблема е ммеханичен.
То нова пералня ще се купува , ама не е сега момента. Лятото ще правя ремонт на кухнята и искам да предвидя пералнята в проекта, а още не съм мислил за проекта, така че тази ще трябва да съживя. А и после ще я пратя ня почивка на село
Днес свалих казана. Коксовия лагер е износен, ама чак това да е причината някак не ми се вярва. Както и да е, купил съм нов коксов лагер и нови лагери. Малко е пораждясала на места та е добре да сменя поне уплътнителя...

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 03 Ноември, 2008 - 00:01:37
Vialex

Super Member

Коксовия лагер дето е вътре в казана, трябва ли да държи оста на барабана центрирана спрямо отвора на казана. Ако да, то значи моя е счупен защото оста нищо нея държи след като махнах лагерното тяло.
Коксовия лагер пази лагерите от вода, а лагерното тяло държи оста на барабана центрирана.
Тъй като си я започнал - давай! Успех.

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 04 Ноември, 2008 - 06:06:35
LZ

Нов участник

На ламарината, която затваря казана отпред има една стрелка, която сочи надолу. Задължително ли трябва да се спази посоката на монтаж на тази ламарина, защото отдолу е малко ръждясала и искам това да го сложа отгоре, като го упътня допълнително със силикон. Аз не виждам причина да не може да се завърти въпросната ламарина.

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 06 Ноември, 2008 - 15:35:38
ilko iliev

Постоянен участник
От: Добрич
Не може да я обърнеш.

Всичко записи: 463 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Ноември, 2008 - 20:20:43
LZ

Нов участник

Да, сега като го сглобявах казана видях, че отвора за люка не е в центъра, така че не може да се обърне. Уплътних с малко силикон и ново уплътнение. Да се надяваме че няма да тече. Тия дни ще я събера

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 06 Ноември, 2008 - 23:00:22
kolyo

Админ
От: Русе

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=5&topic=6

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Ноември, 2008 - 07:08:52
LZ

Нов участник

Благодаря за линка.
Тази тема съм я прочел сигурно 5 пъти, но май 05 е различна от 73.
Ако някой има поне описание кой цвят кабел на коя клема на програматора се включва ще ми бъде много от полза.

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 12 Ноември, 2008 - 11:47:25
Vialex

Super Member

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=250561&sid=c571aae6f2af1fc9f2261ed860d68fde
Не знам защо си губиш времето, но това което трябва да направиш е за десет минути по схемата да измериш 3-4 вериги: от щепсела (през програматора) до работната намотка на мотора и от кондензатора(през програматора) до пусковата намотка на мотора, след което да направиш съответните изводи:
1. Основен ремонт: смяна лагери, коксов лагер, вадене и цепене на казана, сглобяване и възстановяване на прекъснати вериги 100-150лв.
2. Смяна/пренавиване на мотора 100-150лв.
3. Смяна с различен програматор и преработка на инсталацията 100-150лв
4. Загубено време 1 месец, минимум 500лв.
В крайна сметка за 1000лв.(вместо две нови перални) ще имаш отново Перла73 с ръждясал казан (вероятно + теч), все още неработещ мотор и доста нови повреди след смяната на програматора.

Всичко записи: 1116 : Дата на рег-ция: Авг. 2006 : Отправено: 13 Ноември, 2008 - 17:37:46
LZ

Нов участник

И това е на Перла 05, която е различна и с друг програматор
Ако някой има схема на 73 ще съм му благодарен да я сподели.
Разсъжденията за цени на ремонти, части и т.н. в случая нямат отношение по темата. Който не иска да помогне, моля да не пише. Още утре мога да си купя пералня, но искам да оправя тази. Нещо лошо ли има в това?

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 13 Ноември, 2008 - 22:54:50
nebelservice

Постоянен участник
От: София

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Ноември, 2008 - 00:58:19
LZ

Нов участник

Оправих я! В неделя успешно премина тестовете.
Сменени са всички лагери на казана и барабана, уплътнението на казана, RC фитъра и програматора, както и нов мрежов филтър. Където имаше ръжда е почистено и боядисано.
Проблема беше в RC филтъра и програматора.
Монтирах и няколко контролни лампи тук-там по схемата за да се вижда нагледно какво се случва.
Сега пералнята си работи добре и спокойно вече може да се мисли за нова по-съвременна, а тази да се пенсионира на село
http://www.postimage.org/image.php?v=aV17jX8J
Ето и схемата, която ми даде един колега от www.bgaudioclub.org
http://www.postimage.org/image.php?v=aVN7foi
Благодаря на всички, които помогнаха и искаха да помогнат!

att-4922c968f038dla04.jpg

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 18 Ноември, 2008 - 15:44:38
kolyo

Админ
От: Русе

Пералня Перла 73 - Програма 30 ­ градуса?
В новата квартира имаме такава пералня (Перла 73), но никой то хазяите не знае как се работи с нея, а на самата пералня не са описани никак добре програмите. Имам няколко въпроса и ще се съм много благодарен ако някой се отзове.
1. Как да пусна да пере на 30 (40) градуса.
Досега пера все на една програма ("Б"), но като пипам стъклото е доста горещо и ми се струва, че е към 60.
2. Има едно копче с "листенце". Доколкото чете от табелката на пералнята е дадено на всички цветни програми, но и с него водата е доста гореща.
Веднъж пробвах без него и като, чели почна да става още по-гореща.
nighteagle

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 25 Октомври, 2009 - 13:40:26

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Перла 73 - не върти [Страници (1)]