Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик ELECTRA OU-GC DCI 7.2 ­ RC

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Не включва компресора
iliya

Участник

Преди два месеца ходих да си оправям едни документи и между другото се оплакаха от неработещ климатик. За съжаление до офиса трябва да бия 80 км. а тогава не носех почти никакви инсрументи.
Машината е инвертор на R410 по етикет 2400гр. Вътрешното тяло е монтирано над окачения таван . Това което успях да разбера тогава е ,че при включване на топло няма никаква реакция , на всички останали режими развърта турбината но ток към компресора не се подава. Закачих един манометър който не ползвам от години и не съм сигурен колко е прецизен (12 бара при 14 градуса външна) което ме навежда на мисълта ,че проблема не е в количеството фреон но във вторник вероятно ще го източа и зареда наново макар че ще съм притеснен от времето. Основния ми проблем е ,че не мога да намеря никакво инфо за тази машина в гуглето. Под капака на външното тяло има светодиоден панел (6/8 диода по памет) за стауса но никъде не открих легенда. Както и да е реших , че проблема е от управлението на вътрешното тяло и им казах да се обърнат към фирмата която ги подържа.......
Преди няколко дни дошли две момчета , разцъкали дистанционото и им казали ,че компресора е изгорял и тъй като машината е с изтекла гаранция смяната на компресора ще струва абсурдните 1800 евра. Всякаква информация като схеми и мануали или идея относно проблема ще ми е от полза.
ПП. Или аз не ползвам търсачките правилно или този модел е секретен.
ПП2. Сега се сетих ,че открих външното тяло по това ,че включва вентилатора понеже на покрива е пълно с такива тела.

Всичко записи: 74 : Дата на рег-ция: Юни 2007 : Отправено: 15 Януари, 2010 - 23:05:53
kolyo

Админ
От: Русе

Да не би да е ELECTRA GC 7.2 RC DCI
http://www.garitec.com/condizionamento/Electra/gammaINVERTER.pdf
http://www.electra.com.ar/web/img/productos_downloads/87062105_785967377_pxd.pdf

след като има и други климатици от същия модел, що не пробваш с друга платка, за да си сигурен дали повредата е в компресора или IPM-а
Но първо замери компресора за утечка на корпус, да не опукаш здравата платка

Всичко записи: 11377 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Януари, 2010 - 23:56:25
vacko

Нов участник
От: София

Не сменяй фреона засега. Дори да има датчик за ниско налягане, 12 атм. са достатъчно много за да няма проблем с фреона.
Доста е вероятно някой датчик да е прецакан - за ниско, високо налягане или температура на изхода на компресора.
Ако си сигурен че компресора не развърта изобщо, не е фреона проблема. Тия диоди мигаха ли ?
Звънни в сентро клима, нали те продаваха електра.

Щом включва вентилатора, а не изписва грешка, да не би да си мисли че е прегрял външния топлообменник? Я виж тръбния му датчик да не е с много ниско съпротивление.
На тия които работеха нормално светеха допълнително още два.
Единия да е бил за компресора, а другия - четирипътния вентил ? Предполагам само.
Все пак ми намирисва че се лъже че е прегрял.

Всичко записи: 23 : Дата на рег-ция: Яну. 2010 : Отправено: 16 Януари, 2010 - 09:10:29
iliya

Участник

нещо такова като в ПДФ-а е само дето е моно сплит. Вътрешното тяло нямах време да го оглеждам тогава но е като DGN18 DC INV с въздухопроводи. Предполагам ,че има някаква промяна в наименованията на по-новите модели.
То климатизи от тоя тип има ама доколкото разбрах половината са с подобен проблем и освен това на офис се пада по един от този модел и не съм много сигурен дали другите шефове ще се навият на подобна интервенция но поне мога да замеря каквото е необходимо без да ги притеснявам.
Би било добре ако успея да го вкарам в режим на самодиагностика.
ПП.Преди малко проведох разговор с „клиента“ , в понеделник ще се обади във фирмата която го е монтирала да му изпратят факс с техническата документация.

Всичко записи: 74 : Дата на рег-ция: Юни 2007 : Отправено: 16 Януари, 2010 - 11:50:24
iliya

Участник

Привет вчера нищо не направих. Документацията която са изпратили няма никаква сервизна информация. Пресостати по машината не открих , всички датчици ми отчетоха 23 килоома при 13 градуса. Има четири масивни платки две от които са много лоша изработка като на едната открих 7 студени спойки . Платката на IPM изглежда добре. Нямах възможност да разменям платки а достъпът до тях е цяло приключение. Утечки на компресора до 40 мегаома не се отчитат съпротивлението между трите полюса е 0.9 ома. При включване на топло развърта вентилатора и след около две минути тръгва компресора за 2 секунди. Компресора е без подгряване на маслото , денивелацията е около 5 метра и монтажът е изпълнен без маслен страп. Възможно ли е за три години да се амортизира компресора?

Всичко записи: 74 : Дата на рег-ция: Юни 2007 : Отправено: 20 Януари, 2010 - 11:37:09
vaioo

Редовен участник
От: София

възможно е и за по малко време,пробваи да му сложиш едни ампер кещи докато работи компресора да видим какво се случва.

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 20 Януари, 2010 - 17:51:54

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик ELECTRA OU-GC DCI 7.2 ­ RC [Страници (1)]