Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Влага в хладилната система

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (2): [1] 2 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

тодор

Нов участник
От: Карлово

Здравейте колеги, как се справяте с влагата в домашните хладилници и фризери преди зареждане на хладилната система .
без да броим смяна на филтър и вакуумиране
В учебниците пише че се продухва с СУХ азот.
Какво имат предвид СУХ - някакьв специален вид ли е, или си е обикновенния с който например помпят гумите на колите.

Всичко записи: 20 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 12 Март, 2007 - 15:56:44
kolyo

Админ
От: Русе

http://www.remserv.ru/cgi/magazine/heading/home/97/1950

Всичко записи: 11470 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Март, 2007 - 16:02:51
venco

Нов участник
От: Русе

ако имаш вьзможност продухай системата с азот ,ако нямаш азот сложи една капачка чист спирт.Успех!

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 14 Март, 2007 - 08:49:58
lichkata

Редовен участник
От: Горна Оряховица
Не спирт, а метанол и си шес

Всичко записи: 139 : Дата на рег-ция: Февр. 2006 : Отправено: 14 Март, 2007 - 20:00:44
nov

Участник
От: Брезово

НЕ СПИРТ А МЕТАНОЛ И СИ ШЕС
и ,ако е с алуминиев изпарител след една година направо е за изхвърляне.
Първо ще ти се пробие тръбата която свързва компресора с изпарителя/смукателната/

Всичко записи: 63 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 14 Март, 2007 - 21:57:48
miroslavmitov

Нов участник

Здравейте, nov е прав, но това е евтиния начин и почти всички го правят,макар да знаят за последиците.
За продухването с азот не съм много убеден че ще има ефект- азота се използва в големите системи за откриване на пропуски.

Всичко записи: 30 : Дата на рег-ция: Апр. 2006 : Отправено: 18 Март, 2007 - 05:52:37
nov

Участник
От: Брезово

Сега ще ти напиша един мой метод за отстраняване на влага и то точно такава като твоят случай.
Отваряш сервизният извод и изпускаш каквото има в системата.
Взимаш две печки духалки/за твоят случай/,ако е еднокамерен една.Поставяш една в хладилника и една в камерата включваш ги и се стремиш да поддържаш 65 до 70 градуса в продължение на 1 - 2 часа като в същото време правиш дълбоко вакуумиране със сешоар нагряваш и кондензатора.
След определеното време практически всичката вода в системата си я изпарил. Сега остава компресора или го сваляш и сменяш маслото или нагряване и вакум.След като си направил всички тези операции продухваш системата с фреон като запушваш всичко и оставяш отворен само капиляра,ако има нещо там да излезе.
Слагаш филтър зареждаш и нямаш грижи.
Печките съм ги дал като пример става с всякъкъв нагревател само гледай да не стопиш пласмасите защото и това е ставало като прекалиш с горещото.

Всичко записи: 63 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 19 Март, 2007 - 19:43:35
qsen

Участник
От: Варна

Има лесен начин по темата - влага в хладилната система - течен химикал "THAWZONE" производство на REFKO.
На 500гр фреон(всички видове) се засмуква 5гр. от химикала.
Лично аз го използвам от година :100% ефективност. продава се в магазините за хл. резервни части вьв Варна .Цената на шишенцето от 30гр. е 20лв.

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 19 Март, 2007 - 21:51:02
Pawel

Постоянен участник
От: Шумен

qsen
Колега би ли ми помогнал като ме ориентираш къде в Варна се продава този химикал THAWZONE, че в Шумен сме много зле с магазините за хладилни части. Също така никаде не моига да открия каде се продава сух азот за продухване на хладилната система.
БЛАГОДАРЯ ТИ предварително.

Всичко записи: 370 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 21 Май, 2008 - 08:51:14
rosen__hristov

Редовен участник

За химикала "THAWZONE" провери в магазина на "МВМ Клима-ООД" гр.Варна
http://www.mbmclima-bg.com/contact.htm
Успех.

Всичко записи: 111 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 21 Май, 2008 - 12:25:37
specimen

Нов участник

"THAWZONE" може ли да се използва за климатици за r 407c
спешно е .благодаря предварително

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 20 Ноември, 2008 - 20:40:45
deko969

Участник

това "THAWZONE" да не е метанол все паК ? Помирисвал ли го е някой

Всичко записи: 95 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 21 Ноември, 2008 - 15:35:51
Pawel

Постоянен участник

Колеги, как го ползвате този химикал THAWZONE? Кога и как се подава в системата? Аз по принцип продухвам системата само с фреон, но макар и рядко пак съм имал случаи на запушване. Затова реших да го пробвам този химикал.
P.S. Когато се вакуумира системата преди да се зареди, вакуумпомпата не изтегля ли този химикал извън системата?

Всичко записи: 370 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 20 Февруари, 2009 - 07:59:59
donkiko

Участник
От: София

ами аз грея картера на компресора със пистолет за топъл въздух или направо с оксижена и успоредно с това вакуумирам поне около час време.Греят се и топлообменниците.Досега съм имал добри резултати.

Всичко записи: 82 : Дата на рег-ция: Юли 2007 : Отправено: 22 Февруари, 2009 - 22:24:03
Pawel

Постоянен участник

Според мен метанола е временно решение, ако има малко повечко влага в системата - рано или късно пак ще се запуши капилярката. На туй от горе метанола има отрицателно въздействие върху лаковото покритие на намотките на компресора, а също така и алуминиевите тръби си заминават много по бързо от въздействието с метанола.
Навярно ще засегна доста колеги (които с дълги години използват метанола) с това изказване, но невярвам колегите западняци да обират влагата в системата на хладилника с метанол. Предполагам, че те имат някакви препарати и химикали с които работят. Затова колеги се опитвам да разбера каква е ползата от THAWZONE и как се работи с него.

Всичко записи: 370 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 23 Февруари, 2009 - 21:40:02
Sashko

Редовен участник
От: Враца

Навярно ще засегна доста колеги (които с дълги години използват метанола) с това изказване, но невярвам колегите западняци да обират влагата в системата на хладилника с метанол.
Павка , "колегите западняци" не ремонтират. Поне що се отнася до домашни уреди. Само ние ремонтираме....за сега!
Като гледам как вървят нещата в гаранционната поддръжка, маи и ние ще станем "западняци"

Всичко записи: 207 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 23 Февруари, 2009 - 22:32:54
Гост

ОТСТРАНЕН

Метанол и после смяна масло.

Отправено: 24 Февруари, 2009 - 06:33:18
qsen

Участник

Оставам с убеждението че само аз съм работил с TAWZONE.Този химикал НЕ Е МЕТАНОЛ производство е на REFCO.Добре известна на всички марка за производство на инструменти и аксесоари както и някои хладилни части.Химикала се използва против влага в хладилната система.Не поразява намотки и алуминии.Според вносителя за TAWZONE в ВАРНА абсорбира влагата.Вкарва се в хладилната инсталация по същия начин както и метанола.Използва за всякакъв вид фреон както и във всички хладилни инсталации хладилници, климатици и т.н.

att-49a430cf93d0aZONE.jpg

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 24 Февруари, 2009 - 09:27:40
Гост

ОТСТРАНЕН

Се спирт.

att-49a44f2e769efzone.gif

Отправено: 24 Февруари, 2009 - 20:20:13
ewgeny

Редовен участник

Оставам с убеждението че само аз съм работил с TAWZONE.Този химикал НЕ Е МЕТАНОЛ производство е на REFCO.Добре известна на всички марка за производство на инструменти и аксесоари както и някои хладилни части.
Това Рефко пък толкова вече да не го понасям. Почти всичко ни е Рефко, и почти няма нещо, от което да не се разочаровам и ядосам.То не бяха тръбните инструменти (конуси и тръборези), то не бяха манометрите, пропускотърсача и други инструменти. Гледаме ги като писани яйца, и всички са се разваляли, а вакуумпомпата ни е измислена китайска - само масло сме й сменяли. Повече Рефко нищо няма да купуваме.

Всичко записи: 130 : Дата на рег-ция: Март 2008 : Отправено: 06 Декември, 2009 - 22:41:50
petko

Редовен участник

Едно време не беше така с рефко ... ама и сега няма по качествена алтернатива ... например на скоро и двете ми станци Мастаркул се скапаха в рамките на 1 седмица, вярно че повредите бяха дребни все пак няколко дена бях без източваша станция. Колкото до пластинчатите конусни дъски пробвал съм Ротенбергер, Вигам, рефко дори откровенно китайски в общи линии след 70-100 монтажа са неизползваеми и с останалите неща като манометри, маркучи, тръборези и т.н. ситуацията е подобна....

Всичко записи: 168 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 07 Декември, 2009 - 18:29:28
Гост

ОТСТРАНЕН

А как точно се сменя маслото на компресор за домашен хладилники как се зарежда после?
vankatad
Сваляш компресора източваш през смукателната и после го пускаш сам да си засмуче масло

Отправено: 12 Декември, 2009 - 14:28:59
yvan

Нов участник

Здравейте.Имам и аз един такъв проблем с влага във вътрешното тяло на климатик,който проблем сам си го създадах,след преместване на климатика го разглобих да го почистя основно пръсках го с обезмаслител киснах го в ваната,но забравих да запуша тръбичките и сега е влезнало ако не вода то поне има влага в тялото.Като се зареди ще се вакумира то е ясно,но мога ли с пистолет за топъл въздух да подухам малко в тръбичките за да изгони влагата.Какво ще ме посъветвате.Благодаря.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Дек. 2009 : Отправено: 24 Декември, 2009 - 11:39:55
vbi

Нов участник
От: Пловдив

Ако имаш азот продухай питата . След това затапи дебелата тръба а към тънката вържи вакум помпата . Вакумирай питата и в същото време я нагрявай . Колкото по дълго време продължи процедурата толкова по добре . Успрх.

Всичко записи: 34 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 24 Декември, 2009 - 12:50:44
vaioo

Редовен участник

колега дано си се сетил да свалиш платката и моторите на вентилатора и жалузите преди да си го окъпал във ваната....

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 24 Декември, 2009 - 15:00:18

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Влага в хладилната система [Страници (2): [1] 2 » ]