Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик PANASONIC CU-W12DKE - ­ платка

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

fantoms

Нов участник
От: Свищов
Здравейте,
Както си работеше въпросният климатик Panasonic CS/CU-W12DKE и се чу едно пукване от вътрешното тяло и всичко угасна. Отворих го подуших дали мирише на изгоряло - не. Опитах се да замеря дали има напрежение на конзолата където се конектват клемите на кабелите и открих следното нещо: в едното положение на щепсела - няма ток по клемите, като включа щепсела в контакта наобратно - има ток. Това ми се стори съмнително.
Това е информацията, която получих досега при "анализиране" на проблема.
Климатика не е гаранционен, звънях на техници, но казват, че чак след нова година ще може да дойдат да го видят, а аз имам малко бебе да топля с него.
Моля, ако имате някакви идеи, какво може да се е случило и ако трябва да замеря нещо - кажете.
Проверих щепсела, добре е. Няма нагар, няма нищо.
Има ли начин да му се пусне диагностика, за да се провери какво му е?
Има ли вероятност климатика да не иска да се пусне поради ниска температура навън?

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 30 Декември, 2007 - 08:54:13
kolyo

Админ
От: Русе

Ква диагностика като му е гръмнало захранването- нали нищо не свети

Виж на платката дали бушона 3,15А е гръмнал, но не го сменяй.
Схемата е на капака

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Декември, 2007 - 09:36:01
fujitsu

Постоянен участник

Махни целият панел внимателно да не прецакаш желюза. издърпай платката и ще го видиш.

Всичко записи: 462 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 30 Декември, 2007 - 10:38:55
p1

Постоянен участник
От: Сливен

fantoms най добре си изчакай сервизните техници.не се засягай ама май нямаш достатъчно познания по електроника и може да стане по лошо
в едното положение на щепсела - няма ток по клемите, като включа щепсела в контакта наобратно - има ток.
.ако работиш само с фазомер е така.а дори и да оправиш захранването трябва да се проверят още две неща.
Виж на платката дали бушона 3,15А е гръмнал, но не го сменяй.
ако само смениш предпазителя и включиш пак ще изгори и ще стане по лошо.

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 30 Декември, 2007 - 23:00:23
fantoms

Нов участник
Продългавам полекичка с разглобяването на климатика, за да стигна до платката. Голям зор видях с една ламаринка, която закриваше горната половина на платката, но успях. Единия кабел от щепсела влиза в нещо като конзола с 4 кабела отгоре и 4 одролу. Тези 4 отдоли (плюс още един за маса) май отиват за захранване на външното тяло. Втория кабел от щепсела се връзва към:
OMRON _ G4A-1A-E _ 12V DC _ 20A 250V AC _ 2065C.

Замерих бушона. Изгорял е.
Няма нищо нагоряло по платката. Единствено бушонът е черен.
Какво още мога да направя с мултицета и как? Благодаря.

att-4778b1a32c993onic.jpg

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 10:02:56
kolyo

Админ

OMRON G4A-1A-E е релето, което подава захранване на външното тяло :
http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=2&topic=268
Като светнат лампичките ще включи

До предпазителя има едно кръгличко нещо с два крака(варистор , ZNR 01 )
Замери дали не дава накъсо

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 10:17:53
fantoms

Нов участник
Ако става въпрос за ZNR _ V10511U
Замерих го със зумера на мултицета. В първия момент изцвърчава, но много леко. После мултицета покaзва 352.
Ако ще трябва да го меря колко ома е, моля кажете на какъв обхват да превключа мултицета, че да не дам грешни стойности

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 11:14:43
kolyo

Админ

За да го замериш, трябва да го разпоиш.
352 ома трябва да е съпротивлението на първичната намотка на трансформатора

Що не пробваш с една лампа 220V / 60-100 вата на мястото на бушона дали ще светнат лампичките.
Може трансформатора да е изгорял

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 11:18:57
fantoms

Нов участник
Ще се пробвам с лампата, но не е ли по-добре да сменя бушона?
Като сложа лампата какво да правя? Да го включвам ли, или не?
А относно разпояването - няма да го правя, ще чакам сервиза да дойде и да си го разпои сам.
Между другото съм от Свищов и ако някой от оторизираните сервизи на К&К в Русе имат път към града нека да се обадят за да го погледнат те.

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 12:10:11
kolyo

Админ

Не, бушона може да гръмне пак
Ами включвай го - ако няма късо трябва да тръгне и през лампата
запой кабелите към изводите на изгорелия бушон и го постави на мястото му

Помириса ли мотора на турбината - да не би там да е изпушило ?

Има да чакаш

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 12:13:16
MaistorMiro

Нов участник

Аз понякога пробван нещо рисковано, а то е на мястото на бушона да сложа парче медна тръба ф6.Това го правя само когато нямам бушон под ръка.Но веднъж ми светна цял климатик като коледна елха.Имало е късо във вентилатора на вн. тяло.Но ако не се съмняваш в нещо друго и не ти се занимава с лампи пробваи така.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 31 Декември, 2007 - 13:37:21
fantoms

Нов участник
Здравейте отново
свързал съм 75W лампа вместо предпазителя. Като включа щепсела в контакта и лампата светва.
Какво да правя по-нататък? Да го включа ли от дистанционното?
Като светне лампата се чува леко бръмчащ шум от външното тяло.

Нищо не се получава като натискам по дистанционното.
При махнат син кабел (2) зад който има един бял (белия не съм го махал) лампата не свети.
При махнат черен кабел (1) лампата свети.
Друго какво?

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 10:36:05
kolyo

Админ

Като светне лампата се чува леко бръмчащ шум от външното тяло.
сигурно има залепнало реле на платката
Можеш ли да замериш контактите на реленцата ?

На капака има схема и на нея са нарисувани контактите на реленцата.
Захранването е на бушона, а изходите би трябвало да са червения и синия кабел, които отиват на клемореда за външното тяло.
Можеш да разбереш и без да мериш, като вадиш една по една обувките от клемореда и включваш захранването - лампата трябва да угасне

При махнат синия кабел, обозначен с 4 на клемореда, лампата не свети.
ами проследи на кое реленце отива синия кабел, то трябва да е залепнало

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 12:37:04
fantoms

Нов участник
Май е изгоряло "нещо" обозначено на платката като: SSR02. Синият кабел (4) се явява в дясно от него.
NAIS 50125E
AQG22212B02
На снимката съм го обградил с червено и в горния десен ъгъл се вижда лек нагар.
Между другото да попитам какво може да стане ако вместо 60-100 W лампа съм свързал 40 W?

И накрая, може ли това да е целия проблем и ако е така защо е изгорял този елемент?
По принцип пускам климатика сутрин за около 1-2 часа и вечер за около 30 - 40 минути. Това проблем ли е? Просто помагам на парното когато не е загряло добре, за да къпя малката.

att-477f7f762c675pan2.jpg

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 14:42:47
kolyo

Админ

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=2&topic=207
само че при тебе е гръмнал външния вентилатор

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 15:03:56
Гост

ОТСТРАНЕН

Това което е изгоряло е триак така като го гледам той управлява външния вентилатор.
А това че го пускаш да помагаш на парното не е добре за компресора.

Отправено: 05 Януари, 2008 - 15:05:30
fantoms

Нов участник
Сега само триак-а ли е заминал или и външния вентилатор?
Ако е само триака с означенията,които съм разчел по него ще мога ли да поръчам нов?

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 17:27:32
kolyo

Админ

Сега трябва да се провери външния вентилатор и кондензаторчето му(2-3 микрофарада)
Можеш да го включиш на 220 волта през нагревател или слаб предпазител
Но преди това замери дали не е избил към корпус

А за "реленцето"(симисторния оптрон) - надали ще намериш такова, ама опитай

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 17:36:16
fantoms

Нов участник
Отворих външното тяло.
Пак има клемите от 1 до 4. Кое точно да замеря? Не видях никъде схема.
Понеже във вътрешното тяло проблема идва от клема (4), предполагам, че вентилаторът е свързан за клема 4. Проверих дали тя (4) дава на маса - не дава. За съжаление навън е куча студ и немога да държа прозореца отворен, затова ще чакам напътствия, за да продължа

Малкото капаче на клемореда на външното тяло е една ламаринка, на която няма нищо.
На пластмасовия капак пише да се спазва номерацията на вътрешния клеморед с този на външното тяло.

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 11:00:39
kolyo

Админ

fantoms , свали ГОРНИЯ капак и виж дали перката се върти на ръка - може да е блокирала

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 12:18:42
fantoms

Нов участник
Подмениха платката и климатика работи.

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 03 Март, 2008 - 17:58:19
pavlin666

Нов участник

еми така се прави зашто ти трябваше да си намираш излишно работа

Всичко записи: 30 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 11 Март, 2008 - 19:01:00
Fancyfree

Нов участник
От: Белене
Абе пичове виждам че темата е стара но да попитам относно климатиците панасоник ме интересува от коя страна се намира захранването на вътрешното тяло,понеже ще ми слагат такъв (Panasonic CSCU-PW12GKE) а имам възможност от дясната страна на тялото да прекарам захранващия кабел във стената....

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 15 Юли, 2008 - 10:14:49
petko

Редовен участник
От: София

Кадето и да го пуснеш кабела зад вътрешното тяло все ще уцелиш

(Добавено)
Майстор Миро е пич това с медната тръбичка мноооого ми хареса

Всичко записи: 168 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 15 Юли, 2008 - 18:52:54

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик PANASONIC CU-W12DKE - ­ платка [Страници (1)]