Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик Fujitsu ASYA12LCC - не ­ топли

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (3): [1] 2 3 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 не топли добре
Людмил

Нов участник

Въпросният климатик е в стая 6Х3.5Х2.6m. Панела, две външни стени, добра дограма, без изолация. Всичко му е на max. в момента (30 гр., режим auto на вентилатора) и не може да достигне 19 гр. Отвън в момента е -10 гр. Изходящата струя е около 40 гр.(близо, между клапите) и прави гадно хладно течение в стаята. В момента консумира 6.8А ток. Не го гася, но през нощта и през деня до 17 ч. го оставям на минимал (16гр.) Стаята е хол и не се обитава постоянно.
Обадих се на фирмата и те ще дойдат в понеделник.
Кажете, моля какво да им напомня (ако случайно пропуснат) да проверят за да разберем какъв е проблема. Аз също съм техник(но не хладилен) и не трябва дълго да ми се обяснява. Благодаря.
Монтиран е на 13 декември.07. До големите студове не бяхме доволни, но сега направо е зле.
миналата нощ беше -17 а през деня стига до -4. Но все пак преди, без отопление като се върнех от работа в стаята и в най-големия студ не е падало под 10 гр. Изложението е югозапад.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 21:28:20
p1

Постоянен участник
От: Сливен

Людмил а защо го оставяш на 16г през ноща.имай впредвид че 16г е горе при климатика а долу 13-14г.аз съветвам клиентите да не го намалят с повече от 4-5г. от темп.на която го ползват.
Въпросният климатик е в стая 6Х3.5Х2.6m. Панела, две външни стени, добра дограма, без изолация.
като си пипнеш стените топли ли са.едва ли.пробвай да го оставиш на повече градуси че да затопли помещението.при тези условия трябва да имаш големи топлозагуби.дограмата почти не те спасява

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 21:56:27
kolyo

Админ
От: Русе

Людмил , а поне по празниците не си ли го оставял постоянно включен на нормална температура?
И каква искаш да е температурата ?
Защото няма разлика дали ще го сложиш на 30 градуса или на 24 , той си работи на максимална мощност до достигане на зададената температура
Проблема е , че при 16 градуса в помещението много трудно влиза в режим

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 22:40:21
Людмил

Нов участник

Под "нормална температура" женската част у нас разбира от 25 гр. нагоре. Дори по празниците го намалявах, но на 20 през нощта. Но и през деня, при зададени 25, стигаше най-много до 22 и дори и 30 да му задам това нищо не променя - струята е неприятно хладна ако си на повече от метър от нея

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 22:48:36
fujitsu

Постоянен участник

Имате грешна представа за климатиците като цяло. Не може да очаквате когато на вън е -10, вътре машината да потдържа 25 градуса! Не ме разбирай погрешно.
Ако искаш да поддържа по висока температура трябва по-голям клиаматик за това помешение. Но тогава пък комфорта не е същият (малко повече шум).
Изходящата струя е около 40 гр.
Доволно... може би ше се покачи ако си направиш вътрешна изолация, но не е много за предпочитане.

Людмил Мерил ли си входящия въздух колко е? Горе при климатика е различна температура, повярвай, ако щеш.

Всичко записи: 462 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 22:58:42
kolyo

Админ

Според мен проблема не е в климатика, а в големите загуби на помещението, така че и да дойдат от сервиза нищо няма да се промени
Всъщност как работи климатика се познава по оборотите на турбината - ако питата е студена - духа слабо.
Щом при теб духа силно, значи питата е топла

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 23:00:36
Людмил

Нов участник

Доволно... може би ше се покачи ако си направиш вътрешна изолация, но не е ммного за предпочитане.
Имаш предвид, че зад нея...?
Всъщност как работи климатика се познава по оборотите на турбината - ако питата е студена - духа слабо.
Щом при теб духа силно, значи питата е топла
Тук всъщност се получава още един парадокс - когато на auto на турбината е неприятно хладно течението и намаля на low за да се загрее струята пада и токът на амперклещите, демек мощността... и пак хладно.
Людмил Мерил ли си входящия въздух колко е?
Той не се ли приема колкото темп. на стаята?

Пред мен е спецификацията на климатика. Heating capacity - 4.8 кW
Това средна. Максималната е над 6. Ако при тези температури падне на 3kW - имал съм калорифер с талкава мощност, той стопляше хола доволно! Или тези киловати и онези... Ами COP 3.9?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 23:13:03
kolyo

Админ

Лошото е че аз в момента нямам спецификация под ръка, но тези данни би трябвало да са за външна температура +7 градуса
При температура -10 градуса са съвсем други.
Ще потърся спесификация, досега не ми се е налагало да я поглеждам - не е имало оплакване за него

Между другото винаги съм се учудвал на хората които искат температурата да бъде 18 градуса през лятото и 28 градуса през зимата

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 23:33:59
Людмил

Нов участник

тези данни би трябвало да са за външна температура +7 градуса
При температура -10 градуса са съвсем други.
Прав си, имаше го някъде това за 7-те гр. някъде със ситен шрифт.

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 23:39:21
kolyo

Админ

някъде със ситен шрифт
това със ситния щрифт е най важното

Между другото температурата на изходящия въздух е 65 градуса при външна температура +7 градуса - мерил съм я с инфрачервен термометър

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Януари, 2008 - 23:52:05
joroklima

Постоянен участник

Людмил ,като дойдат техниците накарай ги да презаредят климатика с електронна везна и ще се оправи.
Аз монтирам предимно fuji RS..LCC и не само по техн. характеристика са еднакви с fujitsu а въобще. Знам много добре как работят и за това помещение от 54,6куб. трябва да се справя без проблем. Това са много добри климатици поне за сега . Климатика ти е с по малко количество фреон , затова се държи така.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 10:10:12
kolyo

Админ

Възможно е и да изтекъл фреона, но защо тогава не обледява външното тяло

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 12:40:46
Людмил

Нов участник

Благодаря за съветите, мисля че не обледенява, защото програмата му за размразяване е добра или просто по-често го прави.
Тази сутрин го изключих Навън беше -19 и той духне -размразява и така н-на брой пъти... Жените щяха да ме линчуват и пак мъкнах дърва от мазето и запалих "камината". През нощта го оставих на 20 гр. сутринта беше 14 в стаята. Като станах му дадох газ на 25, той си увеличи тока на 7.5А и след час пак падна на 6, явно беше решил, че е стоплил Но термометъра показваше 18. Изходящата струя беше 35. След това вече драснах клечката..
--------------

И да споделя нещо, което се сетих и може на някой колега да му е от полза. Когато са монтирали външното тяло (аз не бях в къщи) пичовете са си спестили тампони под крачетата естествено. Да, обаче някой от анкерите изглежда е опрял в арматура и климатика се е самозанулил. Отделно е занулен и от контакта в стаята. Около приготвянето на новогодишното плюскане в блока всеки беше навключвал всичко на 6. В един момент се появява разлика в напрежението на моята нула и арматурата на блока и тръгва як ток през кабела на климатика! Толкова як, че докато жената ме извика зануляващите клеми на контакта и щепсела се стопиха и залепнаха, а кабела просто се гърчеше! Климатикът обаче си бачкаше в това време Разкачих моята нула от контакта и така работи до днес. Веднага се обадих на фирмата и те ме разбраха и казаха, че ще дойдат да сложат тампони (с едното се надявам да намалее и шума) Та с едното идване ще сложат тампоните и ще направят и проверка

Това са много добри климатици поне за сега . Климатика ти е с по малко количество фреон , затова се държи така.
joroklima Може ли обективно да се установи това чрез измерване на наляганията и ако да колко трябва да бъдат?
Или направо да настоявам за презареждане?!?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 13:27:32
joroklima

Постоянен участник

Да , нека направо ти го презаредят.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 13:54:39
kolyo

Админ

joroklima , досега не помня да е идвало фужицу с по малко фреон, а ако монтажниците не са стегнали гайките пак ще изпусне

Пък и ако няма фреон що вдига 7.5А при номинален 5,6А

Да не би пък да не са отворили добре крановете при монтажа ?

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 14:26:42
nebelservice

Постоянен участник
От: София
Шума няма да ти намалее докато задаваш повече от 5 градуса температурна разлика, каквито и тампони да слагаш, просто се моли да се стопли малко времето навън и ще се оправят нещата.

Аз съм с такъв климатик в хола и за сега съм доволен, 28 кв.м на 2.4 височина.
Наистина има разлика в работата му при -5 и при -14 гадуса (снощи) но климатика си ми поддържа 22 градуса без проблеми.

При положенеие че не замръзва външното тяло едва ли е за зареждане с фреон, но знае ли човек.

Людмиле, едва ли можеш да ми посочиш разумна причина да си намаляваш градусите на климатика, през нощта тока ти е по-евтин и дори и да спестиш някой киловат после имаш преразход когато го увеличиш на големи градуси.

И защо по принцип хората си мислят че климатика е като сушоара.

joroklima Може ли обективно да се установи това чрез измерване на наляганията и ако да колко трябва да бъдат?
Според мене не, налягането е много силно зависимо както от околната така и от температурата вътре в стаята. Така че като запалиш камината със сигурност и налягането на климатика ще се вдигне, без майтап.

Ти поне имаш камина ами какво да кажем ние .... с гайдите

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 16:53:49
evroclima

Участник

http://64.233.183.104/search?q=cache:RCnQkWTg-bsJ:forum.setcom.bg/index.php%3Ftopic%3D33657.200+Fujitsu+ASYA12LCC+-+%D0%BD%D0%B5+%C2%AD+%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8&hl=bg&ct=clnk&cd=3&gl=bg

Всичко записи: 67 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 05 Януари, 2008 - 17:30:15
ranl

Нов участник

Людмил какъв техник си като не разбираш какво ти се казва?Намалявал си климатика до16 градуса през нощта в тоя студ и се оплаква че в стаята е 14 градуса.Изключи климатика махни отводнителния щуцер ако е замръзнал с топла вода и оставяй климатика на 23 градуса денем и нощем и вентилатор на по висока степен.В тоя студ само така може да се отоплява помещение с големи топлозагуби.Дал си 1800лв за климатик а се стискаш за някой лев ток.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 09:36:58
Людмил

Нов участник

Дал си 1800лв за климатик а се стискаш за някой лев ток.
Не се стискам за моите, а за парите на европейците - климатика го купих със заем по Програмата за енаргийна ефективност.
А за каква енергийна ефективност ще говорим, когато той гори 1.5 kW а топли колкото соц. сешоар?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 13:18:06
kolyo

Админ

тая тема май си е за кошчето - не виждам кво общо има с ремонта, пък и вече е обсъждано на друг форум и само се повтаряме.

Спомням си че преди години имахме такъв "клиент" - десет пъти ходихме, и фреона му сменяхме а той все недоволен.
И колкото пъти отидем, климатика винаги е спрян - като не го пуска, как иска да топли

Всичко записи: 11431 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 13:27:01
fujitsu

Постоянен участник

Когато са монтирали външното тяло (аз не бях в къщи) пичовете са си спестили тампони под крачетата естествено. Да, обаче някой от анкерите изглежда е опрял в арматура и климатика се е самозанулил.
Това няма да разнули машината ти от стойките, защото климатика се закрепва за стойките с болтове, които се стягат хубаво и образуват много добра проводимост дори и да има тампони, няма да те спасят и от шума кой знае колко. хубави са тампоните под компресора на климите, но такива пък няма да дават стабилност на външното тяло...

Всичко записи: 462 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 06 Януари, 2008 - 21:31:09
edmond

Нов участник

Този климатик при -7 градуса отдава 3,920 киловата топлина , при консумация 2,050 киловата.
COP-а му при - 7 е 1,91.
Това са данните на ПРОМОТЕЛЕК - френската лаборатория.

Всичко записи: 9 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 07 Януари, 2008 - 15:58:39
ranl

Нов участник

Номиналната му входна мощност е 1,24 киловата.Сам разбираш че климатика е пуснат на максимален режим-2,050 киловата/който трае 15 минути/ и този COP е за максимален режим.
COP винаги се дава за номинална входна мощност и при -7 градуса и входна номинална мощност COP на този климатик е около 3/отдава 3,05 kw черпи 1 kw по графики от сервизната инструкция/.
Това е за достоверността на данните на ПРОМОТЕЛЕК - френската лаборатория.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 07 Януари, 2008 - 19:08:13
edmond

Нов участник

Тестовете се правят при температури +7, +2, -2, -7 и -15 градуса.От -7 градуса надолу тестовете са на 100 % натоварване на компресора, което означава, че работи на почти максимален режим.
Само не ми казвай ,че 12LCC има по-добри характеристики от ДАЙСЕКАЙ ІІІ, НОРДИК модела.Ако искаш мога да ти пратя официални тестове на 13SKVP-ND/правени в Норвегия и Швеция/, за да видиш, че той при -7 има КОП 2,6 и отдава 4 КВ.
На 12 LCC номиналната консумация е 1,24 киловата/2,3 максимална/ ,така че, при -7 трудно ще бъде 1 киловат и ще отдава 3.
Ето нещо интересно - АРКТИК 9/нордик модела на ФУДЖИЦУ, със зимен кит/ при -7 градуса има КОП около 2,9, IVT на ШАРП/също нордик модел/ при -7 има КОП 2,7 и отдава 3,2 киловата.Просто няма как да има машина с КОП 3 и нагоре при -7 градуса.

Всичко записи: 9 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 09 Януари, 2008 - 13:43:03
vasio

Нов участник
От: Дупница

edmond климатиците които споменаваш са от друг ценови клас.
Фугицуто с всичките му братя си работят прекрасно за цената си.
Според мен климатика на човека си работи добре, само дето той го кара малко калпаво.
Чесно казано и аз слагам много редко тампони на климатици от този клас.

Всичко записи: 14 : Дата на рег-ция: Окт. 2007 : Отправено: 09 Януари, 2008 - 16:06:42

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик Fujitsu ASYA12LCC - не ­ топли [Страници (3): [1] 2 3 » ]