Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик GREE Acs-09 GP - не ­ топли

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

MaistorMiro

Нов участник

Вчера монтирах един такъв и прави нещо много странно, което не мога да си го обясня дори и с техниците от КиК.
При пускане на отопление свали налягането до 5атм. Сякаш работи на размразяване. Питата на вн. тяло нагря до 60 градуса, а вътрешната беше с температурата на стаята. Вентилатора на вътрешното тяло работеше, а на външното не.
В един момент се изключи сякаш аварийно и на статика стоеше на 30атм!!!????!!!!
След 20мин падна на 15 и там си остана. Продухах тръбите с последователно затваряне на крановете.НЯма запушване!!!
При пускане на охлаждане налягането пак падна на 5атм. ( очаквах, че ако е четирипътния да не тръгне или да тръгне на отопление), но питата на вътрешното почна да се изстудява. Всички вентилатори работеха.
При спиране от дистанционното екранчето на климатика изгасна, а той само си спря вентилаторите, но компресора остана да работи?!?!?!?
След като го спрях и от щепсела той отново вдигна 30атм. на статика.И така 2 часа,докато не взех решение да си помисля за ккаво става дума.
Подозирам да не е от дистанционното. Колеги, какво мислите по въпроса????? Аз до сега не бях срещал такова поведение от хладилна машина!!!

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 18 Януари, 2008 - 00:26:49
fujitsu

Постоянен участник

Заслушай се за бобината дали цъка и да не би да отпуска след известно време.

Всичко записи: 462 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 18 Януари, 2008 - 00:48:48
joroklima

Постоянен участник

MaistorMiro , въобще тръгна ли климатика на отопление или не ?
Предполагам , че си проверил дали не си разменил местата на някои от кабелите между външно и вътрешно тяло.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 18 Януари, 2008 - 01:01:43
MaistorMiro

Нов участник

Проверих за объркани кабели, това беше първото, което направих.Той е с фабрично пуснат сигнален кабел, но за всеки случай го обърнах и ПАК същото.Бубината на четирипътния obaче съка 4 пъти преди да тръгне компресора.От КиК ми казаха, че ако той не работи щяло да даде грешка, а ако е нещо по платката на режим охлаждане не би трябвало да тръгне.Определено ще тормозя клиента с този климатик докато не разбера какво му има.После ще му го сменя.Обаче е интересен казус с тази машина.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 18 Януари, 2008 - 15:20:09
joroklima

Постоянен участник

Защо не отвориш външното тяло и да провериш цялата инсталация по схема , да не би там да има объркване.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 18 Януари, 2008 - 15:46:16
Gjore

Нов участник

proveri na greenje dali ima 25bari pritisok

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 21 Януари, 2008 - 02:34:56
miro

Редовен участник

Най вероятно проблема е в четирипътния вентил, разкачи го и му подай отделно захранване да разбереш дали ще обърне посоките
щом след като го спреш от дистанционото и продължава да работи компресора,означава че релето му е залепнало.
На топло вътрешния вентилатор не би трябвало да се върти, това ме навежда на мисалта че проблема може да е в платката .

Всичко записи: 239 : Дата на рег-ция: Юни 2006 : Отправено: 21 Януари, 2008 - 06:51:47
MaistorMiro

Нов участник

Момчета, оказахте се прави.Объркан е четирипътния вентил.
Клиента поиска да му се смени климатика с друг.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 27 Януари, 2008 - 23:24:07
fujitsu

Постоянен участник

MaistorMiro
прав ли е клиента да иска нов за подобен проблем. Това ли е решението? След като проблема може да се реши с разместване на кабелите нужно ли е да му сменяш климатика?

Всичко записи: 462 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 29 Януари, 2008 - 17:29:11
Гост

ОТСТРАНЕН

Аз си задавам въпроса как така сменяте климатика? Това за собствена сметка ли го правите или работите за магазин и не ви пука.

Отправено: 29 Януари, 2008 - 23:15:51
MaistorMiro

Нов участник

Началника се оправя с тези простотии.Всъщност е взет директно от КиК, и те нямат нищо против да го сменят.Най-малкото клиента е депутат, в някаква комисия по незнам си какво.В случая след като още при пускането не тръгна нормално трябваше да напиша констативен протокол и директно да ми се замени.Затова и не съм писал и гаранция. Дори и по закон има 3 дневен срок, ако едно изделие след закупуването му не работи да се замени.Пред закона, който ще да си, нямаш думата. А и отделно, че вносителят е длъжен да го замени, ако в гаранционния период 3 пъти се е развалял, независимо дали само сте ходили да сменяте бубина на 4-пътен или е носем в сервиз.След 3-тия път е длъжен да го смени.Т.е. , ако се развали за 4-ти път не се хабете да го ремонтирате. За целта всеки път когато ходите на неизправен климатик пишете един констативен протокол. Така и съвестта Ви ще е чиста.Аз като слагам климатици за себе си, или ремонтирам на всичко си правя досие.Снимки, ясно описание и т.н. Както и прилагам и договор за монтаж , че клиента е съгласен с мястото на монтажа.Много важно, на всеки се е случвало оспорване на мястото на монтаж. Наистина всичко това отнема време след изморителна работа, но е много важно.

Всичко записи: 42 : Дата на рег-ция: Дек. 2007 : Отправено: 30 Януари, 2008 - 23:01:55
Bat Lyubo

Постоянен участник
От: Русе

След 3-тия път е длъжен да го смени.

Извинявай, но би ли ме насочил къде в закона го пише това?

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 08:33:08
p1

Постоянен участник
От: Сливен

Bat Lyubo по БДС от време оно при 3 еднакви или 5 различни дефекта клиента може да поиска да му се смени стоката

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 20:05:44
fishev

Нов участник

Да но БДС не работи от няколко години и не можеш да се позовеш на него В новия закон за защита на потребителя има само фиксиран срок за ремонт няма брои ремонти за да се смени изделието Във новия закон също така отпадна и правилото за 3-те дена в които можеш да върнеш изделие в магазина

Всичко записи: 36 : Дата на рег-ция: Апр. 2006 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 20:34:28
Гост

ОТСТРАНЕН

Това за договора си го прочел в друг форум кадето съм качил снимка на същия направен от мен за съжаление едва тази година се сетих за такъв. Макар че работя от 6 години тази професия но сега се работи по трудно с хората. А това за 3 дефекта няма такъв казус то ако сменям така климатик и да разчитам че вносителя ще ми даде друг ще се окажа с магазин за втора употреба климо по някое време.

Отправено: 31 Януари, 2008 - 21:22:01
Bat Lyubo

Постоянен участник
От: Русе

Чл. 112. (1) При несъответствие на потребителската стока с договора за продажба потребителят има право да предяви рекламация, като поиска от продавача да приведе стоката в съответствие с договора за продажба. В този случай потребителят може да избира между извършване на ремонт на стоката или замяната й с нова, освен ако това е невъзможно или избраният от него начин за обезщетение е непропорционален в сравнение с другия.

(2) Смята се, че даден начин за обезщетяване на потребителя е непропорционален, ако неговото използване налага разходи на продавача, които в сравнение с другия начин на обезщетяване са неразумни, като се вземат предвид:

1. стойността на потребителската стока, ако нямаше липса на несъответствие;
2. значимостта на несъответствието;
3. възможността да се предложи на потребителя друг начин на обезщетяване, който не е свързан със значителни неудобства за него.

Чл. 114.(2) Потребителят не може да претендира за възстановяване на заплатената сума или за намаляване цената на стоката, когато търговецът се съгласи да бъде извършена замяна на потребителската стока с нова или да се поправи стоката в рамките на един месец от предявяване на рекламацията от потребителя.

(Добавено)
из "Закон за защита на потребителите"

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 01 Февруари, 2008 - 11:36:31

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик GREE Acs-09 GP - не ­ топли [Страници (1)]