Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Хладилник Zanussi ZFK56/52RF

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 компресора и нагревателя работят постоянно
Pawel

Постоянен участник
От: Шумен

Търся схема на свързване или някои да ми даде съвет, защо работят постоянно и компресора и нагревателя. Констатирах следния проблем:
Между синия кабел(0-лата) и корпуса замервам съпротивление 180 ома, което ми се струва много малка стоиност. Термостатът е замасен към корпуса на хладилника, а вентилаторът, нагревателят и ламарината на изпарителят са замасени към компресора. От към часовникът се подава напрежение за нагревателя по един кабел. И когато замеря нулата на този кабел към корпуса на хладилника или какъвто и метал да е, той ми дава късо (около 180 ома). Мисля, че проблемът е в замасяването на нагревателя и синия кабел който влиза в нагревателя. Защо са го сложили това замасяване на нагревателя при условие, че ми дава утечка и тръгва едновременно и нагревателя и компресора ? Когато включа хлададилника и докосна корпуса с Фазомера ми пресветва лампичката за момент. И когато замерих клемите на компресора между нулата и масата ми показа 220 V напрежение. Какво ще стане ако махна замасяването на нагревателя? С какво ще се промени работата на хладилника ?

Всичко записи: 367 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 30 Януари, 2008 - 08:46:14
kolyo

Админ
От: Русе

Проблема не е в замасяването, а в самия нагревател - смени го.

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Януари, 2008 - 09:34:44
Pawel

Постоянен участник

Предполагам,че самият нагревател има пробив затова и тои се вклъчва постоянно. Благодаря ти Kolyo за пореден път.
Задължително ли е нагревателите да са едни и същи по мощност или целта им е само да обезкрежат изпарителя. Защото незнам дали ще намеря същият модел.

Всичко записи: 367 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 30 Януари, 2008 - 18:41:14
gec

Нов участник

При някои от по старите модели хладилници с допълнително нагряване на изпарителя схемата е направена така , че едновременно са захранени и нагревателя и компресора и докато е вкл. т-стата компресора работи и тока протича само през к-ра тъй като неговото съпротивление е много малко спрямо това на нагревателя а след изключването му тока протича през нагревателя и раб. намотка на компресора. Това е така поради конструкцията на термостата.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 30 Януари, 2008 - 22:21:36
Pawel

Постоянен участник

Гец може и така да е, но хладилника в моето положение започва да се затопля и то доста сериозно. Примерно го включвам при стайна температура 20гр., а той за кратко време достига +30гр. и веднага го иключвам. Утре ще пробвам с нов нагревател и ще видим какво ще излезе.

Всичко записи: 367 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 00:11:55
gec

Нов участник

Аз не съм виждал дом хл с допълнителен нагрев на изпарителя освен мраз 270. ако е с електроника не е ли по-добре да се постави термостат.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 14:34:11
Pawel

Постоянен участник

Хладилникът е с часовник, които дава ток на нагреватела само когато часовникът е в режим на размразяване. През останалото време часовникът дава ток само на компресора. Мисля, че проблемът на хладилникът е в нагревателя, както каза Kоlyo, само че, неразполагам с такъв модел нагревател и не мога да го изпробвам дали ще заработи нормално с нов нагревател.

Всичко записи: 367 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 31 Януари, 2008 - 18:32:20
gec

Нов участник

Щом е с с часовник твърде вероятно е повредата да е в него. Да има залепнал контакт например. Какво може да му стене на един нагревател. Да прекъсне, да даде на корпус, ако метален, да окъси (Зависи от кострукцията) и по този начин да си повиши мощността. Колко вата е? Какво представлява. Може ли да се смени. Дай фото.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 01 Февруари, 2008 - 22:01:18
kolyo

Админ
От: Русе

Ето ти фото - нагревателите са два :

att-47a381620a9dbZFK.gif

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 01 Февруари, 2008 - 22:30:26

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Хладилник Zanussi ZFK56/52RF [Страници (1)]