Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик Ruud VPKA-060NAZ

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Често се задейства защитата на високото?
niki_kolev77

Участник

Климатика има пресостат на високото налягане който се задейства при около 25 бара това в режим отопление.Интересува ме какво е нормалното работно налягане на климатика в режим отопление.Климатика е на Р 22.Според мен налягането не е чак толква високо но не ми се рискува да го изолирам.Доста рових но не намерих сервизна документация.
Също ме интересува къде по точно да търся тръбния датчик тъй като е на крайно неудобно място вътрешното тяло.
Климатика е на около 9 години и досега поне според собственика не е правил проблеми като изключим че се е включвала по често защитата от което компресора беше задрал механично и се наложи смяна.
Та сега с новия компресор машинката бачка перфектно но в момента който поне според мен трябва да изключи външния вентилатор се задейства пресостата и климатика спира.
Климатика има допълнителни нагреватели монтирани веднага след изпарителя интересува ме винаги ли работят в режим отопление или се пускат ръчно(не видях никъде по дистанционното да има такава възможност).
Почистил съм филтрите но е голяма вероятноста и изпарителя да е натрупал много прах въпреки че това което видях не беше толкова зле(нямам възможност да го огледам целия)Климатика е монтиран в заведение разбирай немарливо отношение към него
Налягането е замерено с качественни манометри при външна температура 10 градуса и вътрешна 24 ампеража е във нормите не си спомням сега точно но ако трябва ще го замеря.

Всичко записи: 59 : Дата на рег-ция: Септ. 2007 : Отправено: 09 Април, 2008 - 23:25:17
kolyo

Админ
От: Русе

Документация няма да намериш, схемата е на капака
Тръбен датчик няма, пък и не е необходим - обезскрежаването е по време
Нагревателите са опция и се изключват от главното табло
Външния вентилатор не спира.

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 09 Април, 2008 - 23:45:52
nebelservice

Постоянен участник
От: София
Почистване топлообменика на вътрешното тяло

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 09 Април, 2008 - 23:48:10
niki_kolev77

Участник

Благодаря и на двама ви за отзивчивостта.Та Kolyo аз също видях че я има схемата на капака но е в такова състояние че нищо не се разбира От това което видях накрая стигнах до извода който и nebelservice каза замърсен изпарител и от там по високо налягане и изключва.В този случай значи пресостата е единственната защита на компресора освен да изключва и при по голям ампераж.Офф и проблема ми е че още не сме си взели парите за смяната на компресора а пък и съм свикнал хората да остават доволни след мен та за това се тръшкам иначе до сега да го бях клъцнал тоя пресостат

Всичко записи: 59 : Дата на рег-ция: Септ. 2007 : Отправено: 10 Април, 2008 - 00:20:17
nebelservice

Постоянен участник
Алтернативно решение е да прехвърлиш пресостата да не ти изключва компресора , а вентилатора на външното тяло, така при по-топло време , както е сега няма да товариш постоянно компресора да включва и да изключва по високо налягане.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Април, 2008 - 00:13:27
p1

Постоянен участник
От: Сливен

niki_kolev77 според клиента винаги машината му е работила по добре преди ремонта .
Климатика е на около 9 години и досега поне според собственика не е правил проблеми
а защо изключваш амортизацията на пресостата.може да го смениш за едната проба или да го коригираш малко и да видиш как е.
и като няма тръбен датчик кои спира вентилаторите.

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 12 Април, 2008 - 22:05:30
kolyo

Админ

Външния вентилатор не спира.
Налягането не се регулира

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Април, 2008 - 22:33:45
nebelservice

Постоянен участник
Ако е така на практика - сериозна причина да пусне захранването на вентилатора на външното тяло през пресостата.

Всичко записи: 455 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Април, 2008 - 00:46:22
kolyo

Админ

nebelservice , пресостата е авариен - като сработи трябва да се рестартира ръчно.

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Април, 2008 - 05:48:59
Bat Lyubo

Постоянен участник

Почистване топлообменика на вътрешното тяло

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 14 Април, 2008 - 08:32:18
p1

Постоянен участник
От: Сливен

не изключвам вероятността вътр.топлообменник да е замърсен но при повечето стари машини ламелите са на по голямо разстояние и по трудно се задръстват.аз мисля че новия компресор е с по голям дебит и след като няма кой да регулира налягането най добре ще е niki_kolev77 да сложи един пресостат за вентилаторите

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 15 Април, 2008 - 21:18:30
Bat Lyubo

Постоянен участник

Климатика е на около 9 години и досега поне според собственика не е правил проблеми като изключим че се е включвала по често защитата от което компресора беше задрал механично и се наложи смяна.
Та сега с новия компресор машинката бачка перфектно
Не мисля, че е с по-голям дебит.

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 15 Април, 2008 - 22:25:32
niki_kolev77

Участник

Така първо благодаря на всички които са изказали мнението си по темата и както виждам а и като съм им чел мненията са все хора които знаят какво правят и искат да го правят добре
Та по ред на отговорите :
nebelservice мисля че идеята ти е добра но както Kolyo уточни пресостата е авариен и не става
p1 и аз като теб бях озадачен че няма нещо изислено относно регулиране на налягането било то пресостат или термо сонда и първото нещо което си помислих че в следствие на честото задействане и последващо включване пресостата се е амортизирал
Bat Lyubo Съгласен съм със теб за почивстването на вътрешното тяло но не мисля че ще реши проблема и си прав компресора не е с по голям дебит
Kolyo като човек който е замесен с дистрибуцията на въпросните машини а и явно доста по добре осведомен би ли ме посъветвал със какъв по точно пресостат е удачно да се смени и къде евентуално мога да го поръчам естественно може и да не е оригинал(това се отнася и до останалите участници в темата не искам да подценявам възможностите и познанията ви )
Та след като прочетох и размислих мисля че идеалният вариант в случая би бил да се извършат следните неща за да ми е мирна главата :
1 Почивстване на вътрешен и външен топлообменник механично с обезмаслител
2 Замяна на същестевуващия пресостат с нов който да изключва при 27-28 бара
3 Поставяне на допълнителен пресостат който да изключва външния вентилатор при налягане 24-25 бара(тука малко ме притеснява колко дълго ще издържи имайки се в предвид че достигайки налягането ще започне да сработва много често???)

Всичко записи: 59 : Дата на рег-ция: Септ. 2007 : Отправено: 21 Април, 2008 - 23:44:13
kolyo

Админ

niki_kolev77 , Ruud-овете са много яки машини и нямат нужда от допълнителни пресостати или регулатор на оборотите на вентилатора.
По добре си помисли каква грешка си допуснал при смяната на компресора.
Продуха ли системата ?

Всичко записи: 11378 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 21 Април, 2008 - 23:51:07
niki_kolev77

Участник

Имаш впредвид с азот да я продухам предполагам ,ами не не съм просто го сменях на място а бутилката за азота е от тея промишлените големите и не е особенно преносима.Тука съм виновен не че незнам просто нямах възможност но и друг път съм го правил и определено не е имало проблеми.Естественно всичко беше старателно вакумирано.То ако трябва всичко както е по книга да го правя то би следвало и един ретрофит да му метна за всеки случай да ама станцията също е в сервиза а пък и Р12 нещо не се намира.
По скоро мисля че трябва да се смени пресостата май е заминал няма да ми е първия такъв и машината е изключвала аварийно и преди смяната на компресора както уточни собственика и предполагам не е било (само )месец два преди да спре както ми казва а поне годинка ако не и повече.
Прав си много са здрави тея машинки и мен ме изкефи все пак 9 години в заведение е това си е постижение за в България като се има впредвид отношението към техниката

Всичко записи: 59 : Дата на рег-ция: Септ. 2007 : Отправено: 22 Април, 2008 - 00:11:24

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик Ruud VPKA-060NAZ [Страници (1)]