Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик OSAKA CH-12-JV - ­ компресор

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

biodesign

Нов участник
От: Пловдив

Здравейте,
Надявам се че някой може да ми даде някакво обяснение за проблема който имам с моя климатик.
Та проблема е следният. Вчера както си работеше климатичето на изстудяване (някаде след около 8 часа работа) просто спря да ухлажда. Вътрешното тяло си върту перката, същото е и с външното тяло. Просто нямаше никакъв звуков признак по който да се разбере че нещо му има. Просто спря да охлажда. Спрях го за извесно време, изключих го от контакта и след около 30 мин го включих пак (май на това му се вика рестарт). Никаква промяна
Реших че може да се оправи ако превключа режимите на работа. Пуснах го на топло, но уви. Оказа се че и топло не духа.
Обадих се на сервиза на Еко-клима в Пловдив и ми казаха че най-рано след 3-4 дни могат да дойдат.

П.П.: Забелязох че май сега външното тяло бръмчи по-тихо, което е супер ама ако и работеще щеше да е незаменимо

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 20 Юни, 2008 - 12:53:04
p1

Постоянен участник
От: Сливен

здравей биодизайн.най вероятно не тръгва компресора.ако нямаш сигурен човек да ти оправи климатика по добре изчакай колегите да дойдат че както бързаш ще налетиш на някой пишман майстор и вместо да чакаш 3-4 дни може да стане 3-4 седм.

най добре му дръпни щепсела и изчакай колегите.
от осаките има два модела JV , не уточняваш колко е годишен вашия но най вероятно е от първите(имат една светодиодна стълбица за индикация) а те са с митсубиши компресор и вероятността да е загинал е 0.5%.стига да не го мъчиш с надежда да се оправи от самосебе си.

Всичко записи: 378 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 20 Юни, 2008 - 20:39:04
lichkata

Редовен участник
От: Горна Оряховица
Колегата р1 е прав.Тези модели сa с компресор sanyo и 99 процента е блокирал.А това се оправя само с нов.Дано не познавам но за мен е това причината .
Досега не съм срещал този модел с дефектирал кондензатор,а само с блокирал компресор.Много бързо им се износват леглата на ротора.Успех все пак.

Всичко записи: 139 : Дата на рег-ция: Февр. 2006 : Отправено: 20 Юни, 2008 - 21:18:18
Гост

ОТСТРАНЕН

здравеите според мен проблема на климатика може да сварзан с няколко работи
тоя модел имат външна платка с реле ако тои не работи няма да стартира компресора след това кондензатор и накрая остава да е окасял компресора а доколкото за смяната му може да се замени с всякакав според това до колко пари се дават на клиента все пак е конвенционален и се сменя

Отправено: 24 Юни, 2008 - 22:02:47
biodesign

Нов участник

моя модел е от преди 5 години със светодиодната стълбица. Днес забелиазах че има сащият модел (CH-12-JV) но различен на вид.
За сега нещата не се развиват, защото чакам с надеждата че в понеделник майсторите ще дойдат.
Това че вероятността на такав климатик да е отишъл компресора е толкова малко (0.5%) изключително много ме радва, защото ми се струва че цената на такъв ще е колкото целия климатик.
Иначе не си правя никаква илючия че ще тръгне климатика от самосебе си (след като опитах всички възможни трикове първия ден не съм го и пипнал)

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Юни 2008 : Отправено: 25 Юни, 2008 - 13:22:12
Гост

ОТСТРАНЕН

Климатик OSAKA -CH-12-JV - Не спира компресора
Колеги имам проблем проблем с това чудо на пръв поглед всичко си тръгва нормално ,когато го включа изчаква малко и после пуска компресора и вентилатора на външното тяло,
когато обаче достигне зададенате температура спира външния вентилатор но компресора не спира , релето което подава захранване на компресора си остава задействано и започва да се повишава вътрешната температура това продължава докато не го спра от контакта.
Клиента каза че това е станало след токов удар преди един ден.Термодатчиците съм ги мерил и са наред ако някой знае нещо да помага ,може и паметта да е но нямам оригинална да проверя ,който има да прати за проба моля .
Благодаря предварително на всеки който се отзове.

Проверих не е залепнало, ако го спра от дистанционното пак продължава да работи само компресора докато не го изключа от контакта.Пробвах и с друга платка за която не знам дали е здрава резултата е същия и нещо ме навява на мисълта че ако компресора тегли голям ток е възможно да залепва релето но не съм сигурен, затуй се допитвам до по опитни колеги ако някой му се е случвало.

след изключване от контакта спира и после не тръгва веднага ,при повторно включване.

Отправено: 14 Февруари, 2010 - 12:49:32
kolyo

Админ
От: Русе

Релето не е залепнало, а намагнетизирано - просто го смени
Ако го свалиш и да му подадеш променливо напрежение от трансформатор ще се оправи.
Но по добре е да се смени.

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Февруари, 2010 - 13:25:05
kolyo

Админ

Не се занимавай с глупости - ако не е от релето, значи изходния буфер дава утечка.
EEPROM-а няма нищо общо

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Февруари, 2010 - 13:47:31
Гост

ОТСТРАНЕН

Благодаря ще опитам и него да сменя.Не съм погледнал как е направен но сигурно е със ULN2003 или просто с един транзистор.

Отправено: 14 Февруари, 2010 - 13:54:04
СТОЯН

Постоянен участник
От: Бургас

Климатик OSAKA -CH-12-JV - Не спира компресора
-От старите с външна платка ли е или от новите без такава.

Всичко записи: 250 : Дата на рег-ция: Апр. 2007 : Отправено: 14 Февруари, 2010 - 18:58:17
Гост

ОТСТРАНЕН

благодаря на всички дали мнение ,климатика се оказа с външна платка и проблема се реши само с едно подсушаване на платката със сешуар.най интересно ми стана като разбрах че никой от прословутите сервизи за климатици не можа да разбере къде е проблема че без малко да накарат човека да си купи нова платка за 150 лева.А аз нали съм само един обикновен телевизионен техник взех че я оправих.Един съвет от мен не вярвайте само на фирмени сервизи те са само едни прости сменявачи на нови платки, та те дори не можаха да ми кажат принципа на работа,хайде успех на всички и пак благодаря.

Отправено: 16 Февруари, 2010 - 22:34:46
izolator_clima

Нов участник

не вярвайте само на фирмени сервизи те са само едни прости сменявачи

Всичко записи: 39 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 17 Февруари, 2010 - 05:54:06
kolyo

Админ

Здравейте!
Климатика е OSAKA CH-12-JV .При външна t*+8,5 градуса, вътр. тяло духа със
42 гр. при 24 стайна,
46 при 26 стайна,
48 при 28 стайна, - това на 3-та (макс.) скорост на вентилатора.На 1-ва-48,5 при 28 стайна.
Топлообменниците са почистени .Външното тяло е с двойноогънат топлообменник , с 2 по 20 реда тръбички.И на двата реда леко се заскрежават само долните 5 реда тръбички.Атмосферни условия- темп. 8,5*,
сравнително ниска възд.влажност(много лека облачност).

Въпроса ми е климатика работи ли с нормалния си капацитет и дали няма нужда от дозареждане(фреона е R 22)?
Питам,защото ми се струва,че преди 2-3 години духаше по-топло,и без да е почистван(сега и турбината на вент. е чиста).
Машината е на 7 години, работила е на отопление и рядко на охлаждане.
jurdge

Всичко записи: 11432 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Ноември, 2012 - 11:05:32
Aleksandars

Редовен участник

Източваш стария хладилен агент и зареждаш по везна.

Всичко записи: 175 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 19 Ноември, 2012 - 07:25:58
jurdge

Нов участник

Въпросът ми е дали тези стойности и поведението на фреона във външния топлообменник са нормални(приемливи) и ,ако не са,дали има нужда от дозареждане.

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 19 Ноември, 2012 - 11:25:52
ivailo78

Участник
От: Бургас

нормално работи

Всичко записи: 95 : Дата на рег-ция: Март 2010 : Отправено: 20 Ноември, 2012 - 19:41:55

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик OSAKA CH-12-JV - ­ компресор [Страници (1)]