Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Хладилник Indesit CE 238V - ­ грешка А1

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Pawel

Постоянен участник
От: Шумен

хладилника е с магнитвентил. Има две малки дисплейчета за градусите на хладилното и фризерното отделение.
Отсрани на хладилника има едно стикерче, пише CE 238V.
Хладилника започва да работи нормално, но след известно време се появява грешка А1 на малкото дисплейче за градусите на фризерното отделение, като компресора не спира да работи. Какво означава тази грешка?
На самия магнитвентил има резистор който има стойност от около 19к ома за какво служи той?

Всичко записи: 368 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 22 Юли, 2008 - 21:18:29
kolyo

Админ
От: Русе

Pawel , според мен това не е грешка (Error) , а аларма(Alarm) най вероятно висока температура

att-48875f4949206A1.gif

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Юли, 2008 - 19:34:30
Pawel

Постоянен участник

как работи един хладилник с клапан? Има ли значение къде ще отвори първо клапанът? Дали първо ще отвори в хладилното отделение или първо в фризерното отделение?

Смених датчиците. Получава се една аномалия в работата на хладилника. В хладилната част температурата беше -18, а в фризерното отделение 0гр. Дали не са обърнати капилярните тръбите към клапана? Ако ги обърна дали ще има някакъв положителен резултат.

Всичко записи: 368 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 25 Юли, 2008 - 08:05:46
hotcool8

Редовен участник
От: до Бургас

Нещо си объркал с датчиците.Датчика за хладилника командва клапана,а другия мотора.

Всичко записи: 231 : Дата на рег-ция: Окт. 2007 : Отправено: 26 Юли, 2008 - 08:12:23
Pawel

Постоянен участник

Хладилника дойде с проблема, че в хладилното отделение температурата беше -10гр, а в фризерното отделение 0 градуса. А също и че на дисплея се изписва А2.
Помислих си че предния техник е завъртял капилярните тръбички, защото се получава точно обратна работа на хладилника(много минус в хладилника и плюсова температура в фризера). Ефекта от опита беше същия само дето вентилатора не се включваше когато смъква в хладилника. От там се усетих, че първоначалното положение на капилярните тръбички е било правилно.
Възстанових всичко както си беше. Измерих датчиците при 20гр. :
1. Датчика в хладилното отделение беше 2.5к ома.
2.Датчика в фризерното отделение - 3.5к ома.
3. Общия датчик - 3,3к ома.

Сложих датчик с номинал от 4,5к ома в хладилното отделение и клапана започна да превключва при температура 8 градуса. Не беше достатъчно студено и реших да завъртя датчиците на фризера и хладилника. С датчика на фризера вече положението стана по-добре. Температурата при която превключи клапана беше минус 1градус.
А температурата в фризерото отделение при която изключи компресора беше -18гр. Хладилника започна да си поддържа тези стойности.
Kolyo отново излезе прав за това, че А2 не е грешка а е аларма за високата температура в фризерното отделение. Вече не се появява тази аларма.
Благодаря на всички които са ми помагали.

Всичко записи: 368 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 30 Юли, 2008 - 22:48:11
alexb

Нов участник

Хладилник INDESIT CE 238V - мига ­ средния светодиод (ON) и лампата в хладилника
Имам проблем с кобиниран хладилник/фризер indesit ce238v. Хладилника не е no frost.
Не иска да включи компресора и мига средния светодиод.Командно табло е за модел "Basic Electronic Static Fridge-Freezer" с двата дисплея за задаване на темп. в хладилник и фризер.
В момента мигаше средния светодиод(ON) и лампата в хладилника.
Опитах се да ресетирам така што вртеах бутони за термостати до мин. и маx. и едно време диода и светло спре да мига али пак компресора не тргва.
Във фризера е натрупан много лед и датчика беше целия в лед.Разтопих леда кадето е сензора и опитах се да вклуча хладилника, но пак не тргва компресора.
Оставих хладилника исключен до утре, за да се растопи хубаво леда и ще пробвам пак.
Ако некои има некакав акл да ми даде ште благодарим млого.

Лампата угасва когато затворя вратата на хладилника.
Интересно е когато приклучим на ток уреда мигат двата дисплея и светодиодите, след кога се опитам с въртене на термостати до маx.и мин. запоцва да мига и лампата вътре и след известно време се стабилизира и лампата почва да свети постояно и на двата дисплея стоиат зададени номери и свети само средната светодиода (он)али компресора не се вклуцва.
Свалих платката и видим на едното место се види дека нешто е било как да е нагорено.С приател ми електрончик мерихме всички елементи и он казва че никои не е изгорем ама на мен ми се вижда барем да е този кондензатор малко на врха като надухан стои и малко се види да е пробил али не сам сигурен.
Под резистора R13 има един транзистор кои е изгледа бил под голема температура али дава нормално с инструмента.Ако имате некаква идеа какво да права казваите.
Не знам може ли да се порача новата платка и колко ще струва.

att-4df4ad43cf065238V.jpg

Всичко записи: 28 : Дата на рег-ция: Май 2011 : Отправено: 12 Юни, 2011 - 14:54:02
Георги Стоичков

Редовен участник
От: Пловдив

Кондензаторите се измерват с ESR-метър или мериш с осцилископа за пулсации. Този подутия кондензатор няма какво да му мериш а направо го сменяй

Всичко записи: 249 : Дата на рег-ция: Окт. 2010 : Отправено: 12 Юни, 2011 - 19:54:13
alexb

Нов участник

Да ли некои знае как циркулира фреон в испарители.
Днес се опитах да вклучим компресора дирекно за да видим как ще работи.Видех че охлаждане започва в долния дял на фризерна камера, али след неколко часа в хладилника изобщо не почна да охлажда. Дали е проблем в ел.клапана. Дали е той под напрежение кога нормално работи уред или само кога има сигнал от датчиците да дава засилване на испарение в хладилник или обратно в фризер. И него го вързах с кабел на 220в али много правеше шум, което за мен не е нормално за ел.клапан. Колко требва да показва шпулата мерено с уред. Сега не знам вече каде е станал проблема. Дали в платка или платка е страдала од ел. клапан или нещо друго. Ще сменя тази кондензатори и ще вида какво ще стане. Ако некои има схемата на испарители, ще ми помогне да разберем малко повече проблема.
Също ме интересира кога нормално работи дали фреона през ел.клапан идва в двете капилари или само една и коя.

Всичко записи: 28 : Дата на рег-ция: Май 2011 : Отправено: 12 Юни, 2011 - 23:34:25
бейджан али

Участник
От: исперих

Ако му подадеш директно променливо 220 v на бобината на вентила,ще вади шум естественно,просто вътре съчмата вибрира
Вържи един диод и ще видиж как само веднъж ще щтракне тогава ще ти работи само едното-или фризер или хладилник. Като размениш местата на клемите на вентила, пак ще чуеж веднъж да щтракне, и тогава ще работи другата част.
Според мен проблема не е в компресорната система, а в електониката.
За начало си смени всички електролити по-платката, не струват много
И имай в предвид че повечето модели включват компресора след около 8 минути

Всичко записи: 65 : Дата на рег-ция: Февр. 2011 : Отправено: 13 Юни, 2011 - 00:21:56
kolyo

Админ

http://www.service-ruse.eu/forum/topic.php?forum=2&topic=475

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 13 Юни, 2011 - 07:06:52
alexb

Нов участник

Днес смених издутия кондензатор и сложих платката, но се случва нещо странно.
Когато потенциометрите са на OFF и включа захранването свети само зеления светодиод, след това завъртам потенциометъра от фризер и главния на дисплея излиза зададена температура и когато завртя потенциометъра на хладилника също излиза зададена температура и лампата вътре свети но компресора не тръгва.
Другиа вариант е когато потенциометрите стоиат некаде на средното положение и вклуча тока започва звучен сигнал, на дисплея на хладилника стои зададена температура , средния светодиод свети постояно а двата крайни мигат а на фризерни дисплея стои грешка А2 и пак компресора не тръгва.
Да поръчим новата платка хем е скъпа(околу 100 евро) хем може пак да стане същото.Можда още нещо друго не е в ред.
Как може да проверим датчиците, Pawel пише че ги е сменял, как може когато кабелите са залети вътре в хладилника.
При мен виждам само двата датчика, един е в хладилника(бял), а другия долу във фризера между търбите на испарителя(също бял).
Третия ако го има някаде вътре на испарителя каде са му изводите.
Ще кача снмка от куплунзите и ако някои може нека да ми каже кои са изводите на датчиците.
поздрав на всички.

Всичко записи: 28 : Дата на рег-ция: Май 2011 : Отправено: 13 Юни, 2011 - 15:16:01
alexb

Нов участник

Ще излезе както е написал бейджан али .Отново сложих платка и двата потенциометра бяха на OFF .
Прво включих фризерни потенциометър на -20 C, след това включих потенциометъра на хладилника на 6 C и затворих вратата.
изчаках около 8 минути и компресора почна да работи.
Първо почна да охлажда в хладилника а след това в фризерна камера.След няколко часа постигна температура и почна автоматично да работи.
За сега е в ред, дано да работи така и нататък.
Благодаря на всички които ми даваха информация.
Сашто смених и резистор R28 до него 15кохм,тои показваше тази вредности али беше малко потамнел од нагреване и поради сигурност го смених.След това е станало как сам написал в претходните постови.Преди да смена тази части не могаше да получим такво састоиание с светодиоди.За сега работи нормално али при мен е почнало прво да хлади в хладилника а след това в фризера.Наиважното е че проблем се реши.
Благодарим на всичи с тази информации и се вижда дека секоа информациа може да стане умена.Затова тази форуми се много хубава работа.

Всичко записи: 28 : Дата на рег-ция: Май 2011 : Отправено: 13 Юни, 2011 - 21:53:25
nelinaneon

Нов участник

Аз искам да попитам как може да увелича малко температурата в хладилника (от 6 поне на 8 градуса) без да се включва алармата. Предполагам,че е програмиран така и ако се дигне температурата на хладилната част и се включва алармата,но пък плодовете и зеленчуците са ледено студени.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Окт. 2011 : Отправено: 10 Октомври, 2011 - 20:46:09
kolyo

Админ

hladilnik indesit ce238e
Problema e takav shto sled shto ureda ne iskluchvashe as smenih filtera i go zaredih nanovo s R134a po specifikacia i hladilnik pochna da raboti normalno i v gornata chast i v frizera, iskluchvashe i vlukvashe normalno.Mrezhata od zad beshe normalno topla celata dazhe i filtera taka na el.ventil (3 way valve "bitron 510) koi raspredelava kak shte vrvi gas dali prvo od hladilnika pa nadolu ili samo v frizera zashto ima dvete kapilari mazheshe da se vidi po toplinata kade gas vrvi.Taka raboteshe dva dena i sled tova mrezata(kondenzatora) stana topla samo na nachalo a sled tova studena.Ureda mi e svrzan s instrumenti i nemi e iasno zashto naljaganeto na gas dava okolu 0 bar(-25 do -30 C) ali ureda radi postoiano,preku manometri ne vidim deka freon da e ischeznal nekade zashto pretpolagam manometar shte treba da vrvi kam vakuuma.Sashto se opitah da mu dam oshte malo gas v sluchai da ispuska nekade ali nishto ne se sluchva.Vchuvstva se po shum deka ima nekoe prigushenie,da li mozhe tova da e problem i kade da go trsim.Sashto da li mozhe i da se tova prigushenie sluchva v el.valve pa toi ne propuska dostatachno freon.Da li e nekoi imal slichen problem na takav ili slichen hladilnik.Komandva se od elektronska platka s dva potenciometra za hladilnik i frizer.
Pozdrav na vsichki.
alexb

Проблема е такав што след като хладилника не исключваше, смених филтера и го заредих наново с R134a по спецификация и хладилник почна да работи нормално и в горната част и в фризера, исключваше и включваше нормално.Мрежата одзад беше нормално топла цялата даже и филтъра така на ел. вентил (3 way valve "bitron 510) който распределя къде ще върви фреона дали първо от хладилника па надолу или само в фризера защото има двете капилари мажеше да се види по топлината каде гас врви.Така работеше два дена и след това мрезата(кондензатора) стана топла само на начало а след това студена.Уреда ми е сврзан с инструменти и неми е иасно зашто налягането на гас дава около 0 bar(-25 do -30 C) али уреда ради постоиано,преку манометри не видим дека фреон да е ищезнал некаде зашто претполагам манометар ште треба да врви кам вакуума.Също се опитах да му дам още малко фреон в случаи да испуска някаде ала ништо не се случва.Вчувства се по шум дека има некое пригушение,да ли може това да е проблем и каде да го трсим.Също дали може и да се това пригушение случва в ел. валве па тои не пропуска достатачно фреон. Дали некои е имал сличен проблем на такав или сличен хладилник.
Командва се од електронска платка с два потенциометра за хладилник и фризер.
Поздрав на всички.

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 16 Декември, 2013 - 12:36:13
фригосервиз

Участник

Пропуск или в изпарител на хладилника или в тръбите свързващи изпарителите и към компресора.Тръбите са алуминиеви и стават на шупли.

Всичко записи: 71 : Дата на рег-ция: Ноем. 2013 : Отправено: 19 Декември, 2013 - 09:49:23

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Хладилник Indesit CE 238V - ­ грешка А1 [Страници (1)]