Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

климатик SANYO SAP-D223VR - ­ платка

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Не подава захранване към външното тяло
lll2107

Нов участник

Здравейте. Става въпрос за климатик SANYO SAP-D223VR втора ръка на 100 волта с трансформатор. Климатика го имам от около 3 год. и работеше добре докато лятото не започна да спира на моменти вентилатора на вътрешното тяло. Преди 10 дни вентилатора спря окончателно. Тези които ми продадоха климатика вдигнаха ръце и ме принудиха да се оправям сам.
След ровене във форума смених тръбния датчик на вътрешното тяло и вентилатора тръгна. Но междувременно се появи нов проблем /най вероятно предизвикан от мен при ровичкането/. След проверки и анализ се оказа че не включва релето OMRON G4F-11123T - 5v dc и по точно липсва оперативното напрежение 5 волта на котвата. Няма я масата, която се подава от ИС 102 - LB 1247 от 12 краче. Когато подам маса от друго място релето се включва нормално.
Въпроса ми е тази ИС намира ли се на пазара и колко струва. Ако не какво решение ще ми предложите. Имам идея да подам през едно реле маса от другаде и така да запусна релето. Възможно ли е. Благодаря! Имам схема и снимки на платката.

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 30 Ноември, 2008 - 16:37:05
kolyo

Админ
От: Русе

http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/40445/SANYO/LB1247.html
LB1247 си е транзисторна сборка - ако има свобдни буфери(крачета) можеш да прехвърлиш на тях

att-4932bb74edb431247.gif

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Ноември, 2008 - 18:12:36
lll2107

Нов участник

Благодаря на KOLYO за доброто предложение. За съжалени всички буфери на схемата които подават маса са заети /от 13 до 19/. Ще опитам да намеря нова LB 1247. Ако не ще мисля за подаване на маса допълнително с реле или друг електронен ключ.

(Добавено)
Някой знае ли колко килоома трябва да е тръбния датчик на вътрешното тяло на SANYO SAP-D223VR. Сложих някакъв който е 5.2 килоома но не зная дали е добре. Оригиналния е прекъснат и не може да се мери. Този който сложих е с по-голям диаметър от японския и затова го вързах със св. опашка за тръбите на питата.

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 30 Ноември, 2008 - 19:31:35
kolyo

Админ

Датчиците обикновенно са или 5 или 10 к .
Това е характеристиката на датчик за климатик SANYO , но за друг модел :

att-4932d411eb3e25k.gif

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 30 Ноември, 2008 - 19:57:37
lll2107

Нов участник

Намерих свободен буфер на LB 1247 - № 18, където през едно съпротивление около 500 ома отива на незаета букса. Смятам с мост да прехвърля сигнал взет преди съпротивлението и да подам маса към бобината на релето за пуск на външното тяло, като преди това прекъсна връзката към № 12 от където е идвала маса до сега и тази връзка не работи.

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 01 Декември, 2008 - 20:35:06
lll2107

Нов участник

Пуснах външното тяло след като прехвърлих на друг буфер на LB 1247 - № 18.
Климатика се запусна нормално, заработи компресора и след около 5-6 минути работа започна да мига диода за включен климатик на вътрешното тяло. На трите диода за грешки на вътрешното тяло не свети нищо и не мига. Срува ми се че не затопли ако за това кратко време е възможно още повече че го пуснах на намалена мощност защото този климатик има такава функция да регулира мощността. Спрях го и пиша да споделя, като моля за помощ и мнение. Благодаря. Ще потърся какво е писано във форума за мигащ диод "power".

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 02 Декември, 2008 - 20:16:00
kolyo

Админ

Срува ми се че не затопли
Ако имаш достъп до външното тяло пипни двете тръби и виж дали има разлика в температурата им.

Всичко записи: 11427 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 02 Декември, 2008 - 20:34:37
lll2107

Нов участник

Отново ми липсва масата и на този буфер. Явно има проблем в платката и пробива буфера на LB 1247. Каква може да бъде причината?

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 02 Декември, 2008 - 21:22:24
СТОЯН

Постоянен участник
От: Бургас

Да не би проблема да е във вентилатора.

Всичко записи: 250 : Дата на рег-ция: Апр. 2007 : Отправено: 02 Декември, 2008 - 22:16:43
lll2107

Нов участник

Първия проблем наистина беше във вътрешния вентилатор, който от лятото още спираше и тръгваше когато си иска. На моменти се оправяше и работеше нормално. Докато преди две седмици спря окончателно. Само трептеше леко напред назад на едно място без да завърта. Проверих тръбния датчик на вътрешното тяло и се оказа прекъснал. Смених го с нов, но различен от оригиналния японски, като го вързах за коляното на тръбите вътре. При пускане вентилатора вече тръгва нормално и върти. Но се яви нов проблем. Не се запуска външното тяло. Оказа се че липсва напрежение DC 5 волта на котвата на релето OMRON G4F-11123T и по точно липсва масата, която се подава през предпазител от интегрална схема LB 1247, която е един електронен ключ управляван от процесора на платката. По съвет на kolyo прехвърлих да получа маса от свободен буфер на LB 1247 и първоначално се получи. Релето затвори и пусна компресора нормално, но след 5-7 мин. работа започна да мига диод "power" на вътр. тяло. При това спрях климатика. При следващо пускане след около час, вече отново нямах маса на котвата и релето не залепва за да пусне външното тяло. Вътре видимо всичко е нормално - вентилатора работи. Трите диода за грешки не светят и не мигат. Това е. Може би трябва да добавя, че от бързане и недоглеждане съм пропуснал да прехвърля и входа за управление от процесора към LB 1247 на буфера който използвах т. е. прехвърлих изхода а оставих управлението на съществуващия до тогава вход. Не зная дали стана ясно но изхода към котвата на релето се управляваше от изход на процесора, който е за нещо друго. Въпреки тази грешка всичко тръгна нормално, защото и този изход подава маса при пуск на климатика.
С помоща на "СТОЯН" от Бургас проблема с климатика е решен. Оказа се проблемен тръбен датчик на вътрешното тяло. На моменти датчика дава прекъснал а като се разбута се въстановява. Проблема беше че новия датчик с който го замених беше 5.6 килоома, а оригиналния е 70 - 71 килоома при 20оС. При това положение с датчик 5 - 10 килоома вентилатора върти но процесора блокира изхода на инт. схема LB 1247, буфер 12 и не подава -5v към котвата на релето OMRON и от там 100 волта /захранване/ към външното тяло. Сега търся нов изправен датчик 70-71 килоома при 20оС. На всички които се включиха благодаря.
Специални благодарности на СТОЯН за помоща.

Всичко записи: 11 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 03 Декември, 2008 - 18:59:32

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » климатик SANYO SAP-D223VR - ­ платка [Страници (1)]