Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Фризер Liebherr GSN 2436 - ­ грешка F4

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

velevtr

Нов участник
От: Трявна

Здравейте . При мен доиде горе посочения фризер с отрязан датчик(този на изпарителя). Другият който е във фризера не NTC а сякяш има преход 2К/към безкр.
Някой да има кодове за грешки или dump за този модел или инфо за датчика.
С резистори не става и интересно е че датчика (отрязания) влиза към платката през реле.
Платката е BT_6_GS 6113 532 и я снимах но нещо не мога да я да я кача.
Проблема е че отрязания датчик влиза в платката през 5 волтово реле което изобщо не сработва.
А като сменя другия датчик с резистор 2К компресора не тръгва иска неговия датчик кото има поляритет.
датчика го няма с все кабела в момента работи с потенциометър.
Това което беше отрязано си нямам на идея за какво е в определен момент се дава на късо през контакти на реле.
Този фризер продължава да се държи бъгаво.След като сложих датчик в изпарителя тръгва да работи.Когато температурата стигне около -23 се включва вентилатора и започва да охлажда фризера но показанията на дисплея изостават от реалната температура с около 10-12 градуса.При зададени -15 компресора и вентилатора изключват при показание на дисплея около -8 след известно време се включва вентилатора без комрпесора и така до стопляне на фризера.При рестарт тръгва нормално до изключване на компресора и всичко се повтаря(компресора е с регулиране на оборотите).Разменях датчиците същия ефект някой да имал подобен проблем.
PS Не включват нагревателите.

Има изключвател на вратата(рид ампула), но понеже платките са отгоре съм я блокирал.

att-496cdd3137042GSN.jpg

Всичко записи: 20 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 04 Януари, 2009 - 18:53:06
kolyo

Админ
От: Русе

Ето характеристиката на датчика :
+20 C - 2.5 k
_ 0 C - 5,7 k
-10 C - 9 k
-18 C - 13,5 k
-25 C - 19,4 k
-30 C - 25,5 k

Грешка F4 - датчик на изпарителя

компресора е с регулиране на оборотите
А кога включва релето , да не би чрез него да сe регулират оборотите на компресора - като достигне температура да сваля оборотите

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 04 Януари, 2009 - 18:55:57
velevtr

Нов участник
От: Трявна

Отрязания кабел е на двете средни пера отгоре в ляво и е къс да стигне до доло до управлението на компресора.Мисля че оборотите се контролират от левите пера те влизат в управлението през оптрон.На този загадъчния кабел има жълта шлаха на която пише telesafe ако има значение.

Всичко записи: 20 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 13 Януари, 2009 - 20:40:25
stimi

Нов участник
От: гр.Варна

Колеги и при мен дойде същия фризер с одрязан кабел, но като проследих схемата датчика на изпаритела и датчика във кутията на фризера са ок, а на този кабел не знам какво е имало. Иначе симптомите са същите не отчита реална температура на дисплея дори след продължителна работа. Фризера е Liebcher GSN 2926 Nofrost със инверторен трифазен мотор. Ако някой има информация за фризера ще бъда благодарен.

Всичко записи: 20 : Дата на рег-ция: Юни 2006 : Отправено: 13 Юли, 2010 - 00:41:43
kolyo

Админ

Фризер Liebherr GSN 2436 - ­ вентилатора не работи
Привет на всички! Проблемът ми е следния - при включване на фризера, вентилатора зад изпарителя завърта за кратко и спира (предполагам системата си прави кратка диагностика). От там нататък, вентилатора повече не сработва, без значение каква температура е постигнал фризера. Ще съм благодарен на всеки, който би могъл да посочи евентуална причина за дефекта. Предварително казвам, че датчиците ми изглеждат наред. Фризера не дава грешки (забелязах, че има тема за същия такъв фризер, с проблемни датчици, който дава грешка F4).
Horadrim

Здравейте, Може да има проблем с магнита на фризерната врата или рид-ампулата.
Може да пробвате с някакъв магнит, сложете го на мястото на което застава магнита на вратата завъртете го наляво/ дясно и ако развърти е магнита. За рид ампулата може да се изключи от електрониката и да се сложи мостче на нейно място ако завърти е от ней.
Има вариант и датчика намиращ се в No-frost модула да е проблемен, при достигане на определена температура(мисля че беше нещо около -15 до -20 градуса по Целзий) измерена от него вентилатора трябва да тръгне. Ако той е проблемен също няма да тръгне вентилатора.
И последен вариант механично задирящ/ блокиращ вентилатор, при достигане на ниски температури.
Поздрави!
Profi_Cooler

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Юни, 2013 - 21:56:33
Horadrim

Нов участник

Profi_Cooler Благодаря за отговора! Рид ампулата и магнита са наред. Понеже исках да измеря какво идва като напрежение до релетата, откачих корпуса на платката от челната част на фризера. За да симулирам затворена врата (и да не свети лампата постоянно), сложих магнит пред ампулата. Що се отнася до датчика - имаш предвид този, който е хванат за клемореда ли (номер 76 от схемата)?
вентилатора не задира, в изправност си е. Пускан е директно с, изведен от фризера кабел, за да се провери как се държи. Стиропора е ад за поставяне обратно.
Понеже по-горните постове ме подсетиха за кабела, се порових из нета, за да видя какво може да се открие по въпроса. Оказва се, че това е кабел за допълнителен модул, който клиента може евентуално да си закупи:
Net@Home
Depending on the model and the options, the appliance can also be equipped with an additional connection for a retrofitted Net@Home module.
You can connect either a TeleSafe module or a House-bus Module. You can obtain these modules from your dealer.
For technical warranty reasons, the module must be fitted only by customer services.
You will find furtherinformation at our Internet site www.liebherr.com
Явно става въпрос за допълнителна екстра, а не нещо жизненоважно за самия уред.

фризера с който и аз се занимавам има същия отрязан кабел, със същия шлаух и надпис. Малкия детайл в случая е, че двете средни пера на въпросната платка, не се използват - ако се проследят шините, се стига до места, където трябва да има запоени елементи, но си личи, че фабрично не са положени. Самия кабел прави контакт именно с неактивните пера, незнайно защо. Активни са двете крайни пера и имат връзка с 5 волтовото реле, което се вижда на снимката.

att-51bf5f060f375atic.jpg

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Яну. 2011 : Отправено: 17 Юни, 2013 - 22:09:58
kolyo

Админ

Horadrim, смени датчика на изпарителя

Всичко записи: 11379 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Юни, 2013 - 22:41:27
Horadrim

Нов участник

Благодаря за съвета, но имам следния въпрос - след като обиколих магазините за електронни компоненти, се оказа, че такъв датчик е почти невъзможно да намеря.
Някой може ли да ми даде идея от къде бих могъл да намеря евентуално такъв термистор ?

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Яну. 2011 : Отправено: 20 Юни, 2013 - 00:27:01

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Фризер Liebherr GSN 2436 - ­ грешка F4 [Страници (1)]