Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик OSAKA CH-12-NS

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

V_SO

Нов участник

osaka ch 12 ns интересува ме ,как да извадя платката с приемника за дистанционното управление.
Трябва ли да се сваля цялото вътрешно тяло или има друг начин?

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 16 Януари, 2009 - 21:59:56
СТОЯН

Постоянен участник
От: Бургас

Две болчета държат големия капак. Развиваш ги и си готов.

Всичко записи: 250 : Дата на рег-ция: Апр. 2007 : Отправено: 16 Януари, 2009 - 22:28:02
V_SO

Нов участник

Намерих ги , разглобих го и даже го оправих. И при мен беше изгорял приемника за ДУ. Сложих от ТЖ и всичко е О"К

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 17 Януари, 2009 - 13:53:02
max-2

Нов участник

Osaka CH-12 NS - компресор
Миналата година със застудяването Osaka CH-12 NS отказа да топли, като работеше външната перка и вътрешното тяло, но компресорът-не. Смених двата кондензатора (30микрофарада и 2мкф.) втория не го знам каква функция има и климатика тръгна и си работеше чудесно до миналия ден, когато пак започна да не топли.
Пуснах го да видя какво става и пак проработи, затопли до зададената температура, изключи, но при спадането на темп. в стаята компресорът не се включи, а само външната перка, а вътр. тяло духаше студено и показваше 17гр.
Реших аз, че пак се е прецакал кондензатор, защото тези, които сложих не изглеждаха много читави-леки и малки бяха, купих и смених големия, пуснах климата и шест часа работи идеално, поддържаше си 27 градуса, дори го пуснах с вентилатор на макс. и т.н. .
Преди малко пак започна старата песен-духа студено, със зададената сила на вентилатора, но не в зададената посока-надолу, а с посока напред и надолу, както е на обдухване с малка скорост на вентилатора, когато следи температурата на стаята. Външната пита не е замръзнала, чиста е.

Технически съм достатъчно грамотен, липсва ми опит в хладилната и климатична техника.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Дек. 2009 : Отправено: 09 Декември, 2009 - 23:04:44
kolyo

Админ
От: Русе

Като си "технически грамотен" не можеш ли да замериш тока на компресора или да видиш дали му отива захранване.
На табелата пише какъв е номиналния ток.

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 09 Декември, 2009 - 23:12:20
DAIKIN

Участник

този модел на осака често подпушва байпаса на чека и вдига високо налягане
наи вероятно е това....

Всичко записи: 65 : Дата на рег-ция: Авг. 2009 : Отправено: 10 Декември, 2009 - 22:19:18
vbi

Нов участник
От: Пловдив

По добре го изключи за да изтине компресора!
Изкючва ти термичната защита.Така със сигурност ще тругне като го пуснеш.

Max_2, започне ли да ти изключва така компресора знай ,че вдига ампераж.
Тока на компресора и съпротивлението на датчиците може да измериш , но с чека и капилярките няма да можеш да се справиш.Нямаш необходимото оборудване.Зачести ли с изключването на компресора викай специалист!
Обикновенно гадостите стават в най-големият студ , а колегите тогава размразяват някой модели клими.

Всичко записи: 34 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 10 Декември, 2009 - 23:17:03
max-2

Нов участник

Благодаря на всички за отговорите! Вече 5 дни не е имало проблем с климатика, фактически да обобщя:след смяната на кондензатора след 6 часа изключи 1 път, спрях го само от дистанционното и след час го пуснах и оттогава 5 дни не е давал проблем. Явно нещо е тръгнало да сдава багажа, но докато не откаже няма как да разбера, така, че ще викам специалист като спре отново.
vbi, при това положение може ли да е от датчици, поне като меря тока да ги измеря и тях. Ако може да ми кажеш и какви стойности трябва да имат датчиците?

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Дек. 2009 : Отправено: 14 Декември, 2009 - 10:43:45
vbi

Нов участник

Според мен при това положение не е от датчиците . Най вероятно ти запушва малката капилярка .
Ако беше от датчиците проблема щеше да е постояннен.
За твоят модел незная точно колко е.Мисля , че е 5 кОМ . По принцип всички датчици в Осаките са с еднкви стийности.Мериш всички датчици и ако има фрапиращи разлики при една и съща температура значи датчика е проблемен.
Дефектите при датчиците могат да бъдат :
1. Променена хапактеристика
2. Окъсяване
3. Окъсяване при промяна на температурата
Дано да нямаш проблеми. Успех
2. Чек + капиляри
3. Зареждане с фреон
Сумата която ще получиш варира в зависимост отфирмата която ще наемеш.
Зависи и от населеното място(София или друг град).

Всичко записи: 34 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 14 Декември, 2009 - 15:45:57
vaioo

Редовен участник
От: София

не е задължително да е влага,може и някакви боклуци да се мотат по тръбите,а за ремонта-до към 200 лева би трябвало да влезнеш.от там нататък ти си преценяваи.

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 14 Декември, 2009 - 22:08:03
kolyo

Админ
От: Русе

OSAKA CH-12-NS проблем при ­ отопление
в режим на отопление питата на вътрешното тяло се обледенява чува се съскането на фреона,климатика започва да духа студено и след минута спира в това време външното тяло си работи,тръбите от външно до вътрешно тяло също са студени интересното е,че всички други режими работят нормално.Проблема се е появил два дни след като е станало късо съединение - изгоряла е крушка- при което е изключил главния предпазител на апартамента.
Ще съм благодарен за съвет какъв би могъл да е проблема и как да го реша евентуално ?
alexnt

Можеш да започнеш от бобината на четирипътния вентил.
Bat Lyubo

Всичко записи: 11469 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Януари, 2010 - 15:17:38
alexnt

Нов участник

Смених бобината, наистина беше изгоряла.
Климатика работи перфектно.
Безкрайно ви благодаря за помоща !

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 13 Януари, 2010 - 13:02:09
nmen

Нов участник

OSAKA CH-12-NS - размразява на всеки 10 минути
Днес и моят отказа да топли с падането на снега . Около външното тяло няма нищо .Не може да стигне 22 градуса . работи около 10 минути и започва да размразява , а не е заскрежен . Около 5 минути прави там нещо , после тръгва да духа топло за около 10 мин и пак изключва и започва да размразява или каквото прави там .
Един от друга фирма ми каза , че имало някакъв джъмпър дето се мести , но не знаел къде е . Верно ли е това ?

външното тяло е над вътрешното . Монтажниците са направили кръг с тръбите. Възможно ли е да не топли затова ?

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Яну. 2010 : Отправено: 19 Януари, 2010 - 17:36:48
СТОЯН

Постоянен участник

Да не са объркани кабелите за бобина и вентилатор.
трябва да се замери кондензатора на компресора.Добре е да си замериш и напрежението в мрежата.

Всичко записи: 250 : Дата на рег-ция: Апр. 2007 : Отправено: 19 Януари, 2010 - 18:17:17
max-2

Нов участник

Ето и развитието на моята сага с климатика, който спира когато му падне: Колегата DAIKIN постави точна диагноза-климатика запушва капилярката, вдига високо налягане и изключва термичната защита на компресора. На 26 бара налягане температурата на струята на вътр. тяло е 39гр. при външна -2гр., има голяма разлика в температурата на тръбите при крановете-едната си е студена, а компресора не вдига ампеража, даже работи на 5-5,5А, при нормална стойност 6А. Техниците казаха да се подготвям за нов климатик, от този нищо не става.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Дек. 2009 : Отправено: 29 Януари, 2010 - 10:05:10
vbi

Нов участник

При какъв ампераж ти изключва климатика ?
Ако изкючва при 5-5.5 А и налягане 22-24 at.,може да се притесняваш .
При по-голям ампераж от 6А , налягане над 27at. и хладна пита(дебела тръба топла , тънка почти студена),значи прави запушване.
При това положение смяна на чек вентила , удължаващата капеляра и продухване на системата е решение.
Каква е причината да ти поставят диагноза ("от този нищо не става")?

Всичко записи: 34 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 31 Януари, 2010 - 23:04:36
frizman

Нов участник

Каква е причината да ти поставят диагноза ("от този нищо не става")?
Как каква не им се занимава на хората не е сигурен ако ти вземе 150-200 лева и после не стане или пак запуши тогава какво парите ли да върне или пак да прави климатика

наи много сам виждал 10 годишен климатик и вече компресора няма ватак да работи на отопление
Tera 2008
Не съм много съгласен с теб има климатици които и след 10 години работят добре при мен има два панасоника които са 99г. и този който
работи постояно продължава да бачка без грешка а другия които се пуска по рядко му изгоря компресора друг е въпроса че и по спецификация дават на панасоник 7 години срок на експлоатация.

Всичко записи: 19 : Дата на рег-ция: Ноем. 2007 : Отправено: 01 Февруари, 2010 - 09:03:21
Гост

ОТСТРАНЕН

max-2 когато ти монтирваха климатика , вакум правили са му , ако не 100% имаш запушване. Монтаж с тип фас фас , не става да се искара влагата от трабите или кислорода

max-2 по принцип климатиците от 6 и 7 годишни започват да дават проблеми , наи често е датчици , кондензатор , моторче ван и ватре , бобина все по ел.часта това е напално нормално даже и компресори , зависи колко е ползван климатика , наи много сам виждал 10 годишен климатик и вече компресора няма ватак да работи на отопление. Така че всичко си има живот на работа

Отправено: 01 Февруари, 2010 - 19:25:25
max-2

Нов участник

Vbi, на 5-5,5А си работи и на 26бара, явно това му е границата, на която работи без да изключва, но едната тръба му е студена и вътр. тяло в долната част променливо-ту стопля като горе, ту изстива, така на пресекулки все едно върви фреона. Не сме го чакали да спре, защото не се знае кога, понякога работи с дни.
Това "от този нищо не става" е защото ремонта става бавно и с неясен резултат откъм дълготрайност, както каза Frizman.Казаха, че този модел запушвал от лака на намотките на компресора, не знам дали е така, чували ли сте за такъв дефект, или просто оправдават липсата на вакуумиране при монтажа?
Tera 2008, когато го монтираха беше преди 6 години, не съм знаел тогава за вакуумиране, пък и бяха "познати"
Ако някой от форума и от Пловдив иска и прецени,че може да се справи с проблема+прецизно почистване на системата, продухване с азот, вакуумиране и зареждане по книга, нека каже. Не ми се маха климатика, понеже съм доволен от него, един от добрите модели на Осака е. Помни си настройката на клапите, хоризонтално и вертикално, сравнително тих е, не духа студено при размразяване и има много точен датчик с бърза реакция- при зададено 25гр., достигайки 26 спира да духа, падайки на 24 се включва пак. Проверено и с втори термометър на около 1, 40м от пода в другия край на стаята.
Ако се ремонтира климатика трябва ли да се смени маслото и как ще се изчисти компресора от мизерията в него?
frizman , Крановете на външното са наравно с долната страна на вътрешното. Тръбите са около 1 м., от крановете се издигат около 15см. в дъга, дупката в стената е под нивото на крановете, на долния ръб на външното тяло. Вътре тръбите влизат на 5-7см. под вътр. тяло. Значи общо казано долния ръб на външното е с по-малко от 10см. по-ниско от долния ръб на вътрешното тяло и между тях тръбите издигат дъга около 15-18см.

att-4b6b00f243c99CH.jpg

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Дек. 2009 : Отправено: 02 Февруари, 2010 - 16:19:38
Гост

ОТСТРАНЕН

max-2 , моят поглед нат тоя тип климатик е че са едни добри машини работят перфекно
аз лично имам монтирани много такива от преди 5 или 6 год и нямам нито един които да е запушил да сам сменял чек или капилярка затова почти сам убеден че и при теб е нещо друго пак и за мен е напълно нормално при външна -2 и незнаино колко е вътре изход 39гр и налягане 25или 26 бара супер

max-2 това което си снимал не е модел CH-12-NS
и за това няма диоди на тоя модел сашто си има грешки но се изписват на дисплея

Отправено: 02 Февруари, 2010 - 20:55:09
mobilclima

Нов участник

климатик osaka CH 12 NS
здравеите колеги имам следния проблем с оската ch-12-sn когато я пуснеш на отопление
работи докато постигне зададената температура тя си има скала с диоди когато стигне зададена температура и външното тяло спира и после не иска да тръгне докато не се рестартира а помещението става студено
работи си външния вентилатор
когато я пуснеш всичко си работи
диодите са за градусите зададени и постигнати не изписва проблем там

в стаята става студено а вън не тръгва нищо и по скалата температурата е паднала

Всичко записи: 5 : Дата на рег-ция: Ноем. 2012 : Отправено: 10 Декември, 2012 - 19:17:46
СТОЯН

Постоянен участник

замери трите датчика трябва да са по 10 килоома ако са добре значи става нещо с платката.

Всичко записи: 250 : Дата на рег-ция: Апр. 2007 : Отправено: 11 Декември, 2012 - 20:58:49
BEAR1

Нов участник

Колеги имам проблем със същия модел климатик.Преди седмица го зареждах по табела и работеше нормално до днес. Като го зареждах налягането беше 24 бара и вентилатора изкл. и на 19 бара си включваше.
Днес вдига налягане от 31 бара и ампераж 13А. Питата на външното тяло замръзва от време на време си работи до 24 бара. Съмняваме за пропуск или запушване на чека. Температура външна 16гр.
Направи ми впечатление че другия работещ климатик вдига максимум 9А при зададени на отопление 5.96А

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 09 Ноември, 2014 - 19:53:03
Георги Стоичков

Редовен участник

Тия осаки, така си запушват и вдигат налягане като побъркани, единствената оправия е смяна на двете капилярки и чека и хубаво продухване на външното с азот .

Всичко записи: 249 : Дата на рег-ция: Окт. 2010 : Отправено: 10 Ноември, 2014 - 08:40:32

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик OSAKA CH-12-NS [Страници (1)]