Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Климатик MIDEA MHA-60HR - трупа ­ лед

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Гост

ОТСТРАНЕН

колеги имам проблем с два климатика medea MHA-60HR (канален тип), не мога да ги накарам да заработят както трябва
клиента ми твърди , че инженери са му исчислявали всичко и накрая нищо
при пускане на климатика след около 10 мин почва да трупа скреж а температурата вън е 4 градуса не знам вече кво да им правя
първоначално источих фреона R22 оказа се че имат по 1500 гр а на табела пише 3300 гр
заредих с кантар и машината заработи по същия начин и втория и той тръгна но сега около седмица проблема се повтаря
при оглед за теч на фреон не се забеляза нищо
някои дали ги работи същите климатици и тоя скреж който правят се превръща масивен лед

за филтрите - не са оригинални а от вата не ми харесват лично на мен
тоя дето е монтирал обяснил че се плащат отделно и му монтирал тая вата
няма нагреватели за входящия въздух , ползват се клапите на климатиците за да има откаде да засмуква аспирацията за дима единият климатик смуче от партерно помещение не е направено така че да варти въздуха в помещението много е глупаво измислено и е спестено много от работите които трябва да се направят
по принцип вентилацията не работи постоянно, пуска се само при нужда
преди да отвори това заведение му предлагах 4-ри колони а клиента канали било по добре

каква мощност реотани се монтират ще бъда благодарен ако някой обясни ?

att-49854856d5d70MHA.jpg

Отправено: 31 Януари, 2009 - 17:08:47
nov

Участник
От: Брезово

първоначално источих фреона R22 оказа се че имат по 1500 гр а на табела пише 3300 гр
заредих с кантар и машината заработи по същия начин и втория и той тръгна
Оставам с впечатление,че пак нямат фреон поне,ако правилно съм разбрал написаното.След като си ги заредил са тръгнали и след една седмица са започнали да замръзват

Всичко записи: 63 : Дата на рег-ция: Септ. 2006 : Отправено: 01 Февруари, 2009 - 17:26:46
аб

Редовен участник
От: Варна

по принцип нагревателите са трифазни и се монтират от този които се занимава с въздъховодите.
има различни мощности зависи от дебита на въздуха които дърпа отвън 3,4,5,6, kw те се продават готови точно за целта
трябва да си малко теникиджия само че да ги скачиш .
не е и твое задължение , да си търси хора дето се занимават с това

mirko , ако иска този човек да топли му трябва двата климатика да въртят въздуха само в помещението и отделно да мисли как да пречупва този отвън.
иначе за лятото става.

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 01 Февруари, 2009 - 17:57:01
Гост

ОТСТРАНЕН

благодаря ти колега аб поне разбрах че проблема не е в климатиците а в начина по които са монтирани

Отправено: 01 Февруари, 2009 - 19:45:43
turboie

Постоянен участник
От: любимец

да точно така, за да вършат работа трябва да въртят въздуха в помещението.ако засмукват вуздух отвън или ги ползват системата от въздуховоди за вентилация затуи има проблем.
Явно фирмата която го е монтирала или е заблудила клиента или не си е свършила работата като трябва.

Всичко записи: 308 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 01 Февруари, 2009 - 22:01:37
Проектант

Нов участник

Каналните климатици са разработени точно за такива нужди – вентилация с добавяне на свеж въздух. Глупаво е да се мисли, че 2 климатика трябва да въртят вътрешен въздух, а за външния да му мислят ЕЛ нагревателите.
Нагревателната мощност за загряване на външен въздух и постигане на температурна разлика от 25 градуса (примерно външна -5 и загряване до 20)
1000 куб.м/ч = 8,5 kW
2000 куб.м/ч = 17 kW
Има много възможни схеми за изпълнение, но при всички тях не се ползва 100% от външния въздух да минава през вътрешното. Трябва да се прави рециркулация.
За да работи правилно, климатика температурата на смесване на външен с вътрешен въздух пред вътрешното тяло не бива да в по-ниска от 7-8 градуса.
Вътрешното тяло на 60-тката на Мидея работи с 2800 куб.м/ч.
При 30% свеж въздух (900 куб.м./ч.; с Т=-5Ц) и 70% рециркулация (1800 куб.м./ч.; с Т=20Ц) се получава температура на смесването 11 градуса. Т.е. климатика би трябвало да работи нормално.
Може да се ползва и по-голям процент на рециркулация, но в този случай свежият въздух следва да се затопли. С ел. нагреватели е много скъпо да топлиш външен въздух! Най-удачно е да се ползва рекуператор тип въздух/въздух. Това е топлообменник, в който изхвърляният мръсен въздух отдява топлината си на постъпващият свеж въздух. В този случай може да се достигне до 60-70% свеж въздух, но пак се ползва рециркулация.
Вентилацията е скъпо удоволствие и не е необходимо да се ползва непрекъснато! Вътрешното тяло трябва да има възможност да работи и на 100% вътрешен въздух, когато няма нужда от вентилация.
Въздуховодите, които свързват вътрешното тяло трябва да са оразмерени за 2-та режима:
1 с включена вентилация и
2 със 100% вътрешен въздух.
Т.е. този тип климатици се монтират само когато има разработен проект по част ОВК в който са изчислени всички режими, скорости на въздуха падове на налягане, температури на смесване въздуха и т.н. Ако проекта е некадърно направен е нормално да има проблеми.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Февр. 2009 : Отправено: 11 Февруари, 2009 - 13:17:26
аб

Редовен участник

добре имаш 2 та климатика в помещението трябва да е поне 23 градуса аиде да те видим кво правиш
помещението е 650кубика външна температура 2 градуса средно

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 11 Февруари, 2009 - 17:19:43
Проектант

Нов участник

Много общо поставяш задачата, но ще се опитам да ти отговоря:
Помещение с 650 куб.м., ако е нормално топлоизолирано (по нормите от 2005 г.) има нужда от 13,5 kW за отопление без външния въздух. 2-те канални машини 60BTU при външна температура +2 градуса имат топлинна мощност от 2х16=32kW. Т.е. за отопление на постъпващият свеж въздух остава запас на мощност от 18,5 kW. Колко въздух ще се вкарва зависи от броя на хората в заведението, но с тази мощност може да се вкарат до 2600 куб.м. като те се загряват от 2 до 23 градуса (това стига за до 65 пушача).
Вътрешните тела са с дебит от по 2800 куб.м./ч Най-добре е въздуха да се подава по равно през 2-те тела т.е. по 1300 куб.м. свеж и 1500 се превърта вътрешен. Точката на смесване пред вътрешното тяло се получава 13 градуса, а след климатика ще се подава въздух с Т=29,5 градуса. Данните са взети от Ix-диаграма за Варна и каталога на Мидеа.

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Февр. 2009 : Отправено: 16 Февруари, 2009 - 11:13:04
аб

Редовен участник

което означава че пак ще замръзват и пак няма да работят добре и пак ще е студено-скучна работа е теорията
а тез норми от 2005г тоз дет ще се топли по тях трябва да е ескимос
на всички ни е ясно че е наи лесно да се сложи допалнително някоя колона, въпроса е обаче че като е дал едни не малко пари собственика се е надявал че вапроса е решен
клиента ми твърди , че инженери са му исчислявали всичко и накрая нищо
при пускане на климатика след около 10 мин почва да трупа скреж а температурата вън е 4 градуса не знам вече кво да им правя

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 16 Февруари, 2009 - 15:30:20
dalgia

Нов участник
От: София

Колега аз се занимавам само с промишлена климатизация и този проблем ми е до болка познат.Решението е много просто за целта ти е нужен канален калорифер сметнат спорет кубатурата на вентилацията.После зимаш един терморегулатор които го монтираш да управлява така калорифера че на входа на климатика температурата да е 10 градуса(калорифера задалжително е монтиран преди климатика).След което климатика си достига зададените градуси в помещението.Но тук се збласкваме с още един проблем,обикновенно датчика за контрол на стайна температура е монтиран на входа на климатика така че и той трябва да се измести,защото става топло.Иначе този проблем с каналните машини е доста неприятен особено ако искаш да правиш климатизация примерно на кафе,особено като изискването е 100 процента свеж въздух и 10 кратен обмен ако има места за пушачи.

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Септ. 2007 : Отправено: 21 Февруари, 2009 - 17:37:00
Гост

ОТСТРАНЕН

съгласен съм за калорифера но при монтиран вече климатик вазмойно ли е да се монтира тоя калорифер без големи промени и мен ме претеснява че филтрите са от няква вата и да не се запали нешто а и незная по къкав начин се изчислява мошноста на тия реотани като се замисля точно на входа на клапата там дето влиза свежия ваздух могат да се монтират нагреватели но не сам сигурен дали там им е мястото

Отправено: 23 Февруари, 2009 - 19:20:21
аб

Редовен участник

ами щом е на входа ще стане така или иначе тавана предполагам е затворен вече и няма голям избор невярвам да му се кърти таван на собственика ако е гипсокартон филтрите естественно по далече няма сега като не можем да го стоплим за го потпалваме завалията тои тъи или иначе ял дървото... дето са от вата не е проблем те са си такива така ги правят
то не само туи реотаните се вързват на контактор и се взима инфорнация от климатика като тръгне тогава да вкл.

датчика за температура се слага в тръбите които смучат навън мръсния въздух

филтрите даже трябва да са преди калорифера не е проблем да се изместят с едно парче въздуховод 1м към калорифера навън

а mirko , я му набухаи някои колона и не се занимаваи хем ще вземеш някои лев хем и неговата работа ще е ток

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 23 Февруари, 2009 - 20:21:15
Гост

ОТСТРАНЕН

благодаря на колегите за саветите които получих сега вече остава клиента ми да е платежеспособен и мисля че ште му се решат проблемите с отоплението

Отправено: 24 Февруари, 2009 - 23:58:01
kolyo

Админ
От: Русе

MIDEA МHA-60HR - не работи на ­ студено
Здраейте колеги ,имаме проблем с мидея MHA-60HR канален ,на студено не трьгва,на топло си работи добре.
Сьмнявам се в температурния датчик ,но не го намираме каде е разположен ?
Вътрешното тяло е монтигано в окачен таван.От там с въздуховоди охладения въздух влиза в помещенито. Според мен въздушния температурен датчик е някъде на тавана при вътрешното тяло,а там е студено и затова климатика не включва. Но понеже достъпа е доста ограничен искам да съм почти сигурен за да не копая напразно. Не трябва ли датчика да е в някой въздоховод от който турбината засмуква въздух от помещението или тя засмуква външен въздух? Има и възможност климатика да е свързан с вентилацията.
zarat

Той се намира на корпуса на турбината вьв вьтрешното,или в най-лошият случай да е изпаднал.
Сьс сигурност на 100% се намира вьв вьтрешното тяло.Неможе да бьде изнесен,не е правилно,ще дава грешки.Кьм вентилацията не се свьзва,а само кьм приток вьншен.Вьтрешното тяло само засмуква отвьн по вьздуховоди вьздух около 10-50%.Така,че е вьзможно да не се вкл на студено.
rjrjrj.rjjj

Всичко записи: 11376 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2011 - 03:41:06

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Климатик MIDEA MHA-60HR - трупа ­ лед [Страници (1)]