Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Хладилник Siltal - компресор

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (2): [1] 2 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 компресора не тръгва
GTech

Нов участник
От: Варна

Здравейте,
имам следния проблем:
вчера когато се прибрах от работа намирам хладилника си тотално размразен. Не мога да преценя колко време не е работил, но предполагам че е около 24 часа. Компресора беше горещ, почти не можех да си държа ръката върху него (50 -60 градуса предполагам)

Предисторията: Хладилникът е около 10-12 годишен. Точен модел не можах да открия, освен че на вратата пише Siltal Linea Gentile.
Компресорът е Danfoss NL7F 105G6706
В последно време ми направи впечатление че температурата вътре в хладилника не се задържа и се наложи постепенно да вдигам нивото с термостата. Последно го оставих на 6та степен (от 7 въжможни).

Замерих намотките на компресора - 16,5 и 15,3 ома. Късо към корпус - няма
Огледах му стартовата верига, и след като погрешно реших че "таблетката" вътре е кондензатор който е пробил (щото даде около 28 ома), днес си купих ново стартово реле. Смених го, което не промени нищо. Побеснях за 8 те лева дадени нахалос. Преди малко шунтирах термостата - знае ли човек. Никакъв ефект. Според един познат се задейства защитата winding protection най-вероятно защото мотора се е заклинил.

Удрях го с дръжката на чук - няколко пъти. Пак без резултат.
Въпросите ми са:
1. Сеща ли се някой какво точно става?
2. Ако е компресора, може ли той да се ремонтира или трябва подмяна?
3. Заслужава ли си занимавките?
4. Ако си заслужава някой да има идея към кого да се обърна? (намирам се във Варна)

Благодаря предварително

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 11 Март, 2009 - 19:25:07
аб

Редовен участник

последно работи ли компресора или не ако не как е загрял
трябва да замериш двете намотки между 3 те крака на компресора и да изкараш 3 съпротивления
Замерих намотките на компресора - 16,5 и 15,3 ома
значи трябва да завартиш в още едно възможно положение уреда
едната намотка другата и между 2 те

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 11 Март, 2009 - 19:35:53
Дани___Д

Редовен участник
От: Видин

1. Сещам се
2.За смяна е компресора.
3.Виж колко ще ти искат за ремонта и прецени струва ли си. 150-220лв. по мои сметки в зависимост от марката на компресора.
4. Не мога да кажа.

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 11 Март, 2009 - 19:38:29
GTech

Нов участник

ab, да компресора работи - като печка. След като са здрави намотките и им се подаде напрежение....И да, мерих и между третата двойка - дава сумата от двете

Последния тест който правих е да подам напрежение на работната намотка и после с отверката свързване и на стартовата за 1 сек. Нищо друго не е свързано, нито ключове нито релета....
Чува се малко по силно жужене и после спира - явно толкова му трябва да се включи топлинната защита. Определено компресора неще да врътне и това е.

Имам следващо питане - каква може да е причината за заклинването на компресора? Визирам и трудното охлаждане в последно време. Ако е изпуснал фреон може ли това да доведе до скапване на компресора?

Щото ако е така, значи може да имам пробойна нейде, да сменя компресора и да рева пак по форумите след 2-3 месеца...

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Март, 2009 - 10:10:24
Bat Lyubo

Постоянен участник
От: Русе

Ако е изпуснал фреон може ли това да доведе до скапване на компресора
Да.
може да имам пробойна нейде, да сменя компресора и да рева пак по форумите
Част от дефектацията е да се скъса технологичната тръба и да се види има ли фреон. Ако няма трябва да се надува , да се търси пропуск и да се отстрани /ако е възможно/.

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 12 Март, 2009 - 11:49:14
GTech

Нов участник

ОК, а каква е вероятноста в момента да е останал почти на сухо, но ако се напълни компресора да тръгне?

За Danfoss само хубави работи чувам

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Март, 2009 - 12:09:11
аб

Редовен участник

никъква , не е останал на сухо в него си има масло бачка и без фреон
тея компресори не могат да стартират от налягане някои път, че може да е нагнетил да е спрял от прегряване и ако е запушен да не може да разсее налягането и за това да не захапва-
ОК, а каква е вероятноста в момента да е останал почти на сухо, но ако се напълни компресора да тръгне?
тва е вероятноста и то само теоритична

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 12 Март, 2009 - 15:16:13
GTech

Нов участник

Благодарско аб, ако правилно те разбирам като му изпусна фреона (което така или иначе мисля да направя довечера) - има вероятност да завърти?
изхождам от твоята версия за нагнетяването...(ако е под налягане в момента).

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Март, 2009 - 15:37:00
qsen

Участник

Когато му изпуснеш фреона и ако случаино развърти което ме съмнява каква е гаранцията че като го заредиш след това ще стартира.Според мен направо си плаче за нов компресор.

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 12 Март, 2009 - 15:49:37
GTech

Нов участник

Ами гледайте сега, аз от климатици и хладилници не разбирам особено (освен основния принцип на действие). Съсем в друга сфера са ми познанията. Просто съм техничарче, и обичам сам да си оправям нещата. И на техник ходя само в най - краен случай (и го гледам в ръцете - ако не ме изгони де - като знам аз колко мразя да ми висят на главата)
Най малко държа да знам кое и как.

та като го резна довечера, и ако вземе че тръгне....ами после ще търся запушване.
ако се стигне до там...филтър осушителя ми е първия таргет. и после нещо като дюза имало(не се сешам за точния термин)....и ако се държи добре може и фреон да му туря (добре де - ще намеря кой да му сложи)

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Март, 2009 - 16:16:19
аб

Редовен участник

ами както казах това е само на теория-на практика е почти невъзм.

(Добавено)
ако си на зор с парите под моста някаде срещу еон продават компресори втора употреба от 35 до 45 лева зависи от мощноста
сваляш този носиш го и те ще ти дадът подходящ от там нататък не знам колко щи вземат за ремонта

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 12 Март, 2009 - 17:24:27
Дани___Д

Редовен участник

GTech
Остави майстора да направи дефектация, защото с твоята интервенция няма да тръгне хладилника, а само ще объркаш откриването на повредата от специалист.
Няма нищо вечно. Данфос също се поврежда.
Не е срамно да не разбираш и да не можеш да направиш нещо, което не е по твоята специалност.

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 12 Март, 2009 - 20:44:47
Гост

ОТСТРАНЕН

Само компресор ли има в хладилника.За мен е запушен филтър или капилярка.С едно презареждане(с смяна на филтър и продухване) и смяна пусково реле компресор и е готов.

(Добавено)
R134А много чест запушва капилярка и филтър.

Отправено: 13 Март, 2009 - 07:23:07
Bat Lyubo

Постоянен участник
От: Русе

смяна пусково реле компресор

Последния тест който правих е да подам напрежение на работната намотка и после с отверката свързване и на стартовата за 1 сек
Няма да стане с реле.

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 13 Март, 2009 - 13:28:51
GTech

Нов участник

Забравих да спомена, че снощи му изпуснах фреона. По думите на познатия ми, който споменах в първия пост - прекалеnо малко пусна. Малко или не - не беше съвсем празен.
т.е. явно нейде има дупка....илиии запушен филтър/капилярка както споменава batalski
което е гадно. Айде мъкни бутилката с азот и продухвай. В противен случай - мъкни хладилника. Не знам кое ми харесва повече LOL

и без фреон пак не развъртя. Компресора - RIP.

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 13 Март, 2009 - 16:31:41
lubo pz

Нов участник

колега компресора плаче за нов.вероятно мъничко е прегрял а?
пък и както казват колегите редно е вече да го види специалист

Всичко записи: 4 : Дата на рег-ция: Февр. 2009 : Отправено: 13 Март, 2009 - 19:22:24
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

От това, което прочетох по-горе виждам че "разбираш" от хладилници....т.е. искаш да разбираш. Моят съвет е: остави го комресора да се охлади, вземи едни амперклещи и ги закачи на единият от захранващите кабели на компресора; или преди релето, или преди термичната защита. Включваш и гледаш какво показва...ако вдига повече от 4А - пиши го бегал компресора!

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 17 Март, 2009 - 22:24:30
turboie

Постоянен участник
От: любимец

Хладилник Siltal Linea Gentile ­ - не замръзява
Хладилникът ми Siltal с отделна камера не беше работил дълго време - половин година не е включван. Включих го и показва знак, че работи, но след 8 часа се оказа, че не охлажда, нито в камерата, нито долу беше охладено, а компресорът продължаваше да бръмчи. Каква може да е причината за това? Преди 4 години майстор сменя компресора., но от тогава си работеше нормално.

Хладилникът ми Siltal Linea Gentile - с отделна камера, който не е ползван вече половин година, го включих вечерта и сутринта се оказа, че не охлажда, а компресорът работи. Преди около 4 години майстор му сменя компресора и от тогава не е имало проблем.
Дали има вероятност да има някакво запушване или фреонът е излетял?
Реших да се допитам тук, преди да се обърна към майстор. Все се надявам, че може да е проблем който бих разрешил сам и поне от обща култура се радвам да комуникирам с хора вещи в тази област
magelan
вазможно е да се е разцентровал ротора на мотора и да опира в статора.преди доста години биах отворил подобен конпресор беще изфърлен,и като го отворих се оказа заклинил ротор центровах го ,ам анепомнаи как беще точно беще преди доста години,заварих го масло и още си работи само че го ползвам даси помпиа гумите .

Всичко записи: 308 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 22 Април, 2009 - 20:04:39
Sashko

Редовен участник
От: Враца

вазможном е да се е разцентровал ротора на мотора и да опира в статора

Може и да е възможно??? Ама май няма газ.

Всичко записи: 207 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 22 Април, 2009 - 20:11:19
biaggi

Нов участник

може да е запушен

Всичко записи: 16 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 24 Април, 2009 - 12:20:39
magelan

Нов участник

И какво се прави като е запушен?
Исках да разбера дали има някакъв начин за тестване на проблема с хладилника ми, а не да съм като някои хора дето биха позвънили на електричар с думите: "бихте ли дошли, имам проблем - лампата в коридора не свети".

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Март 2009 : Отправено: 25 Април, 2009 - 14:44:12
Дани___Д

Редовен участник

И какво се прави като е запушен?

Търси се къде е най-близкия хладилен сервиз или магазин за бяла техника.

Всичко записи: 174 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 25 Април, 2009 - 15:27:48
kableman

Редовен участник
Не се чуди, според мен дефекта е механичен.Ето и снимки на ено компресорче Danfoss, Само на 3 месеца работа,здрави намотки,а блокирала втулка отпред на коляновото валче.Това ми е третия подобен случай.Отварям ги от интерес,не се занимавам с хладилници.

Всичко записи: 218 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 27 Април, 2009 - 15:57:42
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

Първо и аз ще го обърна, ако не е противопоказно
обръщат се единствено старите амонячни хладилници, а за компресорните е вредно дори и на 90 градуса наклонени да се транспортират заради маслото в компресора, което ако стигне и се утаи по вътрешните стени на изпарителя ще създаде още по-големи главоболия! Не се инати, а си викни техник!

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 27 Април, 2009 - 22:11:13
magelan

Нов участник

Е, викнах техник, взе го да го ремонтира и ми се обади, че не можел да се ремонтира... фреона бил му излетял и мястото на изтичане било някъде между долната и горната камера, на недостъпно място

Въпросът е в това, че мислех че е ремонтируем хладилник, т.е всяка една част подлежи на смяна, та чак не ми се вярва на решението на техника

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Март 2009 : Отправено: 30 Април, 2009 - 15:19:42

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Хладилник Siltal - компресор [Страници (2): [1] 2 » ]