Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Хладилник Snaige RF 310 - ­ запушване

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (3): [1] 2 3 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

flipz

Нов участник

Хладилник Snaige RF 310 с фреон ­ R134a - от по- високите с 2 части. Долната е камера, а горната хладилник.
От известно време горната част поддържа около 10 градуса, а фризера си замразяваше, т.е. в него нямаше проблеми. Техник посъветва да допълним фреон понеже е на 4 години и дойде. Установи, че в него има фреон т.е. е нямало изпускане и реши, че е запушен. Смени 2 филтъра, но без успех. Когато пусне компресора през филтъра излиза въздух без проблеми, но проблема идва след филтъра. Тънката трабичка която следва явно тя е запушена. И така отвори от другият краи и когато надуе с един друг компресор минава много слабо въздух и когато изкара маркуча на компресора пуфва голямо налягане. Същото се получава и когато опитва от там да пусне фреон за да излезе през малката трабичка.

Мотора работи идеално и нито брамчи, шуми .. прави си работното налягане, но явно има запушване след филтъра.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 20 Юни, 2009 - 18:23:04
Дани___Д

Редовен участник
От: Видин

Ако правилно си описал действията на майстора, май е по-добре да потърсиш някой друг да ти види хладилника

Всичко записи: 173 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 20 Юни, 2009 - 20:09:50
Todor Todorov

Постоянен участник
От: Шумен

Термостата на каква позиция е?Ако е на 1 е нормално да подържа 10гр. Чуваш ли го да включва и изключва ?Целия изпарител заскрежава ли?

Всичко записи: 416 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 20 Юни, 2009 - 22:17:20
qsen

Участник
От: Варна

Ако има запушване след филтъра няма да ти работи и фризера т.к. това са последователно свързани изпарители.Но има начин да се отпуши капилярната тръбичка.Твоят маистор и 100 филтъра да смени положението ще си остане същото т.к. явно проблема не е там.
Както е писал колегата Дани___Д намери си друг хладилен техник, но му обясни какво е правил предния колега.

Всичко записи: 86 : Дата на рег-ция: Яну. 2007 : Отправено: 20 Юни, 2009 - 22:52:13
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

Едно предполагам идентично Snige къса и моите нерви вчера, след смяна на компресор, филтър, продухване с азот просто запушваше малко преди края на изпарителя във фризера, качва налягане и просто не пълни изпарителя на фризера..... близо 3 часа работа, и накрая обясних на клиента, че хладилника му е за брак. Snige-то беше доста дърто, но явно прави тапа някъде по тръбите!

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 00:52:07
ledenia123

Нов участник
От: София

Според мен имаш запушване в изпарителя на хладилната част, а не в капилярката, тъй като това са две свързани инсталации с камерата - първо пълни камерата , а след това хладилната част .

вазможно е и това когато е много стар хладилника просто с времето стоманените тръби на кондензатора отлагат окиси и запушва безвазвратно и наистина е за брак

Всичко записи: 37 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 01:02:09
flipz

Нов участник

Говорих с познат техник от др. град той имал същият хладилник и препоръча допълване на фреон. Този юнак дошъл, разкачил тръбичките за вратите или не знам за къде .. т.е. някакво допълнително охлаждане и дръпнал една директна тръба, да затвори кръгът. Без да вакумира пуснал от бутилката със една шлауфка фреона на работещт компресор и постепенно вкарвал газ.
Това след смяна на филтър и продължил докато решил, че системата е пълна.
След това на тръгване хладилника спрял да работи ... и той си отишал. Днес дойде надува с един др. компресор ... пълни 3 пъти с газ от обратната страна на тръбичката т.е. от изхода на мотора. И през малката тръбичка, която е изход на филтъра минава много малък дебит при голямо налягане. Следователно има запушване .. вероятно там се намира изпарителя ... и вероятно заради невакумирането и добавяне на малко метанол е прецакал всичко.

Хладилника правеше на каквато и да е степен 10 градуса и термостата не изключваше. Фризера работеше нормално .. както го дават от производителя -18 градуса.
Сега имам един работещ агрегат .. дори не е шумен и една разкачена инсталация ...

Tози изпарител .. не може ли да се отвори и с някакъв разтвор тези окиси да се ... ха ха 'накажат' .. това си е много кофти. един изпарител 600- 700 лв на вятъра.

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 01:07:07
Silves

Редовен участник

не може ли да се отвори и с някакъв разтвор тези окиси да се ... ха ха 'накажат'
дори и да се изчистят окисите - ще се появят отново! R134а е "мръсен фреон" и често запушва филтри и капиляри
това си е много кофти
гадно е, но ние като техници преценяваме понякога, че е по-добре е да се бракува хладилник, отколкото да се наливат грешни пари.
един изпарител 600- 700 лв на вятъра.
един изпарител, но системата е една, и когато се запуши - няма как да работи нормално. А във фризера няма как да се демонтира стария и да се монтира нов, дори и да си намериш подобен с монтаж и преправяне на системата ще ти легне доста скъпо. Новото си е ново!
ще си имам за спомен мотор
нека да си имаш резервен, само го смъкни, и му запечатай тръбите с изолирбанд да не се пълни с боклуци.

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 01:23:35
ledenia123

Нов участник

може да се монтира нов испарител външно и кондензатора се сменя ама зависи колко пари
ако е за мен ще си го направя, ама за клиент не знам дали ще се навие на тази цена изпарителиа е от 30 до 80 лева е зависи от изпарителя
кондензатора не знам трябва да проверя при теб предполагам че е двоен

Всичко записи: 37 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 01:43:01
Гост

ОТСТРАНЕН

Пробвай с метанол ако капилярката е частично запушена ще се оправи

Отправено: 21 Юни, 2009 - 07:33:33
modac

Супер участник

Що ли си мисля,че няма никакво запушване,а просто компресора няма душа

Всичко записи: 588 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 12:46:46
Valio

Постоянен участник
От: Варна

Защото и на мен ми струва така А пък и да не е така от практиката съм се убедил че Снайгето като запуши не се ли оправи с метанол от първич път по добре го зарежи............

Всичко записи: 305 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 17:14:13
flipz

Нов участник

modac , защото очевидно не четеш.
изрично отбелязах, че компресора работи. утре ще купувам нов хладилник, нямах предвид .. че изпарителя струва 600 лв. това е очевидно, че няма да е така .. имах предвид, че ще дам толкова за нов хладилник заради изпарителя

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 17:44:11
Дани___Д

Редовен участник
От: Видин

Чете колегата, но и знае какво пише.
Това, че компресора бръмчи не значи, че е здрав, а всички симптоми говорят за компресор, който не прави нужното налягане. Никъде не е написано, че сте го измерили.

Всичко записи: 173 : Дата на рег-ция: Ноем. 2006 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 19:40:31
Silves

Редовен участник

Това, че компресора бръмчи не значи, че е здрав
съгласен съм......понятието "здрав компресор" не е само дали бръмчи, а също дали и колко нагнетява, дали не духа през смукателната, и не на последно място - какъв дебит има самия компресор!

защото майстора каза 80лв презареждане и ремон,което не е гаранция че след 2дни няма да издумка отново,което е на моя сметка
смени или застреляй този мастер, разбира се че трябва да има гаранция при смяна на филтър и презареждане.....иначе някой хитруша ще се гуши докато се завие свят на клиента...или докато не отнесе някоя "топалка"

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 20:26:18
flipz

Нов участник

Аз да отговоря по моят въпрос и ми трябва помоща ви.
Налях в тръбичката метанол и с един армиран маркуч свързах входа за газ на компресора със изхода директно, защото участъка от изхода на мотора до филтъра и след него работи. Та след като пуснах компресора, другата част т.е. тръбичката от изхода на мотора до филтъра също започна да духа и се отпуши .. налягането на компресора е добро .. и сега какво следва:

- заваряване на инсталацията т.е. затварянето и ... продухване със Азот, вакуумиране и зареждане на френон + малко количество метанол ?

и се надявам този техник да има филтър на бутилката, за да няма влага в фреона му ..

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 21:08:19
ledenia123

Нов участник

колегив този форум ние се опитваме да им помагаме а те започват акъл да ни дават като на колегата
а сега кажете какво да правиме като ти се падне такъв клиент

Всичко записи: 37 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 21:56:14
Silves

Редовен участник

а сега кажете какво да правиме като ти се падне такъв клиент
ами гледаш, и се учиш!!! Пък това, което всеки един от нас е чел в дебелите книгите, и практикувал всеки ден е явно маловажно. Та нали разликата между добрия техник, и шарлатанина е, че понякога когато преценим да кажем "Не, по-добре се замисли за нов хладилник", отколкото да "те обираме 5 пъти за смяна фреон, филтри и т.н."..... но Хей, тогава клиента си мисли: Е*$@ и майстора, като не може да ми свърши работата... колкото повече се занимавате колеги с такива клиенти - толкова повече време губите.
Не искам да наранявам ничии чувства, но и аз мисля, че това е форум където хора, които имат проблеми да се допитат до една "гилдия от техници"

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 21 Юни, 2009 - 22:54:33
flipz

Нов участник

Здр-те приятели, значи след като изпарителя пропусна добър дебит въздух, занесохме хладилника на друг техник. Прочисти го с Азот, взел проба от маслото на двигателя, било отработено .. т.е. вече остаряло. Заменил го с ново, напълнил системата в фреон, посредством следене на мотора т.е. натоварването с Ампер-метър.
Сега хладилника работи идеално, изключва, охлажда както трябва, но е малко по- шумен .. причината е скъсяване на тръбичките от предният 'псевдо майстор' тези за обдухване на страниците ... и така. Получи се но при малко по- кадърен

(Добавено)
Сега ви прочетох писаниците, ами вие разбирачите, явно не се оказахте прави и резултата е положителен. Знаете ли че в момента хладилничето ми с 92 л фризер и 309 хладилна част работи. Еквивалента на този хладилник като нов е над 600лв. След като работи, очевидно ще отложи купуването и експолатация на нов, срещу скромната цена от 60 лв.

Та вие експертите, големите майстори .. можете да посъветвате, но това не значи, че сте богове. Аз съм завършил Ту- София, днес подадох документи за докторантура и си разбирам от нещата, но нямам практика в хладилната техника. Това не значи, че някой си като ме посъветва трябва да го слушам все едно е господ. Факт, че сгрешихте, ако не вярвате мога да кача едно флашче на същата машина господа експерти.

Благодаря на всички, освен с излишните е безполезни спамерски мнения на ledenia123 , Silves

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 01:02:17
rosen__hristov

Редовен участник
От: Шумен

flipz, сигурно си гледал сериите на "Д-р Хаус". На един пациент се поставят няколко диагнози, но докато не се направят необходимите изследвания /разбирай замервания по хладилника/ всичко си остава само предположения. Така че не се сърди на колегите, че не успяха да ти помогнат във този форум.
Ако ремонтът можеше да се прави по интернет, нямаше да има сервизи.
Въпреки всичко ,желая дългогодишен живот на твоето "Snaige"

Всичко записи: 111 : Дата на рег-ция: Февр. 2008 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 07:28:33
flipz

Нов участник

rosen__hristov благодаря, гледал съм 2 пъти и 5-те сезона.
Не може да се сравнява хладилна инсталация, която представлява няколко елемента и човек, които е биологичен индивид. Както и да е .. просто бяха много скиптични и ме пратиха на Технополис
Ето едно момче/мъж обясни, начина на зареждане .. че може да се продуха с метанол, азот .. и тн. а не да спори дали си е заминал мотора или не след като не вижда, а аз твърдя че работи

Желая ви всичко хубаво, дори на онези момчета

Всичко записи: 6 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 09:59:10
modac

Супер участник

Аз съм завършил Ту- София, днес подадох документи за докторантура

Аман от инженери бе,много сте велики на приказки,а 90% от вас не могат да забият пирон в кисело мляко.Да ти е честит новия хладилники дано изкара много време.

Всичко записи: 588 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 10:18:00
ledenia123

Нов участник

Благодаря на всички, освен с излишните е безполезни спамерски мнения на ledenia123 , Silves

след два месеца пак ште си във форума според мен ама дано да греша

Всичко записи: 37 : Дата на рег-ция: Юни 2009 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 10:38:10
Silves

Редовен участник

И аз съм завършил ТУ, но не се фукам с това и не претендирам с това...там се научих да гледам и да се уча и усъвършенствам от хората с повече опит от мен самия...все пак занаят се "краде". А това, че някой ме нарича "спамер" - предпочитам да не обсъждам това мнение на един еродиран инжинер-кандидат-докторант, просто не бих паднал на неговото ниво!
Да е жив и здрав flipz, нека да си му работи хладилника като нов, и дано да спре да ни губи времето с неговите глупости!

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 18:57:14
iliya

Участник

flipz , колегите ти обърнаха достатъчно внимание и острия тон и квалификации дори и насочени персонално засяга всички. А по това което си описал като цяло трябва да хвърляме боб за да се направи диагностика.
Но така или иначе си спазил препоръка от форума , сменил си майстора с малко по-кадърен както се изказваш по горе.
По принцип не пиша в такива теми но ми стана интересно колко ти е взел първия техник който е дошъл на крака при хладилника защото до колкото разбрах после си закарал хладилника в сервиз и са ти решили проблема за 60лв.
И един инж. въпрос: колко е според теб е експлоатациония ресурс на един хладилник? Ще ти подскажа само , че в Япония инжинерите правят, струват,баят автомобилите да са със 7 години експлоатационен срок. Тоест седем години да нямаш ядове. Аз не съм инж. но ти гарантирам ,че на тази тема можеш и докторат да защитиш.
ПП. Извинявам се ,че не съм догледал първия пост. Машината била на 4 години.Но и така нищо грешно не съм написал.

Всичко записи: 74 : Дата на рег-ция: Юни 2007 : Отправено: 24 Юни, 2009 - 20:37:56

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Хладилник Snaige RF 310 - ­ запушване [Страници (3): [1] 2 3 » ]