Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Хладилник whirlpool ARZ 905/H - ­ компресор

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 Компресора трака
koko5

Нов участник
От: Варна

Модела на хладилника е ARZ 905/H. Няма данни за количеството фреон в системата.

Здравейте, Днес забелязах че шума от хладилника (whirlpool от 2000-та год) е повишен. Чува се тракане от компресора. Когато му дръпна щепсела, тракането намалява с намаляването на оборотите и спирането на компресора. Хладилника не се е размразил, но е видно че температурата в камерата не е достатъчно ниска.

Какво да правя от тук нататък:
1. Ако е изпуснал фреона, да извикам техник да го зареди, но компресора дали е в ред?
2. Да се сменя компресора
3. Да купувам нов хладилник

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 16:19:01
ewgeny

Редовен участник

Първо вземи го натисни тук там, леко го наклони, дали няма да изчезне дрънкането.

Всичко записи: 130 : Дата на рег-ция: Март 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 16:20:49
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

Компресора е 199W, R600a, 1/5 HP...тракането при работа, причината може да е от скъсана някоя от пружините вътре, или клапата на нагнетателната част на компресора да не наред. Дори и да не намериш същия - всеки аналогов с параметрите по-горе ще ти свърши работа.

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 19:37:24
koko5

Нов участник

Благодаря за информацията!Да разбирам ли че 100% компресора си е отишъл, т.е. няма смисъл да викам техник да го установява.
Възможно ли е повредата да е резултат от външни за компресора фактори, например запушване на тръби или изтичане на фреон?

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 20:41:01
Sashko

Редовен участник
От: Враца

koko5 По добре повикай някой колега да направи дефектация.Ние тука можем само да гадаем,на врачански,,фърляме боб,,

Всичко записи: 207 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 21:10:38
hladnia

Редовен участник

хладилника (whirlpool от 2000-та год)

Да се сменя компресора
Днешната техника доказва че не може да изкара 20години.
Всеки преценява дали да ремонтира или да направи като западняците .

Всичко записи: 237 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 21:27:25
Todor Todorov

Постоянен участник
От: Шумен

чуваш ли го да включва и изключва?ASPERA са корави компресори.Трябва ти диагностика от компетентен техник.

Всичко записи: 414 : Дата на рег-ция: Окт. 2008 : Отправено: 29 Юни, 2009 - 22:08:27
koko5

Нов участник

Явно престоя снощи или последното му включване са довели до окончателното му спиране...
п.п. В прикачения фаил са техническите х-ки на компресора.

едит: Поръчах да ми доставят и монтират нов компресор.

att-4a49dd82ed1f1pera.PNG

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 30 Юни, 2009 - 12:40:18
koko5

Нов участник

Здравейте отново!
Монтираха ми компресор на r134 и нова капилярна тръбичка. Компресора е данфос tls7f.
Сякаш е с по-малък капацитет. Не мога да преценя точно по характеристиките с които разполагам. CECOMAF, Ashrae, Comp./*C са непонятни за мен, въпреки че съм ел. инженер.
Както и да е... Сега имам два въпроса:
1. Едната тръбичка на компресора е замръзнала(заскрежена) като се разтапя когато слагам/вадя нещо от камерата. Това нормално ли е? Или може би ще престане да го прави когато се охлади целия хладилник.
2. В документацията на компресора пише да се ползва работен кондензатор 4uF когато околната температура е 38*С. И тъй като е монтиран на хладилника, който в последствие ще поставя до стената тази температура ще се достига през летните месеци, че и ще се надминава. Да монтирам ли такъв? Какво да правя през зимните месеци (да го свалям ли)?
ремонта излезе 180лв

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 01 Юли, 2009 - 11:53:53
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

180 лв за Словенски Данфос не е лоша цена, а пък TLS 7F е 140 W мощност, със 60W по-малък отколкото ти трябва за хладилника, но Данфос се характеризира, че имат "ниско" налягане и огромен дебит, което е огромен +.
1. Едната тръбичка на компресора е замръзнала(заскрежена) като се разтапя когато слагам/вадя нещо от камерата. Това нормално ли е? Или може би ще престане да го прави когато се охлади целия хладилник.
заскрежава смукателната тръба, което означава, че хладилника е с малко повече фреон от нормалното. Ако след 24 часа това не се оправи - викни го техника отново.
2. В документацията на компресора пише да се ползва работен кондензатор 4uF когато околната температура е 38*С. И тъй като е монтиран на хладилника, който в последствие ще поставя до стената тази температура ще се достига през летните месеци, че и ще се надминава. Да монтирам ли такъв? Какво да правя през зимните месеци (да го свалям ли)?
работния кондензатор го остави през цялото време, всеки компресор, който си има работен конддензатор, трябва да си работи с него постоянно. "Околната температура" около компресора винаги е доста над 38*С поради високата температура на самия компресор.

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 01 Юли, 2009 - 21:43:10
koko5

Нов участник

Обадих се на техника, който ми каза да изпусна малко от фреона докато спре да се мокри и заскрежава (трябвало да бъде само студена).
Извърших операцията и сега само се мокри, някак си не ми се иска да стигам варианта със само студена тръбичка, тъй като ако прекаля не мога да го заредя.
Както казах компресора няма run capacitor, но се препоръчва.
http://www.quadrotek.ru/uploads/data/production/03/danfoss_compressors_r134_brochure2.pdf
Нещо повече, тъй като няма характеристика при работа с кондензатор, погледнах характеристиките на другите модели и установих че компресорите са по ефективни когато работят с кондензатор.
Ако сложа такъв има ли някаква вероятност да му навредя?

Освен това направих няколко измервания...
P=160W
S=228VA
U=225V
I=1.03A
cosФ=0.7

Тъй като Pн=140W ми се струва малко претоварен. Нормално ли е да има такова отклонение или си има причина?

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 02 Юли, 2009 - 16:49:10
modac

Супер участник
От: София

Прекалено много задълбаваш и накрая ще развалиш нещо,а ако си ми клиент на мен няма да ти уважа гаранцията.Най-добре спри да пипаш и да се занимаваш с глупости.Сложи една мастика в камерата,една бира в хладилника и ако след 3 часа стават за пиене се успокой.

Механиката на компресора лежи върху три пружини,нормално е при включване и изключване да се чува леко чукане в корпуса.

Всичко записи: 590 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 04 Юли, 2009 - 15:24:58
koko5

Нов участник

Подновявам темата!

След седем месеца работа, хладилника спря да работи. Компресора има гаранция(12 месеца) от магазина, от който го е закупил техника.

Как да процедирам от тук нататък?
- Обаждам се на техника да подмени компресора и той да се оправя с магазина.
- Да търся хората от магазина да пратят някой да го подмени.

Трябва ли да заплащам за монтажа на новия компресор, при положение че компресора е в гаранция?

Всичко записи: 10 : Дата на рег-ция: Ноем. 2008 : Отправено: 24 Януари, 2010 - 08:47:28
modac

Супер участник

Първо не се знае дали хладилника ти сега не работи заради компресора.
Второ ако проблема е наистина от компресора майстора е длъжен да ди го смени напълно безплатно.Аз поне така правя и мисля,че е редно да се постъпва по този начин,но с уговорката,че сменената част е дефектирала в гаранционния период.
Пиши какво е станало,че ми е любопитно

Всичко записи: 590 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 26 Януари, 2010 - 21:01:07
kolyo

Админ
От: Русе

Хладилник Whirlpool ARZ 905/H - уплътнение
Могат ли на този хладилник да се сменят уплътненията и ако могат как? Разгледахме го доста хубаво, но никъде няма винтчета или нещо подобно за махане на уплутнението и съответно захващане на новото.
n2r

По интересния въпрос е от къде ще се намерят нови уплътнения.
Zdravkicha

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 09 Юли, 2012 - 15:51:29
modac

Супер участник

Залепен е за вратата, няма как да го смениш

Всичко записи: 590 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 09 Юли, 2012 - 21:05:43
kolyo

Админ
От: Русе

Хладилник Whirlpool ARZ 905/h - ­ термостат
След десетина години вярна служба на хладилника ми уърпул 905/h спря да работи. Причината - термостата.
Намерих сервизното ръководство и в него пише:
Switch on temperature min. + 6.0 °C
Switch on temperature max. + 6.0 °C
Switch off temperature min. - 19.0 °C
Switch off temperature max. - 33.0 °C
Дотук добре, но не намерих термостат с такива параметри.
Както и не намерих начин да разчета какво означават цифричките в кода на моя термостат, да да установя дали хладилника до този момент е работил с термостат именно с такива параметри.
Самия термостат е: 00 Wirl R290 _ A13 0455R D390*
Термностата очевидно е производство на АТЕА по заявка на уърпул.

Засега намерих:
1. Вариант
http://nikelectric.com/product_info.php?cPath=54_55&products_id=3414
Който е с:
Максимална температура +4,5/-26;
Минимална температура +4,5/-13

Мога ли да използвам този термостат? Какво би означавало това 4,5 градуса? Максималната температура в хладилника или по-скоро на върха на осезателя?

2. Вариант
http://duelbg.com/bg/catalog/cat:termostati-danfoss1
K59 077В6220
+3.5°C/-10°С
+3.5°C/-15°C
+3.5°C/-20°C
Това 3.5 малко ме притеснява... да не си вадя бирата на кубчета...
Също, дали ще си пасне на мястото на стария, предвид различния производител?

3. Вариант
Предложение за друг търговец от вас, ако моя избор не е правилен?
jijo3
4. Вариант
най близкия магазин за резервни части
термостат К59

Всичко записи: 11375 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 12 Декември, 2013 - 13:05:31
Profi_Cooler

Участник
От: Пловдив

Здравейте, Аз бих се спрял на варинат 1.
Предполагам оригиналния термостат е толкова студен, защото хладилника е без зимно отопление.
Температурата от 6 градуса по целзии - е температурата на включване на стената на която се намира усезателя. Тя е избрана за да може да се гарантира разкрежаването на хладиния изпарител. При по ниски температури примерно 3,5 или 3 градуса по целзии може да се получи натрупване на лед върху няки части от гърба на изпарителя.
Температурите на изключване са избрани по студени за да може да се получат ниски температури във фризера при работа на хладилника в студена стая - т.е да не се размрази фризера.
Бих ви посъветвал да потърсите термостати с температури на включване около 5 градуса по целзии и студените да са поне -25 градуса по целзии.
Поздрави!

Всичко записи: 57 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 12 Декември, 2013 - 15:02:35
modac

Супер участник

Много научно стана. Слагай K59 и няма да имаш проблеми.

Всичко записи: 590 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 13 Декември, 2013 - 21:59:14

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на хладилници и климатици » Хладилник whirlpool ARZ 905/H - ­ компресор [Страници (1)]