Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Разрешително за работа с ­ "новите" фреони

Форум » Други » Общи приказки [Страници (2): [1] 2 » ]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 изискване на РИОКОЗ към хл. техници
simons

Участник
От: Бяла

Става дума за поддържането на промишлени хладилни инсталации, изискване за някакво разрешително за работа с новите фреони / кои са нови и кои стари !?/ изискване на РИОКОЗ към хладилните техници, които ги поддържат.
http://www.riokoz-ruse.com/
Има ли някой на представа за какво точно става дума ?

Всичко записи: 96 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 09 Ноември, 2008 - 17:28:17
hladnia

Редовен участник

Има ли някой на представа за какво точно става дума ?
Лицензиране на монтажници на климатици.
Според информация от правителството се подготвя лицензиране на техническите лица занимаващи се с хладилна и климатична техника- сервизи за хладилници и климатици, монтажници на климатици и др.
Това лицензиране се предвижда да има сила от 4 юли 2009 година, като то най-вероятно основно ще засегне всички хора, които монтират и извършват гаранционно обслужване на домашни и професионални климатици, както и на промишлени хладилни инсталации. Според информацията всеки монтажник на климатици за да се сдобие с лиценз трябва да има поне три години професионален опит в областта или да притежава поне удостоверение за професионално обучение издадено от професионални училища, колежи или лицензирани центрове.
http://www.bbcmb.dir.bg/content/registar.php
1.квалификация
2.Регистър на хладилните техници, притежаващи документ за квалификация
до момента вече СМЕ регистрирани 438

Чукваш на сайта и там пише
http://www.bbcmb.dir.bg/Content/zabbkm.html
1.квалификация

Всичко записи: 237 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 11 Ноември, 2008 - 21:52:02
Silves

Редовен участник
От: В.Търново

Лятото като напече и стане +45 градуса, малко клиенти ще се интересуват дали техниците или монтажниците имат сертификат или не, важното за тях е да се свърши работата максимално бързо......а докато клиентите не се интересуват от това - "майстори-менте-самоучители" ще има под път и над път!

Всичко записи: 135 : Дата на рег-ция: Авг. 2008 : Отправено: 05 Юни, 2009 - 21:59:11
komplekt

Нов участник

Като цяло този курс си е една измишльотина и явна кражба. Въпросния курс е 3 дни. 1ден- теория, 2ден- практика, 3ден- изпит. Някой, ако погледне конспекта ще се оплаши, не е възможно за 1 ден да ти го предадат на теорията. Друго, от което съм много възмутен е таксата от 356лв. , от които могат да ти напишат фактура за 312лв. КЪДЕ ОТИВАТ ОСТАНАЛИТЕ 44лв. ???

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Март 2009 : Отправено: 06 Юни, 2009 - 08:27:12
аб

Редовен участник
От: Варна

вие не разбирате това са адекватни мерки за подпомагане на малкия бизнес в условията на финансова криза
100 лв дневно за хали гали а и наи вероятно присъствието не е задъжително номера е да си цакаш

(Добавено)
тъкмо се чудих каде да дам едни излишни 356 лв

Всичко записи: 245 : Дата на рег-ция: Яну. 2009 : Отправено: 06 Юни, 2009 - 09:27:14
joroklima

Постоянен участник

КЪДЕ ОТИВАТ ОСТАНАЛИТЕ 44лв. ???
Отиват по сметка на Браншовата камара.
А курса иначе е 150лв, а не 356лв. Преди 1 седмица минах този курс, в Пловдив.

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 06 Юни, 2009 - 21:57:23
miro

Редовен участник

Този курс го карат предимно колеги случайно попаднали в бранша, който не са завършили хладилна или климатична техника и искат по някакъв начин да се легитимират. Иначе на всеки който е завършил хладилна или климатична техника му е малко непонятно как е учил толкова години една материя и изведнъж нищооо, трябва курс.За всеки новости си има презентации и семинари и на тях се запознават с работата и харектеристиките на фреоните.

Иначе за да имаш сервиз и да развиваш деиност подръжка на хладилна и климатична техника трябжа да членуваш в Заняятчииската Камара и сервиза да се оглавява от майстор с майсторско свидетелство, там членуват малките фирмички, а в браншовта камара индустриалните фирми или вериги от сервизи.

Всичко записи: 239 : Дата на рег-ция: Юни 2006 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 07:24:17
komplekt

Нов участник

Колега joroklima , миналата седмица се свързах с Институт по климатична и хладилна техника и точно оттам ми казаха тези цифри.
Не знам откъде идва тази разлика, защото едно е 356лв. съвсем друго 150лв !!
Някой друг от форума изкарал ли е този "курс" и да сподели къде и колко?

Всичко записи: 18 : Дата на рег-ция: Март 2009 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 08:38:23
Bat Lyubo

Постоянен участник
От: Русе

Не помня точни цифри, но на мен ми взеха около 240 лв. за двудневен курс и около 35 лв. за напечатването на сертификата. Курса го карах януари в София в Института по хладилна техника и по време на този курс ми казаха, че този сертификат, който ще ми издадат няма да ми върши работа, защото откакто сме в ЕС има нови изисквания и ме накараха да платя още 30 лв. да ми издадат този временен сертификат, за който пишете по-горе, валиден 2 год.
Викам аз защо тогава ме карате да минавам този курс за първият сертификат, ама те /БКМ/ само вдигат рамене и се хилят!

(Добавено)
Иначе за всичко ми издадоха фактура, ама...

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 14:43:32
joroklima

Постоянен участник

Bat Lyubo , не знам, какъв курс си карал, но този който Ние карахме общо 12 колеги, от различни градове, сертификата важи за 5 години и ако последните 3г. няма прекъсване на дейноста, той се подновява наново.
Сертификата е за I категория

Обхват:

1. Настоящия регламент следва да се прилага за персонал, извършващ следните дейности:

а) проверка за течове на приложения, съдържащи 3кг. или повече флуорирани парникови газове и на приложения съдържащи 6кг. или повече флуорирани парникови газове, с херметизирани системи, които са етикетирани като такива
б) извличане
в) монтаж
г) поддръжка или сервизно обслужване

2. Той следва да се прилага за компании, извършващи следните дейности:

а) монтаж
б) поддръжка или сервизно обслужване
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Добавено:
Ето и линк: http://www.bbcmb.dir.bg/Content/sec_zakonodatelstvo.html

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 19:44:45
iliya

Участник

Скъпи колеги да споделя как е в италиянска европа тъй като вроятно скоро ще ви /ни/ дойде до главите. Тук години наред е имало разни курсчета със съмнителен хактер които са издавали квалификациони документи ,но на това са сложили точка. В момента ако не си завършил когато трябва в съответния ВУЗ единственият начин да се сдобиеш със съответния сертификат който се издава от търговската палата и единствено от нея е да работиш три години за някоя фирма със съответния лиценз и то назначен като техник. И техникум да си завършил процедурата е същата. Та моя проблем е ,че документите които имам от Бг в ЕС не ги признават както и да се бият в гърдите тези дето ги издават , а аз преди два месеца регистрирах фирма и се сблъсках с тез проблеми. Имам вариянт да ме назначат в една фирма фиктивно/ като услуга/ и да им ползвам лиценза примерно три години като естествено аз си плащам осигуровките докато направя изисквания стаж, но когато отидеш в търговската палата ти искат договора и осигуровките които са ти плащали в тукашния НОЙ /те му викат IMPS/. И една малка но съществена подробност: за всяка професия си има ставка , в моя случай е 30 евро на час минимална и осигуровката ми прехвърля 1000 евро което за мен в момента е непосилно.
Та предполагам скоро и в Бг може да се направят на европейци да го имате в предвид.

Всичко записи: 74 : Дата на рег-ция: Юни 2007 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 21:57:25
miro

Редовен участник

И тука е така но все още не се спазват законите, само че не в търговската палата се издава документа които можеш да упражняваш деиноста а в занаятчийската камара и не трябват 3 а 5 години да си работил по специялноста и за това се иска да си се осигорявал като такъв,1000 лева е глобата ако имаш сервиз и сервизати няма маистое с маисторско свидетелство.Друг е въпроса дали някого са глобили за това.

Всичко записи: 239 : Дата на рег-ция: Юни 2006 : Отправено: 07 Юни, 2009 - 23:49:50
Bat Lyubo

Постоянен участник

joroklima За същият сертификат карах, но после платих за издаването на още един временен/важащ 2 г./издаден на основание регламент ЕО №303/2008г. Нещо ей такова пише на него.А доколкото си спомням като изтече срока на сертификатите, то не ти ги подновяват само с такса ами пак трябва да караш курс. Мисля, че е така. То човек не може да си гледа работата ами само с бумащина трябва да се занимава. То лошо няма от тези изисквания, но кой ще контролира нещата питам аз?!
Повечето неща ги намерих от сайта на ББК/виж линка на hladnia/.

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 08 Юни, 2009 - 09:08:08
joroklima

Постоянен участник

Bat Lyubo , току що говорих с г-жа Цветана Янкова за този сертификат и тя ми отговори, че сертификата, за който съм държал изпит важи за 5год. А тези колеги, които са минали само курс без изпит сертификата е временен и важи за 2год.

att-4a2cafa568331e000.jpg

Всичко записи: 461 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 08 Юни, 2009 - 09:28:53
Bat Lyubo

Постоянен участник

joroklima Явно си карал направо за втория документ, който на мен ми го издадоха за 2г. валидност. За първият документ също държах изпит , ама започнахме само двамата да си пишем.Айде успех на всички!

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 08 Юни, 2009 - 21:42:59
kolyo

Админ

Документ за правоспособност
Здравете колеги, бихте ли ми казали, кой издава документ за правоспособност за работа с фреон и др. - това е изискване от Наредбата за емисиите във въздуха.
klimastil

Браншовата камара.Ако си в София записваш се на курс в института по хладилна техника и след това държиш изпит пред представител на камарата.За други градове незнам кой организира курса.
modac

а някой знае ли за цената на този курс и дали е с определена валидност
овчаров

Всичко записи: 11248 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 10 Ноември, 2009 - 16:00:38
klimastil

Нов участник

Аз се свързах с един Професионален Учебен център в Габрово. Таксата за да ти издадат Удостоверение е 150.00 лв, за Диплома 300 лв. Изпращат ти материала, разработваш го, преписваш го ръчно изпращаш им го, и после те ти изпращат Удостоверението или Дипломата, това за което си платиш,
даже не ходиш до там всичко е дистанционно. Че то ако трябва да се ходи на тия курсове с дни, къде ще му излезе края и в пари и в дни. Трябва да затворя офиса и както сме малко хора, няма да има кой да работи.

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 16 Ноември, 2009 - 13:05:36
ewgeny

Редовен участник

Е аз сега като съм инж. топлотехника какво правя?

Всичко записи: 131 : Дата на рег-ция: Март 2008 : Отправено: 16 Ноември, 2009 - 15:28:35
klimastil

Нов участник

Според мен нямаш нужда от квалификация, тия 5 години достатъчно си се квалифицирал. Ако си работодател копираш си дипломата, фирмените документи, попълваш формата и искаш от Браншовата камара сертификат

Всичко записи: 7 : Дата на рег-ция: Ноем. 2009 : Отправено: 16 Ноември, 2009 - 16:25:47
simons

Участник

Аз го изкарах курса това лято във Варна- 250 лева. Сертификата е с валидност 5 години. Освен хладилна техника /нищо ново/ в курса е застъпено на особенностите по поддръжката на хладилни инсталации съдържащи повече от 3 кг. хладилен агент и които са под наблюдението на РИОКОС. Правят се досие на всяка хладилна инсталация и годишни отчети които се представят в РИОКОС. Общо взето бумащина и формалности , но колегите които поддържат такива инсталации трябва да имат такъв документ инъче глобите са солени около 2000 лв. А тъкмо взех сертификата и на един от обектите / 6 камери/ ,които поддържам дойдоха и направили предписание в едноседмичен срок да представи всички тези документи. В сайта на Браншовата камара по машиностроене са указани кои центрове са оторизирани да издават такива сертификати.

Всичко записи: 96 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 18 Ноември, 2009 - 18:35:02
ewgeny

Редовен участник

simons , а изпита в какво се състоеше? Казаха ми от камарата, че мога само изпита да държа ама конспект разни такива? И аз съм от Варна

Всичко записи: 131 : Дата на рег-ция: Март 2008 : Отправено: 18 Ноември, 2009 - 22:49:43
simons

Участник

Изпита е от теория и практика-освен чисто технически въпроси има и много въпроси свързани с тия европейски директиви-каква документация се води, какви проверки се правят, етикиране на хладилните инсталации,
общо взето ти дават всичко необходимо като информация как да бъдеш изряден пред РИОКОС.

Всичко записи: 96 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 19 Ноември, 2009 - 12:16:48
kasparvn

Нов участник

simons , къде във Варна да изкарам такъв курс ?

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Яну. 2011 : Отправено: 21 Януари, 2011 - 15:17:18
Bat Lyubo

Постоянен участник

как да бъдеш изряден пред РИОКОС

Оня ден говорих с инспектор от РИОСВ и го попитах как ще контролират нелоялната конкуренция /тези без фирми и разрешителни/. Отговорът му беше, че нямало такава точка в закона. Викам аз, каква е файдата тогава от тези разрешитлни, като е по-изгодно да работиш нелегално- никой не може да те провери, а като си легален ти идват всякакви на проверка/да не ги изреждам/.

Всичко записи: 377 : Дата на рег-ция: Март 2007 : Отправено: 22 Януари, 2011 - 06:15:05
cyprus toni

Нов участник

здравеите колеги аз в момента карам курса не в България а в Кипър , град Никозия и курса ми е 315 евро 60 часа теория и практика и 12 часа само практика но не знам за колко години ще важи
като го завърша ще ви пиша

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Март 2012 : Отправено: 01 Април, 2012 - 23:23:42

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Други » Общи приказки » Разрешително за работа с ­ "новите" фреони [Страници (2): [1] 2 » ]