Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Loading

Книги по хладилна техника

Форум » Други » Общи приказки [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

bugi

Нов участник

Здравейте,
Някой може ли да ми препоръча книги по хладилна техника с практическа насоченост. Благодъря!

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Дек. 2008 : Отправено: 04 Юли, 2009 - 14:58:14
julian1960

Нов участник
От: провадия

имам някои книги за хладилни агригати на руски отпреди десетина години не се занимавам с хладилници мога да ти ги подаря

Всичко записи: 22 : Дата на рег-ция: Юли 2009 : Отправено: 11 Юли, 2009 - 17:48:29
turboie

Постоянен участник
От: любимец

тези кнниги по скоро учебници които ги има в бг,са 2 поне аз намерих и си взех 2.но там можещ да нау4ищ основите на хладилната техника,повечето е формули,в втората книга ремонт и подружка на хладинла техника пище по интересно.но за новите фреони ниама много информациа,а за 410а почити никаква .описаниса стари саоражениа и агрегати.едвали ще научищ нещо ново.а сега определено новостите са много.

Всичко записи: 308 : Дата на рег-ция: Авг. 2007 : Отправено: 12 Юли, 2009 - 09:32:54
hladnia

Редовен участник

Някой може ли да ми препоръча книги по хладилна техника с

http://www.svetove.com/search?srchstr=%F5%EB%E0%E4%E8%EB%ED%E0&submit=%D2%FA%F0%F1%E8&p=s&sin=1&sinstore=2

http://books.svetove.com/c/p-p/m-203/id-25252/%ED%E0%F0%FA%F7%ED%E8%EA-%EF%EE-%EC%EE%ED%F2%E0%E6-%E5%EA%F1%EF%EB%EE%E0%F2%E0%F6%E8%FF-%E8-%F0%E5%EC%EE%ED%F2-%ED%E0-%EA%EB%E8%EC%E0%F2%E8%F7%ED%E8-%E8%ED%F1%F2%E0%EB%E0%F6%E8%E8-%E3%E5%EE%F0%E3%E8-%E3%E0%F2%E5%E2.html

В наръчника са обхванати някои от марките и моделите климатични инсталации с по-широко разпространение у нас, доказали своята енергийна ефективност, с достъпна цена и висока надеждност при експлоатация.

Разгледани са измервателните уреди, използвани в климатичната техника.

Описани са принципите на монтажа на различните типове климатични инсталации. Особеностите при експлоатацията им са посочени за всеки режим на работа - охлаждане, отопление, обезскрежаване и т.н.

По отношение на ремонта са застъпени характерните повреди на климатиците, причините, довели до тях, и начините за отстраняването им.

В приложението са дадени многобройни таблици и работни диаграми, в които е отразена зависимостта на мощността от външната и вътрешната температура,
както и от други параметри, като влажност, ток, налягане и т.н.

Приложени са също таблици с кодове на повредите и оригинални електрически схеми на климатични инсталации.

Надяваме се, че в този вид наръчникът ще бъде изключително полезен за специалистите, заети в сферата на климатичната техника.

Може да се използва като практическо учебно помагало от преподаватели и студенти по топлотехника

Всичко записи: 238 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 14 Юли, 2009 - 18:58:45
modac

Супер участник
От: София

С практическа насоченост едвали ще намериш,всичко е суха теория.
Човека иска да научи нещо на практика как става,а Гатев е толкова далече от практиката колкото София от Луната.

Всичко записи: 592 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 14 Юли, 2009 - 19:46:27
hladnia

Редовен участник

Абе бате това издателство да не е твое,тия учебници са толко безмислени

Не са мои нито съм я чел но чета какво е описано.
Никъде не прочетох човека да пита за книги за инженери а за книга обща култура .

Всичко записи: 238 : Дата на рег-ция: Юли 2008 : Отправено: 14 Юли, 2009 - 20:44:36
petko

Редовен участник

Не съм разглеждал подробно тези учебници въпреки че като студент се опитваха да ни изнудят да си купим единия от тях ... според мен те са едно добро начало за първични знания стига да успееш да отсееш глупостите но това става с практика и ровене...

Всичко записи: 168 : Дата на рег-ция: Дек. 2006 : Отправено: 15 Юли, 2009 - 12:16:58
modac

Супер участник

Повярвайте ми тия книги са много зле,чел съм ги.

Всичко записи: 592 : Дата на рег-ция: Яну. 2008 : Отправено: 15 Юли, 2009 - 20:40:30
Гост

ОТСТРАНЕН

И аз съм ги чел.Те са за начинаещи хладилни техници

Гатев
Да го видиш как заварява modac е свидетел нека той да сподели

Отправено: 15 Юли, 2009 - 21:36:20
cyprus toni

Нов участник

Аз какво да кажа, купиx ги сега да не ги ли чета

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Март 2012 : Отправено: 31 Март, 2012 - 17:41:40
nds51

Нов участник

Оборудване за хладилен сервиз
Здравейте, От дълги години се занимавам с внос на бяла и черна техника втора употреба от Германия. Телевизорите и пералните си ги ремонтирам.
С хладилниците обаче имам проблем. Нямам си никакво понятие от таквази техника. Ремонтирам платки, сменям датчици и термостати и дотам. Опре ли се нещо до същинската-хладилната част-вдигам ръце и карам уреда на майстор. Само че:
-Първо-цените и на тая техника взеха драстично да падат и взе да става нерентабилно плащането на техник.
-Второ-имам мерак да се науча. Още повече че за разлика от многото прохождащи майстори ще се уча на моя си техника, а не върху клиентските уреди. Съответно ако окендзам нещо и от уреда почне да не става нищо-отива на пункта за метал и загубата е за моя сметка,а не в ущърб на клиента.
Интересуват ме следните неща:
Първо-някакви онлайн-ресурси, сканирани руски книжки и т.н. с АБВ на хладилните ремонти ако можете да посочите ще е много добре. Няма проблем езика да е български, руски, английски. Ясно ми е че с книги не става толкоз лесно и това се учи с години в училища, но все пак времената ми да ходя на училище отминаха...
Второ-ако можете да изредите някакъв груб списък с това какво оборудване ще трябва да си закупя. Резюмирано с някаква ориентировъчна цена за всяко нещо(приблизително).
Благодаря предварително за отговорите! Поздрави
От книжките в двата линка ще поръчам днес синия учебник на Йорданова/Попова. Другите книги като гледам са все с по-друга насоченост-клима и т.н. Ако все пак някой може да даде някакви линкове към руски и други книжки сканирани ще е добре дошло.

Мисълта ми беше горе-долу като консумативи какво ще е нужно да си взема първоначално? Фреони,мреони и т.н. Нещата които ще е хубаво да ги имам под ръка като асортимент, та да не се налага да поръчвам всеки ден по нещо до което съм опрял. Ако някой му се занимава да ги нахвърляте грубо като вид, количество и ориентировъчни пари...

Всичко записи: 2 : Дата на рег-ция: Юни 2015 : Отправено: 11 Юни, 2015 - 11:15:25
kolyo

Админ
От: Русе

Оксижен -300 лева, манометри - 100 лева, вакуум помпа - 200 лева, кантар - 10-100 лева
забелязал съм, че тези, които купуват "всичко накуп", след една година продават "всичко накуп"
Купуваш една бутилка R600a(430gr), една R134a(0.900 kg или 2kg) и филтри 5 и 6 мм.

nds51, в сервизната документация на конкретния хладилник има достатъчно информация как се диагностицира и зарежда. Тази е от CANDY :
http://www.service-ruse.eu/dounload/ref/R600.pdf

Всичко записи: 11239 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 11 Юни, 2015 - 13:03:23
kableman

Редовен участник
От: Варна
Послушай премъдрия Колю. Купи си това което ти е писал, вакуум помпа не ти трябва още, едно компресорче ще ти свърши работа а и за надуване ще го ползваш.
Има и по евтини манометри, на теб ти трябва за ниската страна. Тръборезка си вземи, и сребърен припой. Маркучи с кранче зa R600a и R134a.

Всичко записи: 211 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 12 Юни, 2015 - 19:11:26
resistbody

Нов участник

И аз търсих, но на български намерих само една свободна в нета... малко е стара, но няма кой знае каква разлика със настоящето...
К. Калчев, Т Гачилов - ,,Малки хладилници - монтаж, експлоатация, ремонт", София, ДИ ,,Техника", 1965 г.
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=66031

Всичко записи: 8 : Дата на рег-ция: Апр. 2014 : Отправено: 17 Юни, 2015 - 00:48:05
kolyo

Админ

Тази е малко по нова :
http://www.ruspromholod.ru/assets/files/Lit/sovrhol.pdf
http://www.elremont.ru/holod/fz_eng/image_rem36/refrigerator-repair.pdf
http://masterxoloda.ru/files/book/babakin-b-s-vygodin-v-a-bytovye-holodilniki-i-morozilniki.pdf

Всичко записи: 11239 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 17 Юни, 2015 - 07:45:41
motorinVK

Нов участник
От: Россия Москва

имам някои книги за хладилни агригати на руски отпреди десетина години не се занимавам с хладилници мога да ти ги подаря

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Окт. 2015 : Отправено: 08 Октомври, 2015 - 11:39:59
toi35

Нов участник

https://www.amazon.co.uk/Modern-Refrigeration-Air-Conditioning-Refridgeration/dp/1631263544
https://www.amazon.co.uk/Electricity-Refrigeration-Heating-Air-Conditioning/dp/1285179986
Това са двете книги библия на този занаят пълни с страхотни илюстрации. Поздрави.
http://www.freehvaclibrary.com
Тук има за теглене някои интересни книги.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Яну. 2017 : Отправено: 24 Януари, 2017 - 23:39:16
kolyo

Админ

Здравейте търся тези два учебника на Георги Гатев :
Наръчник по монтаж, експлоатация и ремонт на климатични инсталации и
Монтаж, експлоатация и ремонт на хладилна техника 2008г.,
ако някой може да помогне ще се радвам!
Благодаря предварително!
Heat_recovery

Всичко записи: 11239 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 05 Септември, 2017 - 18:03:10

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Други » Общи приказки » Книги по хладилна техника [Страници (1)]