Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Дробилка за клони PARKSIDE PMH ­ 2400 B2

Форум » Други » Общи приказки [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

pldimitroff

Нов участник
От: Стара Загора

Здравейте!
Дробилката за клони PARKSIDE PMH 2400 B2 не тръгва. Ключът, защитата за отворен капак, кабелите и проводниците са здрави. Моторът го проверих на верига (мултиметър) и той е здрав. Четките контактуват, роторът, възбудителните намотки и те са здрави.
Остана платката за управление. Тя не е голяма и й свалих схемата. Съпротивленията са здрави, също и захранващите кондензатори (C2 и C4). Върху C4 има 4.4V. На чипа няма никакъв надпис. С мултиметъра, триака се "държи" добре. Не можах да видя управляващи импулси на триака.
Прилагам схемата, която свалих. Надявам се да не съм допуснал грешка.
Някой, ако се е срещат с подобен проблем, моля да ми помогне. Надявам се чипа да се използва и в други уреди и ако е позната такава схема, нека сподели.
Благодаря предварително!

att-65f32853aa0e1eme0.jpg

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Юли 2013 : Отправено: 14 Март, 2024 - 18:39:47
kolyo

Админ
От: Русе

Платката е само за токова защита, не вярвам чипа да е масов модел.
Замостваш червения и черния кабел и си я ползваш така.

Всичко записи: 12472 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Март, 2024 - 20:10:47
pldimitroff

Нов участник

Да, това ми е ясно, защото съпротивлението R1 е проводник. Може да се види на снимките на платката, която прилагам.
Каква друга токова защита може да се измисли?
А и не зная на какъв ток трябва да е настроена. Предполагам, че задържа максималния ток на мотора като се претоварва.
Най-лесно е да се махне платката и да се свърже защитата за отворен капак директно към мотора, както Вие предлагате. Но колко време ще издържи, както се казва "питам и отговор не искам".
Дали може да се намери цяла платка за този модел?
Отново благодаря!

att-65f35096eb4f4ard0.jpg

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Юли 2013 : Отправено: 14 Март, 2024 - 21:30:19
kolyo

Админ

Пробвай с кликсон от климатичен компресор, ако мотора се претовари биметалната пластина ще изключи

Всичко записи: 12472 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 14 Март, 2024 - 23:44:54
pldimitroff

Нов участник

Дробилката е 2400W, вероятно тока ще е малко над 10А.
Това кликсон не ми е ясно какво е. От тока ли изключва биметалната пластина или се поставя на мотора и като прегрее да изключи?

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Юли 2013 : Отправено: 15 Март, 2024 - 12:00:31
kolyo

Админ

https://klimatici-ood.com/termo-rele-kompresor-2hp
Нямаш ли познат климатичар да го смъкне от бракуван климатик

Всичко записи: 12472 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 15 Март, 2024 - 14:37:49
MamaMy

Нов участник
От: Плевен

Според мен схемата е за мек старт на мотора. Подобна до някъде схема има чип U2008. Ако Толкова е важно пробвай да го преправиш.

Всичко записи: 46 : Дата на рег-ция: Юни 2017 : Отправено: 17 Март, 2024 - 01:46:49
pldimitroff

Нов участник

Не мисля платката да е за мек старт. Няма логика да се сложи мек старт. Дробилката се пуска ненатоварена. Моята логика е, че като се сложи сух клон или ножовете са се захабили да не изгори мотора.
По-скоро, както kolyo пише, е за токоограничение. Или ограничава тока до максималния като фазово го регулира триака, или изключва триака при претоварване, изчаква време и пак пуска цели попупериоди (триака се включва в нулата).
Имам идея да махна платката, а на контакта, в който се включва дробилката, да сложа автоматичен предпазител 10 ампера. Какво ще кажете за идеята ми?

Според мен описвам така чипа:
пин 1 е захранване +5V (при мен е 4.4V) и е общ карай, че да се подават отрицателни импулси на триака;
пин 2 и 3 са спаралелени два изхода за управляващите импулси;
пин 4 е за контрол дали е отпушен трисака;
пин 6 е за синхронизация с мрежовото напрежение (да се "хване" нулата на синусоидата);
пин 7 е за обратна връзка на тока (не зная колко вярно измерих R1, но го изчислих да е 0.004 ома);
пин 8 е -5V (захранването няма пулсации на осцилоскопа, но няма управляващи импулси да го товарят).

Не бих направил така спаралелени изходи, бих сложил по едно съпротивление на изход с двойно по-голял=ма стойност (в случая по 200 ома). Друго, което не ми харесва е, че платката е постоянно захранена и при изключен ключ.

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Юли 2013 : Отправено: 18 Март, 2024 - 15:53:23
frick

Постоянен участник
От: гр. Девин

Идеята с предпазител няма да свърши работа. За защита на двигателя трябва моторна защита с определен ампераж, който е посочен на табелката на двигателя.

att-65f86d6a6b10f3535.jpg

Всичко записи: 323 : Дата на рег-ция: Яну. 2011 : Отправено: 18 Март, 2024 - 18:32:10
kableman

Постоянен участник
От: Варна
Много си се задълбочил, и си си повярвал.Ремъчна предавка. Сложи, и една оптяжка, с пружина,като паразитка на ангренажен ремък. /от някой автосервиз/. Като сложиш по дебел клон ще олабиш натиска да приплъзва ремъка, докато захапе клона. Звука трябва да наподобява шляпането на лентов ремък на мелница с камъни за ситно царевично брашно, като за качамак. Или на двуцилиндрова лаверда с центробежен съединител, /при товар да се самофорсира/В този ред на мисли.

Всичко записи: 270 : Дата на рег-ция: Окт. 2006 : Отправено: 18 Март, 2024 - 20:54:33
hricava

Нов участник

pldimitroff Платката е и за мек старт и защита срещу претоварване. При мен по същия начин беше - не тръгва. Купих нова платка, но проблема си остана. Само дето се оказа че при първоначално пускане в контакта ключа трябва да е на нула. Ако се спази последователността на включване тръгва да върти и проблема при мен не е в платката, а в мотора. Та сега си имам и резервна платка. Самият чип е някакъв микроконтролер може би. Надписа на моя чип е FMD B2JLKKE. На новата платка не се чете, но тя е абсолютно същата. По това, което рових из интернет има няколко сходни контролера като например: FT62F211, FT61F141, FT61F145.

Всичко записи: 1 : Дата на рег-ция: Апр. 2024 : Отправено: 18 Април, 2024 - 14:09:47
pldimitroff

Нов участник

Ако чипът е микроконтролер, то ще трябва и програма за него. Щом hricava има проблем с мотора, не случайно е поставена защита срещу претоварване.
Премахнах платката, използвах моторна защита до 14А. Дробилката е на един познат и е дробил клони няколко часа, но след това започнала да изключва защитата. Премахнал я и продължил.
Благодаря на всички за съдействието!

Всичко записи: 12 : Дата на рег-ция: Юли 2013 : Отправено: 08 Май, 2024 - 11:00:25

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Други » Общи приказки » Дробилка за клони PARKSIDE PMH ­ 2400 B2 [Страници (1)]