Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

стенен конвектор Arielli ­ CHW-2500

Форум » Ремонт » Ремонт на битова автоматика и дребна битова техника [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |
 изключва термозащитата
Gena_bs

Участник
От: Бургас

Стенен конвектор Arielli CHW-2500 (2500W/250V). Вероятно Midea.
С две степени по 1250W, двоен защитен от водни пръски ключ, биметален механичен термостат и последователно на него термозащита с нормално затворен контакт KSD301A 105 C, 16A/250V. Ключът, термостатът и защитата са монтирани в общ пластмасов корпус, закрепен отстрани на конвектора.
За съжаление не успях да намеря някакво означение на термостата.
Реотанът е с два нагревателни елемента с по 44Ohm всеки или на пълна мощност 88Ohm в керамичен корпус и с Al X-образен радиатор.
Конвекторът е купуван чисто нов, работил е много рядко и до момента на отварянето не беше разглобяван.
При пълна мощност и зададена температура малко над средата на обхвата на регулиране, след известно време изключва термозащитата, а не термостата. Като се самовъзстановява след около минута. затова и не съм забелязал проблема при по-високи външни температури.
При въртене на регулатора на термостата се чува как вкл. и изкл., видимо няма нагар или следи от прегряване. Конвекторът нормално работи при по-ниска зададена температура.
Нямах при мен мултиметър с термосонда и не мога да напиша точната температура на задействане на защитата.
Моля за насоки къде да търся причината!
Първата ми мисъл е за термозащитата, която се намира по магазините. Но ако е самият термостат не съм сигурен, че мога да открия нов подходящ. Въобще има ли на пазара електронни с такива параметри, които да монтирам вместо биметалния?

Има добра циркулация на въздуха, Инсталиран е на фабричните си крачета на разстояние поне 10см от пода - ламинат. Зад него на 20см е вътрешна стена, а наоколо няма никакви прегради на разстояние поне 60см.
Пропуснах да напиша, че отвори за циркулация на въздуха има освен на предния панел, като на почти всички качествени конветори, така и отгоре на задната част. Конструктивна идиотия някаква.
Термозащитата е на разстояние около 20см от остта на нагревтеля. Монтирана е отвън на пластмасовата вътрешна кутия, в която са ключът и термостатът.
При +8 в стаята, за около 20 минути успява да я повиши до 14-15 и защитата изключва. При всяко положение на термостата след средата на обхвата. При това температурата в горната част над защитата в никакъв случай не е над 55-60 градуса по субективно усещане. Иначе щях да получа термични изгаряния.

Нямам представа откога е проблемът, но при закупуването в края на 2016 със сигурност топлеше без да изключва защитата. При това в доста по-голямо помещение като обем.

Имам и няколко снимки, в случай, че не съм обяснил нещата правилно.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 20 Януари, 2020 - 10:08:44
George_B

Нов участник
От: Ямбол

Сменете термозащитата.
Или е с променени параметри, или има друг проблем с нея... (вътре-пластини, контакти...).
Имал съм същите проблеми с бойлер и печка "духалка".
Проверете всички връзки, особено ако са с кабелни обувки - всичко трябва да е стегнато. Последна проверка - ако уредът е работил поне 20-30 мин. - извадете щепсела и пипнете двата щифта - не трябва да "пари", леко топло -да.
Успех !

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 20 Януари, 2020 - 20:46:32
Gena_bs

Участник

Благодаря George_B!
Първото, което направих беше почистване и проверка на клемите. Всичките бяха разхлабени и се наложи притягане. Въпреки това нямаше следи от прегряване или искрене.
Измерил съм всички вериги, от клемите на щепсела включително. Съмняваше ме и ключът, който е подобен на влагозащитените на бойлерите, с прозрачната силиконова защита.
Надявам се да намеря точно такава термозащита, защото май 16A/250V при нас има само на 100 и 110 градуса.
Така изглежда оригиналната: https://coupontop.net/e-en/item/32992161442

А има ли начин да заменя биметалния термостат с електронен? По спомен по-скъпите марки за тази мощност също ползват механичен.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 21 Януари, 2020 - 18:42:42
George_B

Нов участник

За термозащитата: вижте тук:
https://www.proton-bg.com/Default.asp?m=artinfo&ArticleID=3784
https://vikiwat.com/termostat-bimetalen-ksd-301a-105gradusa-nc-10a-250vac-bakelitov-korpus-s-podvizhna-grivna-aksialni-izvodi.html
https://www.sirius-pcb.com/bg/product/i3267/%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82-%D0%B1%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-KSD-301A-115%C2%B0C-NC-10A/250VAC.html
Води се/писали са - че е термостат - но реално е термозащита...
10А/250В - на границата е, но не би трябвало да има проблем.
Само за проверка: Може да шунтирате наличната термозащита - НО ТРЯБВА ДА СТЕ ДО УРЕДА и да следите поведението му!!!
Ако е ОК - сменяте термозащитата.

За електронни терморегулатори - примерно вижте тук:
https://www.naturela-bg.com/bg/products/elektronni-termoregulatori-za-bitovi-otoplitelni-uredi/
-------------------------
Имам 2 конвекторни печки (Air*Elec) - za 10 г. проблем не е имало (освен охлабени кабелни връзки - съответно "греене" в щепсела.
Всичко е SMD... Хурката е голяма...
Според мен-сменете нужната част, и ако всичко работи ОК - не се занимавайте с "преработки".
Успех!

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 21 Януари, 2020 - 22:12:00
Gena_bs

Участник

Благодаря много!
Online магазините ги открих още преди да напиша темата.
Ще търся 16A, защото не ми се рискува. Иначе при нас има магазини, които имат наличности от 10А-те.
За електронните термостати имах предвид такива от най-елементарните, без дисплей. Но наистина няма смисъл да се занимавам, като видях цените.

Относно Airelec - купувал съм в различни периоди 4бр. 2000W и един 1500 Tactic ET серията, с еднакви на външен вид корпуси. Последните два от края на 2013 пукат при нагряване и изстиване. Освен това положението на терморегулаторите им спрямо старите при абсолютно еднакви условия се различават с 1.5 степени нагоре. Т.е. ако предните при 3 положение осигуряват 20 градуса, за да се случи това с новите, позицията трябва да е 4.5. Писах на вносителя, на познат, занимаващ се с гаранционната поддръжка и не постигнах нищо. Заводски били калибровани и не подлежали на настройка. Обясняваха ми даже за влажността на въздуха в завода в момента на производство и други такива.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 22 Януари, 2020 - 09:09:09
Gena_bs

Участник

Успях да намеря защита (термоограничител), но корпусът е с подвижен фланец и не е подходяща за моя случай. Оригиналната се оказа изправна, поне според мен. Задейства при 102 и се възстановява при 98, което съгласно заявените технически характеристики. Измервах с мултиметър, като осезателя на сондата беше допрян до корпуса на защитата.
Оригиналният терморегулатор е: QX201A 16A 250V T180. На колко градуса е само производителят знае. Никъде няма маркировка.
Смених го с нов терморегулатор за Tesy конвектор/духалка: KADA KDT-200 16A 250V, на 65C. http://www.ekom.bg/index.php?area=catalog&id=8105 Различават се само, че едната клема е завъртяна на 90, а не е на 180 градуса спрямо другата.
Нещата малко се подобриха и имам по-голям диапазон за задаване на обхвата на температурата. В крайна сметка само си загубих времето да обикалям по магазините и за измервания на нивото на термостата. Оказа се, че при температура до термостата 45C, при защитата е вече 102 и тя се задейства. С други думи, освен, че оригиналният термостат е изправен, трябва да се сложи термостат на 45C, а не на 65C.
https://apogee99.com/index.php?main_page=product_info&cPath=12_116&products_id=1679
Такъв няма в магазина, откъдето купих този на 65C, а и в останалите. За жалост терморегулаторът трябва да е от същия вид. Новите модели са по-дълги и не е възможно да се монтират в кутията.
Така, че отново съм в изходна позиция.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 24 Януари, 2020 - 21:32:04
George_B

Нов участник

При пълна мощност и зададена температура малко над средата на обхвата на регулиране, след известно време изключва термозащитата, а не термостата. Като се самовъзстановява след около минута.
Успях да намеря защита (термоограничител), но оригиналната се оказа изправна.
Задейства при 102 и се възстановява при 98, което съгласно заявените технически характеристики.
Измервах с мултиметър, като осезателя на сондата беше допрян до корпуса на защитата.
Оригиналният терморегулатор е: QX201A 16A 250V T180. На колко градуса е само производителят знае. Никъде няма маркировка.
Смених го с нов терморегулатор за Tesy конвектор/духалка: KADA KDT-200 16A 250V, на 65C.
http://www.ekom.bg/index.php?area=catalog&id=8105 Различават се само, че едната клема е завъртяна на 90, а не е на 180 градуса спрямо другата.

Оказа се, че при температура на термостата 45C, при защитата е вече 102 и тя се задейства. С други думи, освен, че оригиналният термостат е изправен, трябва да се сложи термостат на 45C, а не на 65C.

... И сега внимателно си прочетете постовете, и пак анализирайте нещата...
Щото си противоречите. Съответно няма как да има адекватен съвет.
В тая проста печка има 3-4 елемента/детайла, включително нагревателя...

Всичко записи: 13 : Дата на рег-ция: Май 2012 : Отправено: 25 Януари, 2020 - 19:02:35
Gena_bs

Участник

Благодаря отново!

Явно не съм обяснил правилно. Стойността 45C измерих, като пуснах сондата вътре в корпуса на нивото на термостата (терморегулатора). Извън вътрешната бяла пластамсова кутия, в която той е монтиран. Иначе на корпуса на термоограничителя (термозащитата) температурата на задействане си е същата 102-105 и е в нормите.
Измерих и температурата на 9-та степен на един Airelec Tactic ET 2000W през най-високата точка на решетката. Колебае се межди 95 и 98C и не се покачва при начална околна 25. Наясно съм, че начините на регулиране са различни, но исках да разбера каква е максималната температура, която достига при продължителна работа >20мин.

Днес възстанових фабричния термостат (терморегулатор). Притегнах и едната клема на нагревателя, защото явно не е контактувала добре. Не съм я видял при първия оглед заради термошлауха. Последният от високата температура се разпадна при допир.
Не смея да шунтирам термозащитата, защото няма представа дали има и на колко градуса е термопредпазителя. А и никъде няма термоограничител с неподвижен фланец и вертикални клеми 16А/105 или 110C. Този, за който писах, че съм открил се оказа с подвижен такъв за кафемашина.

Едно клипче за конвектор, който май е абсолютно същия като моя, но с по-малка мощност: https://www.youtube.com/watch?v=VjIpVqMFN5E

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 26 Януари, 2020 - 19:42:58
Heat

Участник

Нещата изглеждат ясни. Сам достигаш до извода, че всичко е изправно.
Много често при този тип нагревателни уреди се формират застойни зони на въздуха. Неслучайно защитата не е поставена до терморегулатора. Тя не пази от излизане над регулируемите му стойности, а от прегряване на нагревателния елемент.
В случая имаш прегряване на нагревателния елемент. Според мен трябва да провериш:
- за прах, косми и други наслоявания по пътя на въздуха след вентилатора (ако има) и преди нагревателния елемент;
- изправността на вентилатора. Последното включва и навити косми около оста на ротора, които забавят въртенето му, както и наслоявания по перката. Ако няма вентилатор просто се увери, че няма препятствия по пътя на въздуха;
- слаба връзка на защитата. Мериш температурата като допираш сондата до повърхността на защитата. А ако не е допряна пак ли е 100 оС?

Една корекция от мен: "Реотанът е с два нагревателни елемента с по 44Ohm всеки или на пълна мощност 88Ohm" - казваш в първия пост. Всъщност на пълна мощност е 22Ohm (1/R = 1/R1+1/R2).

Ако нищо не успееш да откриеш пиши ми на лична и ще го погледнем и отремонтираме заедно.

Всичко записи: 76 : Дата на рег-ция: Ноем. 2018 : Отправено: 27 Януари, 2020 - 12:52:30
Gena_bs

Участник

Благодаря Heat!

Конвекторът няма вентилатор, както и никави замърсявания нито вътре, нито отвън. Разположението на елементите му се вижда на руския клип: https://www.youtube.com/watch?v=VjIpVqMFN5E
В средата на корпуса на нивото на термозащитата (хоризонтално на 40 см и на около 10 см от горната част на конвектора), температурата е между 110 и 115 в момента на аварийното изключване. По същото време на самият реотан, на остта на Al му радиатор – над 135C.
Всички измервания ги правя при напълно сглобен конвектор в банята с обем 10куб.м. Температурата, която достигна на разстояние 1м и 1,5м височина при аварийното изключване е 33C. Мултиметърът е от най-евтините, но пробвах и със цифров термометър и друга сонда - практически няма разлика в показанията.

Нямам представа какви са останалите електрически параметри на нагревателя, освен щампованите 2500W / 250V и измереното активно съпротивление с мултиметъра. Дължината му е приблизително 750mm. Не съм я мерил точно, въпреки, че след смяната на термостата и аз си помислих, че нагревателят прегрява по някаква причина.

Имам съмнения, че едната клема на термозащитата не контактува добре. При производството са я огънали навън и не е успоредна с другата. Поради механичното въздействие нитът се е разхлабил. Затова търся нова, но не намирам със същите параметри. Явно ще се наложи да преправям някоя с подвижен фланец или тези с винт на корпуса+крепеж някакъв.

За съпротивлението си напълно прав. Писал съм глупости от недоглеждане. Имах предвид, че сумарното съпротивление на двата проводника в реотана, измерено на клемите е 88Ohm.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 27 Януари, 2020 - 18:35:29
Heat

Участник

И аз като "George_B" виждам противоречие в казаното от теб. Цитирам:
Твърдение 1: При това температурата в горната част над защитата в никакъв случай не е над 55-60 градуса по субективно усещане. Иначе щях да получа термични изгаряния.
Твърдение 2: В средата на корпуса на нивото на термозащитата ….. температурата е между 110 и 115 в момента на аварийното изключване.

Ако Твърдение 2 е вярно и "Оригиналната защита се оказа изправна ….. Задейства при 102 и се възстановява при 98 ...…" какво очакваш да се случва, когато подмениш термозащитата с нова?
........................
Да не опира някоя ламарина в нагревателя и да предава топлината до защитата?

Всичко записи: 76 : Дата на рег-ция: Ноем. 2018 : Отправено: 28 Януари, 2020 - 09:38:16
Gena_bs

Участник

Съжалявам, ако съм ви подвел с нещо!

Фактите са следните:
1.Термозащитата изключва преди термостата при включване на конвектора на пълна мощност.
2.Термозащитата сработва на 105C и се възстановява на 100C.
Вчера 105C беше достигната от начална температура в помещението 25C за 5 минути от момента на включване (нагревателят беше студен) на конвектора на пълна мощност 2500W.
3.Температурата на нагревателя в момента на задействане на защитата е над 135C.
4.Температурата в средата на конвектора е между 110 и 115 в момента на аварийното изключване.

Исках да сменя термозащитата с нова, защото клемата и се клати. Не очаквам повредата да се оправи със смяната й.

Днес открих две неща:
1.Терморегулаторът в конвектора е същият, който се продава като резервна част за вентилаторна печка TESY HL-222 H PTC , с MICA нагревател.
2.Термозащитата (термоограничителят) пък е със същите параметри като на конвектор Tesy CN01 250 MAS.
За съжаление в магазините имаше само на 115C, който е за лъчистия панелен конвектор Tesy RH01 200 EAS. С електронен терморегулатор с обхват +5 - +35C по паспортни данни.

Всичко записи: 72 : Дата на рег-ция: Февр. 2007 : Отправено: 28 Януари, 2020 - 19:20:44

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на битова автоматика и дребна битова техника » стенен конвектор Arielli ­ CHW-2500 [Страници (1)]