Списък на форумите Форум
Ремонт на перални , съдомиални и сушилни машини , хладилници , климатици , микровълнови фурни и друга битова техника

Пералня Constructa CC14800/03 - ­ платка

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини [Страници (1)]

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Гост

ОТСТРАНЕН

Имам такава пералня и платката и за управление на мотора се киндилкаше защото седеше на две щипки само и нямаше отдолу изолация. Тези дни при пране на калъф за юрган и други дрехи се разбалансира и дрехите влезнаха в калъфа на "двоен бабешки с наметка" при което пералнята заподскача и накрая след трясък спря.Оказа се че е окъсила платката за управление на мотора и има петно от йонизация и прекъснати писти.
Премерих семистора и беше пукнал. Той е T1624NH и аз сложих BTA12-700SW Като си мислех че ще стане. Не тръгна обаче.Преди това измих с коресилин йонизацията. Видях краче във въздуха на интегралната схема AKO-449727 отделено от пистата.Съединих го но сега ме е страх да я пусна. Всъщност въпроса ми е дали това е честотно или импулсно- фазово управление на мотора и дали има схема.
Мисля че повечето немски машини работят с тази платка. Платката представлява ето това:
http://www.meikowe.de/eifel-markt/ersatzteil.php?nummer=88224&seller=1001&pic_number=30154&artikelnummer=30154&preis=54&display=15&navi=1
Мисля че ще мога да се справя с това управление ако имам схема. Транзисторчетата са предполагам за различното фазово отпушване на триака за различните обороти а реверса се образува от програмтора с обръщане на намотка или капацитет. Както и да е. Проверих транзисторите BC547B -здрави са. Ценер диода и другия по мощен диод също са здрави . Остава едната интегрална схема ако е изгоряла и триака.

Уточнявам - интегралата е с 20 крака и на нея пише - AKO-449727 по надолу също на нея пише AJ939Q7 и на трети ред пише LSM90182Y на ФИЛИПС
На триака пише T1624NH а под него TAG9022
Платката има едно жълто етикетче на което пише каталожния номер същия като този на снимката и пише BSHG 306 0117 AC6
Ако трябва ще я снимам с телефона но мисля че няма нужда-абсолютно същата и по надписите е като тази на снимката.Има на една бяла лепенка номер 544 131 и пред нея с боя щампа на платката АКО (изглежда че това е най голямото АКО дето съм помирисвал! )

att-4602541d21b1eAKO.jpg

Отправено: 22 Март, 2007 - 11:34:34
kolyo

Админ
От: Русе

Съжалявам, но нямам нищо за AKO 544 131
Захранването на PIC-а е на изводи 10 и 20 (4,7волта)
Изходът за управление на мотора обикновенно е на извод 19
На извод 9 - тахо
На извод 11 - 50 херца

Управлението е фазово, закъснението с което се отпушва симистора е спрямо фронтовете на правоъгълните импулси на извод 11 на процесора.

Не разбрах, провери ли резистора на управляващия електрод на симистора(обикновенно е 100 ома)

Симистора BTA12 е пълен заместител на оригиналния.

Платката може да се пробва и на масата:
Подава се 220 волта на изводи 5 и 6 на куплунга X11-2 (горните вдясно)
Поставя се мост между X11-31 и X11-54(крайните горен и долен изводи отляво)
Включва с лампа между средния извод на симистора и фаза (X11-26)
Лампата трябва да светне.

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2007 - 14:21:37
Гост

ОТСТРАНЕН

Сега проверих резистора на симистора и си е здрав. 69 ома е!След малко ще сложа платката на масата и ще я "оперирам" и пак ще пиша но по късно.
Интересното е че съм се "заял" с тая платка и ще я направя. Два дни се мъндъхърцам с нея и все повече се нахъсвам.Няма начин да не стане.Бахяуплаткатаскапананачи!

(Добавено)
Операцията премина..............неуспешно. Още е умряла платката. Обяснявам. Вързах моста между 3.1 и 5.4 и сложих шнур на 2.5 и 2.6 като преди да включа се прекръстих разбира се. След това включих и.............НИЩО! Ни гъг ни мък! Че съм включил правилно говори това че като дадох накъсо с отверка между анода и катода на симистора лампата светна. Май трябва да се имитира някакъв сигнал от програматора който казваше до къде е водата и чак тогава завърташе да плицика. Като се включеше пералнята не тръгваше да пере веднага а чака да се напълни и затопли. Може би това е само моста между 3.1 и 5.4? Да не би ниското напрежение да се подава отделно от трансформаторче или се изправя оттук през гледам има едно голямо съпротивление 6.5 вата 10 килоома?

Отправено: 22 Март, 2007 - 15:06:27
kolyo

Админ

3.1 е фаза(общия край), останалите изводи са за различните режими
Няма значение към кой от тях ще свържеш моста.

Захранването на интеграла е именно през големия резистор и диод.

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2007 - 15:53:56
Гост

ОТСТРАНЕН

Като закача уреда на общия край 3.1 и измервам на голямото съпротивление 120 волта от едната страна а от другата 38 волта. На интегралата има само 3.7 волта на двайстото краче а на другите някакви мижави напрежения от порядъка на нула едно и нула два волта.На някакъв ценер диод -стъклен намерих около 3 волта.Като пипна обаче с уреда на 19-то краче лампата попримигва и светне замалко и пак изгасне. Ако имаше поне някаква подобна схема на такваз пералня със симистор да видя кое накъде е щеше да си търся напреженията. Наистина изводите от 3.1 нататък са само съпротивителни входове идващи от програматора и явно определят скоростите по фаза на мотора от програматора но на никое от тяк като допра моста не тръгва лампата. Явно в управлението нещо не е както му е реда. Моля се на Господа да не е цъфнала интегралата. BC547B са здрави всичките. Да не би ако е цъфнала интеграцията и затова да е ниско напрежението 3.7 волта? Не трябва ли да е стабилизирано поне на 5.1 волта?

Отправено: 22 Март, 2007 - 16:08:29
kolyo

Админ

Замери напреженията на електролитните кондензатори.

Ценерът би трябвало да е на 4,7волта, значи и напрежението между изводи 10(маса) и 20(+) трябва да е толкова.

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2007 - 16:25:14
Гост

ОТСТРАНЕН

Напрежението на кондензаторите (така и не разбрах защо са два като са на едни и същи шини освен да не е като изсъхне единия да остане другия) е 38-39 волта. На ценера одеве съм се объркал...има само 0.11-0.12 волта и съответно толкова и на 10-20 . Явно окъсява нещо и трябва или да сваля ценера или да прережа писта към интеграцията!Трябва да видя и съпротивлението до ценера (но най напред да го намеря кое е то) и да го измеря.

Отправено: 22 Март, 2007 - 16:44:10
kolyo

Админ

Обикновенно във веригата на захранването има RESET схема с два транзистора, които подават напрежение на интеграла след като се зареди кодензатора на захранването.

Транзисторите на симистора може да са избили от пренапрежение, ако има прекъснал транзистор в RESET-схемата.
Когато няма товар напрежението върху кондензаторите се вдига.

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2007 - 16:48:38
Гост

ОТСТРАНЕН

Открих едни ВС547В и ВС557В с прекъснати емитери и база. Това са от веригата за управление на триака май а може и да са тези за които говориш към интеграла (TS-7 и TS-10). Ако имаше някаква подобна схема мисля че нямаше да правиме "операция" дистанционно като онези хирурзи по интернет дато правиха имплантация на сърце. Щеше да ми е ясно кво да направя и досега да съм я подкарал.

Смених транзисторите със същите нови и напрежението се появи на интегралата-4.66 волта. Пак не свети лампата обаче. Забелязах че като пипам с уреда на 19 краче на интеграла (ниско съпротивление на уреда навярно) лампата светва наполвина. Явно възбужда схемата което значи че драйвера на триака е здрав и го отпушва. Остава да е интегралата. Ако има някаква схема с такава интеграла моля да се публикува. Нали имаше някакви AKO 544 ХХХ там. Те не са ли в същото изпълнение? Нещо с генерирането на фронта за отпушване на триака по фаза не сработва. (ако е генератор изместващ фазата си с линейно изменяне на напрежението на входовете за оборотите от програматора).

Отправено: 22 Март, 2007 - 17:55:09
kolyo

Админ

EMPERIOR , купи си нова пералня.
PIC-ове не се ремонтират

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Март, 2007 - 10:09:20
Гост

ОТСТРАНЕН

Оправих я. Купих си за 25 лева нова платка! Пералнята щеше да ми излезе по скъпо ако си купя нова. Мислех че тук можеше да получа помощ за ремонта от опитни хора които са си играли с тези неща.Поисках схема но и схема явно няма. Без схема много трудно ще се ремонтира нещо с по голям дефект като моя. Съжалявам за оф топика! Може да се изтрие ако не е приятно все пак!

Отправено: 23 Март, 2007 - 12:29:13
kolyo

Админ

EMPERIOR , на мен още от първия ти пост ми беше ясно че процесора е издумкал и нищо няма да ти помогне, но като искаш да ремонтираш - твоя си работа, не мога да те спра.

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Март, 2007 - 14:11:59
Гост

ОТСТРАНЕН

Благодаря все пак за усилията! Нали благодарение на този форум си направих пералнята. Това си е нещо.Иначе в Нета никъде няма такава схема и тук ми стана ясно принципа на действие. Може да се направи ново управление със елементарна схема и пак ще стане. В крайна сметка се цели да се подадат в различно време последователно стъпково все по голямо напрежение на мотора който е с четки. В първата програма е фиксирано на някакви обороти за които са около 100 (някъде около 20-30 волта) в минута и се обръщат от програматора. Елементарно е все пак за една пералня тази платка пък била и с интегрална схема.

Отправено: 23 Март, 2007 - 19:13:25
kolyo

Админ

Обороти на барабана:
5.2 - 30 об/мин
5.2+5.3 - 50 об/мин
5.3+5.4 - бавна центрофуга
5.1+5.3+5.4 - бърза центрофуга

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 23 Март, 2007 - 19:33:40
boris goguschev

Нов участник
От: Петрич

Моля посочете стойноста на резистори 20 и 21 на платка АКО 544 131 перална бош

Всичко записи: 45 : Дата на рег-ция: Юли 2007 : Отправено: 22 Март, 2010 - 09:25:46
kolyo

Админ

R20 - 10k
R21 - 1k

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 22 Март, 2010 - 09:32:57
boris goguschev

Нов участник
От: Петрич

много много благодагя!!!!

Всичко записи: 45 : Дата на рег-ция: Юли 2007 : Отправено: 22 Март, 2010 - 10:23:45
Andrey

Нов участник

Здравейте,
Моята пералня използва същата платка, и имам следния проблем, който мисля че е от нея:
По време на пране моторът започна да се върти с прекалено високи обороти, приближаващи се до оборотите на центруфогата.

Дали бихте могли да ми помогнете с проблема, ако ви е познат?

Магнита на тахогенератора изглежда здрав.
Тахогенератора генерира 14V AC по време на въртене в режим на пране.

R20 и R21 са наред.

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 10 Април, 2011 - 09:36:16
kolyo

Админ

Когато мотора се върти напрежението между емитера и колектора на транзистора TS7 трябва да пада от 5 на 2,5 волта

Всичко записи: 11507 : Дата на рег-ция: Дек. 2005 : Отправено: 10 Април, 2011 - 17:09:51
Andrey

Нов участник

Оказа се че съм се подлъгал за изправността на симистора по това, че мотора тръгва и спира. След смяната на симистора, мотора не тръгва. Продължавам да търся проблема из транзисторите и се надявам да не е изгорял контролера.

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 13 Април, 2011 - 14:31:21
Andrey

Нов участник

Пералнята е отремонтирана успешно.

Благодаря за съдействието ви.

Всичко записи: 3 : Дата на рег-ция: Апр. 2011 : Отправено: 14 Април, 2011 - 10:38:14

| Нова тема | Изпрати | | Версия за печат |

Форум » Ремонт » Ремонт на перални , съдомиялни и сушилни машини » Пералня Constructa CC14800/03 - ­ платка [Страници (1)]